Početna strana > Rubrike > Politički život > Neophodno novo prebrojavanje glasova da bi se otklonile sumnje i ispravile greške
Politički život

Neophodno novo prebrojavanje glasova da bi se otklonile sumnje i ispravile greške

PDF Štampa El. pošta
NSPM-NOPO   
subota, 12. maj 2012.

Na osnovu izveštaja kontrolora sa terena da se glasovi za Nijedan od ponuđenih odgovora svrstavaju među „nevažeće“ listiće, NOPO je već 7. maja zatražio hitan uvid u glasačke listiće, što je 9. maja odobreno, ali smo u praksi bili sprečeni da zaista pregledamo materijal. Dobili smo samo dva dana, i to nepuna, listići su u salu dostavljani sporo, mnoga biračka mesta koja smo tražili, nismo dobili na uvid čak ni 10. maja, zato što, kako su tvrdili u RIK-u, materijal sa tih mesta „još nije stigao u Beograd“, iako su tog istog dana popodne proglašeni „konačni rezultati“. (Upravo zbog tog „proglašenja“ nam je i onemogućena dalja provera.)

Na primer, 10. maja smo tražili, a nismo dobili da pregledamo Kraljevo, Smederevo, Vranje, Aranđelovac i Ćupriju. Drugim rečima, pregledali smo uglavnom samo onaj materijal koji su nam službenici RIK-a dostavljali po svom tempu i nahođenju. Uprkos tome, tog dana su za dva biračka mesta u Pirotu (BM13 i BM55) među nevažećima nađena i dva „čista“ glasa za NOPO, kao i nekoliko „sumnjivih“, odnosno onih gde je pored NOPO-a zaokruženo i ime još neke liste.

Prethodnog dana (9. maja), kada smo imali nešto više vremena, ustanovili smo sledeće:

Knjaževac: (biračko mesto 67) – 1 čist glas za NOPO, biračko mesto 13 – 1 sporan

Kragujevac: biračko mesto 55 – 2 sporna.BM 58 – nema važećih listića.BM 63 – 1 sporan

Zemun: BM 40 – 2 sporna. BM 41 – nema nevažećih listića.BM 46 – nema zapisnika, NOPO 1 (kontrolor javio 3).BM 42 – NOPO 3 čista listića, (plus 1 sporan)

Vračar: BM 3 – 2 sporna.BM 7 – piše 35 nevažećih, a ima 27. BM 9 – 2 čista glasa za NOPO.BM 39 – 1 sporan. BM 5 – 1 sporan

Zemun: Nedostaju zapisnici za biračka mesta 5, 6, 7, 8, 14, 24, 27, 30, 32, 36, 43, 44, 48, 49, 53, 64, 92, 93...Zapisnik sa biračkog mesta 99. nije potpisan, samo se nalaze brojke.Biračko mesto 51 - prepravljeni su glasovi za NOPO (sa 3 na 4 glasa ili obrnuto?)

Užice: BM 16 – uopšte nema nevažećih listića...

Sve u svemu, uspeli smo ostvariti uvid u svega oko 160 biračkih mesta (dakle, nešto oko 1,8 odsto od ukupnog broja), ali i na osnovu tog očigledno nereprezentativnog uzorka konstatovali smo brojne i očigledne nepravilnosti u kojima je lista NOPO bila oštećena strana.

Naime, našli smo desetak potpuno regularnih listića na kojima je bio zaokružen samo NOPO, a koji su se potpuno neobjašnjivo našli među „nevažećima“. Pored ovih, čistih glasova za koje smo uskraćeni, našli smo i nemali broj onih spornih, tj. „nevažećih“ listića na kojima je, uz NOPO, bila zaokružena najčešće još jedna lista. (Na primer, u Valjevu, na biračkom mestu broj 15, na jednom glasačkom listću je, uz NOPO, zaokružen Savez Vojvođanskih Mađara!? A pojavljivale su se i Dveri, SDS...) I konačno, najveći broj jesu bili istinski nevažeći listići, potpuno i nedvosmisleno poništeni ili, uz njih, manji broj neiskorišćenih, tj. „belih listića“. No, posebno zabrinjava što je na pojedinim mestima „belih listova“ bilo mnogo, što su delovali potpuno neupotrebljeno, pojavljivali se u seriji i bivali za nijansu ili dve svetliji od ostalih koji su se nalazili u džaku sa tog biračkog mesta.

Ni jedan jedini koverat sa nevažećim listićima nije bio zapečaćen, već je vidno bio otvaran. Dok su ostale koverte uglavnom bile zatvorene i zapečaćene crvenim voskom, kod onih sa nevažećim listićima to nije bilo ni u jednom jedinom slučaju.

Zaključak

Na osnovu našeg – napominjemo, parcijalnog – uvida u birački materijal može se zaključiti da je u procesu prebrojavanja glasova bilo značajnih neregularnosti, posebno u tretmanu „nevažećih glasova“, i da je time posebno oštećen NOPO, kao i verovatno još neke manje stranke koje nisu imale posmatrače na svim izbornim mestima.

Uprkos tome, smatramo da objavljeni rezultati okvirno odgovaraju realnosti, a posebno da nisu oštećene velike stranke (SNS, DS, SPS), koje su na svim mestima imale svoje kontrolore. Takođe, ove stranke su dobile poveći „bonus“ od ovoga puta neobično visokog procenta „bačenih“ glasova lista koje nisu dostigle cenzus. Tako je, na primer, SNS dobio 29,20 odsto mandata na osnovu 24,01 odsto glasova, DS 26,80 mandata na osnovu 22,07 odsto glasova, a SPS 17,60 na osnovu 14,54 odsto glasova.

Sem toga, među odbačenim, odnosno nevažećim listićima, na uzorku koji smo pregledali, nije bilo ni jednog sa imenom neke od pomenutih stranaka. Tačnije rečeno, među odbačenim, a zapravo potpuno ispravnim i uredno zaokruženim listićima, nije se pojavilo ime ni jedne druge liste osim NOPO-a!?

Proporcionalno gledano, a kada je reč o nevažećim listićima onda čak i u apsolutnim brojkama, lista Nijedan od ponuđenih odgovora oštećenija je od ostalih, s obzirom da joj je, po svemu sudeći, uskraćen najmanje jedan mandat, a možda i mnogo više.

Predlog

Da bi se definitivno otklonile sve sumnje u regularnost izbora, kao i smanjio prostor za eventualne manipulacije sa bilo čije strane, smatramo da bi se moralo organizovati centralno brojanje glasova u RIK-u, a u prisustvu predstavnika svih učesnika u izborima, što je samo naizgled „nemoguć“ posao, koji bi zapravo mogao biti okončan za nekoliko dana. To bi bilo u interesu svih dobronamernih učesnika izbornog procesa, a posebno buduće vlade, kako bi se eliminisalo eventualno osporavanje njene legitimnosti, kao i u interesu demokratije i kredibiliteta zemlje u celini.

Iako bi prva pomisao na neregularne izbore moglo biti poništavanje kompletne procedure, nema indikacija da bi, u ovim uslovima, ponovljeni izbori bili bitno pošteniji, niti rezultati drugačiji. Za fer i demokratske izbore je potreban valjan izborni zakon, smanjivanje diskriminatorskog cenzusa koji favorizuje one već postojeće i bogate aktere, drugačija procedura, posebno drugačiji mehanizam brojanja glasova, tako da se glasovi broje dva puta, prvi put na biračkom mestu, a drugi put u centralnoj izbornoj komisiji itd. O svim ovim, kao i drugim predlozima, spremni smo da bez odlaganja i uslovljavanja razgovaramo sa svima na političkoj i društvenoj sceni. Ali nismo voljni da učestvujemo u bilo čijoj kampanji i "pranju" pred biračkim telom, a pogotovo ne da nekome služimo kao alibi zbog njegovih promašaja, nerealnih očekivanja ili pogrešnih procena. Baš kao što, s druge strane, ne treba nikoga ni amnestirati zbog bilo namernih, bilo slučajnih propusta u izbornom procesu.

(NSPM)