уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Крај турбо-фолка

Марија Мајсторовић   
понедељак, 16. новембар 2009.

Српска поп фолк сцена из дана у дан постаје све живља и као таква, све је ближа светским поп музичким трендовима, док је „завијања", које Саши Поповићу толико смета, све мање јер се већина естрадњака труди да им певање буде много ближе савременој „забавној" него „народњачкој" интерпретацији.

 
Политички живот

Протести грађана и напредњачко харангирање

Маринко М. Вучинић   
субота, 16. јун 2018.

Председник Републике Србије би морао бити оличење демократске културе, умерености, али и гарант критичког дијалога у нашем друштву. Ипак, далеко је он од тога да буде председник свих грађана Србије. Ту намеру није никада ни имао, јер увек наступа као острашћени напредњачки партијски апаратчик, који отворено изјављује да њега не обавезује већинска воља народа.

 
Коментар дана

Превара у рачунима за струју - ту се ни Тесла не би снашао

Смиљана Видић   
среда, 09. октобар 2013.

Да ли је превара због упумпавања новца у РТС или можда прикупљања средстава за изборну кампању или тестирања савитљивости грађана по систему - ако прође-прође, разне су могућности у оптицају. Истине ради, једна од опција је и да се нова мегатренд генерација стручњака просто није снашла у пребацивању система наплате са старог на ново предузеће.

 
Културна политика

Вирус неолиберализма и образовање на платформи Болоњске декларације

Љубиша Митровић   
среда, 11. новембар 2009.

У условима научно-технолошке револуције нова друштвена подела рада зачиње у научним лабораторијама и школским институцијама. Нажалост, две трећине човечанства још увек живи у зони светске полупериферије и периферије.

 
Политички живот

Шта је суштина студентских протеста 1968. код нас - и зашто су студенти, заправо, били на погрешној страни

Бранко Павловић   
недеља, 10. јун 2018.

Поуке 1968. су: држава је важна и једном смо били способни да створимо одличан концепт, „тржиште и социјализам“ који је и данас надмоћан над свим осталим у свету.

 
Коментар дана

На помолу нови Рачак?

Никола Малбашки   
петак, 20. септембар 2013.

Напад се десио у близини албанских насеља Жаже, Бољетин и Липа у општини Звечан, на месту на коме се претходних година десио читав низ инцидената, за које је поуздано утврђено да су одговорни Албанци из околних села.

 
Културна политика

Глобални медији – од експанзије до релативног пораза

Лорна Штрбац   
недеља, 08. новембар 2009.

Негативна обележја глобализма, која су између осталог дошла до изражаја и у начинима на које су функционисали глобални медији, показала су нам како изгледа систем кад полуди од превелике моћи.

 
Савремени свет

Обамина накнадна памет или да ли САД заиста више "неће да предводе"?

Ненад Кецмановић   
недеља, 10. април 2016.

“Уколико морамо да користимо силу, то је зато што смо ми Америка. Ми смо изузетна нација. Ми стојимо усправно. Ми видимо даље у будућност” – говорила је Медлин Олбрајт. Послије Украјине, Крима и Сирије, као да се нешто мијења.

 
Преносимо

Срамотно испољавање симпатија према генералу Ратку Младићу

Наташа Кандић   
субота, 02. јул 2011.

Ја још увек нисам сигурна да се Србија одрекла Младића и других генерала, који су одговорни за геноцид у Босни. Симпатије које су представници државе и медији показали према Младићу је још једна наша срамота.

 
Политички живот

Под којим је то „околностима“ Србија спремна да призна независност КиМ и да ли уопште смеју да постоје такве околности

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 05. јун 2018.

 Под којим смо ми то околностима и условима, господине министре, спремни да прихватимо независност „Косова“? И да ли уопште смеју да постоје такве околности?

 
Економска политика

Економска слобода и даље је најбоља политика

Март Лар   
среда, 18. фебруар 2009.

Капитализам је проглашен мртвим, Маркс се велича, а невидљива рука тржишта проглашава се кривом за све неуспехе. Заправо, нису оманула тржишта, већ владе које нису одиграле своју улогу „видљиве руке“ – стварајући и гарантујући тржишна правила.

 
Савремени свет

Моћна нарација и ефикасна организација - тајна успеха "Исламске државе"

Хавијер Мартин   
понедељак, 18. април 2016.

Појединац може да се ожени, бори, образује породицу, и ради са комшијама као што је и он сам. У питању је један осећај идентитета, припадности и солидарности, што потпомаже регрутовање, укључујући читаве породице.

 
Преносимо

Захтев за оставку Бориса Тадића

Љубомир Т. Грујић   
среда, 06. јул 2011.

Ви, председниче Тадићу, постепено стављате Устав ван снаге истовремено противуставно присвајајући сувереност од грађана и тиме успостављајући све шире и дубље свој апсолутизам који прераста у Вашу диктатуру.

 
Економска политика

„Телеком“ на распродаји

Младен Ђорђевић   
петак, 13. фебруар 2009.

Влада тренутно панично размишља како да попуни зјапећи бездан дефицита, и у ту сврху је од својих партнера из Европске комисије и ММФ-а обезбедила већу количину новца.Тешко је предвидети да ли ће добијени новац бити довољан за покривање огромног мањка у државној каси.

 
Савремени свет

Нови напади на Путина и Русију – пуцањ у празно

Ђорђе Милошевић   
среда, 13. април 2016.

Руски председник је одговарао на питања новинара о појединим аспектима спољне политике и односима Русије са светом. Био је више него убедљив, указујући истовремено на непринципијелност и двојне стандарде западних земаља, а пре свега Сједињених Америчких Држава.

 
Преносимо

Један од најбрже растућих бизниса на Интернету – шпијунирање корисника

Милан Мишић   
понедељак, 04. јул 2011.

Експеримент „Волстрит џорнала” је показао да 50 најпопуларнијих сајтова у Америци у компјутере оних који их посећују убаце у просеку по 64 програма за праћење, без претходног обавештавања или упозорења.

 
Економска политика

Српска здравствена дипломатија и Обама

Зорица Д. Марковић   
петак, 13. фебруар 2009.

Метеж у здравству добија на замаху, статистика је у најмању руку депресивна – пре само две године, трошили смо на годишњем нивоу 16 милиона евра за седативе, минуле године смо „напредовали“ и за исте лекове потрошили 30 милиона евра!

 
Коментар дана

Србија из снова Ивице Дачића

Младен Ђорђевић   
четвртак, 19. септембар 2013.

Долазак великих америчих корпорација у Србију отвара врата великим улагањима али и великом загађењу животне средине. Некима се у Србији смеши злато али  другима прете најопаснији отрови, а ако је то сан који премијер сања, његово буђење а наше отрежњење ће бити врло кошмарно.

 
Културна политика

Пошасти модернизма

Александар Солжењицин   
четвртак, 05. новембар 2009.

У двадесетом веку потребна равнотежа између традиције и потребе за новим је била више пута поремећена због лоше схваћеног „авангардизма“ – промукли, нестрпљиви авангардизам, по сваку цену. Деструкција је постала апотеоза ратничког авангардизма. Она се устремила да поцепа читаву вековну културну традицију.

 
Савремени свет

Ко год да победи на председничким изборима, политика САД ће бити изолационистичкија

Стефано Мањи   
субота, 16. април 2016.

 Ова изборна кампања, због могућности које широм отвара, не би требало да нас остави равнодушнима. Овде је у игри такође будућност Европе и Медитерана, што нас се директно тиче. Не можемо више да очекујемо да нашу одбрану плаћа амерички порески обвезник.

 
<< Прва < Претходна 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Следећа > Последња >>

Страна 186 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер