четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Речи и мисли

Речи и мисли 96

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Лазић   
среда, 26. новембар 2008.

Плачемо а смејали бисмо се

"Серж Брамерц [главни тужилац Хашког трибунала] је у шали рекао да очекује Ратка Младића у Хагу до краја године." (Владимир Вукчевић, тужилац за ратне злочине, 19. новембар 2008, "Прес")

"Пре ћете од мене чути да сам спреман да скочим с моста у 'ладан Дунав, него што ћу вам рећи било који датум када ће Младић бити у Хагу. Био бих луд да помињем било какве датуме. Може се то десити за дан, два, месец или било када." (Расим Љајић, председник Националног савета за сарадњу с Хашким трибуналом, 19. новембар 2008, "Блиц")

(Ре)контра

О тужби Хрватске и контратужби Србије:

"Пошто Хрвати нису хтели да повуку тужбу, природно је да Србија подигне контратужбу. Нека се једном засвагда Јасеновац стави у ранг Аушвица. Па нека наши пријатељи из Хрватске процене да ли им је паметније да повуку тужбу или да оно што су крили од 1945. објаве Њујорк тајмс или Вашингтон пост." (Милан Париводић, члан ДСС-а, 22. новембар 2008, "Прес")

"Српска контратужба омогућиће да се пред међународном јавношћу изнесу подаци о свим погинулим, несталим, заробљеним, рањеним и прогнаним, као и о оштећеној имовини и културним и духовним добрима. Контратужба би требало да садржи и податке о злочину у континуитету, да мало зађемо, задремо и у податке злочина у Другом светском рату. Само тако се може разумети шта се дешавало у Хрватској у последњем рату, који је заправо био наставак претходног." (Милорад Пуповац, потпредседник Самосталне демократске српске странке, 20. новембар 2008, "Прес")

"Одлука Владе о тужби против Хрватске је неодговорна и лицемерна. Потпуно је невероватна чињеница да смо ми у односу на Милошевићеву Србију проширили границе својих неспоразума са суседима и земљама које су нам наклоњене." (Чедомир Јовановић, председник ЛДП-а, 21. новембар 2008, "Танјуг")

"Најава контратужбе Србије против Хрватске представља политиканство и поигравање људским жртвама." (Ненад Чанак, председник ЛСВ-а, 20. новембар 2008, "Прес")

А од ЕУ – (нови) услов!

"Уколико ЕУ не предузме кораке за брзу примену споразума са Београдом, могло би доћи до јачања националистичких снага које су поражене на изборима. Наш медени месец са бирачима се ближи крају. Сада нам треба нешто од ЕУ да покажемо народу." (Вук Јеремић, министар спољних послова, за "Фајненшел тајмс", 18. новембар 2008, "Танјуг")

"Данас је најужагренији Србин међу водећим политичарима министар иностраних послова Вук Јеремић, који је последњих дана свима очитао буквице." (анализа под насловом "Србија се свађа са остатком света", 20. новембар 2008, немачка агенција "DPA")

"У једном интерном документу ЕУ о позицијама земаља чланица Србија на путу евроинтеграције има додатни услов – шефа дипломатије Вука Јеремића." (вест о тексту новосадског "Дневника", 20. новембар 2008, "Б92")

Талентовани неодликаши

"Шта од нас хоће тај напорни неталентовани одликаш Јеремић који као да је – као готов производ с уграђеном грешком – баш изашао из борда неке проклете Маркетиншке Агенције, и шта хоће од нас његов газда и створитељ, Тадић Борис, председник ово мало земље, којем је стицајем срећних, несрећних или равнодушних околности имало бити поверено да нашим животима сачува оно мало дигнитета што до сада неким чудом није сргано и спаљено. И докле ћемо још имати воље да трпељиво трпимо тај циликави трандебал са Хрватском, Босном, Црном Гором, Македонијом, а о Европској унији и да не говоримо?" (Теофил Панчић, колумниста, у тексту "Стварност је стварна, Јеремић је измишљен", 22. новембар 2008, сајт "Пешчаника")

"`Вако рече Јеремићу Вуче: / „Чујте мене свјетске поглавице! / Контра-тужбу вама ћу написат` / поднијећу је Међ`народном суду – / судијама у свили-кадифи! / Тамо ће вас бити и мучити / (и вадити ваше очи чарне), / јер сте, браћо, остарили тешко, / Алцхајмера успут запатили! / Не можете самном четовати, / гр`јех хрватски сви заборависте – / од Турака до данашњих дана!" (Весна Ракић-Водинелић, Правни факултет Универзитета УНИОН, као песникиња, 22. новембар 2008, сајт "Пешчаника")

&

"Укључени су мотори оних који доводе у питање српску истину а потенцирају српску кривицу. Те снаге су се усмериле и против министра Јеремића." (Милан Париводић, 22. новембар 2008, "Прес")

Прво Статут, ондак на пут

"Председник Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић приликом нашег последњег сусрета рекла ми је да ове године имамо два озбиљна питања пред скупштином, једно је Статут Војводине, а друго нови буџет. Ја бих желео да се прво разматра Статут..." (Шандор Егереши, председник Скупштине АП Војводине, 21. новембар 2008, "Политика")

"Иза Владе Србије стоји пројекат Статута Војводине који има само једну крупну ману, а то је да је несагласан са Уставом Србије." (Војислав Коштуница, председник ДСС-а, 17. новембар 2008, "Бета")

"Ко занемарује тактику, завршит ће каријеру у нижеразредном Вратнику"

"Прижељкујем да будемо као [фудбалски клуб] Манчестер јунајтед. И у влади и у Манчестеру има доста јаких индивидуа, али ипак успевају да играју тимски." (Снежана Самарџић-Марковић, министар за омладину и спорт, 20. новембар 2008, "Вечерње новости")

&

Милутин Мркоњић, министар за инфраструктуру, 20. новембар 2008, "Гром":

"Ово [обилазница око Београда] је моја борба против светске финансијске кризе. Радимо као никад досад. Много смо јаки!"

"Има жустрих дијалога [у Влади]. Свађамо се, само пршти. Али, кад се сви слажу, нема посла. Ми се жестоко испричамо, а онда се договоримо и посао не трпи."

Суздржавање од проветравања (и свега осталог)

Оливер Дулић, министар за животну средину и просторно планирање, 18. новембар 2008, "Правда":

"Грађани би могли да уштеде на енергији, пре свега тако што не би отварали прозоре током грејне сезоне, посебно они који се греју на струју. Такође, када кувају, треба да ставе поклопац на шерпу. Кад неколико људи иде у истом правцу, а познају се, нека не иде свако својим колима. Ако се возе једним аутом, неће имати проблема са паркирањем, а уштедеће на гориву."

"Супруга и ја изузетно штедимо. Не остављамо укључене телевизоре и рачунаре на 'стенд бај' моду када излазимо из стана. Када скувамо супу, не стављамо је врућу у фрижидер, већ тек када се сама охлади. Гасимо светла кад напуштамо просторију."

&

Слободан Милосављевић, министар трговине и услуга:

"Мислим да је сидро или тег који ће спречити нека значајнија повећања цена, на пример, робе широке потрошње, управо суздржавање од куповина машина за веш, или шпорета, или неких других производа. Мислим да ће то бити разлог због чега ће цене остати у прихватљивим или приближно садашњим оквирима. [...] Први ће поскупети лекови, а разлог раста цена лекова је спречавање могућих несташица." (21. новембар 2008, "Б92")

"У сталном смо контакту са трговцима и произвођачима и пратимо кретање цена и трошкова живота на тржишту." (20. новембар 2008, "Прес")

Репрезентативно буре (ударило немање)

"Износ од 880 хиљада динара [11.500 евра за јун] јесте тачан и мени је уплаћен у складу с пословним успехом предузећа. [...] Моја плата износи 3.600 евра и у директној је вези са изузетним успехом предузећа." (Бојан Кришто, генерални директор Аеродрома и кадар Г17+, о јунској и стандардној плати, 22. новембар 2008, "Прес")

"Погрешну сам картицу извукао! У Тополи сам платио једно хромирано буре за ракију и одмах сам видео да сам погрешио. Хтео сам одмах да сторниран рачун, али није могло. Сутрадан сам уплатио тај новац Аеродрому. Иначе, као члан УО имам право на 40 хиљада динара за репрезентацију." (Миодраг Миловановић, члан УО Аеродрома из ДСС-а, 22. новембар 2008, "Прес")

&

"Не желим да забринем грађане да ће гладовати, неће гладовати, али ћемо морати озбиљније да приђемо утрошку сваког појединачног динара и у буџету државе и у приватним буџетима људи." (Мирко Цветковић, председник Владе, 21. новембар 2008, "Данас")

Стручност изнад УДБЕ

"Новинар: Мислите ли да ћете бити довољно стручни да обављате ту функцију [председника УО Телекома]?

Даница Драшковић, СПО: Наравно, имам огромно радно искуство и мислим да сам стручнија од пола актуелне владе.

Новинар: Због штедње која је уведена у држави процењује се да ће плата председника Управног одбора бити мања од 160.000 динара, колико је до сада износила. Колика очекујете да ће бити Ваша примања?

Даница Драшковић: Ја, заправо, очекујем да дођем на чело Безбедносно информативне агенције. За то место имам стручно и политичко право, јер сам се 20 година борила да раскринкам удбаше." (21. новембар 2008, "Политика")

Режим за све кадрове

О именовању Милана Ст. Протића из ДХСС-а за амбасадора у Швајцарској:

"Па, Протић је већ био амбасадор у САД, он има искуства, он је и познати историчар." (Владан Батић, председник ДХСС-а, 21. новембар 2008, "Шта радите, бре?" РТС-а)

"Не интересује ме да ли је ДС направио аранжман са ДХСС-ом, баш као што ме не интересује ни помирење са СПС-ом. Што се тиче Протића и његовом става о Косову, може да заборави све шта је причао, тамо има да ради и прича само оно што му Влада наложи." (Жељко Ивањи, посланик Г17+, 21. новембар 2008, "Прес")

"Уколико Протић буде именован за амбасадора, полићу се бензином испред зграде Владе и запалити, а да ће за то одговорност сносити они који су га именовали." (Симо Спасић, председник Удружења несталих и киднапованих са Косова, 20. новембар 2008, "Бета")

Читалачка значка

Александар Вучић, заменик председника СНС-а:

"Наравно, волим да читам, па зашто не бих и њега [Војислава Шешеља] читао. Читаћу и књигу о себи, како рекоше: 'Српски Минхаузен Александар Вучић' или тако нешто."  (17. новембар 2008, "Ало!)

"Нисам ишао на пластичне операције, таквог ме је мајка родила. Знам да нисам леп као Зоран Красић, прихватам да нисам ни паметан ни пристојан као Гордана Поп-Лазић, Вјерица и Наташа. Све што желе, ја ћу да поновим, прихватим и да кажем да су у праву." (на констатацију да Зоран Красић каже да "изиграва жртву са тим бејби фејсом, напућеним уснама", 15. новембар 2008, "Правда")

"У начелу смо искључили сарадњу са ДС-ом, али не бих да ми кажете сутра 'рекли сте то и то'... Мислим да нема готово никакве шансе за то јер ми планирамо да будемо најозбиљнија конкуренција ДС-у, а не пришипетља или нечији потрчко." (18. новембар 2008, "Бета")

Пад нивоа власти у крви

Бојан Димитријевић, бивши министар трговине из СПО-а и нови члан СНС-а:

"Годину и по дана сам изван јавне сцене. Проценио сам да нисам спреман за пензију у 45. години. Ако хоћете да утичете на збивања, морате да будете у игри." (19. новембар 2008, "Вечерње новости")

"СПО сам желео да напустим још 2005, али то нисам учинио јер је странка била у Влади, па нисам хтео да правим проблеме." (19. новембар 2008, "Прес")

&

"Зашто мислите да министри треба да буду лишени онога што воле млади, што ће рећи – пића, хране и секса?!" (као кандидат СПО-а за министра трговине, фебруар 2004, "Утисак недеље")

Светли вилајет

Александар Баљак, афористичар, 19. новембар 2008, "Политика":

"Србија је много лепа земља. Који год део да узмете, нећете се покајати."

"Устала је Србија! Али је судија већ одбројао до десет."

"На питање да ли је наша чаша полупразна или полупуна – одговор је једноставан. Наша чаша је празна!"

"Направили смо цивилизацијски скок. Срећом, провалија није била претерано дубока."

ВРЕМЕПЛОВ

Милан Ст. Протић, као потпредседник ДХСС-а, 13. јул 2006, "Курир":

"Нудим се да будем издајник! Ако сви кажу да неће да потпишу независно Косово, ја ћу да ставим потпис. Ево, ја сам одабрао да не будем херој и причам како никад не бих потписао независност, јер је то најлакше рећи и јуначити се. То може свако. Тешко је рећи истину, а истина је да је независно Косово неминовност."

"Ми треба да ставимо потпис за независно Косово и да за узврат тражимо брзо учлањење у ЕУ по принципу Словачке, да тражимо опрост дугова, а и нова задуживања под најповољнијим условима, нове инвестиције и заштиту људских права и културних споменика на Косову. У дипломатији постоје начини да се то гарантује. Политичари су ту да доносе тешке одлуке, а на народу је да одлучи да ли желе светлу будућност или изолацију и сиромаштво."

 

Од истог аутора

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер