петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Речи и мисли > Речи и мисли 107
Речи и мисли

Речи и мисли 107

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Лазић   
уторак, 21. април 2009.

(29. март – 11. април 2009)

Расрбљивање мора

"Таман посла да то учинимо! Изборним резултатима показали смо исправност наше демократске одлуке која Црну Гору приближава Европи. Зашто бисмо повукли одлуку о нечему што подржава 70 процената грађана у нашој земљи?!" (Миодраг Вуковић, функционер ДПС-а Црне Горе, на питање да ли ће црногорска власт преиспитати одлуку о признању независности Косова, 31. март 2009, "Курир")

"Када говоримо о туризму, за СРС море у Црној Гори је српско море и наравно да би грађани Србије требало тамо да иду." (Наташа Јовановић, посланик СРС-а, 07. април 2009, "Курир")

Наставак интеграција другим средствима

"Наставак суђења има за циљ ликвидацију Војислава Шешеља, који и даље смета посусталој еврофанатизацији Србије." (Зоран Красић, шеф правног тима за одбрану Војислава Шешеља, 05. април 2009, "Бета")

"ЕУ ће у другој половини године бити веома хаотична, али порука за земље кандидате и оне које ће то тек постати је да се много више усредсреде како да се најбоље продају ЕУ, како заправо оне могу да помогну Унији када постану део ње, а да не увлаче у то међунационалне проблеме." (Стивен Вордсворт, амбасадор Велике Британије, о пријему нових чланица у ЕУ, 03. април 2009, "Б92")

Тама на крају мрачног тунела

На изборној скупштини СДП-а Расима Љајића:

"Спреман сам да радим више него икада у животу, спреман сам да преузмем на себе сваки ризик и да преузмем сваку одговорност за ситуацију у којој се налазимо." (Борис Тадић, председник Србије, 29. март 2009, "Б92")

"Морамо да кажемо да је велико незадовољство у народу, да је велика напетост у народу, да је велика бесперспективност и на сваком кораку се то осећа." (Расим Љајић, председник СДП-а и министар рада и социјалне политике, 29. март 2009, "Б92")

"Свако време има своје симболе. Некада су то били Боро и Рамиз, а данас су Борис и Расим." (Ненад Чанак, председник ЛСВ-а, 29. март 2009, "Борба")

"Јесте мрачно, јесте тамно, али ако можемо да победимо Румуне у Констанци 3:2, ако може да се деси тај догађај да мој председник присуствује једном спортском догађају и ми да победимо - што је била ретка пракса до сада!" (Драган Ђилас, функционер ДС-а, 29. март 2009, "Б92")

Олујно немање

"Дакле ја се заиста понекад осећам слично оним људима који су први пут закорачили на Монт Еверест. То су били константно променљиви олујни услови." (Диана Драгутиновић, министар финансија, представљајући мере Владе за економску стабилност Србије, 07. април 2009, "Б92")

"Данас на седници Владе нисмо пили ни кафу ни воду." (Драган Шутановац, министар одбране, 02. април 2009, "Радио Београд")

"Премијер је скромно и штедљиво живео и док није било кризе и пре него што је дошао на функцију на којој се сад налази. Он је на послу, у згради Владе, већ од девет ујутро, а кући не одлази пре седам сати увече. Због функције коју има, свакодневни живот му је сведен на посао и кућу." (одговор из кабинета премијера Србије Мирка Цветковића, 06. април 2009, "Блиц")

"У годинама сам када се кућа не кући. Када имам, одем у кафану, када немам, не идем. А да вам кажем, немам ни времена." (Милутин Мркоњић, министар за инфраструктуру, 06. април 2009, "Блиц")

"Ценим да моја породица још није захваћена кризом која дрма Србију зато што имамо довољно хране, као и многе породице које живе на селу." (Томислав Николић, председник СНС-а, 06. април 2009, "Блиц")

Ради к'о Американац, плаћен к'о црнац (из Арсенала)

Радован Јелашић, гувернер НБС:

"Моја плата износи тачно 412.000 динара. Не бих [радио за мању плату]. Ако неко пронађе директора комерцијалне банке у Србији који тренутно зарађује толико, нека ми каже." (01. април 2009, "Прес")

"Ми у Народној банци не осећамо се прозваним у програму Владе јер нисмо државни службеници и имамо законом загарантовану самосталност, то значи и финансијску самосталност. Нема смањења појединачних зарада, али ће укупни трошкови бити мањи у односу на 2008." (08. април 2009, "Прес")

&

"Мислим да би америчка влада била срећна да се долар према евру љуљао само колико се љуљао динар." (03. април 2009, "Вечерње новости")

Не мењајмо тим који не добија!

"Имам пуно поверења у премијера Мирка Цветковића, његове економске идеје, мудрост и сталоженост." (Душан Петровић, заменик председника ДС-а, 10. април 2009, према "Економист магазину")

"Мислим да Кркобабић заслужује и даље да обавља ту функцију, јер ради маестрално." (Бранко Ружић, председник ИО СПС-а, о Јовану Кркобабићу, потпредседнику Владе, 01. април 2009, "Вечерње новости")

Кад већ БИА нема Управни одбор

Даница Драшковић:

"Већ годину дана ме питате исте ствари, а ја вам упорно говорим да о томе нећу да причам." (одбијајући да коментарише чланство у Управном одбору НИС-а, 31. март 2009, "Ало!")

&

"Ма, какав Телеком, хоћу само у БИА, и тачка! Хоћу да растурим ту банду и да коначно отворим досијеа, да Србија већ једном види ко је кога прислушкивао и ко то још увек ради! Без ефикасног демонтирања Службе Србија нема шта да тражи у ЕУ. Ниједна друга функција ме не може утешити!" (о могућности да дође на чело УО Телекома, 07. октобар 2008, "Курир")

Роми и остали Цигани

"Ја не видим зашто ово шаље било какву лошу слику о Србији, ово је реална слика Србије. Не видим зашто покушавамо да направимо од нас нешто што нисмо. Србија је то данас после ратова, санкција, урушеног друштва целог." (Драган Ђилас, градоначелник Београда, о расељавању Рома из нелегалног насеља у новобеоградском Блоку 67, 06. април 2009, ТВ "Б92")

Неватрено крштење

О предлогу да је за оснивање странке потребно 5 хиљада потписа, 09. април 2009, "Политика":

"Шта ви уопште хоћете? Да ли сте ви крштени, јесте ли ви уопште нормални? Молим вас да повучете овај идиотски закон!" (Весна Пешић, посланик ЛДП-а, министру Милану Марковићу)

"Бранио сам 16 или 17 закона и у овој скупштини ме нико није увредио, осим госпође Весне Пешић и није ово први пут." (Милан Марковић, министар за државну управу и локалну самоуправу из ДС-а )

&

"Не видим зашто држава и порески обвезници финансирају СДУ [Жарка Кораћа] са 973.000 динара месечно." (Милан Марковић)

"Ово је поражавајући начин обраћања министра посланицима." (Чедомир Јовановић, председник ЛДП-а, на чијој листи је и СДУ)

Чедин магарац (и Бебин џип)

Ненад Љ. Стефановић, уредник Информативног програма: Возите се у џипу који кошта 60.000-70.000 евра и који вам је позајмио пријатељ. Јавност у свакој европској земљи би вас питала каква је ваша противуслуга?!

Чедомир Јовановић: Да вам кажем нешто. То морате да разговарате с Бебом! Позовите га у  вашу емисију, па ће вам он рећи шта очекује од мене као контрауслугу када ми  помогне да решим неки проблем.

Ненад Љ. Стефановић: Мислите на господина Поповића?

Чедомир Јовановић:  Ма, мислим на Бебу! То је довољно! Ја не могу да радим овај посао тако што ћу на магарцу путовати по Србији. То бих предложио оним политичарима који су Србију вратили у камено доба, а који су при том дали себи довољно слободе да отму и украду све оно што их данас чини другачијим од мене. Ја аутомобил сматрам превозним средством..." (16. април 2009, "Сведок" РТС-а)

&

"Није нека велика тајна да [Чедомира] Јовановића годинама уназад плаћају криминалци! Зато тврдим да је председник ЛДП-а највећи тајкун у српској политици." (Александар Вучић, заменик председника СНС-а, 07. април 2009, "Прес")

"Ја сам својевремено довео магарца у Београд, али га нисам јахао. Магарац ми је симпатичнији од Чеде, мада је поредити њих двојицу увреда за магарца. Неумесна је та Јовановићева изјава и није случајно изречена уочи великог хришћанског празника Васкрса. Опште је познато да је магарац животиња на којој је Исус Христ ујахао у Јерусалим и мени као хришћанину веома смета то поређење са џипом." (Марјан Ристичевић, председник Народне сељачке странке, 09. април 2009, "Курир")

Скупштински дани теку...

На седници скупштинског Одбора за одбрану и безбедност:

Марко Ђуришић, ДС: Драган Тодоровић, као председник, без знања Одбора послао Наташу Јовановић [из СРС-а] у Брисел на семинар.

Наташа Јовановић, СРС: Верујем да нисте имали лошу намеру, колега, нарочито због чињенице да сам у патриотском и одговорном државничком духу представила Народну скупштину Србије.

Марко Ђуришић: Питао сам председника Одбора, а не вас...

Наташа Јовановић: Немојте да ми упадате у реч, мало се смирите...

Драган Тодоровић, СРС: Господине Ђуришићу, можда имате и музичку жељу...

Марко Ђуришић: Господине Тодоровићу, само је ваша глупост већа од вашег безобразлука. Молим вас да нас поштедите тих глупавих коментара." (10. април 2009, "Ало!")

Записи из мртвог подрума и живог Дома

О пресељењу парламента у Дом Народне скупштине (зграду бивше Савезне скупштине):

"Дом Народне скупштине је и споменик културе, и мислим да ће сам ентеријер обавезивати посланике на још одговорнији однос и ефикаснији рад." (Славица Ђукић-Дејановић, председница Скупштине, 30. март 2009, "Бета")

"Ниједна одлука која је донета у тој згради није била добра и свака држава чији је парламент ту заседао распала се." (Зоран Красић, посланик СРС-а, 31. март 2009, "Ало!")

"Гора од ове која је била у 'подруму', у згради у Краља Милана, не може бити! Тамо је била слика једног провинцијског биоскопа где су још само фалиле семенке по поду!" (Александра Јанковић, посланик Нове Србије, 31. март 2009, "Правда")

"Када упоредите такав амбијент са амбијентом подрумских просторија, апсолутно ми није јасно ко је против пресељења?" (Бранко Ружић, шеф посланичког клуба СПС-а, 31. март 2009, "Ало!")

&

Драган Марковић Палма, посланик ЈС-а:

"Неки се жале што раде у подруму. Па шта онда?! Је л' им тешко да седе у подруму за 250 хиљада месечно?" (31. март 2009, "Ало!")

 "Зграду Дома Народне скупштине је требало издати и новац дати социјално угроженим." (31. март 2009, "Бета")

"Чак 90 одсто посланика би требало поставити на хоклице које служе за мужу крава, пошто не знају шта значи живот обичног човека." (02. април 2009, "Курир")

Карте распродате, места нису нумерисана

"Нека нам Демократска странка да она њихова два поља у којима седе њихови посланици. Ако кажу да није важно ко где седи, нека дају своја места Српској радикалној странци." (Драган Тодоровић, шеф посланичког клуба СРС-а, 05. април 2009, "Прес")

"Наш циљ је да се боримо за идеје и права странке која је на изборима освојила скоро 1,3 милиона гласова и 78 мандата, и то и чинимо. Једно од тих права је да седимо где смо увек седели. [...] Ако ћемо о парама, посланицима СРС су изрече казне у вредности од скоро два милиона динара, а неће нас бити у Скупштини 20 дана. Тада нећемо узимати новац за дневнице, путне трошкове, хотеле. Скупштина ће уштедети, а ја им препоручујем да од тих пара поправе електронски систем. Људи ходају по Месецу, а Скупштина Србије се ручно пребројава." (Гордана Поп-Лазић, потпредседница СРС-а, 03. април 2009, "Прес")

"Уверен сам да је овде на делу самоубиство СРС-а, које диктира директно Војислав Шешељ из Хага. Верујте, знам их ја добро. Исто је покушао да уради и са мном у мају прошле године, а ево, сада ради то поново." (Томислав Николић, 04. април 2009, "Прес")

&

"Томислав Николић је умни болесник. У психологији би се његов профил назвао оцеубицом! А уз то је, уз помоћ неких, постао и монструм. Политички монструм." (Гордана Поп-Лазић, 03. април 2009, "Прес")

"О њој [Гордани Поп-Лазић] нећу рећи ништа лоше. Али ме занима, ако је неко умни болесник и монструм како је она мене окарактерисала, зашто је годинама била са мном у странци, зашто смо се приватно и породично дружили?" (Томислав Николић, 04. април 2009, "Прес")

Теже него што звучи

"Бојим се да више није реч о усрећивању – безбројни глобални 'усрећитељи' последњих векова се баш нешто и нису прославили – већ о голом опстанку света какав познајемо и који је већ увелико у питању. А том опстанку, чини ми се, највише би допринела једна комбинација либерално-социјалистичких идеала и умерено конзервативног односа према животу. Звучи компликовано, још је теже него што звучи, али није немогуће, верујте." (Ђорђе Вукадиновић, на питање "који политички пројекат би донео срећу свету?", 09. април 2009, Упитник "НИН"-а)

У границама толеранције

"Не би ми сметало да хомосексуалци Долче и Габана уложе паре у Јагодину. Паре нису обојене. Могу да дођу ако ће да отворе нова радна места, да буду љубазни према купцима и да не воде љубав пред свима." (Драган Марковић Палма, градоначелник Јагодине, 05. април 2009, "Правда")

"Позивам родбину и пријатеље да ме не зову и траже ми да им цепам саобраћајне пријаве, јер то нећу радити." (Ивица Дачић, министар полиције, о новом Закону о безбедности саобраћаја,  09. април 2009, "Бета")

&

"Док је Чанак хркао, ја сам помагао једном дечаку." (Александар Вучић, као учесник емисије "Плесом до снова", 30. март 2009, "Ало!")

"Ко никад није захркао нека први камен баци." (Ненад Чанак, као учесник "Великог брата", 31. март 2009, "Упитник" РТС-а)

ВРЕМЕПЛОВ

Даница Драшковић, као супруга Вука Драшковића:

"Срба ни у Србији ни ван Србије - нема. Једини прави Србин је Вук Драшковић." (мај 1991, "Време")

"Вуче, ако ти уђеш у било какву сарадњу са СПС-ом, фамилија ће те се одрећи." (фебруар 2004, "Курир")

 

Од истог аутора

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер