петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Тадић и ја морамо заједно да радимо
Преносимо

Тадић и ја морамо заједно да радимо

PDF Штампа Ел. пошта
Чедомир Јовановић   
субота, 05. септембар 2009.

(Блиц, 05.09.2009.)

Лидер ЛДП Чедомир Јовановић, чији су гласови били пресудни за изгласавање Закона о јавном информисању, не одговара директно на питање да ли је Србија добила добар закон. Он тврди да је „цела земља претворена у таблоид и да у таквој атмосфери и оно што је добро губи смисао, без обзира на то да ли су у питању ЛДП, ‘Блиц’ или ММФ“.

- Зато вредност овог закона не треба тражити у члановима којима се истовремено и афирмише и оспорава деформисано схватање медијске слободе. Све што нас данас прати значајно је само због гужве која је окончала привид мира у којем земља трули годинама - каже Јовановић у интервјуу за „Блиц“.

- Са једне стране су они који покушавају да наставе тровање кроз медије. Уз подршку мафијашких таблоида и удружења новинара крваве прошлости, политичари попут Коштунице, Шешеља или Николића боре се за себе, а не за право грађана на истину. ДСС је сатанизовао до смрти Зорана Ђинђића, а данас се обрачунава са политиком опсталом упркос 12. марту. И једним и другим радикалима је јуче било нормално вређање убијеног Ћурувије, док сада оплакују наводно изгубљене новинарске слободе очекујући да заборавимо да су спремни на све како би се дочепали власти. Ту су и вечито незадовољни критичари којима је накнадна памет изговор за сопствену неспособност. Глас за закон био је глас против њих, почетак борбе за раздвајање истине од лажи, новинарске, али пре свега политичке. Отпор је био јак, али смо га сломили. Њихова нервоза и сукоби показују да смо били у праву када смо тврдили да је слабост и неспособност власти код пропалих политичара произвела амбиције веће од рушења закона - објашњава лидер ЛДП.

С обзиром на то да је главни мотив ЛДП-а да гласа за овај закон био одржање садашње владе, да ли су у праву они који тврде да сте за узврат добили обећање да ћете ући у Владу?

- Наравно да не можемо да будемо део ове владе направљене на превише међусобних уступака и привремених помирења. Јасно је да упркос томе што и сами знају колико смо у праву, ти људи једноставно немају потенцијал за оно што ми желимо да радимо. Политиком која жели искрен однос са Европом и САД, регионом, улазак у ЕУ и НАТО, резолуцију о Сребреници, тржишну економију, Србију без виза и „Параду поноса“, морамо победити на следећим изборима. Свако нормалан разуме колико је било важно подржати власт, чији пад не би повукао само странке већ и саму земљу. Огромна је разлика између ситуације у којој ћемо имати месец дана да ипак испунимо услове ММФ и добијемо финансијску ињекцију за преживљавање и сценарија у којем бисмо данас имали техничку владу, без подршке и ауторитета потребних за нормалан рад. То би био увод у потпуни хаос, сурову репризу 1993. године и отварање врата за изборну победу пакта Коштунице, Шешеља и Николића. Уз помоћ сарадника из садашње власти који су покушали да седе на две столице, и са новим и са старим савезницима.

Да ли је одлуци да гласате за закон претходио договор са лидером демократа Борисом Тадићем?

- Да ме је Тадић десет пута искључио из странке, не бих имао право да кажем да је као Коштуница или Милошевић. Зато на грешке власти морамо да реагујемо другачије. Тадић је одговорно поступио када је без дилема потписао закон. Разлике међу нама су очигледне и о њима се све зна. Мислим да је већи изазов од њиховог понављања тестирање наше способности да урадимо заједно што више корисног за људе који су једине жртве политичара неспособних да се договоре и то испуне. Одвео бих ЛДП у слепу улицу када бих веровао да само ми имамо снагу за модернизацију земље и ексклузивно право да то урадимо.

Шта одговорите онима који вас називају „резервом“, помогли сте владајућој коалицији више пута у Скупштини иако се декларишете као опозиција?

- Не желим да ми деца живе у лепом ЛДП-у већ у нормалној земљи. Пропали би чувајући нашу салонску популарност, као што су одувек пропадали сви који су помислили да су сами себи довољни. Већина која нас критикује је баш таква. Знам да нас наши бирачи разумеју много боље од њих које је време демантовало, неке и прегазило. Слабост је хронична особина Владе и то је проблем земље. Пред тим не смемо да затварамо очи. У нашем фокусу нису странке и лидери те конфузне коалиције. Морамо извести друштво из партијских ровова, то је начин да се људи ослободе и погледају преко граница политике на коју су, ко зна кад и како, пристали или осуђени. Без тога нема суштинске трансформације земље и зато не смемо себично да ликујемо над посртањем Тадића и његове коалиције. Напротив, дужни смо да помогнемо људима који због тога пропадају. Неминовна је редефиниција односа према јавном интересу о којем толико говоримо, али и смена генерација у јавном животу, о чему се не говори уопште.

Под којим условима бисте постали део владајуће коалиције?

- Постаћемо део јасне европске владе после избора. Нови избори морају да се одрже после прихватања кандидатуре за пријем ЕУ. Тиме ће мандат ове владе бити окончан, а отворена могућност избора нове, коју ће формирати странке способне за брзе реформе које ће нас у Унију увести без отезања. Тада антиевропске странке неће имати шта да траже, док ће ЛДП и све што данас радимо тек тада у потпуности доћи до изражаја.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер