Početna strana > Rubrike > Politički život > 2009. iz ugla NSPM
Politički život

2009. iz ugla NSPM

PDF Štampa El. pošta
NSPM   
utorak, 05. januar 2010.
Događaji godine:

1. Masovan i dostojanstven ispraćaj patrijarha Pavla

2. Statut Vojvodine i političke kontroverze koje su pratile njegovo usvajanje

3. Stavljanje Srbije na belu šengen listu

4. Podnošenje kandidature Srbije za članstvo u EU

5. Poseta Dmitrija Medvedeva Beogradu

Političar godine:

1. Boris Tadić (Iako politički manje dominantan nego u prethodnoj godini, Boris Tadić ostaje centralna politička figura u zemlji, što je potvrđeno i uspešnim spoljnopolitičkim nastupima, od posete Kini, do susreta sa DŽozefom Bajdenom i Dmitrijem Medvedevom u Beogradu. Ono što bi trebalo najviše da zabrine Tadića i njegove savetnike jeste činjenica da je u ovoj godini, još i više nego u prethodnoj, on bio „Katica za sve“, odnosno da i vlada i stranka i vladajuća EU ideologija sve više vise o sve tanjem koncu njegovog rejtinga.)

2. Tomislav Nikolić (Nakon odvajanja od SRS, Nikolićev SNS je uspeo da preuzme većinu radikalskih glasova, marginalizuje DSS, ugrozi primat DS-a, i predstavi se kao prihvatljiv faktor i u Briselu i Vašingtonu. Iako primetno ideološko razvodnjavanje i sve upadljivija praznina njegove retorike i politike, za sada, uz blagonaklonost medija koju je imao u 2009. i zalihe političkog kapitala koji je stekao u prethodnom periodu, nisu ostavili vidljivog traga na njegovom rejtingu, pitanje je da li će i koliko još dugo Nikolić uspevati da miri zahteve Brisela i raspoloženje sopstvenog biračkog tela. Zato će verovatno, od sada do večnosti, „borba protiv kriminala i korupcije“ biti njegova omiljena tema.)

3. Ivica Dačić (Posle riskantne odluke da uđe u vladu sa demokratama, SPS je jedina članica vladajuće koalicije koja nije doživela pad rejtinga, a u unutarkoalicionim borbama uspeo je da potisne G17 Plus. Sem toga, veštim istupima i akcijama u svojstvu ministra unutrašnjih poslova podigao poverenje u policiju i postao prihvatljiv za sve širi politički spektar)

4. Rasim Ljajić (iako na čelu nepopularnog resora, jedan je od dva najomiljenija ministra, formirao stranku koja je postala svima poželjan partner, a sa svojim ličnim rejtingom se uvrstio među najpopularnije političare u zemlji) 

5-6. Vuk Jeremić (Politička zvezda popularnog ministra spoljnih poslova je u 2009. blistala promenljivim sjajem, ali su njegova agilnost i pomalo nekonvencionalni stil duboko ugrađeni u spoljnopolitičke proboje i uspehe države kojih u prethodnoj godini nije bilo malo. Prvenstveno zahvaljujući njemu, zvanična deviza ove vlade „i Kosovo i Evropa“ još uvek ima određeni legitimitet.)

5-6. Božidar Đelić (Pomalo skrajnuti „Boža“ imao je, zapravo, u 2009. veoma uspešnu sezonu koja je, za razliku od nekoh prethodnih godina, ostala nedovoljno medijski i politički verifikovana. Na sva tri fronta na kojima je radio i za koje je bio zadužen – Univerzijada, nauka, EU integracije – Đelić je zabeležio (najmanje!) vrlo dobar rezultat i svima pokazao da, uprkos hipoteke „tetkinog kauča“ i izvesnoj izgubljenosti u unutarstranačkim lavirintima moći, još nije za staro političko gvožđe.)  

Politički gubitnik godine:

1. SRS i Dragan Todorović (Tokom čitave godine SRS je išla iz neuspeha u neuspeh, lutajući u odsustvu lidera i strategije delovanja. Ukoliko se Vojislav Šešelj u skorije vreme ne vrati iz Haga, sudbina SRS postaće neizvesna, pa bi čak mogao biti ugrožen i njen parlamentarni status.)

2. Dragan Đilas (Isforsirao vanredne lokalne izbore u Zemunu i na Voždovcu, na kojima su ubedljivu dvostruku pobedu zabeležili naprednjaci i time ugrozio svoje pozicije u vrhu DS-a.)  

3. Vojislav Koštunica (Nakon, po njega, katastrofalne 2008. nije iskoristio opozicioni status da reorganizuje stranku, nije uspeo da politički kapitalizuje položaj „radikalne opozicije“, niti se izbori za veće prisustvo i uticaj u javnosti. Pred kraj godine čak je i koalicija sa Veljom Ilićem dovedena u pitanje.) 

4. Mlađan Dinkić (Veći deo 2009. proveo u političkoj defanzivi zbog niskog rejtinga i neispunjenih obećanja u vezi sa Fijatom i besplatnih akcija u vrednosti hiljadu evra. Ipak, krajem godine, nakon odmrzavanja posla i uplate prve tranše od strane Fijata, donekle popravio svoje pozicije u vladi i javnosti.)

5. Čedomir Jovanović (Rastrzan unutrašnjim sukobima, LDP permanentno ne uspeva da se odlepi od cenzusa, a u poslednje vreme, na nizu lokalnih odmeravanja snaga, sve češće ne uspeva ni da dobaci do njega. U nekoliko kritičnih momenata pomogao opstanak vlade što, naročito u slučaju kontroverznog zakona o informisanju, nije dobro odjeknulo ni u medijima ni u biračkom telu.)

Skandal godine:

1. Način na koji je tzv. Druga Srbija propratila smrt patrijarha Pavla.

2. Jednostrana primena Prelaznog trgovinskog sporazuma kojom su ukinute ili snižene carine za uvoz iz EU, a koja je Srbiju koštala više od sto miliona evra.

3. Medijsko-politička kampanja kojom je smrt jednog francuskog navijača iskorišćena za stvaranje atmosfere vanrednog stanja i utiska o sveopštoj ugroženosti stranaca u Srbiji, i kao povod da se, po već oprobanoj formuli iz vremena mitinga za Kosovo, stavi znak jednakosti između patriotizma, nasilja i huliganstva.

4. Događaji vezani za zakazivanje i otkazivanje gej-parade u Beogradu.

5. Kampanja „Evropa za sve“ u organizaciji Božidara Đelića i Dragana Markovića Palme koja je pratila donošenje odluke o ukidanju viza, i koja je neodoljivo podsećala na nekadašnje soc-realističke projekte „Titovim rodnim krajem“, „Upoznaj domovinu da bi je više voleo“, „Mladi radnik samoupravljač“ i sl.

Urednik godine:

1. Nenad Stefanović (RTS)

2. Milorad Vučelić (Pečat)

3. Zoran Panović (Danas)

Kolumnisti godine:

- Mirjana Bobić (Novosti, Blic)

- Miroslav Lazanski (Politika)

- Dragoljub Žarković (Vreme, Blic)

- Nebojša Katić (Politika)

- Cvijetin Milivojević (Danas)

Politički novinari:

- Zoran Stanojević (RTS)

- Slobodan Reljić (NIN, NSPM)

- Miroslav Lazanski (Politika, NIN)

- Danica Vučenić (Radio B92)

- Gorislav Papić (NIN)

Politička TV emisija:

1. Utisak nedelje – Olja Bećković (PG Mreža, TV B92)

2. Upitnik – Olivera Jovićević (RTS)

3. Da, možda ne – Olivera Kovačević (RTS)

4. Šta radite, bre? – Nataša Mihajlović (RTS)

5. Stanje nacije (TV B92)

Najbolja politička radio emisija:

1. Rečeno-prećutano, grupa autora (Radio Beograd 2)

2. Kažiprst, Danica Vučenić (B92)

3. Agora, Snežana Bićanin (Radio Beograd 2)

Dnevne novine (politička rubrika):

1. Novosti

2. Politika

3. Pres

Medijsko-politički treš godine:

1. E-novine (Petar Luković)

2. Dnevne novine „Borba“()

3. Problem Predrag Sarapa (TV Studio B)

4. Emisija "Tu sasvim blizu", Marina Fratucan (RTV)

5. Kolumne Svetislava Basare (Danas)

Izjave godine:

1. "I po sadašnjem zakonu nije zabranjeno pederima da budu homoseksualci." (Dragan Marković Palma, predsednik JS-a, 21. mart 2009, "Dvougao" TV "B92")             

2. "Optužbe LDP-a da sam ratni zločinac jesu pokušaj prasića da me uvuku u obor i time steknu prednost domaćeg terena." (Aleksandar Tijanić, direktor RTS-a, 06. jun 2009, prema "Presu")

3. "Na optužbe koje se čuju s vremena na vreme na račun Lige da je u pitanju nekakvo naše antiustavno delovanje odgovaram: pa naravno da je antiustavno." (Nenad Čanak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, 15. januar 2009, "NIN")

4. "Crna Gora nije srećna što je za jednu svetlosnu godinu ispred Srbije." (Miodrag Vuković, član Predsedništva DPS-a Crne Gore, 26. april 2009, "Kurir")    

5. "Rušenje pravoslavnih crkava i grobalja je relativno. Varvarstvo nije u tradiciji Kosovara. Čitava priča je nepotrebno dramatizovana i preuveličana." (Hašim Tači, premijer Kosova, u pozivu  raseljenim Srbima da se vrate na Kosovo i Metohiju, 06. jun 2009, "Kurir")

6. "Tačno je, bio sam umešan u kriminal jer sam formirao Srpsku radikalnu stranku." (Tomislav Nikolić, kao bivši zamenik predsednika SRS-a, 24. jul 2009, "Danas")

7. "Ponekad mi se čini da je Hitler bio Srbin, i njega bi rehabilitovali." (Ivica Dačić, predsednik SPS-a, 05. oktobar 2009, "Pres")

8. "Da li je neko pitao Vinstona Čerčila da li je narušio dostojanstvo Ujedinjenih nacija kada je bacio cipele 1956. na Nikitu Hruščova?"  (Gordana Pop-Lazić, poslanik SRS-a, o incidentu kada je nekadašnji predsednik SSSR-a Nikita Hruščov lupao cipelom o sto zbog izlaganja delegata sa Filipina u UN 1960. godine, 29. novembar 2009, prema "Politici")

9. "Dosta je bilo da žirafe žive u Beogradu, a da pasu u Srbiji. Hajde malo da žirafe žive u Srbiji, a da pasu u Beogradu." (Dragan Marković Palma, gradonačelnik Jagodine, 20. januar 2009, "B92")

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner