среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Малдини: По питању несреће у Новом Саду је јасно - неки људи су испоручили технички неисправан објекат, ставили га у промет и на тај начин дозволили да се деси то што се десило
Хроника

Слободан Малдини: По питању несреће у Новом Саду је јасно - неки људи су испоручили технички неисправан објекат, ставили га у промет и на тај начин дозволили да се деси то што се десило

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. новембар 2024.

По питању несреће у Новом Саду је јасно - неки људи су испоручили технички неисправан објекат, ставили га у промет и на тај начин дозволили да се деси то што се десило“, каже архитекта Слободан Малдини. Адвокат Боривоје Боровић оценио је да ће „проћи најмање пет година“ до неке пресуде. „Док се заврши ЕКСПО, док се узме остали коруптивни новац преко грађевина“, нагласио је.

Прво хапшење министра Српске напредне странке због несреће у Новом Саду. Ухапшен је Горан Весић, министар грађевине у оставци. Ухапшени су и бивша министарка, сада директорка Инфраструктура железнице Србије Јелена Танасковић, бивши директор истог предузећа Небојша Шурлан, Весићева заменица Анита Димоски, пројектанти, инжењери. Јутрос 11 особа, током дана саопштено да је ухапшена још једна а да се за још једном особом трага. Ко ће још пред тужиоца, која имена ћемо читати у тексту оптужнице? Зашто власт поново релативизује њихову одговорност и како те поруке чују тужиоци који раде на случају?

Сведок сам да увек кад се деси овакав догађај, увек се одреди задржавање, позивају се људи који су радили на пројекту. Када је пала Комграпова хала, ту су одређени притвори одмах, људи се нису много бунили, неки су ослобођени, али су издржали. Јер је нормално када се тако нешто деси, има значаја од притвора – да се не утиче на сведоке, да се не побегне… То се овде није десило“, прича Боровић.

Малдини се присећа примера из своје прошлости.

Пре више десетина година, мој професор, тада асистент, пројектовао је надстрешницу стадиона Војводине у Новом Саду. Дунуо је ветар, оборио надстрешницу… Исте вечери су дошли по њега… да не би утицао на ситуацију, на сведоке. Ово сада је била закаснела акција“, слаже се Слободан Малдини.

На питање да ли председник државе сме да буде у поседу папира који се односе на овај случај, Боровић каже:

„Видели смо да председник државе у тим важним предметима први дође до доказа, не само он, него и министри. Они по кабинетима разглабају и анализирају те доказе. Имали смо предмет Беливук, имали смо признање да су прислушкивани разговори адвоката Огњановића, који је убијен… Око саме мале Данке, певачице Марјановић… Сведоци смо да се у сваку истрагу меша не само председник, него и сви, коме падне на памет из извршне власти“.

Он подсећа на правило у англосаксонском праву:

„Постоји један важан принцип, а то је да је забрањено контаминирати доказе! Овде се они контаминирају“, каже.

„Може неко да каже – постоји грађевинска књига, пројекти, тамо је ствар чистија. Могуће, у извесној мери. Али ако постоји корупција, може да се утиче на сведоке, може да се прави папирологија, може да се спречи да неко каже – наредио ми неко из врха власти да прескочим процедуру“, наводи Боровић.

Понавља да је потпуно јасно да су у овом предмету морали да буду одређени притвори.

„Свим људима који су учествовали у процесу. Поготово јер је овако трагична ситуација… Људи су тражили правду за жртве, тражили су од тужилаштва да реагује правовремено, да политичари схвате да не могу да харају и вршљају по свим предметима и да се мешају у све послове“, нагласио је.

Слободан Малдини оцењује да су данашња саопштења тужилаштва у Новом Саду „превише уздржана“.

„Чињеница је да су сва саопштења уздржана. Имали смо тај дан саопштење политичара, када су рекли да управо та надстрешница није била предмет радова. Али, како су документа почела да испливавају, видели смо да је ту умешаност струке велика. Дакле, заказала је струка. Вероватно ће оптужница ићи на проширење, доћи ће се и до корупције. Да се види зашто је заказала струка – из немоћи, неорганизације, незнања или корупције? То ће истрага да покаже“, наводи Малдини.

И он каже да је контаминација доказа била могућа.

Малдини: У техничком смислу место злочина је очишћено. То се не ради

„Сва та уздржана саопштења, нисмо знали документацију, испливавала је из дана у дан неким ван јавним каналима, и онда је јавност на основу тога могла да гради свој став. Имали смо парчиће тог мозаика. Прошло је доста времена и контаминација је у сваком случају могућа, али у техничком смислу место злочина је очишћено. То се не ради. Како су они то однели, како се десило, да ли је сад могуће прићи тим затегама“, пита се Малдини.

Према његовим речима, ствари могу да се реконструишу сада на основу папира.

„Али је то недовољно. Вештачења се не раде на основу папира, него на терену. Ми имамо фотографије са самог места, па ја сам своје ставове кориговао само на основу тих фотографија. Али, оно што је основно – није битно шта се десило, него да се десило, то је у старту битно. Да је та фирма која је радила пројекат и изводила ишла с претпоставком да је технички објекат исправан. Дакле, ауто је дат на сервис читав, сервисер је вратио ауто, ауто се распао и убио људе. Ту је јасна ситуација – људи су испоручили неисправан технички објекат, ставили га у промет и на тај начин дозволили да се деси ово што се десило“, појашњава.

То су, каже, извесне ствари у истрази.

„А онда имамо тај технички аспект који ћемо морати да реконструишемо на разне начине, укључујући и документацију“, додаје.

Изворни пројекат у осам примерака

Малдини каже да је, по његовом мишљењу, немогуће да пројектанти нису имали изворни пројекат.

Ваде се сад сви да нису имали изворни пројекат, што је по мом личном убеђењу немогуће, јер се сви пројекти копирају у осам примерака и дају се у осам различитих институција. Ако га нема у архиви, има га у Секретаријату за урбанизам, ако га ту нема, има га у предузећу… То је бесмислица да нису имали изворни пројекат. Друго, ако га нису имали, морали су да се окрену на други тип пројектовања. Дакле, немамо то, не можемо да дођемо до тога, онда идемо испочетка, реконструишемо целу конструкцију на другачији начин“, нагласио је.

А где су докази са места несреће?

Боровић каже – волео би да види записник о увиђају.

„Да видим шта је констатовано на лицу места, колико је обезбеђено, ко је обрађивао то лице места… Потрчали су да све уклоне пре времена, морали су два дана да обрађују лице места. Мени је потпуно јасно – потрчали су Весић и остали да није реконструисана надстрешница. То говори да су се они узнемирили и да је погођена суштина. С друге стране, они врше кривично дело, које се зове спречавање, ометање доказивања. Показали су да знају много што шта о овом предмету“, оценио је Боровић.

Чули смо, додаје, многе ствари.

„Ако нису имали изворни пројекат, јер раде на такав начин, нећу да кажем шарлатански, онда је грех још већи“, наводи Боровић.

Боровић: Ово је морало да се третира као кривично дело злоупотребе службеног положаја, око самог уговора који је тајан, низ околности постоје да је морало да буде задужено Тужилаштво за организовани криманал

На констатацију да у овом случају још увек нема дела корупције или евентуалне финансијске малверзације, већ само тешко дело против опште сигурности и непрописно извођење грађевинских радова, Боровић каже да се „о томе дискутује“.

„То су кривична дела, где су прописане казне – за умишљај до 12 година или за нехат од једне до осам година затвора. Међутим, да је предмет, а може то да се уради, ако буде политичке воље, јер од тога зависи, могло би Тужилаштво за организовани криминал да преузме тај предмет. Ако постоје политичари, а имамо ухапшеног министра и другог који се извукао због приватних веза с председником, а и с обзиром да се ради о трагедији и великом броју погинулих. Када се све десило, морало је да се третира као кривично дело злоупотребе службеног положаја, око самог уговора који је тајан, низ околности постоје да је морало да буде задужено Тужилаштво за организовани криманал“, наглашава Боровић.

А зашто није – јер беже од тога, сматра.

„Пошто је, бојим се, утицај превелики, да од тога неће бити ништа. Сигуран сам да најмање пет година нећемо имати пресуду. Док не заврше ЕXПО, док се не узме остали корупциони новац преко грађевина. Биће све то замајавање јавности. Јер, та нервоза ове екипе и пре 2000-те године ми је позната“, казао је Боровић.

Грешка јесте људска

Малдини сматра да је у случају несреће у Новом Саду у питању људска грешка.

„Свакако је људска грешка, обзиром да се ради о јавном објекту где хиљаду људи борави у току дана. Морало је да се са пажњом градитеља цела конструкција претресе. Видимо да је, како су рекли, ‘визуелним прегледом утврђено да је конструкција исправна’. Ниједан инжењер није могао то да напише… То је људска грешка, немар. Ако је неко узео да ради пројекат реконструкције, то значи поновно прегледање, и уколико та конструкција није добра, мора да се поново уради. Дошли смо до ситуације да је пала и да морамо да правимо све испочетка. Али имамо људске жртве“, рекао је Малдини.

Боровић додаје да су, по питању политичке одговорности, најмање две особе и два политичара гарантовали да су објекти безбедни.

„Ту постоји и та врста одговорности. Ако си изабрао погрешне људе, опет је то део политичке одговорности, ти мораш политички да одговараш. Имамо ту више нивоа политичке одговорности“, наводи Боровић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер