недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Меница без покрића

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 07. јун 2010.

Што би се рекло – да није смешно било би тужно.

Колико пута је само писац ових редова био прозиван и критикован због ширења дефетизма и неверице у погледу официјелне ("и Косово и ЕУ") политике српских власти?! А сада нам је (Данас, 5–6. јун) одлазећи британски амбасадор Стивен Вордсворт експлицитно поручио да „Косово и ЕУ за Србију више нису одвојени колосеци“ и да би инсистирање Београда на новим преговорима значило отворену конфронтацију са двадесет две чланице ЕУ које су признале независност Косова, као и да је српским званичницима до сада "много људи много пута рекло да то не би била добра идеја". Пре неки дан су нам нешто слично рекли и Немци. Пре њих амбасадор Шведске. А пре њега Бернар Кушнер и безбројни амерички званичници и коментатори.

Па шта онда нагони српске властодршце да с невероватном упорношћу понављају приче о територијалном интегритету и светлој ЕУ будућности?

Проблем је то што је ова влада приликом свог формирања обећала ту „европску будућност“ и што је та европска агенда представљала најмањи заједнички садржилац и колико-толико "принципијелан" мотив за окупљање онога што се данас назива српском владајућом коалицијом. И зато се сада ваљда плаше да би одустајањем од европске мантре испали недоследни и непринципијени. Али мислим да барем у том погледу власт нема превише разлога за бригу. Наиме, ако ова влада икада буде пала то неће бити због замагљених евро-перспектива, већ из неких других, мање идеолошких и далеко прозаичнијих разлога. Уосталом, Србија је добила "бели шенген", а то је у перцепцији већине грађана отприлике исто што и чланство ЕУ.

Не треба, међутим, заборавити да је постојао читав низ конкретних обећања (двеста хиљада радних места, акције од хиљаду евра, пензије у висини седамдесет одсто просечне плате...) и да су у огромној већини случајева та обећања од почетка – дакле, и независно од економске кризе која је у међувремену насупила – била нереална, провидна и трула. И попут меница без покрића та изневерена обећања сада полако стижу за наплату.

Оно што је већину бирача – добро, не баш већину, али свакако довољно велики број да би, након што су се СПС-ПУПС-ЈС европски „преломили у мозак“, могла да се састави влада – определило да ипак прогутају сумњиву понуду "европске Србије" о двоструком колосеку била је, на првом месту – НАДА. (А тек потом долази медијско спиновање, разочарање у Коштуницу и непривлачност радикалске алтернативе.) Борис Тадић и Коалиција за европску Србију су изузетно вешто умели да разбуктају наду у боље сутра и да ту наду повежу са сопственом политичком агендом и промоцијом. Али зато сада та изневерена нада прети да им се врати као бумеранг и обезвреди чак и оне спорадичне успехе као што је била поменута визна либерализација, борба против криминала или гласање у Генералној скупштини УН.

Објективно гледано, мрзовољни Коштуница и Николић су с пролећа 2008. били више у праву од раздрагане евро-фаланге окупљене око Бориса Тадића. Али не заборавимо да је, тако гледано, с јесени 2000. и Милошевић, нарочито у оном свом последњем обраћању, био политички више у праву од веселе менажерије која је с Коштуничиним именом на постерима и уснама дувала у пиштаљке и митинговала по српским трговима. (Да не говоримо о томе колико су вероватно у време Осме седнице тек Драгиша Павловић и Иван Стамболић са својом критиком "олако обећане брзине" били у праву спрам Милошевића!?)

Не кажем ово зато да бисмо ламентирали над историјским неправдама или расправљали "шта би било кад би било", већ да скренем пажњу на то да „бивање у праву“, додуше, јесте пожељан, али, нажалост, није ни нужан, а ни довољан услов успеха политици. И да јако много, можда чак и све, лежи у једном специфичном осећају за „прави тренутак“ који, ево, већ више од две деценије различити српски лидери непогрешиво успевају да промаше. Не би, стога, требало много да зачуди – а ни да утеши – ако на крају баладе и актуелни европејци изгубе од некога са још дебљим образом и тањим аргументима.

У политици добро звучи и лепо делује када је неко одлучан и непоколебљив на зацртаном курсу. Али понекад је ипак боље мало скренути са курса, поготово ако је све очигледније да пут којим се кренуло не води буквално нигде. И то је боље учинити пре него касније. Зато и мислим да једно "меко приземљење" српских евро-реформских снова заправо нема алтернативу.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер