петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Светска банка против Србије

Дејан Мировић   
понедељак, 09. новембар 2009.

Дакле, Светска банка, у којој главни утицај имају САД, данас тражи од Србије одрицање од Косова, а у економском смислу сасвим супротно од онога што је смисао америчког антикризног програма од око 800 милијарди долара.

 
Економска политика

Нафтна бајка или Бог је Бразилац

Мирко Крагуљац   
недеља, 01. новембар 2009.

Процена резерви овог гигантског бразилског лежишта је око 100 милијарди барела нафте доброг квалитета, уз огромне, још недовољно истражене, пратеће резерве природног гаса. За очекивати је да будућа истраживања утврде резерве од 300 милијарди барела.

 
Економска политика

Узроци и могући концепти решавања светске финансијске кризе

Оскар Ковач   
петак, 30. октобар 2009.

После деценије погрешно конципиране дерегулације финансијског сектора и финансијских тржишта, банке са малим акцијским капиталом у односу на њихове обавезе су потпуно неподобне за одржавање стабилности.

 
Економска политика

Ништа што мислите да знате о Кини није тачно

Рена Форухар   
четвртак, 29. октобар 2009.

Садашња криза задире у све кључне компоненте кинеског економског модела: зато су сада озбиљно доведени у питање монистичка држава, мудро економско управљање, раст усмерен ка извозу и тежња ка формирању компанија највише светске класе.

 
Економска политика

Заблуда о 800 милијарди долара

Даниjел Грос   
четвртак, 15. октобар 2009.

Обамина администрација верује да стимуланс делује. Могуће је да је то деловање у ствари разлика између пораста и смањења током тек завршеног квартала. А влада још увек има око 75% од оних 787 милијарди које су добијене за трошење током следећих двеју година.

 
Економска политика

Двовалутна шизофренија

Небојша Катић   
уторак, 29. септембар 2009.

Куповна моћ евра је преполовљена, чиме је преполовљена и реална вредност улога. Штедња у еврима није заштитила грађане од високе домаће инфлације.Србија је тек на почетку озбиљне дужничке кризе, и паничне реакције девизних штедиша могле би се поновити.

 
Економска политика

„Европско“ задуживање Србије

Дејан Мировић   
уторак, 15. септембар 2009.

Вредност кредита ЕИБ је 250 милиона евра. Ако се детаљније анализирају одредбе кредита, долази се до закључка да је он, у суштини, намењен западним банкама које раде на територији Србије и наплаћују огромне камате српским грађанима и предузећима.

 
Економска политика

Неподношљива лакоћа здравствене солидарности

Зорица Д. Марковић   
субота, 29. август 2009.

Колико домаћих осигураника није добило благовремено терапију, што је за лечење малигних болести најважније, јер су били на незаконитој, комерцијализованој листи чекања и због тога преминули? Ко ће породицама надокнадити губитак најближих?

 
Економска политика

Управљање НИС-ом и бесплатна подела акција

Ружица Мрдаковић-Цветковић и Драган Михајловић   
понедељак, 24. август 2009.

Ових дана читамо у новинама да ће грађани добити акције НИС-а у вредности од по 25 евра. Испуњење предизборних обећања или предизборна превара. А можда су грађани криви? Зашто се пријавило њих пет милиона?

 
Економска политика

Раст ПДВ није катастрофа

Бошко Мијатовић   
уторак, 18. август 2009.

Страх Владе од повећања ПДВ је нереалан. То је једнократна мера која дође и прође, људи се брзо навикну на скок цена који носи раст ПДВ, тим пре што код нас већ постоји инфлација. За плате ће да скочи и народ и медији и опозиција и отпор ће бити много већи него за повећање ПДВ.

 
Економска политика

Да ли долар умире спором смрћу?

Мајкл Шуман   
недеља, 08. новембар 2009.

Како би већ ослабљени зелембаћи могли да задрже своју вредност док надмоћ америчке економије ишчезава? Али онда је уследило изненађење – улагачи широм света одлучили су да је долар сигурно уточиште у време опште несигурности.

 
Економска политика

Поуке Јекатаринбурга

Милан Пурић   
петак, 30. октобар 2009.

Објава БРИК-ових захтева на скупу министара иностраних послова у Јекатаринбургу више је деловала као списак жеља него као озбиљна порука једином светском неприкосновеном лидеру САД. Но они, мало боље упућени знали су да предстоји пуцање финансијског балона пренадуваног од стране Америке.

 
Економска политика

Примиче се смрт долара

Џозеф Стиглиц   
четвртак, 29. октобар 2009.

Дуг Америке се надувава као балон. Неконтролисана инфлација угрожава наше повериоце. Колеба се вера у свемоћни долар. Ускоро ће глобална резерва, са својом валутом, нанети долару коначни удар. Али, насупрот општем гледишту, по америчку економију то ће бити добро.

 
Економска политика

Висока цена похлепе „магова“ са Волстрита

Џозеф Стиглиц   
недеља, 18. октобар 2009.

За разлику од Нобеловца Нормана Борлауга, „магови“ с Волстрита су, својим поступцима, довели свет на ивицу пропасти. Они су тврдили да је потребно да добију велике своте новца као стимуланс за рад.

 
Економска политика

Шта се десило са радном етиком?

Стивен Маланга   
среда, 14. октобар 2009.

Наша национална дискусија о томе како поправити капитализам ограничава се на оне који мисле да ће више владиног ангажовања решити проблем. Мало ко се запитао да ли можемо оживети грађанске врлине које су 300 година одржавале нашу економију.

 
Економска политика

Срећан рођендан, драги „Фијате”

Ненад Поповић   
четвртак, 24. септембар 2009.

Шта ту има да се слави? То што сада имамо исти производ, само под другим именом и од увозних делова? Можда славимо то што је 20.000 коопераната ,,Заставе” остало без посла, док кооперанти ,,Фијата” раде пуном паром? За ,,Заставу” и Србију нема баш пуно разлога за славље. 

 
Економска политика

Народна банка Србије као експозитура интернационалних банкара

Младен Бањац   
уторак, 01. септембар 2009.

Онај ко руководи државом и фискалном политиком, мора исто тако имати у својим рукама и контролу над емисијом новца и уопште монетарном политиком, јер она је алфа и омега привредног развоја. 

 
Економска политика

Оживети економски интервенционизам?

Драгољуб Каурин   
среда, 26. август 2009.

Србија је потпуно зависна од кредита и финансијске помоћи ММФ-а и Светске банке, те стога приступа својеврсној акробатици у испуњавању захтева. Jедина будућност је у оживљавању државне контроле тржишта и неке врсте економског национализма.

 
Економска политика

Да ли jе БРИК нови мотор светске економије?

Милан Пурић   
среда, 19. август 2009.

И док се у свету водe полемике који је од путева опоравка светске привреде најбољи: јапански умрежени капитализам, евро дириговани капитализам или државни интервенционистички амерички капитализам, Кинези доказују да jе њихов социјалистички капитализам најбољи.

 
Економска политика

"Национализација" Металс Банке?

Душан Ковачев   
понедељак, 17. август 2009.

АП Војводина је, дакле, суштински, национализовала најмоћнију финансијску установу Војводине. Овим је новосадски централизам, уз помоћ и сарадњу стручног кадра Г17, приграбио установу коју су стварале најуспешније фирме и привредници Војводине.

 
<< Прва < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа > Последња >>

Страна 21 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер