недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Речи и мисли > Речи и мисли 105
Речи и мисли

Речи и мисли 105

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Лазић   
четвртак, 12. март 2009.

Стари успех заборава нема

"Управо сада Балкан је у опасности да постане део заборављене прошлости. Ја знам колико много смо ми остварили тамо током деведесетих и знам да ми нећемо дозволити да тај успех пропадне због тога што нисмо завршили тај посао." (Хилари Клинтон, државни секретар САД, 05. март 2009, "Бета")

"Поштована мадам, секретарко Олбрајт." (Хашим Тачи, премијер Косова, обраћајући се Хилари Клинтон, 28. фебруар 2009, "Вечерње новости")

Музичка сарадња

О тврдњи "LA Times"-a да је Јовица Станишић "био главни човек ЦИА у Београду":

"Наслов не кореспондира са текстом. Наслов није тачан." (Јовица Станишић, бивши шеф СДБ-а, о наслову "Блица" "Станишић ЦИА одавао све тајне", 03. март 2009, "Блиц")

"Све службе света сарађују с другим службама и разлика између те сарадње и бити сарадник је разлика као небо и земља." (Горан Петровић, бивши шеф БИА, 02. март 2009, "Полиграф" ТВ "Б92")

"Могу да вам кажем своје приватно мишљење – баш ме брига, прошло време." (Оливер Дулић, министар за животну средину и просторно планирање, 02. март 2009, "Кажипрст" Радија "Б92")

&

"Увек сам био за компромисе, ја сам музичар по вокацији, нисам полицајац." (Јовица Станишић, у разговору са хашким истражитељима, новембар 2001, према "Времену")

(Ис)повраћај

"Повраћај у пређашње стање значи испоручивање [Миладина Ковачевића] америчком суду, мада... Слушајте, ја говорим, не би то било испоручивање, не би то било изручење, него напросто се каже – у моменту када се то и то десило тај момак је био у Америци, била је туча, пребио је једног човека, ухватио га је амерички суд, уколико америчка страна и даље на томе инсистира. Суштина је у томе да је држава у једном тренутку прихватила позицију да буде парадржава, причама да наш Устав забрањује испоручивање, нећу више да понављам, то није тачно, нити би то било испоручивање." (Вук Драшковић, бивши министар спољних послова, 25. фебруар 2009, "Кажипрст" Радија "Б92")

Чоколадни цар

"'У свету постоји једно царство/ у њему царује другарство/ у њему је све лепо, у њему је све нежно/ у њему се све радује. /Тамо су куће од чоколаде/ прозори су од мармеладе/ тамо свако ради оно што хоће/ тамо расте свако воће.' Не подсећају ли вас ови симпатични стихови из познате дечје песмице на представу каква је у Србији годинама стварана о Европској унији и коју увежбани хор српских евроуниониста непрестано пева са говорница, страница и екрана мање-више свих наших медија?" (Ђорђе Вукадиновић, у тексту "Пометња у чоколадном царству", 03. март 2009, "Политика")

"У последњем наставку ове тугаљиве серије насловљеном 'Пометња у чоколадном царству', полурасистички испад повезан са бојом коже председника Обаме из наслова текста засењен је Вукадиновићевом визијом пропасти новог светског поретка, САД, ЕУ и остале 'империјалистичке банде'." (Небојша Миленковић, историчар уметности и члан Политичког савета ЛДП-а, у тексту "Нек не цвета хиљаду цветова", 06. март 2009, "Политика")

Непословна пратња

"Спреман сам да примим Бориса Тадића у својој канцеларији, ако он дође у посету институцијама Косова. Сва јавна лица дужна су да поштују законе кад улазе или излазе из републике Косова." (Хашим Тачи, 08. фебруар 2009, "Бета")

"То што председник државе не може да посети Грачаницу без пратње није проблем. Уосталом, председник државе и када долази у Вршац, такође има пратњу." (Оливер Ивановић, државни секретар у Министарству за Косово и Метохију, 23. фебруар 2009, "Дневник")

Осећај за (жртвин) бољи филинг

Наташа Кандић, директорка Фонда за хуманитарно право:

"Те наше жртве ће се боље осећати, имаће већу заштиту ако се овде постави питање ко је убио у Сувој Реци 200, ко је убио у Вучитрну 100 људи, ко је убио у Целинама 110 људи, ко је убио у Пустом Селу 100 људи, ко је убио у Меји 250 људи..." (о кривичној пријави против припадника 37. одреда посебних јединица полиције, 03. март 2009, "Кажипрст" Радија "Б92")

"Чекајте, ово су исто благе казне. Ово нису казне примерене тежини дела." (о хашкој осуди припадника војног и полицијског врха Србије на затворске казне од 15 до 22 године, 26. фебруар 2009, "Полиграф" ТВ "Б92")

"Ја сам, морам да признам, ја сам била запањена и образложењем. [...] Tо образложење je необично, чудно – судило се једном бившем председнику државе, испоставило се да он није имао везе ни са том својом функцијом. Тако да није добар ни правни пример, а онда се поставља питање његове невиности у односу на ове који су добили 15 и 22 године. [...] Провук'о се тај Милутиновић, нејасно је због чега то издвајање, али ми морамо да се суочимо са чињеницом ко је све ту оптужен." (о ослобађајућој пресуди Милану Милутиновићу, 26. фебруар 2009, "Полиграф" ТВ "Б92")

"Ми можемо стално да се заваравамо и да кажемо да су ова суђења за ратне злочине суђења појединцима и да нема одговорности народа. Нема тих злочина почињених у оволиком броју, а да су то све починили појединци, да нема везе са институцијама. На Косову је нарочито јасно, видљиво да све што се догодило долази и полази од институција и ту је апсолутно беспредметно говорити о томе да су се тамо догодили инциденти. Не, ми имамо државно-институционалну одговорност." (03. март 2009, "Кажипрст" Радија "Б92")

&

"Милан Милутиновић мора хитно да буде ухапшен за дела за која није надлежан Трибунал у Хагу." (Ненад Чанак, председник ЛСВ-а, 02. март 2009, "Прес")

Знам(о) их к'о добру пару!

"Наше у Хагу не знам само по добру, знам их и по злу – знам ко не може да издржи пиће..." (Брана Црнчевић, писац и члан СНС-а, 04. март 2009, "Да Можда Не" РТС-а)

"Бивши званичници су у Хагу осуђени јер су радили оно што им је у опису посла, бранили су Србију." (Драган Марковић Палма, председник ЈС-а, 27. фебруар 2009, "Политика")

"Хашки трибунал има различите аршине и мере, чак и за Србе – у Трибуналу више нису заступљене само поделе на Србе и друге, већ да су дошле до изражаја и поделе између Срба." (Томислав Николић, председник СНС-а, 27. фебруар 2009, "Политика")

"Херој над херојима, Слободан Милошевић, показао је како се брани част своје земље и свог народа. Никог од њих није оптужио и само се борио за истину, а историја ће показати да је Милошевић био у праву." (Милутин Мркоњић, министар за инфраструктуру и потпредседник СПС-а, 28. фебруар 2009, "Танјуг")

Неповратна спрега

Борис Тадић, председник Србије, "Бизнис форум" на Копаонику:

"Србија нема будућност ако се не раскине спрега криминала, привреде, правосуђа и политике, која је створена у прошлој деценији и опстала после петооктобарских промена 2000." (04. март 2009, РТС)

"Налазимо се у једном прелазном времену и прави је изазов бити у таквом раздобљу." (05. март 2009, "Блиц")

&

Драган Тодоровић, потпредседник СРС-а:

"Најлепши завршетак овог скупа био би долазак Ивице Дачића са комплетном жандармеријом, који би сачекали учеснике [Бизнис форума] и спровели их тамо где треба, а претпостављам да би у знак солидарности и Ивица Дачић кренуо са онима који су били на Копаонику." (конференција за новинаре, 05. март 2009, РТС)

"Борис Тадић је као Цезар када је ушао у Сенат, а онда запањено упитао 'Зар и ти, сине Бојане'?" (03. март 2009, "Курир")

Нико као Мрка (још у школи је ручицу дизао вешто)

Милутин Мркоњић, 02. март 2009, "Блиц":

"Нисам гласао за одлуку Владе да се директорима ограниче плате и да им се право на бонусе ограничи на четвороструки износ личног дохотка, али бих гласао 'за'. Увек гласам 'за', јер на Влади и не може другачије да се ради."

"Нисам на седници ни отворио коверат који је тајна. Ја то никад не отварам. [Гласао сам да то буде службена тајна] наравно, кад год Вук Јеремић нешто предложи, све прихватам."

"Предложио сам Драгана Ђиласа да добије орден за обилазницу око Београда. А ја очекујем орден од Бориса Тадића."

&

"Господин Мркоњић је један диван човек и има јако добре идеје и пуно амбиција, али некада постоје ствари које нису реалне." (Оливер Дулић, 03. март 2009, РТС)

Шта пије Административни одбор?!

Драган Тодоровић, шеф посланичког клуба СРС-а:

"Јутрос када сам дошао у Скупштину, на радном столу у канцеларији чекала ме је коверта у којој су биле бланко оставке [Томислава Николића и још шест посланика СНС-а]. Не знам ја ко их је оставио, мени је битно да су оне праве. Претпостављам да их је донео неко из оне њихове самопроглашене странке. Они су и раније вршљали по нашим канцеларијама, ми смо се жалили." (05. март 2009, "Прес")

"Ја да сам добио свих осамнаест, ја бих одмах частио – а за ових седам, и не значе нам нешто пуно!" (разговарајући мобилним телефоном, 04. март 2009, "Шта радите, бре?" РТС-а)

Прича о (истополној) љубави обично удави

"Видовито је наше министарство културе када финансира педере и лезбијке. Оно зна, као што дирљиво рече онај у говору, да је будућност њихова. Педери ће једног дана бити власт, само што ће код нас морати мало да сачекају." (Борисав Бора Ђорђевић, музичар и члан ДСС-а, 26. фебруар 2009, "Политика")

"Добићете то у листу Политика, а ја се не слажем с тим уређивачким политикама 'хајде да чујемо сва гледишта'. Хајде, нека то буде у неком другом листу, немој у листу који је, како да кажем, треба да буде водећи, проевропски..." (Весна Пешић, председница Политичког савета ЛДП-а, 26. фебруар 2009, "Кажипрст" Радија "Б92")

"Од Ђорђевићевих визија, свакако, опаснија су умосочињенија двојца Вукадиновић–Антонић, односно њихов мисионарски рад на релативизовању и изједначавању 'различитих екстремизама', где се по правилу изједначавају: неонацисти и антифашисти, радикали и либерали, они који прекидају трибине с онима чије су трибине прекинуте... Наравно, стил и приступ Вукадиновића и Ђорђевића не могу да се пореде – овај други интелигентнији је и опаснији." (Небојша Миленковић, историчар уметности и члан Политичког савета ЛДП-а, 06. март 2009, "Политика")

Гола култура

Драган Марковић Палма, градоначелник Јагодине:

"Као спортиста видео сам да су им акробате одличне. Хоћу да и моји Јагодинци уживају као што сам ја уживао. Нема ту неких голих женски, као што се прича. 'Лидо' је клуб за брачне парове, вишу класу. Мало ко то себи може да приушти, али хоћу да на нашој летњој позорници имамо и тај спектакл. У 'Лиду' сам се одушевио њиховим костимима, то је заиста врло културан шоу. Има неколико тачака које би могле да се изведу код нас. На пример, изађе 30 мушкараца у фраковима и 30 девојака у костимима. Апсолутно културно, без голотиње. Уосталом, био сам са супругом, то довољно говори о нивоу на коме је та представа." (о париском кабареу "Лидо", 04. март 2009, "Курир")

"Немам ништа против хомосексуалаца и тога што они раде. Не смета ми њихово право. То је за мене болест. Немам ништа против тих људи лично, али као посланик не могу да гласам за нешто што је болесно. Никада нећу да гласам да се два мушкарца љубе у парку. Ако шетам са унуком, шта да кажем?! Ујка и стриц дуго се нису видели?" (05. март 2009, "Б92")

Демократија за (апсолутне) почетнике

"Демократија у САД траје дуже него она у Европи." (Хилари Клинтон, у Европском парламенту, 07. март 2008, "Танјуг")

"Много има питања, а можда не бих питао ништа." (Вук Драшковић, о томе шта би питао Владу о економској кризи, 25. фебруар 2009, "Кажипрст" Радија "Б92")

"Наш начин је онај који је дозвољен у свим парламентима, да се разумемо, начин који мислимо да је у том моменту најадекватнији. Некада је то чаша са водом, некада је то да се отме микрофон, некада да устанемо на својим местима..." (Драган Тодоровић, 05. март 2008, "Полиграф" ТВ "Б92")

"Једини се ја у овој Скупштини извињавам када нешто направим, а чини ми се да бих имао најмање разлога, јер реагујем баш када више не могу да издржим." (Томислав Николић, председник СНС-а, 26. фебруар 2009, "Дневник")

"Нисам лагао, тада сам износио своје политичке ставове." (Драган Веселинов, бивши министар пољопривреде, на суђењу за погибију Катарине Марић, 05. март 2009, "Прес")

Довиђења до ослобођења

Александар Баљак, афористичар, 07. март 2009, "Политика":

"У наше савезнике не сумњамо, само смо мало неповерљиви кад су у ниском лету."

"Окупатори, хвала на дружењу, и не замерите штогод."

"Опет ћемо платити највећи цех, али не мари. Нека свет мисли да смо добростојећи."

"Хвала на питању, не осећам се кривим!"

ВРЕМЕПЛОВ

"То значи забаву за све." (Милан Милутиновић, као председник Србије, на питање шта значи непристајање ОВК на разоружање, фебруар 1999, "RFI")

"Што сам рекао синоћ, важило је за синоћ." (Вук Драшковић, фебруар 2004, "Б92")

"Ахтисаријева изјава је важна зато што је Србији и њеним политичким елитама предочио чињеницу које наше политичке елите нису свесне." (Наташа Кандић, о изјави Мартија Ахтисарија да су "Срби криви као народ", август 2006, "НИН")

 

Од истог аутора

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер