субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

Цена краткорочне политичке користи - шта се обећавало, а шта ће се спроводити

Боривој Рашуо   
среда, 09. април 2014.

Изгледа да су све наше досадашње владе врло успешно сатирале опозицију, да би у овим околностима које имамо данас морали ићи чак дотле да је морају некакао направити ако ништа друго оно због саме форме.

 
Коментар дана

Коме ће присјести бањалучка кафа?

Ђорђе Вуковић   
понедељак, 31. мај 2010.

Протећи ће још много воде док не испливају конкретни докази да се Хрватска и Република Српска могу наслањати једна на другу као пријатељске и партнерске стране, али у првој посјети хрватског предсједника Бањалуци у овом тренутку треба видјети и факте који охрабрују.

 
Политички живот

Идеологија аутономаштва – антиевропска и антисрпска

Милан Миливојевић   
уторак, 08. април 2014.

Заговорници аутономије Војводине, па и њеног оцепљења од матичне државе, свесно заобилазе ову чињеницу, јер она не иде у прилог растакања Србије, чак напротив. Већински народ у Србији је и већински народ у Војводини, без обзира на вишедеценијски труд заговорника аутономије да створе нову нацију, такозване Војвођане.

 
Коментар дана

Миљенко Дерета и велико чишћење Србије

Маринко М. Вучинић   
субота, 29. мај 2010.

Највећи проблем Србије и јесте у томе што има разорено друштво, а било би логично да се представник невладине организације залаже за стварање што снажнијег друштва као основне претпоставке за успостављање стабилног политичког и државног система.

 
Политички живот

О Југославији, Србији, Милошевићу и Косову (I)

Борисав Јовић   
четвртак, 03. април 2014.

Нормални пут српског народа био је да ту Југославију поправља јер је он и створио. Ако је спрски народ положио толике жртве и ишао путем стварања заједничке државе и ако је то већ учињено – враћање назад било би поништавање свих тих жртава. 

 
Коментар дана

Кипарска одисеја Бориса Тадића

Маринко М. Вучинић   
уторак, 25. мај 2010.

До јуче су наши истакнути привредници били незаобилазни партнери владе. А сада је „у кипарском просветљењу“ и председник Републике увидео да новац зарађен у Србији износе управо они који су ослонац економске политике.

 
Савремени свет

Од краја до будућности историје

Јован Б. Душанић   
недеља, 09. септембар 2012.

Што се тиче економских односа, према Ф. Фукојами, реч мора бити о корекцији капитализма у смислу до којег степена држава мора помагати друштву да би се оспособило за промене. Нова идеологија не треба да сматра тржиште као циљ сам за себе.

 
Преносимо

Смртна казна

Драган Ј. Вучићевић   
субота, 11. јул 2009.

Амбиција једног министра да се обрачуна са једним дневним новинама доћи ће главе већини српских медија и већини српских главних уредника. Драконске милионске казне које прописује Предлог закона напросто не остављају могућност нормалног бављења новинарством у овој земљи.

 
Политички живот

Двадесет четврти март, промена свести и наш пријатељ Весли Кларк

Александар Б. Ђикић   
петак, 28. март 2014.

У упорном ишчекивању да ће нам „Ђура опростити што нас је тукао“, не смемо и нисмо у стању да реагујемо чак ни на отворене геноцидне Кларкове позиве. А Кларк није макар ко.

 
Преносимо

„Буђав ‘лебац“ на рођенданској трпези

Милан Милошевић   
четвртак, 09. јул 2009.

Од свих грешака које се могу приписати овој влади, та је највећа – претерана обећања. Влада је далеко од реализације прокламованог. Она није нашла решење тешке загонетке актуелне светске кризе, али једно је успела – избегла је слом, панику, масовнија банкротства.

 
Савремени свет

Неуспели „Марш милиона“

Ђорђе Милошевић   
понедељак, 17. септембар 2012.

У Москви на демонстрације је изашло око двадесет хиљада људи. Према подацима полиције, било је окупљено 14.000 људи а организатори наводе бројку од 150.000. Реална цифра је сасвим близу податку полиције.

 
Преносимо

Медији и ратни злочини

Надежда Гаће и Љиљана Смајловић   
понедељак, 13. јул 2009.

И пре подношења пријаве, потпредседница НУНС-а подржала је жељу тужилаштва да раздваја „жито од кукоља” у новинарској професији како би се поново успоставили критеријуми професионализма. Те критеријуме не може да успоставља Тужилаштво за ратне злочине.

 
Савремени свет

Напад на Иран би подигао цену нафте и Европу гурнуо у наручје Русима

Збигњев Бжежински   
субота, 15. септембар 2012.

Мислим да Иранци не би узвратили нарочито ефикасно против Израела. Они би покушали, али то би било фрагментарно, незнатно болно, али не одлучујуће. Иранци би били апсолутно убеђени да је то урађено уз наш прећутни пристанак.

 
Преносимо

Нећу на море у Хрватску!

Вук Јеремић   
недеља, 12. јул 2009.

Грађани Србије треба да иду на одмор тамо где се осећају безбедно. Председник Тадић ме није критиковао, он је неприкосновени ауторитет Одазвао бих се Шутановцу на војну вежбу. Бирам Путина пре Обаме. Вратићемо Приштину за преговарачки сто.

 
Савремени свет

Америчка визија Либије и ефекат бумеранга

Владимир Јевтић   
петак, 14. септембар 2012.

Овако нешто се никада не би догодило у Гадафијевској Либији а САД су управо директно и индиректно учествовале у убиству Моамера Гадафија. Америка је створила “нову” Либију у којој је више него икада у њеној ранијој историји присутан радикални исламски фактор. Све се враћа рекли бисмо.

 
Преносимо

Нема добрих сигнала из Србије

Харис Силајџић   
недеља, 12. јул 2009.

Србија је још увијек далеко од Вилија Бранта, а такав чин ће у коначници бити неопходан. Охрабрује ме, међутим, што у Србији постоје људи, попут Чедомира Јовановића, Наташе Кандић, Соње Бисерко, уз снаге које их подржавају, и мислим да је то добро за будућност Србије али и цијелог региона.

 
Коментар дана

Ко пева, на нацију не мисли

Страхиња Богдановић   
петак, 21. мај 2010.

Оно што је бесмислено у целој овој причи јесте уплитање нација и држава у музичку индустрију. Нажалост, то је управо оно што актери наведене индустије често раде, налазећи неку рачуницу у томе што сваки певач са ових простора може да представља сваку од земаља са ових простора.

 
Савремени свет

Из архиве НСПМ - Што јој Европа више помаже, Грчкој je све горе

Александар Радовић   
субота, 31. јануар 2015.

Чињеница је да је Грчка починила грешке у својој журби да прихвати евро. Ипак, није она једина држава која је попустила пред искушењем извесног "рачуноводственог улепшавања" своје ситуације како би приступила благодетима заједничке монете.

 
Коментар дана

Дајана Џонстон – једно ново лице Запада

Владимир Јевтић   
среда, 19. мај 2010.

Срећом, на западу је део интелектуалне јавности, који се на сваком кораку суочава са огромним притиском, схватио овај образац. Међу њима је и Дајана Џонстон, истакнута интелектуалка и истински борац за људска права која је рођена у Минесоти 1934. год.

 
Политички живот

Шта је амбасадор Кирби хтео да нам каже

Радоман Јовић   
четвртак, 27. март 2014.

Сувишно је коментарисати неуспеле покушаје амбасадора Кирбија да оправда улогу његове земље и осталих чланица НАТО у вези са „отимањем КиМ“, на једној и проналажење аргумената за осуде онога шта се дешавало на Криму. Одкуда му толика смелост  да изјави: „Понављам, питање Косова смо решавали у УН“.

 
<< Прва < Претходна 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 Следећа > Последња >>

Страна 298 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер