понедељак, 04. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Речи и мисли > Речи и мисли 114
Речи и мисли

Речи и мисли 114

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Лазић   
понедељак, 30. новембар 2009.

(25. октобар – 27. новембар 2009)

Добро је бити (и) Борис Тадић

"Дајем реч председнику Клунију, извињавам се, Тадићу. Тадић ће говорити на српском, језику који ја не сматрам много лепим, наш је много музикалнији. Још чекам да чујем оперу на српском..." (Силвио Берлускони, премијер Италије, 13. новембар 2009, РТС)

Ђакузи у комунизму, мршавост у капитализму

"Неки људи певају под тушем пола сата. Драга моја децо, три минута су више него довољна. Ако мислите да лежите у кади пуној пене и укључитe оно, како се зове, ђакузи, какав је то комунизам?" (Уго Чавез, председник Венецуеле, 26. октобар 2009, "Фонет")

"Покушао сам да им објасним да то што сам мршав, не значи да нисам снажан." (Барак Обама, председник САД, 27. октобар 2009, "Танјуг")

Између невољења и мржње

"Мени често дођу странци са Запада и кажу 'ја волим Босну'. Ево, ја не волим Босну." (Милорад Додик, премијер Републике Српске, 28. октобар 2009, "Кажипрст" Радија "Б92")

"Тријумф Биљане Плавшић је тријумф општег накарадног мишљења које прихвата налогодавце убиства Ане Политковскаје за политичке симболе нове православно-бољшевичке Србије, чији су стварни власници предатори придошли из свих српских земаља. И припиздина." (Никола Самарџић, историчар, 30. октобар 2009, "Пешчаник.нет")

Сам свој (ЛГБТ) сусед

"Од Србије се не тражи да призна Косово, али оно што се захтева од Србије и Косова јесте да буду практични када је реч о сарадњи и добросуседским односима. Добросуседски односи су услов за све државе које теже прикључењу ЕУ." (Кристер Брингеус, амбасадор Шведске у Београду, 27. октобар 2009, "Данас")

"Највећи проблем Србије је тај што јој је Косово најближи комшија, којег не жели да призна. Све док не буде био решен проблем са Косовом, Србија неће ући у Европску унију." (Дорис Пак, чланица Европског парламента, 28. октобар 2009, "Дојче веле")

"Мишљење је да није само хапшење Ратка Младића једино велико питање на које земље Европе, поготово Холандија, очекују одговор. Ту су и мањинска и ЛГБТ права, односно спровођење одредаба Европске конвенције о људским правима чији је Србија потписник." (Борис Дитрих, представник организације за праћење примене људских права Хјуман рајтс воч, 29. октобар 2009, "Политика")

Ко нас не зна, тај нас сања

"Сада ту имамо јако добру шансу да разговарамо са људима који нас не познају. Нити бивши премијер Белгије Ван Ромпај, нити особа која је била задужена за спољну трговину у Великој Британији Ештонова нису у великој мери имали контакте са нама." (Тања Мишчевић, потпредседница Европског покрета у Србији, о избору нових функционера ЕУ, 21. новембар 2009, "Вечерње новости")

Визна деаљкавизација

"Европа никад није била препрека за процес визне либерализације, визе су биле последица аљкавости нашег система и неспособности лидера ове земље да испуне административне предуслове." (Чедомир Јовановић, председник ЛДП-а, 12. новембар 2009, РТС)

Ди су наше академије

"Када академија добије млађу сестру у својој покрајини, можда ће и држава да добије сестру у истој тој покрајини." (Матија Бећковић, академик, 07. новембар 2009, "Прес")

"Зашто Војводини не дају суштинску аутономију па да косовски Албанци виде шта су пропустили?" (Александар Попов, директор Центра за регионализам, 27. октобар 2009, "Бета")

Гледај у (мониторове) очи!

У Скупштини Србије:

"Нисте удостојили посланике погледа, гледате негде далеко и одговарате оно што вама одговара. А вама одговара да закукуљите, замумуљите и да никоме овде ништа није јасно." (Велимир Илић, председник посланичког клуба НС-а, премијеру Мирку Цветковићу, 29. октобар 2009, РТС)

"Прво да вам одговорим где гледам – гледам у монитор и тамо имам преостало време, а ако хоћете у вас да гледам, могу и то." (Мирко Цветковић, председник Владе Србије, 29. октобар 2009, РТС)

Иде Тома преко Романије

Томислав Николић, председник СНС-а:

"Војислав Шешељ је био војвода који је имао право да додељује чинове. Он је позвао нас 14 на Романију и тамо смо на Кнежини миропомазани као војводе. После тога је Момчило Ђујић одузео то право Шешељу. Међутим, мене нико није рашчинио, нити то сада може..." (02. новембар 2009, "Прес")

"Потпуно сам убеђен да је тог дана, након сусрета с Олијем Реном, почела победничка кампања СНС-а." (25. новембар 2009, "Данас")

Знам само да ништа не знам

Томица Милосављевић, министар здравља:

"Нећу вам рећи ни кад, ни од кога, ни колико." (о куповини вакцине против новог грипа, 03. новембар 2009, ТВ "Пинк")

"Министар здравља у Србији би могао сваког месеца да поднесе оставку. Сваког месеца постоји неки разлог, прихватање неког терета на сопствена плећа од неког другог. И у том случају никада не би било министра здравља у Србији." (25. октобар 2009, "Б92")

Посланички имунитет

"И ова прича о грипу је више директан маркетинг произвођача вакцина, који имају јак лоби у свету, па очекујем да се следеће године појави и коњски грип. Нећу да се вакцинишем и не знам шта има да потписујем." (Драган Марковић Палма, посланик ЈС-а, 05. новембар 2009, "Мондо")

"За слободу смо се изборили, здравље ми је господ Бог подарио и ништа ту не мењам. Нећу примити вакцину, нећу ником ништа потписивати, живећу, као и до сада, без вакцине и доживети стоту." (Срђан Миливојевић, посланик ДС-а, 05. новембар 2009, "Мондо")

Шумадијски грип

"Није ми јасно како то у неким градовима има епидемије, а у неким нема? Како то да сваки дан слушамо о епидемији грипа у Чачку, Краљеву и Пожеги, а да ниједан случај није забележен у Војводини?" (Велимир Илић, председник НС-а, 06. новембар 2009, "Ало!")

Вакцинација и против пива?

"Предлажем да се председник Србије и сви министри вакцинишу пред камерама, и да након тога јавно пратимо њихову реакцију на вакцину једно десетак дана." (Александра Јанковић, посланик НС-а, 11. новембар 2009, "Прес")

"Прича о новом грипу је пренадувана. Људи умиру и са флашом пива у руци док седе испред сеоске продавнице, а нису имали грип." (Драган Марковић Палма, градоначелник Јагодине, 11. новембар 2009, "Танјуг")

Прелазак континуитета у квалитет

"Не постоји ниједна земља у Европи у којој се неко када се у континуитету налази на том месту и то ради тако да три пута на изборима добије поверење грађана, и кога пет пута у Скупштини затекне обавеза да положи заклетву пред посланицима, доживљава као неквалитет." (Томица Милосављевић, министар здравља, о томе што га називају "вечитим министром", 15. новембар 2009, "Политика")

Бољи од других, гори од себе

"Нисмо најбољи, али смо бољи од других." (Млађан Динкић, министар економије, о "суочавању с ефектима кризе у Србији", 05. новембар 2009, "Кажипрст" Радија "Б92")

"Морате да одлучите да ли вам је важно да возите за три центиметра шире гуме, да имате лепе сатове, идете на луксузне одморе или вам је важно, када прођете улицом, да вас неко не погледа мрко, други тужно, већ да вам кажу – свака част мајсторе, само ти тако ради даље." (Радован Јелашић, гувернер НБС, на отварању Конференције нових лидера 2009, РТС)

"Један однос рестрикције према администрацији држава чини, али не бих могла да се сложим са констатацијом неких грађана да је администрација крива када држави није добро." (Славица Ђукић-Дејановић, председница Скупштине, 31. октобар 2009, "Фонет")

Зидање ћириличног пасоша

У Скупштини Србије, 09. новембар 2009, РТС:

"Да нисам традиционалиста, рекао бих да би на насловној страни новог пасоша, осим ћирилице, требало да стоји и натпис на енглеском или француском, јер пасош није за унутрашњу употребу. Али ја сам традиционалиста." (Владан Батић, посланик ДХСС-а)

"Откуд сад Г17 у причи око изградње пасоша?" (Велимир Илић, посланик НС-а, у Скупштини)

Мудар као голуб, безазлен као змија

"Мудра изрека каже да је срећа кад деца сахрањују своје родитеље, зато што је велика несрећа кад родитељи сахрањују своју децу. Управо је то неки осећај који сам данас имао. Сувише је тај човек сахранио неке своје деце и мислим да је срећа кад смрт иде по реду." (Ненад Чанак, председник ЛСВ-а, на вест о смрти патријарха Павла, 15. новембар 2009, "Утисак недеље")

Нико нема шта Социјалистичка интернационала имаде

"Српкиње су захтевне. Воле да им мушкарац изгледа лепо као Тадић, а да је енергичан као Дачић." (Славица Ђукић-Дејановић, председница Скупштине из СПС-а, 18. новембар 2009, према "НИН"-у)

Председник лиге џентлмена

"Ја стварно нешто желим, али нисте погодили шта је то. Када бих био малициозан и претпоставио шта ви желите, можда би вам се чак и свидело." (Драган Тодоровић, шеф посланичког клуба СРС-а, на опаску председнице Скупштине Славице Ђукић-Дејановић да се "изгледа ужелео неке санкције", 04. новембар 2009, "Данас")

Обувена да убије

"Молим службу Народне скупштине да предмет, рекла бих – ципела, којом је Гордана Поп-Лазић нарушила достојанство Скупштине, нађе и достави народној посланици јер је тај предмет њено власништво." (Гордана Чомић, председавајућа Скупштине из ДС-а, након што ју је ципелом гађала Гордана Поп-Лазић из СРС-а, 26. новембар 2009, РТС)

"[Гордана Поп-Лазић] одговараће дисциплински зато што је промашила." (Драган Тодоровић, шеф посланичког клуба СРС-а, 26. новембар 2009, РТС)

Обувена да повреди, али не и убије?

"Прво сам је гађала једном ципелом, али је она одлетела улево. После сам скинула и другу, али је она ударила у сто. Али мени није ни била намера да погодим Чомићку, већ да јој дам до знања да мора да поштује посланике опозиције. Она нас прекида, малтретира, врши над нама скупштинско насиље. Ма срећа њена што се ради о ципелама које немају штиклу! Ове моје су лак кожа, домаће производње, са гуменим ђоном, купила сам их за 9.000 динара." (Гордана Поп-Лазић, посланик СРС-а, 27. новембар 2009, "Прес")

Дугови наши, весеље његово

Милутин Мркоњић, министар за инфраструктуру из СПС-а:

"Никад ми није било лакше, зато сам и весео, јер нам стижу паре из иностранства. Сви у влади кукају, ја се једини радујем." (о кредиту за Коридор 10, 23. новембар 2009, "Вечерње новости")

"Како ја да носим значку СПС-а на реверу, ја сам увек у мајици са крагницом? Имам једну значку коју много волим и понекад је ставим, а на њој петокрака, срп, чекић и Лењин. А сада када више и не знамо који празнике славимо па када за те прославе обучем одело, ја ставим четири ордена који су ми дали друг Тито и Слоба." (30. октобар 2009, "Блиц")

Најдражи доктор

"Не треба да вам напомињем чињеницу да смо Јосип Броз и ја једини који су за живота дали име некој институцији." (Ненад Јанковић – др Неле Карајлић, отварајући обданиште "Др Неле Карајлић" на Мећавнику, 25. новембар 2009, РТС)

ВРЕМЕПЛОВ

"У Америци је на власт стигла нова генерација и не видим зашто Медведев не би успоставио добре односе с Обамом, који је згодан, млад и преплануо." (Силвио Берлускони, премијер Италије, на конференцији за новинаре у Москви, 08. новембар 2008, "Ало!")

"Опозиција је толико јака да не дозвољава да се [у Скупштини] ради анархично." (Гордана Поп-Лазић, потпредседница СРС-а, "Сигнали", 23. септембар 2008, РТВ)

"Кад се ради о отпуштању радника, ја бих хтео да кажем да се погрешно цео акценaт ставља на отпуштање радника." (Мирко Цветковић, председник Владе, 20. септембар 2009, према "Утиску недеље")

 

Од истог аутора

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер