петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Чвршће са Тадићем
Преносимо

Чвршће са Тадићем

PDF Штампа Ел. пошта
Чедомир Јовановић   
уторак, 13. октобар 2009.

(Вечерње новости, 13.10.2009)

Не можемо да мењамо земљу ако не створимо нормалне односе. Европски потенцијали су танки, ми их јачамо нудећи позитивну енергију и окупљање око циљева који друштво мотивишу и покрећу. Овако Чедомир Јовановић, лидер ЛДП, образлаже приближавање са Борисом Тадићем. Шеф државе је, наиме, обелоданио да је са Јовановићем разговарао о неспоразумима у прошлости и да сада имају кудикамо виши степен сагласности него раније.

- Кроз нормализацију односа релаксирамо и људе и процесе, смањујући простор нашим противницима. Тамо где се путеви председника Србије и ЛДП преклапају нормално је да сарађујемо. Нарочито, како Европа буде долазила у фокус - каже Јовановић у интервјуу за ”Новости”.

* Који су кључни неспоразуми превазиђени?

- Свако је на свој начин одговоран за стање у друштву, он као председник, ми као алтернатива. Та врста одговорности нас повезује у послу значајнијем од наших разлика. Кад видим ко напада нормализацију, знам да смо узнемирили све који су паразитирали на тим разликама. ЛДП не мисли да треба маргинализовати разлику у односу на ДС, али је не смемо ни пренаглашавати, очекујући да ће људи, само зато што нисмо ДС, гласати за нас.

* Шта је оно што вас и даље чини опозицијом према власти?

- Осећај за јавни интерес. Кориснији смо друштву у опозицији, власти би били терет. Влада не би издржала брзину и дубину реформи коју ЛДП носи, јер нема снаге за велике промене у економској, социјалној или спољној политици. До сада смо подржали само три-четири њихова закона, а земљу би угрозила још једна опозиција у самој влади. Боље је да их усмеравамо из парламента, не дозвољавајући им да рачунају на будућу победу само зато што су остатак опозиције или ”европочетници”, или они који су, враћајући ”мандат народу”, уништили народ и запалили пола Београда. Њима смо још већа опозиција. Доћи ћемо до места за нашу политику, али не улагивањем, лажним националним и социјалним митовима које злоупотребљавају сви, а нарочито мале владине партије.

* Јавност је понекад у дилеми коме сте већи опоненти - опозицији или власти?

- Наравно да смо опозиција неодговорности која стоји, на пример, иза саможивости Кркобабића који каже да, док је он у влади, не сме ни да се расправља о промени пензијског система, иако садашњи уништава буџет и будућност генерација. Опозиција смо и свима који кажу да ће Србија бити војно неутрална, али не умеју да објасне како ће то постићи и како ће постати чланица ЕУ без чланства у НАТО.

* Колико често сте у контакту са председником државе?

- Наши односи нису као у владајућој коалицији, где се очекује да шефови странака решавају сваки проблем у Влади која је конфедерација коалиција. А лидери помоћних странака би волели да буде ”персонална унија” њих и Тадића. Превише је тих Пинкија. За разлику од њих, разумемо да је људима једино важно да им својим неспоразумима не стварамо штету.

* Више не постоје никакаве шансе да уђете у кабинет Мирка Цветковића, како се с времена на време спекулише, пошто Тадић сматра да је влада ДС са ЛДП много далеко?

- Слажем се. Зато друштво морамо да доведемо до тачке у којој ће та влада постати природна.

* Када онда очекујете изборе?

- То није питање времена, него наше способности у уклањању препрека за тако нешто. До тада и баш због тога, и без заједничке владе, морамо заједно да радимо на борби против насиља, отварању тржишта, афирмацији људских права, лобирању на међународном плану. Онда ће друштво моћи да изабере као свуда у Европи. Јаку реформску владу, уместо заблуде велике коалиције, коју су и Немци одбацили.

* Која комбинација би била идеална за ту будућу реформску владу?

- Центар мора бити договор ЛДП и ДС. То би усмерило и све евентуалне учеснике. И странке и министре. Тај принцип ће заменити садашњи да фотељу гарантује уцењивачки потенцијал. Да су резултати мерило, ова влада би била сведена на најмањи кабинет на свету, а огромна већина министара би морала да оде због неуспеха или статирања.

* Који би то министри морали да оду?

- Од спољних послова и инфраструктуре, преко пољопривреде, урбанизма, енергетике, здравства... Сада то није могуће, у следећој влади биће правило.

* Можемо ли да очекујемо да поново прискачете у помоћ владајућем блоку у парламенту када остану без већине?

- Нећемо дозволити делу власти који седи на две столице, и европској фотељи и националистичком троношцу, да продуже ових неколико месеци који нас деле од укидања виза и кредибилне кандидатуре за ЕУ. Сваки пут ће бити побеђени. Политички, кроз одговорно понашање ЛДП у парламенту. Трајно, на следећим изборима, када ће их грађани казнити за уцењивање. Остаће и без троношца и без фотеља.

* У власти сте у Београду. Подржавате ли да улице у престоници добију називе по руским генералима?

- Важнији је квалитет живота и безбедности на улицама. Запаљену џамију или просторије ЛДП прошле године не би спасило ни да су у улицама Путина или Медведева. Антифашизам није табла, него вредност која се чува. Важно је да сећање на ослобођење буде означено. Али, то не значи да се понашамо као губернија која се ресетује пред сваку посету страних председника. Тако вређамо и Русију и себе.

* Да ли бисте сутра с Томиславом Николићем направили савез и ушли у владу?

- Не. ЛДП не верује у бајку о трансформацији незалечених радикала, од којих је један коначно добио америчку визу, па мисле да остатак земље треба да остане у кућном притвору. Не би било могуће ни кад би овде поновили све што кажу у Бриселу или Вашингтону. Уосталом, достигли су зенит, више не могу да причају о Европи и миротворству, док најављују страначке ”страже” за обрачун с другим крилом радикала.

(Разговарао Ненад Чалуковић)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер