субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Медијским спиновањем власт прикрива предају Косова и Метохије
Политички живот

Медијским спиновањем власт прикрива предају Косова и Метохије

PDF Штампа Ел. пошта
Борислав Стефановић   
недеља, 17. новембар 2013.

Суштина проблема на северу Косова је што је разочарана и бесна родбина дошла по мираз. Грађанима треба јасно рећи: Није нормално да људима, било на КиМ или игде другде, причате једно, а онда када дођете на власт, урадите нешто сасвим друго. Притом, да очекујете да сви ти које сте првобитно убеђивали и убедили да ћете урадити потпуно супротно, да ћутке прихвате ово што сада радите. Ту је оманула садашња власт и то је свима јасно.

Ускоро ће српска јавност имати прилике да види дански филм који је пратио делове преговора са Едитом Тахири и моћи ће сви да се увере колико су лажне биле тврдње да смо ми тамо само поштали Косово и издали државу. Да је имала краће рокове, и поред знатно веће подршке него што смо ми имали, ова власт би направила још гори споразум, тврди у опширном интервјуу за НСПМ Борислав Стефановић, шеф посланичке групе ДС у Скупштини Србије и преговарач у Бриселу у време бивше Владе.

НСПМ: Како гледате на дешавања око косовских избора ових дана?!

Борко Стефановић: Штетан је агресиван покушај власти да подели Србе на „владине“ и „Тачијеве“, штетне су изјаве Александра Вулина и Марка Ђурића, штетан је бојкот јер нас то води у даље проблеме и изолацију. Најгоре је што је атмосфера вербалне агресије која је направљена од владе и бојкоташа довела до физичког насиља. ДС и ја сматрамо да је бојкот легитимна ствар. То је потпуно нормално у демократском систему, али да не користи насиље. Зато треба да се испита ко стоји иза насиља јер су и ДСС и неке прозване организације демантовале да стоје иза насиља и претњи људима који гласају.

Влада је подбацила јер није успела да убеди Србе. Када су видели да то не иде онда су људе прогласили за „Тачијеве Србе“. То је неодговноро и показује немоћ, незнање и неприпремљеност ове владе. Заправо, то показује да је ова Влада спремна да прича само са онима који јој аплаудирају

Влада је подбацила јер није успела да убеди Србе. Када су видели да то не иде онда су људе прогласили за „Тачијеве Србе“. То је неодговноро и показује немоћ, незнање и неприпремљеност ове владе. Заправо, то показује да је ова Влада спремна да прича само са онима који јој аплаудирају.

НСПМ: Али на који начин прићи Србима ако они сами, на основу Бриселског споразума и других корака, имају утисак да их држава напушта?

Б.С: Потребно је са пуно такта и разумевања разговарати са Србима, објаснити сваки детаљ тог споразума и дати јасне гаранције присуства државе Србије. Када су већ направили Бриселски споразум, а он није добар, требало је људима да објасне да бољи није био могућ и да би сваки наредни био гори. Мислим да су ужасно погрешили што су пласирали тезе да ко не гласа за листу „Срспка“ да ће остати без посла, као и што су уцењивали директоре и људе да гласају, што је створило контрареакцију.

НСПМ: Како гледате на деловање бојкоташа?

Б.С: Када је о бојкоташима реч, мислим да су погрешили што се нису оградили од насиља и што нису бојкот спроводили на мирнији, али креативнији начин.

Велика је одговорност и на међународној заједници која је неозбиљно ушла у овај процес, са неприпремљеним бирачким списковима и са слабим присуством полиције. Они су на неки начин отворили врата за оно што се дешавало, а што не очекујемо да се деси у недељу.

НСПМ: Мислите ли да ће у недељу бити већа излазност?

Б.С: Мислим да ће бити већа излазност.

НСПМ: У чему је разлика између приступа који сте Ви и Влада коју сте представљали имали, у односу на ову сада, а када је реч о односу према Србима на КиМ?

Б.С: Имали смо две ствари боље – стрпљење и истину. Ми их нисмо лагали и много пута им се истина није свидела. Ту се поставља питање – који је то моменат када ће неко из Београда да дође и да престане да прича бајке?! Ми смо ту линију прешли, а ова Влада је отишла у неким елементима даље. Покушали су онда то да сакрију и ставе у обланде. Као политичару, мени је то јасно, али као грађанину – није.

Овде је реч о систематском покушају смањивања историјског пораза. Тај пораз боли сваким даном све више, али је одговорност на онима који воде државу да ставе дух у боцу, односно да покажу да Заједница српских општина није обична НВО, како тврди Приштина.

Када смо ми били на барикадама, које су сами Срби тамо организовали а не ми из Београда, људима тамо сам објашњавао све шта сам договарао Билером (командант КФОР-а Ерхард Билер – напомена редакције). Свако на северу Косова ће вам данас рећи: „оно што је Борко радио није било добро, али нам је он говорио о чему преговара“. Е, то је разлика између нас и њих. Ако кријете нешто, како онда мислите да пошаљете министра у комбинезону и очекујете да Срби ћутке прихвате његове наредбе?!

НСПМ: Али ако ни „Борко није добро радио“, а ни ова власт сада – у чему је онда поента? Осим у начину рада, исход је, чини се, исти?

Б.С: Ту и јесте тачка спајања са садашњом влашћу – и ми, а и они, али са закаснелом памећу, схватају да морамо да постигнемо споразум са Албанцима јер ће протоком времена бити све горе. Али, нас раздваја непријатна истина о којој смо ми отворено говорили и због тога смо имали мржњу, пад популарности и пораз на изборима. Имајте на уму да је Николић на изборима победио за преко 70.000 гласова разлике и то захваљујући подршци ДСС. Да је ДСС рекао немојте гласати за Николића, каква би данас била Србија? Шта би било да је СНС остао на позицијама које је обећао ДСС-у и грађанима када је о КиМ реч?!

НСПМ: Каква би била Србија?

Б.С: Србија би била у тежој међународној ситуацији, а ни СНС не би био овај исти као што је данас.

НСПМ: Јел мислите да је у случају СНС реч о накнадној памети или о злоупотреби поверења код бирача у време избора?!

Б.С: Правилније је рећи да је ово злоупотреба поверења. Једини успех ове власти је континуирано дубинско неиспуњавање предизборних обећања.

НСПМ: ДС подржава излазак на изборе, што је у складу са Бриселским споразумом. Међутим, ко је гарант Бриселског споразума, односно – ко је гарант да за неколико година Албанци неће потпуно умањити права Заједнице општина, као што смо већ имали прилике да видимо у Хрватској на примеру Заједничког вијећа општина?

Б.С: Подржавамо Бриселски споразум и његову имплементацију са пуном свешћу да знамо да је лош. Зато што знамо да ова власт боље не може. Они би направили и гори споразум да су имали краће рокове. Разлика у преговарању ове и наше власти јесте што смо ми преговарали без подршке јавности, коалиционих партнера, уз критику опозиције, док је ова власт имала подршку и јавности, и коалиционих партнера и опозиције, а само су рекли – где је папир да потпишемо.

Гарант је ЕУ. Али, у међународним односима се увек дешава да две стране другачије тумаче оно што пише. Много зависи од одлучности државе да то буде како пише и, најважније, колико ће Срби на КиМ бити достојни историјског задатка да од Заједнице српских општина направе више од онога што Приштина каже да та организација јесте.

Свако на северу Косова ће вам данас рећи: „оно што је Борко радио није било добро, али нам је он говорио о чему преговара“. Е, то је разлика између нас и њих. Ако кријете нешто, како онда мислите да пошаљете министра у комбинезону и очекујете да Срби ћутке прихвате његове наредбе?!

То је нешто око чега можемо данима да расправљамо, али то показује јадно стање међународне позиције Србије. То показује колико Србија - ни због ове, ни због претходне власти, већ због ужасног пада 1999 – мора стално да се чупа из рупе у коју су је други убацили. Према томе, овде је реч о систематском покушају смањивања историјског пораза. Тај пораз боли сваким даном све више, али је одговорност на онима који воде државу да ставе дух у боцу, односно да покажу да Заједница српских општина није обична НВО, како тврди Приштина.

НСПМ: Како тумачите Вучићеву изјаву дату на дан избора на КиМ 3. новембра, а у којој је рекао да му је потребно 45 минута да завере ред у Косовској Митровици?!

Б.С: Врло незгодна изјава.

НСПМ: За кога?

Б:С: За Србију. Јер, или имамо безбедносне снаге на КиМ, или не. Тих 45 минута је време потребно да се стигне од Јариња. Не знам шта је мислио под тиме.

Све власти, од Ђинђића до ове данас су тражиле да се безбедносне снаге Србије врате на КиМ и сви су добили исти одговор – „не“. Заправо, увек су нам говорили да питамо команданта КФОР-а, онда он каже да то одлучује НАТО, а онда они тврде да о томе могу да разговарају тек на заседању за неколико месеци...

НСПМ: Да ли су на КиМ присутне српске безбедносне структуре и да ли их је било у ваше време? Срби са КиМ тврде да јесу. То је и у разговору за „Сведок“ потврдио Марко Јакшић?

Б.С: О томе се доста причало, нарочито међу људима на терену. Ја то нисам видео, нити сам имао икаква директна сазнања о томе.

НСПМ: Борис Тадић је изјавио за „НИН“ да је Бриселски споразум највиши ниво имплицитног признавања независности Косова, до сада. Да ли ДС дели то становиште почасног председника?

Б.С: Мислим да је то потпуно тачно. Када је Бриселски споразум направљен, то смо јавно и рекли па су нас сви напали. То је де факто највиши ниво признавања независности Косова. Мислим да смо сад некако најближе непростојном додиру Београда и Приштине. Српска држава ће бити и даље присутна на КиМ – преко средстава за Заједницу српских општина, које ће ићи преко буџета Косова. Ми тражимо да се људима каже како јесте, па нека сами донесу суд о томе. Ми сигурно нећемо рећи да је то издаја, али неки други хоће.

НСПМ: Очекујете ли изборе ускоро?

Б.С: То зависи од Александра Вучића. Ова влада није у стању да реши основне економске проблеме у друштву. Друго, пукотине између коалиционих парнтера су све веће. Ако Александар Вучић буде успешан у сламању отпора СПС и Томислава Николића, имаћемо изборе у марту. Ако буде неуспешан, нећемо их имати у марту.

Разлика у преговарању ове и наше власти јесте што смо ми преговарали без подршке јавности, коалиционих партнера, уз критику опозиције, док је ова власт имала подршку и јавности, и коалиципоних партнера и опозиције а само су рекли – где је папир да потпишемо

НСПМ: Да ли подржавате изјаву почасног председника ваше странке о коалицији са СНС кад ДС ојача?

Б.С: Са оваквом СНС која уништава привреду, која хапси и прогони, лансира лажи преко таблоида и уводи аутократију, ми са њима не можемо правити никакву коалицију. Почасни председник има право на своје мишљене, али странка је рекла да је против коалиције.

НСПМ: Да ли сте сагласни са оценом Бориса Тадића да Драган Ђилас још увек није нашао свој политички идентитет?

Б.С: О томе најбоље говори све веће јединство у странци и резултати ће то најбоље показати. Осетно је да је разочарање у власт све веће, економска ситуација све гора. Људи у све већем броју не желе да гласају за СНС, али то не значи да ће гласати за ДС. На нама је да покажемо да смо ми једина права алтернатива овој власти.

НСПМ: Ако ДС не може са СНС због разлога које сте навели, ако не можете са ДСС због става о ЕУ и КиМ, са ЛДП сте се разишли сада, са киме можете?!

Б.С: Мислим да ДС има најбољи коалициони потенцијал. Ако мени не верујете, питајте коалиционе партнере Александра Вучића. Питајте их да ли су срећни да сваки дан иду на посао и глуме министре? Тамо нема никог осим Саше Радуловића који верује да је министар. Сви остали себе виде као саветнике Александра Вучића. Да ли су срећни да не знају шта ће и када осванути о таблоидима о њима? Да ли су срећни што ова влада нема никакву кохерентну политику и што ће буџет који следи имати 500 милиона евра предвиђених за отпремнине? Овај балон ће пући. Само је питање да ли ДС има адекватан одговор у програму – имамо.

НСПМ: Да ли је Вама пољуљана позиција шефа посланичке групе ДС-а у Скупштини, како пишу поједини медији, или?!

Б.С: То је неистина, попут оне да примам плату а не идем на посао. Медији су данас тужна слика Србије. Јавно мњење нам обликују лажи у таблоидима под контролом власти. Најбоља порука грађанима је: ако верујете „Куриру“ и сличним таблоидима, онда вам је стварно добро у животу, новчаници су вам пуни, а на северу Косова нема приштинских институција.

О филму о преговорима у Бриселу

НСПМ: Шта је поента филма о преговорима у Бриселу, а за који сте Ви, на свом Твитер профилу, окачили трејлер?

Борислав Стефановић: Роберт Купер (представљао посредника ЕУ у преговорима у Бриселу – напомена редкације) дозволио је једној филмској екипи из Данске да направи документарни филм о преговорима с обзиром на то да су сматрали да је ово ретка ситуација да имамо преговоре са Албанцима очи у очи, и да су ово били преговори који су дали седам конкретних резултата, без обзира на њихову контроверзност.

Они су снимали у две или три рунде ток преговора. Најзанимљивије у филму је да се виде огромне разлике које су постојале између Едите Тахири и мене, као и ставова које смо заступали. Мислим да јесу приказали неке занимљиве детаље.

НСПМ: Ко је финансирао филм и чија је идеја?

Б.С: То је идеја продуцентске куће из Данске и они су то финансирали. Ми о томе нисмо много знали. Једино смо питани да ли нам смета да нас снимају, на шта смо ми рекли да нам не смета.

Мислим да смо сад некако најближе непростојном додиру Београда и Приштине. Српска држава ће бити и даље присутна на КиМ – преко средстава за Заједницу српских општина, које ће ићи преко буџета Косова. Ми тражимо да се људима каже како јесте, па нека сами донесу суд о томе. Ми сигурно нећемо рећи да је то издаја, али неки други хоће

НСПМ: Која је поента овог филма?

Б.С: Добро је што ће се овај филм појавити јер ће јавност, са једне стране, да види колико је суштински била обмањивана од тадашње опозиције а у погледу тога како ми само попуштамо и предајемо Косово.

Овај филм ће потврдити колико смо ми били удаљени, колико ми нисмо имали шта да кријемо и колико, суштински, присуство камере у делу преговора није могло ни на који начин да отежа нашу позицију, већ само да пружи већи степен увида јавности.

Уместо одговора, власт дели увреде

- Када питамо ову Владу зашто је дала позивни број 383 за Косово, они кажу: „ви мрзите свој народ“. Када их питамо зашто сте КЕК-у дали север Косова у енергетском смислу, они нам кажу: „ви сте уништили Србију јер сте водили преговоре са Албанцима“. Па са ким они воде преговоре?! Са Марсовцима?!

Да ми нисмо покренули причу о Косову, Николић данас не би мрднуо даље од Минска

- Јако ме вређа када на Одбору за КиМ Марко Ђурић каже да смо ми, претходна власт, упропастили решавање косовског питања јер смо га избацили из УН. Он заборавља да је председник Николић обећао да ће процес преговора око КиМ вратити у УН и да ће Руси бити посредници. Од тога, као ни од других предизборних, нема ништа.

Они заборављају да ми нисмо водили преговоре о Косову, председник Николић заједно са Марком Ђуриђем данас не би мрднуо даље од Минска.

Нисмо могли боље око Косова, сви су нас опструирали

- Све време преговора у Бриселу недостајало је стрпљење према нашој страни. Нико није хтео да нам да кредита. Међународна заједница је журила и хтела је да све буде брже и ефикасније, нажалост најчешће у прилог косовском интересу. Са друге стране, чак и наша домаћа јавност која је у нашим минималним уступцима видела планине издаје националног интереса. Притом смо тада имали опозицију која је била изузетно непријатељски настројена и која нас је опструирала, за разлику од садашње ситуације. Имајући у виду такве услове, заиста мислим да нисмо могли боље.

НСПМ: Узевши у озбир ово што сте рекли – да ли сте спремни да кажете да нама ЕУ није била искрен партнер и сарадник, како се то и у време ваше власти, а и сада представља.

Мислим да ДС има најбољи коалициони потенцијал. Ако мени не верујете, питајте коалиционе партнере Александра Вучића. Питајте их да ли су срећни да сваки дан иду на посао и глуме министре? Тамо нема никог осим Саше Радуловића који верује да је министар. Сви остали себе виде као саветнике Александра Вучића.

Б.С: Могу да кажем да ми јесмо партнери и даље, али да су у политици само важни интереси а не пријатељство и партнерство. У том смислу, ми смо учинили немогуће: имали смо пријатељске односе и са Русијом и са Кином, али и са ЕУ.

НСПМ: А шта ради ова влада – пошто и они тврде да су успоставили одличне односе са целим светом и још потписују доста споразума?!

Б.С: То је зато што ЕУ и САД интересује искључиво успешност косовског процеса. Ако се ви у томе покажете ефикаснији и бржи у односу на претходну власт, онда имате аутоматски подршку. Са друге стране, Русима и Кинезима кажете како то „ето мора“, а за оно што су рекли пре избора, кажу „ето, нисмо тако мислили“. Када причам са страним амбасадорима, често се изненадим када чујем врло ефикасну комапарацију приче напредњака пре доласка на власт и после.

Они морају да се доказују

- Мени је било јако чудно како је тако брзо договорена размена официра за везу, без икакве тензије у јавности. То значи да је ова власт успела да косовско питање на скали приоритета код грађана гурне на 20. место. Али, то се од њих могло очекивати јер они имају терет и морају да се доказују. То је случај са свим кавизпатриотским десничарским владама. Ја бих то назвао„Шарон комплекс“.

СНС није испунио ниједно обећање

- Разумем да је некако уобичајено у Србији да се у време предизборне кампање дају неостварива обећања, али то више мора да престане и да се сноси одговорност. Легитимитет не може да произилази само на основу гласова, већ пре свега на основу одговорности за оно што је изречено и обећано. СНС, међутим, није испунио ништа – од канцеларије за брзе одговоре до Косова.

Не бисмо им дали број и не бисмо одустали од изворног српског законодавства на Косову

НСПМ: Критикујете кораке СНС. А шта би ДС урадио? Да ли Ви не бисте дали уступке које је дала ова влада – попут позивног броја, КЕК-а и слично?! Ова власт се брани тврдњом да би ви урадили и више.

О медијској сцени: ако верујете „Куриру“ и сличним таблоидиома, онда вам је стварно добро у животу, новчаници су вам пуни а на северу Косова нема приштинских институција.

Б.С: Прво, морам да се оградим и кажем да је тешко бити генерал после битке и да то није фер. Међутим, знам да су и телекомуникације и енергетика били на столу у време наших преговора у Бриселу и да нисмо пристали ни на КЕК на северу, ни на позивни број 383. То су чињенице. Такође, чињенице су да смо нудили 3815 као подброј, да смо захтевали 064 мрежу на целом Косову, да смо захтевали да ЕПС направи ћерку фирму на КиМ, као и да смо тражили повратак на посао 4.500 запослених које су Албнаци истерали. То су све чињенице. 

Оно што сигурно знам јесте да бисмо и ми ишли на формирање ентитета, али верујем да не бисмо одустали од изворног законодавства за тај ентитет. Тако бисмо имали законодавство државе Србије, српско законодавство на КиМ и косовско законодавство. Ова влада је пристала на трећу опцију – на судију и општинара са заставом и грбом Косова. Међутим, пошто сада тог садржаја код будућих српских институција нема, онда би неко могао да тумачи да је то НВО.

(Разговарао Милан Динић) 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер