Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Nećemo u XIX vek!
Komentar dana

Nećemo u XIX vek!

PDF Štampa El. pošta
Dragiša Spremo   
ponedeljak, 06. jul 2009.

„Partije iz Republike Srpske, koje čine apsolutnu većinu u Narodnoj skupštini Republike Srpske, smatraju da Zaključci od 14. maja 2009. godine nisu  antidejtonski  ni antiustavni, niti su Partije prilikom njihovog usvajanja bile motivisane takvim namjerama. Partije ostaju pri stavovima iznesenim u Zaključcima i djelovaće politički na osnovama ovih stavova…

Partije odbijaju upotrebu 'bonskih ovlašćenja' i traže od Visokog predstavnika da ih  se odrekne, osim onih kojima se ukidaju prethodne smjene i ukidaju nametnuti zakoni, te da se što prije izvrši transformacija Kancelarije Visokog predstavnika u Specijalnu misiju Evropske unije

Ovo su fragmenti iz zajedničke političke izjave sedam vodećih stranaka u Republici Srpskoj – SNSD, PDP, SDS, DNS, SP, SRS i DP, saopštenoj u petak 3. jula, nakon sastanka kod predsednika Republike povodom poništavanja zaključaka Narodne skupštine RS, usvojenih 14. maja 2009.

Politička javnost u Republici Srpskoj, kako vidimo, ne prihvata diktat, prinudu i politiku svršenog čina, ma od koga i ma u čije ime dolazila. Takvi oblici komuniciranja vraćaju nas u XIX vek i potpuno su neprimereni vremenu u kome živimo.     

Dejtonski sporazum  – kako se naglašava u zajedničkoj izjavi političkih stranaka u RS  –  predstavlja obavezujući pravni okvir za Bosnu i Hercegovinu i partije će raditi u pravcu reformi koje su zasnovane na Dejtonskom mirovnom sporazumu.

Partije smatraju da su stavovi iz Kominikea PIK-a, u vezi sa zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske, neprimjereni i netačni i time neprihvatljivi za Republiku Srpsku…“

A kako na aktuelne zaplete i kontroverze gledaju u Narodnoj skupštini RS, čiji su zaključci odlukom visokog predstavnika Valentina Incka poništeni?  U raspravi o ovoj temi poslanici srpskog bloka stranaka  ocenili su to kao nedemokratski  i neprimeren čin, kao nastavak pritisaka  i iznuđivanje rešenja koja nisu u interesu Republike Srpske. Stoga je jednodušan stav da sadašnji mandat Kancelarije visokog predstavnika (OHR-a) treba što pre okončati.

Zanimljivo mišljenje o tome izneo je Igor Radojčić, predsednik Narodne skupštine RS,   u intervjuu „Glasu Srpske“. Na pitanje ovog lista  „Kako gledate na pritisak političara i medija iz FBiH na visokog predstavnika da primijeni 'bonska ovlašćenja'  protiv RS  Radojčić je odgovorio:

„Čitava ova situacija oko Zaključaka NS RS je apsolutno prenaglašena i ima karakteristike indukovane krize. Uz milion drugih problema sa kojima se ova zemlja bori, prije svih ekonomskih, u prvi plan su već nekoliko nedjelja izbili Zaključci NS RS, koji, uz dužno poštovanje prema ovom aktu, nemaju ni slučajno karakteristike takvog potresa, ili akta takve sadržine koji bi fokusirao cijelu domaću javnost i dio međunarodne zajednice. Stoga prije vjerujem da se radi o namjernom izazivanju krize uoči sjednice Savjeta za primjenu mira (PIC), koja je održava krajem mjeseca. Na to me navode i ranija politička iskustva, jer je obično pred sjednice PIC-a na kojima su se očekivale važne odluke, situacija u BiH bivala iskomplikovana“.

Lider SDS Mladen Bosić, koji predvodi najveću u bloku opozicionih stranaka u RS, na konferenciji za novinare, održanoj 3. jula, izjavio je:

„Bili ili ne bili zaključci NS RS na snazi, oni su izraz političke volje i visoki predstavnik ne može poništiti tu političku volju. Rešenje koje SDS očekuje jeste da Vlada RS napravi Akcioni plan kako će sprovoditi zaključke NS RS za koje su glasali većinom glasova svi poslanici iz RS“.

Po svemu sudeći, među ključne momente koji su rukovodili visokog predstavnika da zatraži poništavanje, a potom jednostrano sam poništi pomenuta akata, su stavovi formulisani u sledećim zaključcima:

„Narodna skupština smatra da je svaki prenos nadležnosti moguć samo nakon prethodnog izjašnjenja Narodne skupštine, kao ovlaštenog subjekta u smislu člana III 5.(a) Ustava Bosne i Hercegovine, a radi postizanja dogovora entiteta o prenosu nadležnosti na institucije Bosne i Hercegovine.

Narodna skupština traži da se za, do sada neustavno prenesene nadležnosti, pokrenu postupci izmjena i dopuna ranije donesenih zakona, odnosno da se pokrenu pravni sporovi pred domaćim i stranim pravosudnim institucijama.

Narodna skupština će, izmjenama i dopunama Poslovnika Narodne skupštine Republike Srpske, propisati proceduru i organe koji treba da se izjasne po upitu poslanika i delegata iz Republike Srpske iz prethodnog stava.“

Šta je tu sporno i neprihvatljivo za OHR i zajednicu „demokratskih država“ koje on predstavlja u Bosni i Hercegovini? Zašto i dalje nameću rešenja koja nas vraćaju u ono davno vreme – u XIX vek?

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner