Početna strana > Rubrike
Rubrike
Politički život

Patrijarh i drugosrbijanske strasti

Slobodan Antonić   
četvrtak, 26. novembar 2009.

Nisu li građani Srbije, svojim divljenjem za patrijarha i njegov život, jasno stavili do znanja šta misle o sistemu koji nam se nameće, a u kome „svako gleda samo svoj interes“ i u kome je vrhovni moralni zakon „bespoštedna borba za opstanak“?

 
Politički život

Njegovo visočanstvo Jelko Kacin

Strahinja Bogdanović   
sreda, 25. novembar 2009.

Nema ničega spornog u tome da neko okarakteriše spoljnu politiku Srbije kao nepostojanu i problematičnu. Osim ako taj neko ne govori u ime EU. Koja ima jedne aršine za Kosmet, druge za RS, treće za Abhaziju i Južnu Osetiju, a sedamnaeste za Kataloniju i Škotsku.

 
Politički život

Čovek i Srbin kome su svi verovali

Marinko M. Vučinić   
utorak, 24. novembar 2009.

Za naše ljude je ovaj mimohod iskrenog poštovanja bio vid duhovnog pročišćenja, probudio je nacionalni ponos, otvorio je pitanje dostojnosti i doslednosti vere, moralnog autoriteta i duhovnog predvodništva.

 
Politički život

Kako su ispratili Patrijarha

NSPM   
subota, 21. novembar 2009.

Vrhunac licemerja bio je sam ispraćaj. Da se pokaže da je ovaj ispraćaj veći i od Brozovog, i od Đinđićevog, i od svakog mogućeg. Da je ideja sekularne države za navek sahranjena, da srećno hrlimo u teokratiju, piše u jednom od tekstova objavljenim na "E-novinama" i "Peščaniku".

 
Politički život

Može li pokrajina imati međunarodne granice

Živadin Jovanović   
subota, 21. novembar 2009.

Granice označavaju teritoriju na kojoj se vrši suverena vlast, na kojoj deluje aparat sa monopolom prinude. Može li pokrajina imati monopol prinude? Logično je da ne može, ali onda pokrajina ne može imati ni granice, već eventualno, administrativne granice.

 
Politički život

Kada je Vojvodine bilo, i kada (ni)je imala autonomiju?

Ljubomirka Krkljuš   
sreda, 18. novembar 2009.
Današnji bojovnici za autonomiju zaboravljaju da je to bila borba za elementarna nacionalna prava u tuđoj državi, gde je na delu bilo, naročito u drugoj polovini XIX veka, intenzivno pomađarivanje, te je ta borba bila i borba za goli opstanak Srba kao naroda.
 
Politički život

O jednom neprijatelju

Dragana Kanjevac   
sreda, 18. novembar 2009.

 Onda je prešao u Basarin kolumnistički opus postavši dugogodišnja muza njegovog stvaralaštva. Zenit crne slave doživljava posle napada na Brisa Tatona, kada na konferenciji gradonačelnik Đilas optužuje Vukadinovića zbog kolumne o zviždanju Marseljezi.

 
Politički život

«Rodoljupci» apeluju na Srbe sa Kosova

Zoran Avramović   
utorak, 17. novembar 2009.

Srpske muke se nastavljaju. Jedni zovu na jedinstvo i solidarnost nacionalnog bića, drugu ga bagatelišu i odlamaju parče po parče. Kada bi to radio samo inostrani faktor, bilo bi nam lakše u borbi za dostojanstveno postojanje.

 
Politički život

Po(r)uka za SPS: Član 10 kaže da je Novi Sad „glavni grad“

Aleksandar Pavić   
petak, 13. novembar 2009.

Pitanje za čelnike SPS-a glasi – da li su vas neo-autonomaši izigrali? Ako jesu, da li ćete dozvoliti da se to i ozakoni u Narodnoj skupštini, što će imati neposredne posledice i po državu u celini?

 
Politički život

Bitka za Vojvodinu

Slobodan Antonić   
petak, 13. novembar 2009.

Nakon obrta od 7. novembra, Statut više nije tako zlokoban državni dokument kakav je bio pre amandmana SPS-a, što otvara dva pitanja – usled čega je došlo do ovog obrta i šta opozicija dalje može da uradi u vezi sa Statutom i Zakonom o prenosu nadležnosti?

 
Savremeni svet

Kad je u pitanju EU onda si niko i ništa

Hana Dal   
četvrtak, 20. novembar 2008.

Da li za ministre postoji udžbenik pod naslovom „Ne umišljajte da ste neko i nešto kada je u pitanju EU.“ Tako ćete samo doživeti neprijatnost kad vam saopšte da ste „vi i vaš glupavi narod mogli da imate demokratski referendum, ali nas baš briga!“.

 
Savremeni svet

Pogibelj humanitarnih intervencija: Reći Americi – ne!

Helmut Šmit   
petak, 14. novembar 2008.

Lako je vojno intervenisati, ali se nije lako povući – to se vidi u Iraku, na Kosovu i u Bosni. Jer, ako uslede ubistva i nasilje, intervencija je bila pogrešna.

 
Savremeni svet

Srpski narod i velike sile – kulturno istorijski procesi

Dragan Petrović i Jasmina Nikolić   
sreda, 12. novembar 2008.

Srpska elita je dobrim delom u krizi, pa je kriza u kojoj se nalazi srpski narod, pre svega kriza njegove elite. Nukleus današnje srpske elite je stvoren u vreme titoizma, ponajviše na anacionalnom i čak antisrpskom obrascu i negativnoj selekciji.

 
Savremeni svet

Gore od Buša

Ted Gejlen Karpenter   
sreda, 12. novembar 2008.

Iako je to teško zamisliti, Obamina spoljna politika bi mogla da bude još gora od spoljne politike Bušove administracije. On se poigrava  mišlju da bi vodeći princip spoljne politike SAD trebalo da bude nametanje poštovanja prema “ljudskom dostojanstvu” u svetu.

 
Savremeni svet

Evropljani i dalje žude za moćnim Ujka Samom

Jan Buruma   
nedelja, 09. novembar 2008.

Postoji nešto čudno u vezi s evropskom manijom oko jednog crnog američkog političara, čak i kad svi znamo da je neki crni predsednik ili premijer (da ne pominjemo činjenicu da je njegovo srednje ime Husein) još nezamisliva stvar u Evropi.

 
Savremeni svet

Obama razume gde su granice američke moći

DŽozef Naj   
subota, 08. novembar 2008.

Izazov za Obamu jeste taj što je sve više i više pitanja i problema van kontrole čak i najmoćnije države. Iako SAD dobro stoje prema tradicionalnim merilima moći, ta merila sve manje uspevaju da obuhvate ono što definiše svetsku politiku.

 
Savremeni svet

Kraj međunarodnog prava?

Robert Drajfus   
petak, 07. novembar 2008.

Dok stari režim broji svoje poslednje dane, pomalja se jedna nova Bušova doktrina, koju treba zadaviti još u kolevci. Kao i izvorna Bušova doktrina ova takođe odbacuje međunarodno pravo insistiranjem da SAD imaju prirodno pravo na prelazak međunarodnih granica.

 
Savremeni svet

Ruski rulet

Dimitri Sajms   
četvrtak, 06. novembar 2008.

Štagod rekli za premijera Vladimira Putina, predsednika Medvedeva i njihove saradnike, oni su proračunate i pragmatične vođe. Njihova želja je da Rusiji povrate veličinu i uvećaju njen uticaj, posebno u neposrednom okruženju.

 
Savremeni svet

Novi predsednik SAD: nada u Obamu ili obmanu?

Saša Gajić   
sreda, 05. novembar 2008.

Obama i Mek Kejn su, iz različitih ideoloških perspektiva, ustvari, išli ka istoj, umereno-objedinjavajućoj političkoj poziciji koja je vodila ka istim „sistemskim“ ponašanjima.

 
Savremeni svet

Dvojica kandidata različito shvataju borbu protiv terorizma

Lorens Korb   
utorak, 04. novembar 2008.

Senator Mekejn veruje da je Irak glavni front u borbi protiv terorizma, dok Senator Obama, pak smatra, da je najvažniji front u borbi protiv terorizma Avganistan.

 
<< Prva < Prethodna 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 Sledeća > Poslednja >>

Strana 403 od 436

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner