субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Храни Симу па шаљи на Твитер – интернет се умирити не може
Преносимо

Храни Симу па шаљи на Твитер – интернет се умирити не може

PDF Штампа Ел. пошта
Јована Глигоријевић   
петак, 07. фебруар 2014.

(Време)

Избори и цензура

Случај цензуре сатиричног клипа о Александру Вучићу индикативан је за то каква нас кампања чека. Даље, случај Срђана Милетића показује да ми овде више немамо посла са, за изборне кампање типичним, притиском власти на медије, него и са притиском на појединце, грађане који не партиципирају активно у политичком животу. Није потребна велика памет да се закључи колико је то опасно

Било је у досадашњим изборним кампањама случајева када овај или онај политичар уради нешто непромишљено и, такорећи, изглупира се. Али да се цела странка изглупира, то нисмо доживљавали, све до суботе 1. фебруара. У снежним сметовима на аутопуту код Фекетића одиграла се драма са великим пропагандним потенцијалом за учеснике у предизборној кампањи. Руку на срце, тај је потенцијал могао да буде одлично искоришћен, само да је пропагандна машинерија Српске напредне странке ушла у читаву ствар са мало мање ентузијазма и са мало више мере.

Но, кренимо редом кроз студију случаја "Александар Вучић у Фекетићу", да бисмо видели како у Србији функционишу употреба и злоупотреба интернета у политичке сврхе и како она на крају доводи до цензуре и ућуткивања појединаца, а на концу се обија о главу оном ко је читаву ствар започео.

Ум царује, маса добро дође

Дакле, у суботу 1. фебруара на аутопуту код Фекетића дошло је до великог застоја у саобраћају услед снежних наноса и јаког ветра. Војска Србије прискочила је у помоћ Сектору за ванредне ситуације МУП-а Србије, па су уз помоћ хеликоптера евакуисани људи заглављени у мећави. Поред војске, у помоћ су прискочили и први потпредседник Владе Србије Александар Вучић и министар саобраћаја Александар Антић. Камера Радио-телевизије Србије забележила је тренутак када први потпредседник промрзлог дечака на рукама носи до хеликоптера. Корисницима интернета, по правилу, не треба много времена да од главних политичких вести направе спрдњу која се потом вирално шири друштвеним мрежама. Тако је Срђан Милетић, глумац и сатиричар, познат по луткарској политичкој сатири Никад извини, направио шаљиви клип користећи снимак РТС-а. Само неколико сати након што га је поставио на свој Јутјуб канал, клип је уклоњен, а Милетићев налог угашен. Сваки покушај других корисника Јутјуба да поново аплоудују исти клип завршавао је брисањем.

Цензурисање интернета у XXI веку није нарочито оштроумна ствар. Ко год мисли другачије, требало би да се упозна са, рецимо, бројем становника Кине који имају Фејсбук профиле, иако је Фејсбук у овој земљи и званично забрањен и блокиран. Једноставно, коришћење ВPN-а, виртуелне приватне мреже, омогућава Кинезима да несметано користе не само Фејсбук него и све друге садржаје које званична политика државе строго забрањује. Отуда потпуно запањује чињеница да иза ујдурме око гашења Милетићевог Јутјуб налога стоје интернет стручњаци, штавише шефови интернет тима Српске напредне странке.

Да је тако, недвосмислено указује твит шефа интернет тима СНС-а, Марија Малетића, који је на питање једног корисника Твитера како његов тим успева тако брзо да уклони клипове са Јутјуба одговорио: "ум царује а и маса људи добро додје". Малетић је убрзо обрисао овај твит, али долепотписана га је видела својим очима, у реалном времену, и спремна је да сведочи на суду да је Малетић ово написао.

На какву је масу људи Малетић мислио, интернет-заједница у Србији одавно зна, мада је доказа за њено постојање донедавно било мало и углавном су били посредни. Малетићев обрисани твит прва је директна потврда да Српска напредна странка ангажује своје чланове и присталице да масовно остављају коментаре на информативним порталима или да пријављују као непримерене садржаје који не иду у корист њиховој странци и лидеру Александру Вучићу. Такво пријављивање на друштвеним мрежама резултира уклањањем садржаја и брисањем профила корисника. Иначе је намењено племенитој сврси – саморегулаторном уклањању увредљивих, опасних и злонамерних садржаја кроз такозвану постмодерацију, тј. модерисање садржаја након њиховог објављивања. Зато у овом случају можемо да говоримо и о злоупотреби пост-модерације, која се иначе сматра демократскијим и поштенијим начином селекције садржаја него што је премодерација, која представља проверу пре објављивања и самим тим превише подсећа на класичну цензуру.

Да Марио Малетић и још један његов колега, Симо Чулић, контролишу и координирају читаву армију партијских ботова, први пут је постало несумњиво у децембру прошле године, када је Чулић на свом Фејсбук профилу објавио упутство за присталице СНС-а које је требало да реагују на сатирични текст о Александру Вучићу на порталу Њуз.нет. Требало је да чланови СНС-а на сајту Њуз.нета остављају коментаре чија је суштина у томе да су њихови текстови иначе духовити, али да су овог пута претерали. Како је дошло до тога да Чулић такву поруку остави јавно, на свом Фејсбуку, постало је јасно тек ових дана, када су у јавност процурили интерни материјали СНС-а под називом "СНС упутство за остављање коментара". Пауер Поинт презентација са 21 слајдом открива на који начин СНС ангажује своје активисте на коментарисању вести домаћих онлајн медија. Ова ствар је за СНС толико значајна да је коментарисање организовано по сменама и дежурствима, а да сваки од 80 локалних одбора има обавезу да дежура бар једном у две недеље. Активисти имају обавезу да се упишу у детаљну Ексел табелу, оставе податке о медију на ком су коментарисали вест, линк ка коментару, његов текст и надимак под којим је коментар написан. Приручник садржи и упутство о томе како направити уверљив надимак, како избегавати сукобе са неистомишљеницима и шта треба да садржи текст коментара. Координација читавог подухвата одвија се у тајној Фејсбук групи под називом Снс.нет. Ту Чулић и Малетић остављају линкове ка вестима које су приоритетне за коментаторе. Отуд објашњење како се Чулић преварио и јавно поставио обавештење о Њуз.нету. Сваком кориснику Фејсбука који је члан неке затворене групе ово се догодило бар једном у животу.

У скрин-шоту је истина

Наравно, Чулић је тај пост, баш као и Малетић свој твит, брзо обрисао. Али, и ту се опет враћамо на бесмисао цензуре на интернету, скрин-шот (screen-shot) најсигурније је средство борбе за истину и правду у слободном и неограниченом виртуелном простору. У време када се у домаћим онлајн медијима "вруће" политичке вести појављују, а онда мистериозно нестају, код корисника се већ развио рефлекс да одмах направе скрин-шот, за не дај боже. Захваљујући томе, данас ни Малетић ни Чулић не могу да негирају своје гафове, иако су их обрисали. О важности скрин-шота могу да посведоче бројни новинари у Србији који су, прошле недеље, када се на сајту Министарства привреде појавио текст оставке Саше Радуловића, исти прво снимили на својим рачунарима, па тек онда читали. И били су у праву, јер је текст након два дана уклоњен са сајта. Осим скрин-шота, корисно је и даунлоудовање садржаја, што је одлично послужило у случају уклањања клипа Срђана Милетића. Како је клип уклањан тако су га корисници поново постављали на различитим местима на мрежи. Нове локације на којима се могао видети ницале су као печурке после кише, указујући, поново, на сав бесмисао цензурисања интернета.

Нису деца ништа крива

Због цензуре која је задесила Срђана Милетића и остале који су поделили његов клип, може се рећи да је српски интернет 1. и 2. фебруара горео. Оптужбе за цензуру, духовите доскочице, фотомонтаже које исмевају Вучићев подвиг преплавиле су друштвене мреже, па је тако први потпредседник освануо као Супермен, Бетмен, бернардинац, моћни ренџер, вучица Реа – заштитница Рима, Фекетић се на фотомонтажама појавио као оаза окупана сунцем, пуна расцветалих лала након доласка Александра Вучића, а РТС-ов снимак добио је нову пародију у којој Вучић уноси Марија Малетића у хеликоптер како би га спречио да цензурише интернет.

Очигледно је да се ангажовао и Вучићев тим за кризни ПР, јер је на његовој званичној Фејсбук страници осванула информација да председник СНС-а нема никакве везе са уклањањем снимка и да му је драго што је клип насмејао Србију.

Међутим, догодило се још нешто. Попут оних чудних ситуација када се догоди терористички напад, па се разне "ал каиде" утркују да преузму одговорност, јавила се Радио-телевизија Србије да потврди како она стоји иза уклањања сатиричног клипа са Јутјуба. Према њиховој тврдњи, до масовног повлачења видео-клипова дошло је због повреде ауторских права. С обзиром на то да је на блокираним видео-записима наглашено да је дошло до повреде ауторских права које администрира фирма "КВЗ Дигитал", Петар Борачев, представник КВЗ-а за балкански регион, рекао је за портал Телеграф.рс да се ова компанија бави легалном дигиталном дистрибуцијом аудио-визуелних снимака и да је директан партнер са више од 130 онлајн платформи, између којих је и Јутјуб. Међу клијентима КВЗ-а налази се и РТС. Како је Борачев објаснио, власник садржаја управља својим снимцима на Јутјубу, а систем препознавања дупликата видеа и уклањања истих на Јутјуб платформи ради аутоматски. Уредник РТС веб-сајта Љубиша Обрадовић потврђује у разговору за "Време" да је РТС заштитио своја ауторска права на Јутјубу. "Сви који су ембедовали видео са нашег канала и даље га имају на својим странама. На сајтовима који су користили нелегалне изворе са Јутјуба, снимак је аутоматски блокиран, захваљујући Јутјубовом софтверу за препознавање. Дакле, све што је уклоњено са Јутјуба, уклоњено је захваљујући том софтверу, а што се тиче других сервиса, за то заиста не знам, иако сви знамо да партијски ботови постоје и да су упорни", каже Обрадовић и додаје да на сајту РТС-а постоји назнака да њихова ауторска права штити КВЗ.

Без обзира на то што РТС и даље тврди да стоји иза уклањања спорног клипа са Јутјуба, како "Време" незванично сазнаје, Марио Малетић смењен је са места шефа интернет тима СНС-а, а на тој функцији мењаће га – Симо Чулић. Малетић је уједно испарио са друштвених мрежа. Његов последњи пост на Фејсбуку је линк ка РТС-овом снимку евакуације код Фекетића, а на Твитеру "Добро вече" упућено певачу Влади Георгиеву, оба од 1. фебруара. Срећом, жив је и здрав, и највероватније твитује са профила под надимком голубица_. У интернет заједници се већ дуже време поуздано зна да Малетић стоји иза овог профила, који на Твитеру прати око 2000 људи.

Биће и пријава

Упркос томе што Србија важи за земљу у којој недостају закони који би регулисали слободу говора на интернету, огласила се Share фондација, организација која и иначе заговара слободу на мрежи. Ова фондација саопштила је да ће поднети кривичну пријаву против одговорних за уклањање шаљивих видео-снимака у којима је у главној улози био први потпредседник Владе Србије и председник Српске напредне стране Александар Вучић. Фондација је у саопштењу за јавност навела да ће кривичну пријаву поднети због покушаја цензуре на интернету, и то против одговорних лица у компанији Матрикон (Matricon), по чијој су пријави уклањани "политички неподобни" садржаји са интернетских платформи током претходног викенда. Та компанија је овлашћени представник за територију Србије бугарске компаније регистроване у Аустрији КВЗ Мусиц.

Share фондација је најавила и да ће поднети Захтев за информације од јавног значаја Радио-телевизији Србије како би се утврдила евентуална одговорност јавног сервиса у овом случају. "Не можемо да се не запитамо зашто је ова ситуација специфична ако на Јутјубу можете неометано погледати све епизоде комерцијалне серије ‘Равна гора’, или пронаћи 15.800 клипова који у наслову имају ‘РТС Дневник’. Али могућност уклањања материјала по основу заштите ауторских права није искоришћена за ове садржаје, већ за материјал у погледу кога није постојао законски основ", пише у саопштењу Схаре фондације уз напомену да се фондација одлучила за подношење кривичне пријаве јер сматра да је ово битка за интернетску слободу и за интернетску културу.

Share фондација је објаснила да јој је намера да укаже на слободу коришћења дела заштићених ауторским правима у сврхе пародије и сатире, као легитимног начина изражавања мишљења: "Наш циљ није да учествујемо у дневнополитичким медијским аферама. За нас су актери небитни. Оно што желимо јесте да кроз анализу и покретање поступка створимо правни оквир који ће заштитити интернетску културу од било каквог будућег покушаја да се она цензурише, санкционише или угуши."

"Добро је што су поднели кривичну пријаву, да коначно проблем заштите ауторских права рашчистимо на суду", кратко је прокоментарисао за "Време" Љубиша Обрадовић, уредник сајта РТС-а.

Шта (ни)је знао Вучић

Да ли је Александар Вучић знао или не да његове присталице и партијски функционери стоје иза цензурисања сатиричног клипа, више није ни битно. Смена Марија Малетића указује на могућност да се овај страначки омладинац и интернет-експерт напросто преиграо и прегорео у борби за своју политичку идеју. Слично је задесило и читав СНС, чијег се званичног саопштења да треба покренути истрагу против Саше Радуловића због спорних стечајева које је водио у време власти Демократске странке, одрекао председник странке лично. Али, подједнако је уверљив и сценарио по ком је Малетићева смена уследила као део кризног ПР-а.

Ова афера је на више нивоа индикативна за то какви нас избори чекају. Даље, случај Срђана Милетића показује да ми овде више немамо посла са, за изборне кампање типичним, притиском власти на медије, него и са притиском на појединце, грађане који не партиципирају активно у политичком животу. Није потребна велика памет да се закључи колико је то опасно.

(Време)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер