(Политика, 21.02.2009) Вест да је Војводини уплаћено првих 200 милиона евра од продаје НИС-а Русима и да се остатак од 160 милиона очекује након усвајања закона о преносу надлежности на покрајину, накратко је прекинула оштру расправу о новом статуту Војводине. У интервјуу за „Политику”, председник Извршног већа АП Војводине Бојан Пајтић објашњава како ће трошити тај новац.
– Прво, завршићемо започете инвестиције: Ургентни центар КЦ Војводине, „Каменицу два”, нови студентски дом у Новом Саду. Затим, планирамо нове инвестиционе пројекте, које ћемо реализовати са министарствима за инфраструктуру и просторно планирање. То су изградња „Жежељевог моста” у Новом Саду, изградња пута првог реда од румунске границе кроз средњи Банат и Зрењанина до Новог Сада, тунела кроз Фрушку гору и моста на Тиси код Аде.
А плате и јавна потрошња?
Тврдим вам да средства од продаје НИС-а неће ићи на јавну потрошњу, дотације или субвенције. Нећемо их трошити на непродуктивне ствари.
Да ли имате утисак да су се, након што су „легле” паре од НИС-а, мало стишале страсти око текста статута?
Та бука подизана је вештачки, без иједног реалног аргумента. Статут су критиковали они који га или нису прочитали или га нису разумели. Очекивао сам да та бука врло брзо спласне, а време ће показати да је била потпуно неоснована.
Ваши коалициони партнери из СВМ-а и ЛСВ-а тврде да је „ту буку” изазвао баш ДС, односно ваши унутарстраначки неспоразуми о статуту.
Председник државе је неколико пута поновио да ДС чврсто стоји иза својих предлога, тако да је неукусно и неозбиљно тврдити да постоји неспоразум на тему статута. Неким странкама, али и медијима који су против сваке модернизације и европеизације државе, одговарало би да у ДС-у, који има подршку 40 одсто грађана Србије, постоје неспоразуми на било коју тему. Али морам да их разочарам. Колико смо јединствени показала је и ефикасност министара из ДС-а који су били најбржи и најагилнији у процесу израде закона о надлежностима.
А какви су, рецимо, били министри из СПС-а?
Врло коректни. СПС је учествовао и у изради статута, предложио амандмане који су били прихваћени, гласао за статут у Скупштини Војводине. Изјаву Ивице Дачића нисам схватио као изјаву о неприхватању, већ о томе да СПС не би гласао за документ којим се ствара држава у држави. Ни ми никада за то не бисмо гласали и зато смо предложили статут који, с једне стране, представља развојни механизам за Војводину, док са друге чува целовитост Србије и предвиђа знатно мањи ниво аутономије него што то постоји у већини европских земаља.
Очекујете ли да „попусти” и Драган Марковић Палма?
Мислим да је његова изјава последица медијских притисака пласираних из политичких странака које су поражене на изборима и противе се сваком напретку. У једном тренутку створена је хистерична атмосфера и у тој халабуци изношење рационалних докумената нема много ефекта.
Бранили сте се ћутањем док су Вас оптуживали да сте „сумњиво лице”, да је статут антиуставан и антидржавни, да га је анатемисао и Синод СПЦ?
Статутом су се бавили они који нису ни прошли поред Правног факултета. Питање оцене уставности искључиво је питање за Уставни суд, и то знају сви који познају функционисање државе. Након што буду усвојени статут и пратећи закон, позваћу Уставни суд да у року од недељу дана каже да ли постоје одредбе које нису у складу са Уставом. Тада ће свима бити јасно да су ову тему покушали да злоупотребе они који више и немају тему за политичко деловање, пре свега десничарске странке које су до ногу поражене у целој Србији, а највише у Војводини.
Обећавани су разни рокови, али кад је реално да се предлог статута нађе у Скупштини Србије?
Важно нам је да се и закон и статут нађу на дневном реду републичког парламента у марту и да до краја месеца буду изгласани како би покрајинска скупштина, до 31. марта, могла да усвоји буџет, јер нам истиче привремено финансирање. То је јавно обећала и председница скупштине.
Како ће изгледати процедура до гласања?
Када покрајински секретари и републички министри усагласе текст закона о надлежностима, републичка влада ће га предложити републичком парламенту и упутити и Скупштини Војводине. Дакле, статут се не враћа у Војводину, већ ћемо разматрати информацију са предложеним текстом и измене допуне статута, које ће значити техничко и терминолошко усаглашавање статута са законом о надлежностима. Затим, те измене и допуне иду у републички парламент. Неће бити суштинских промена, ниједна надлежност мање, нити ће бити избрисана иједна одредба која носи економски бољитак грађанима Србије и Војводине.
Значи, не одустајете ни од канцеларије у Бриселу?
Не можемо да одустанемо од канцеларије у Бриселу, јер бисмо тиме изгубили стотине милиона евра из европских фондова. То ће бити једно од преко 300 регионалних представништава и отварање те канцеларије ће бити оправдано чим постанемо кандидат за чланство у ЕУ. Једино у Србији такво техничко представништво називамо амбасадом. Уосталом у Милошевићево време отворена је наша прва регионална канцеларија у Сегедину и то нико није сматрао сепаратизмом.
Статут је у Скупштини Војводине добио подршку три четвртине посланика, хоћете ли у Скупштини Србије бити задовољни подршком 126 посланика?
Очекујем да ће статут и закон бити изгласани.
Када сте 14. октобра, у Скупштини Војводине, поручили „Добро јутро, Војводино”, да ли сте очекивали да ће толико бити потребно да „сване”?
Не бих се сложио да је Војводина уопште у мраку. Покренут је инвестициони циклус какав деценијама није запамћен, годишње смо за 20 одсто смањили незапосленост... Светска криза задесиће и нас, али сигурно нећемо дозволити да Војводини смркне. |