недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Само смех Србина спасава > ЈРТ Србије 2020: Молебан за Шумадију
Само смех Србина спасава

ЈРТ Србије 2020: Молебан за Шумадију

PDF Штампа Ел. пошта
Саша Рендић   
понедељак, 26. јул 2010.

Драги гледаоци, добро вече и срећну Нову 2020. годину жели вам Југословенска Радио-телевизија Србије!

Лепе вести стигле су нам из Брисела. На данашњем састанку министара одлучено је да Србија буде примљена у ЕУ почетком 2459. године. Будући да се тог дана у свим регијама прославља и хиљадугодишњица пропасти српске државе, влада је већ данас на ванредном састанку одлучила да се формира одбор који ће бити задужен за организацију ових церемонија. За ову прилику одређен је и буџет од 600.000 евра годишње.  

Мање лепе вести стижу нам из земље. Данас је на српско-албанској граници забележен нови инцидент. Како сазнајемо од дежурног официра на караули Нишка Бања, мања група српских фашиста, у мајицама са ликом Милоша Обилића, држала је на граничном прелазу подигнута три прста. Са албанске стране су оправдано припуцали, а фашисти су се разбежали у правцу Ниша, и за њима се интензивно трага. “Нама је јако битно да одржимо пријатељске и добросуседске односе с Албанијом, будите убеђени да ће ови дивљаци бити ухваћени, и у најкраћем року изручени Тирани”, изјавио је на конференцији за штампу портпарол полиције. При томе је рекао да полиција сумња да је у питању организована терористичка група, јер се сличан инцидент догодио и на обали Саве код београдског сајма, где је неколико фашиста на исти начин провоцирало хрватске граничаре.

Немири су забележени и у Шумадији, тамо је чак полиција морала да изађе на улице са ватрогасним шмрковима. Помогла је и ватрогасна авијација која је из ваздуха поливала разбојнике. Ситуација је сада под контролом, али је борбена готовост полиције и даље на високом степену. Морамо имати у виду да је у овој регији српско становништво и даље у већини, самим тим су наглашенији и њихови фашистичко-терористички испади. Али, убрзо ће и ту доћи до смиривања, јер ових дана очекујемо одлуку МСП-а о статусу Шумадије, а она ће, као и све одлуке до сада, бити позитивна.

Данас је заседао и врховни савет одбране. Тема је регрутација нове групе младих војника. У циљу њиховог менталног и физичког развоја, од Нове године ће се војни рок служити одмах након завршетка основне школе. Новина је и то да ће регрути сами моћи да бирају да ли ће војни рок служити у Ираку, Ирану, Северној Кореји или Авганистану. Такође је разматрана и куповина нових авиона. Превладало је мишљење да су авиони четврте и пете генерације застарели, тако да ће се сачекати стотинак година не би ли се узеле летелице осме генерације.

У Скупштини Србије, уз присуство делегације из Беча, почела је расправа о усвајању сувоборске резолуције. Прва српска армија је 1914. на том подручју, у свом дивљачком походу, извршила геноцид над аустроугарским становништвом.

Представник једне од опозиционих странака рекао је да то није био геноцид, већ сукоб двеју армија. На то му је одговорено да није побијена војска, већ аустроугарске жене, деца и старци. Посланик је затражио доказе, а речено му је да ће их убрзо и добити, јер на ископинама раде форензичари из ЦИА, МИ6 и БНД, а они су својеврсни експерти за овакве методе доказивања.

Представник делегације из Беча рекао је да се нада да ће резолуција о геноциду бити усвојена, и да ће се тиме коначно исправити ова велика историјска неправда. Такође је затражио да се Бечу изруче и мошти злочинца Живојина Мишића.  

На реду су вести из културе.

Уз тактове химне “Саклони ме Боже” и плотунима из 22 артиљеријска оруђа данас је свечано прослављено отварање најпрестижнијег фестивала музике и филма – Геј 2020. Публици ће бити приказано преко 50 најбољих уметничких остварења домаће и светске продукције, која номинују за прву награду. Свакако највеће интересовање влада за документарни филм домаће продукције “Кад порастем бићу геј”, који на један занимљив и педагошки начин објашњава овај културолошки феномен и даје смернице за боље сутра. Како нас је информисало министарство просвете, основне и средње школе организовано ће ићи на премијеру да се не би стварале непотребне гужве. Сви ученици који буду неоправдано изостали биће позвани на информативни разговор, а није искључено ни подношење кривичних пријава.

Данас у подне, после вишемесечне реконструкције, уз звуке оргуља и зурли, свечано је отворена Саборна римоправославна црква. За разлику од осталих објеката ове врсте у Србији, уз овај авангардни пројекат подигнута су и четири минарета. Овај тренутак овековечило је и присуство председника Републике и премијера Турске. Премијер Турске је био опчињен овом ингениозном грађевином, и није могао да сакрије сузе радоснице. Председник Републике је нагласио да је Србија сада и највећи верски лидер у региону, а не само војни, а затим се са угледним гостом упутио ка Калемегдану. Премијер је дубоко уздисао док је обилазио тврђаву, а са посебном сетом причао је о изгубљеном царству. На растанку су, како то већ протокол налаже, разменили књиге. Председник је њему поклонио брошуру са овогодишњег фестивала у Гучи “Златна зурла”, а премијер је њему уручио књигу “Зликовци из Орашца”.

Вести о страначким активностима.

Лидер Необавештене странке Србије Медо Брундо угледао је изашавши данас из куће своју сенку, тако да је после 10 година поново изашао у јавност. У прес центру је изјавио да се сада добро види колико је његова политика на Косову била исправна и доследна, а да ће то поновити и на предстојећем митингу у Лесковцу. На опаску једног новинара да Лесковац више не припада Србији, запрепашћено је рекао да га нико о томе није информисао.

Једна вест из света.

Из Хага је стигла вест да је трибунал, услед недостатка доказа, одлучио да ослободи Војислава Шешеља. У обраћању судијама, Шешељ је рекао да му не пада на памет да иде кући, и поручио: Господо судије, скоро две деценије држите ме овде утамниченог, и сад одједном хоћете да идем кући. Е, па само пробајте да ме отерате, па ћете видети шта ће бити. Немојте само да после кажете да Вас нисам упозорио. Не бојим се ја ни Вас, ни Ваших стражара, отићи ћу одавде кад мени буде ћеиф!”

Ово су биле данашње вести, останите уз нас, јер ћемо за који минут директно преносити молебан за Шумадију, уочи одлуке МСП-а за ову област. Да Србија ништа не препушта случају, говори и чињеница да ће молебану присуствовати и војни и полицијски команданти.

А кад још додамо и то да је специјална делегација отпутовала у Оберхаузен да би видела из које ће посуде јести легендарни Пол, немамо разлога да и овог пута не будемо оптимисти.

Драги гледаоци, лаку ноћ. Лаку ноћ Србијо.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер