Početna strana > Rubrike
Rubrike
Politički život

P(r)ozivanje naroda – Vuk Jeremić i/ili opozicija

Nikola Malbaški   
sreda, 17. mart 2010.

Izgleda da su „prva Srbija“ i „druga Srbija“ u mnogo čemu sličnije nego što je to bilo ko ikada mogao da zamisli, a što postaje jasno tek u njihovom suočavanju sa, kako stvari stoje, izgleda najbrojnijom „trećom Srbijom“ – koju uglavnom čini većina njenog naroda.

 
Politički život

Još jedna pogrešna procena

Stefan Karganović   
ponedeljak, 15. mart 2010.

Pravdanje napada na nenaoružanu kolonu JNA 1992. i ubijanje njenih pripadnika, fatalno podriva tezu da je masovno ubijanje nenaoružanih pripadnika bošnjačkih formacija u julu 1995. predstavljalo „genocid“ ili zločin planetarnih dimenzija.

 
Politički život

Zarobljena država

Mladen Đorđević   
nedelja, 14. mart 2010.

U protekloj deceniji prljavi novac je preplavio Srbiju uz prećutnu dozvolu države, koja je lošim zakonodavstvom omogućila njegov ulazak u legalne tokove. Srbija se našla u opasnosti da postane tzv. „zarobljena država“, u kojoj kriminal podriva i kontroliše institucije.

 
Politički život

Negotinska verzija irakokratije

Marinko M. Vučinić   
četvrtak, 11. mart 2010.

Bilo bi interesantno povući paralelu sa nedavno održanim parlamentarnim izborima u Iraku gde je potkupljivanje glasača postalo praksa. Postavlja se pitanje koliko smo mi blizu našem obliku „irakokratije“.

 
Politički život

Izvorna i projektovana „Druga Srbija“

Slobodan Antonić   
četvrtak, 11. mart 2010.

Osnivači „Druge Srbije“ bili su uglavnom ugledni univerzitetski profesori, pristojni i staloženi ljudi. Danas, neki od njenih najistaknutijih predstavnika prosto se takmiče u vulgarnostima, uvredama i seksualno-verbalnom egzibicionizmu.

 
Savremeni svet

Kriza pisanih medija i pomoć države

Vojislav Milošević   
subota, 07. mart 2009.

Predsednik Nikola Sarkozi konstatovao da je kriza štampanih medija dostigla zabrinjavajuće razmere i da je to štetno za naciju, pa je podržao mere za ublažavanje krize koje će francusku državu koštati po 200 miliona evra godišnje u naredne tri godine.

 
Politički život

Srbija u trouglu sa EU i Turskom

Radoman Jović   
utorak, 09. mart 2010.

Angažovanje srspske diplomatije u trouglu sa BiH i Turskom, koja je, zna se, među prvima priznala nezavisnost Kosova, postaje sve izraženije, čak dotle da se izjava o davanju agremana novom ambasadoru BiH saopštava u Ankari.

 
Politički život

Rezolucija o Srebrenici: U naše ime?!

Stefan Karganović   
ponedeljak, 08. mart 2010.

Pošto je moralna ucena građana Srbije – da je rezolucija jedini način da speru ljagu genocida počinjenog u njihovo ime – glavni ako ne jedini argument njenih predlagača, ponavljanje osnovnih činjenica u vezi sa Srebrenicom uvek je dobrodošlo.

 
Politički život

Anarhija ol over Baš-čaršija

Mladen Đorđević   
četvrtak, 04. mart 2010.

Možda suđenje šestorki anarhista, u situaciji kada u Srbiji ponovo divlja kriminal, i jeste izliv političke represije i znak straha režima od bilo kakvih socijalnih nemira, pa makar ih vodio i Ratibor Trivunac.

 
Politički život

Bunjevci neće „putovnicu“

Dušan Kovačev   
četvrtak, 04. mart 2010.

„Prinudna uprava“ nad Bunjevcima nastupila je u jeku verbalnih napada hrvatskih nacionalista u Vojvodini na one koji ne dele osećaj pripadnosti hrvatskom narodu. U najosetljivije vreme bunjevačkim nacionalnim ustanovama oduzeta je samostalnost.

 
Savremeni svet

Duga ruka Ričarda Holbruka

Obrad Kesić   
petak, 27. mart 2009.
„Duga ruka” Dika Holbruka nastavlja da gura prste u sve moguće otvore i šupljine američke spoljne politike. Ostaje nam samo da se nadamo da će „duga ruka pravde” (ili iz Haga ili iz Bele kuće) eventualno da stigne i gospodina Holbruka.
 
Savremeni svet

Srećan povratak

Bernar Anri Levi   
subota, 21. mart 2009.
Besmisleno je ono što ljudi govore povodom odluke predsednika Francuske Nikole Sarkozija o povratku u vojnu komandu NATO – da će Francuska oslabiti svoj uticaj. Time što ponovo ima glas i učestvuje u debatama u NATO, Francuska će opet obezbediti sebi način da se umeša, zastupa svoje interese.
 
Savremeni svet

Kenedi i Obama

Robert Rajh   
subota, 14. mart 2009.

Amerika je zrela za početak novog političkog poglavlja. Hoće da ponovo bude inspirisana, kao pre četrdeset godina. Setite se – ni DŽ. F. K, niti njegova braća nisu bili levičari. Bili su realisti, ali u isto vreme i idealisti.

 
Savremeni svet

Simbolični povratak u „porodicu“

Ana Otašević   
petak, 13. mart 2009.
Isticanje nezavisnosti Francuske, ma kako bilo simbolično, išlo je na ruku njenom imidžu i diplomatiji, a nekoliko mesta u komandi NATO-a neće joj doneti više uticaja na međunarodnoj sceni, već bi, naprotiv, mogle da izazovu sumnju u njenu nezavisnost od američke politike.
 
Savremeni svet

Bugarski kontrasti

Miroslav Svirčević   
petak, 13. mart 2009.

Brojne kritike na račun bugarskih političara i stranaka gotovo neprekidno stižu kako od briselske birokratije, tako i od razočaranih građana. Stiče se utisak da su političke i ekonomske reforme samo „okrznule“ okoštalu, korumpiranu i kriminalizovanu državnu strukturu.

 
Politički život

Kad sveci marširaju

Đorđe Vukadinović   
nedelja, 20. april 2003.

Dakle, nasuprot zvaničnoj verziji i njenoj jeretičkoj alternativi, rekao bih da je Đinđić postao žrtva nesrećnog spoja prilika (post)miloševićevske Srbije i vlastitog političkog temperamenta.

 
Savremeni svet

Britanska “sjajna izolacija”

DŽejkob Hejlburn   
sreda, 04. mart 2009.

Možda će američkim konzervativcima Čerčilovo progonstvo pomoći da se ponesu sa nepravdama koje nosi Obamina administracija. Mogu čak da donesu odluku da prvi čin novog republikanskog predsednika bude vraćanje Čerčilove biste u Ovalni kabinet, kao simbol njegovog najnovijeg povratka.

 
Savremeni svet

Rusinski kulturno-nacionalni identitet u Ukrajini

Dragan Petrović   
subota, 28. februar 2009.

Još 2006. godine Odbor UN za borbu protiv rasne diskriminacije je naglasio da je uznemiren položajem Rusina u Ukrajini i preporučio zvaničnom Kijevu “da razmotri pitanje priznavanja Rusina kao posebne nacionalne manjine”.

 
Savremeni svet

Bugarska podvala

Fransoa Frizon-Roš   
sreda, 25. februar 2009.

„Problem sa bugarskim organizovanim kriminalom je u tome što je previše dobro organizovan“. Ovim rečima je bivši američki ambasador u Sofiji ukazao na povezanost bivše Državne bezbednosti i glavnih vođa „ekonomskih grupa“, čija zavidna imovina izaziva čuđenje zapadnih stručnjaka.

 
Savremeni svet

NATO na Balkanu, Balkan u NATO-u

Marija Todorova   
utorak, 24. februar 2009.

Primanje Balkana u Uniju je bilo i biće primarno vođeno političkim motivima. To važi ne samo za Bugarsku i Rumuniju, nego i za Grčku tokom sedamdesetih. Zato mislim da će proces na kraju obuhvatiti i Bosnu i Kosovo.

 
<< Prva < Prethodna 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 Sledeća > Poslednja >>

Strana 402 od 442

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner