понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Чија колонија је Србија?
Коментар дана

Чија колонија је Србија?

PDF Штампа Ел. пошта
Горан Вујевић   
петак, 16. септембар 2011.

“Зар у овој дворани нема Срба?”, неколико пута је поновио руски амбасадор у Београду Александар Конузин на конференцији која је била посвећена глобалним безбедносним променама. Поменуту конференцију је отворио председник Србије Борис Тадић у четвртак, 15. септембра, дан пре него што је по плану Приштине требало да се оствари план размештања косовских цариника на граничним прелазима са Србијом.

Поменуту конференцију, на којој није било ни помена да ће данас, 16. септембра, што се и остварило, косовски цариници преузети контролу над граничним прелазима Брњак и Јариње уз свесрдну подршку КФОР-а организовали су тзв. Фонд за политичку изузетност и Европски покрет у Србији. На конференцији није било ни речи о акутном кршењу Резолуције 1244 од стране КФОР-а и приштинских власти, као да то питање и не дотиче државу Србију.

Амбасадор Русије Александар Конузин је с потпуним правом био љут на учеснике конференције који као да су остали слепи и глуви када су у питању суштински и егзистенцијални проблеми Срба на Косову и Метохији. Конузин је љутито истакао да у дворани нема ама баш никога ко је спреман да брани интересе Србије. Он је рекао да ће у Савету безбедности УН, на специјалној седници, која је одржана у четвртак, 15. септембра, интересе Србије бранити Русија и министар спољних послова Србије Вук Јеремић, а да у сали за конференције нема никога ко ће и поставити питање о проблему Косова. Амбасадор Конузин је одреаговао речима да “овде у дворани нема никога ко брани интересе Србије”, након чега је демонстративно напустио седницу погледавши при томе све окупљене који су остали неми.[1]

Српски политички врх је заузео такву позицију да веома млако готово и не штитећи интересе својих грађана и интересе државе Србије прати ситуацију на Косову. Амбасадор Конузин је морао да подсети да је тренутно на Косову кршење Резолуције 1244 и да су српски интереси и интереси њених грађана директно угрожени, што је заиста за жаљење. Међутим, ту причи није крај, јер се огласио, што не би требало много да нас изненади, Чедомир Јовановић, лидер ЛДП-а, да истакне како Србија, тобоже, није Конузинова колонија.

Јовановић је истакао како је Србија суверена земља “за коју је неприхватљиво да трпи увреде било ког дипломатског представника, па ни амбасадора Русије у Београду Александра Конузина”[2] .

“Очекујемо хитну реакцију институција и мере које се по уобичајеној дипломатској и међудржавној пракси, морају предузети после прекршаја амбасадора. Србија није ничија колонија и амбасадор Русије мора да поштује њену независност и да се држи дипломатског реда”, навео је Јовановић у писаној изјави. Између осталог поменути лидер ЛДП-а истакао је да је амбасадор својим испадом намерно увредио Србију, њене институције и грађане оптуживши их наводно да не воле довољно своју земљу и да се испад амбасадора не сме толерисати. “У супротном ћемо и без амбасадорских увреда и интрига, сви ми који Србију поштујемо онолико колико руски званичници поштују Русију морати да кажемо да Србија има третман понижене колоније”.

Чедомир Јовановић је намерно, онако како то само њему и његовим истомишљеницима одговара, интерпретирао одлуку Русије да Србију стави на листу нестабилних земаља, што је и чињеница и не представља никакво изненађење нарочито уколико узмемо у обзир нерешено питање Космета, стопу криминалитета, економску заосталост и неефикасност државног апарата. Али овим својим поступком Русија Србију није сврстала у земље које прете међународном поретку како је то протумачио лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић следећим речима: “јавни искази љубави према Србији, не могу да сакрију истину да Русија према Србији има врло хладан и неповерљив однос, што најбоље илуструје недавна одлука Министарства спољних послова Русије да Србију стави у ранг Северне Кореје и држава која су претња за међународни поредак.” Сасвим је јасно да се овде ради о најобичнијој замени теза јер Јовановићеви западни ментори државе попут Северне Кореје доживљавају као претњу по међународни поредак а не сама Русија. Осим тога Јовановић је намерно заборавио да помене да се на овом руском списку нашао и Израел који није држава која представља претњу по међународни поредак за његове менторе из САД.  

Чедомир Јовановић је јасно стао на страну НАТО и оних политичких струја и центара моћи који Србији одузимају део њене сопствене територије, али му ни то није било доста него је нашао за сходно да малтене прети амбасадору Конузину који је само истакао једну болну чињеницу: да држава ништа не ради по питању проналаска истинског решења за север Косова.

Да је то тако потврдила је и данас заједничка акција КФОР-а, Приштине и Еулекса јер су у хеликоптерима Еулекса превезени косовски цариници до граничних прелаза уз јако присуство КФОР-а. Чија је сада Србија колонија, господине Јовановићу? Ово је питање које сасвим легитимно можемо да поставимо поменутом господину који је толико пута у својим изјавама показао да радо видео да читава Србија постане колонија НАТО пакта. Његове изјаве сасвим јасно говоре за себе, али и поступци КФОР-а који имају за циљ застрашивање локалног српског живља јер је један борбени хеликоптер снага НАТО, типа “апач” слетео у близину административног прелаза, представља очигледну провокацију и претњу по Србе са обе стране административне линије. Па ко сада вређа Србију, господине Јовановићу? Да ли амбасадор Конузин који се искрено залаже за то да Србија напокон дигне главу и почне да брани своје виталне националне интересе, или КФОР и тзв. влада у Приштини која чини све да једностраним потезима дестабилизује ситуацију у региону?


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер