Komentar dana | |||
Članstvo „Kosova“ u SE je direktna posledica Vučićevog prihvatanja člana 4 Francusko–nemačkog plana |
četvrtak, 28. mart 2024. | |
Komitet za političke poslove i demokratiju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (SE) je na sednici od 27. marta 2024. usvojio Preporuku izvestioca za takozvano Kosovo Dore Bakojanis. U Preporuci se tvrdi da secesionistička tvorevina ispunjava uslove za članstvo u SE. Za odluku je glasalo 31 poslanik. Protiv su bili predstavnici iz Srbije, BiH i Crne Gore. (Uzdržan je bio poslanik Cipras iz Grčke). Srbija je podnela amandman u kojem se tvrdi da ona nije protiv članstva Kosova (!?) pod uslovom da se ono posmatra u kontekstu Rezolucije 1244 SB UN. Amandman je odbačen. Nakon ovakvog ishoda glasanja, postalo je jasno da će takozvano Kosovo postati članica SE već u maju ove godine nakon sednice Komiteta ministara SE. Vučić, Brnabić i Dačić su izjavili tim povodom da će Srbija, navodno, razmisliti o istupanju iz SE. Režimski mediji suoptužili Doru Bakojanis (sestru grčkog premijera) za hipokriziju. Vučić je mininalizovao značaj SE i najavio da će se organizovati veliki crkveno-narodni sabor uoči majske odluke Komiteta ministara SE.
U toj žestokoj ''patriotskoj'' kampanji prećutano je da se Preporuka Bakojanisove poziva na Odluku donetu na vanrednom zasedanju Komiteta ministara SE od 24. aprila 2023. Tada je zahtev Kosova prvi put razmatran i prosleđen Parlamentarnoj skupštini. Pravni osnov za to su bile odredbe Francusko-nemačkog plana i pratećeg Ohridskog sporazuma. Dora Bakojanis je u Preporuci ponovila taj pravni osnov. Ona je Francusko-nemački definisala kao ''najvažniji rezultat'' pregovora Beograda i Prištini. Bakojanis je direktno citirala i odredbe člana 4 u kojem se navodi da se ''Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji ''. Dakle, odluka Komitet za političke poslove i demokratiju od 27. marta kojom se omogućava članstvo Kosova u SE je direktna posledica Vučićevog prihvatanja člana 4 Francusko –nemačkog plana. Vučić je odgovoran za članstvo Kosova u SE, a ne Dora Bakojanis pokazuju pravne činjenice. Na takav zaključak ukazuje još jedna pravna činjenica. Kosovo od proglašenja nezavisnosti u februaru 2008. pa sve do aprila 2023. godine, nije uspelo da pokrene proceduru za ulazak u SE. Procedura za ulazak u SE je pokrenuta tek mesec dana nakon zaključivanja Ohridskog sporazuma.
Vučić ne govori istinu i kada minimalizuje posledice članstva Kosova u SE. Nakon ulaska u SE, Kosovo, građani albanske nacionalnosti i njihove NVO će moći da tuže Srbiju Evropskom sudu za ljudska prava. Oni će to moći da urade i retroaktivno. Na primer, za događaje iz 1999. godine, ili u ime svojih mrtvih rođaka, kao i zbog svoje uništene imovine. Presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Loizidou protiv Turske iz 1996. godine, doneta zbog ratnih događaja na Kipru od 1974. godine, dovodi do takvog zaključka. Grkinja Loizidou je podnela predstavku Evropskom sudu za ljudska prava 15 godina nakon proterivanja sa Kipra. Dakle, ona je tužila Tursku zbog događaja koji su se desili u vreme kada ova država nije prihvatala nadležnost Evropskog sudu za ljudska prava. Sud je ipak, retroaktivno osudio Tursku i naložio joj da plati odštetu.
|