Početna strana > Debate
Debate
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Jasenovačka voštanica

Rikard Barić   
utorak, 29. septembar 2009.
Kad je riječ o srpsko-hrvatskom polju odnosa koji definiraju Balkan, onda je stratište Jasenovca centralno haško uporište političkog razaranja slavenstva sa konačnim ciljem uništenja Rusije. Ovo ne samo da se ne može, nego upravo ne smije – kazati drugim riječima.
 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Čestitka sa leševima

Nenad Kecmanović   
sreda, 29. januar 2014.

Pa šta su onda htjeli onom „čestitkom“ ilustrovanom leševima? Da uvrijede Srbe? Da prodube bošnjačku mržnju? Da onemoguće normalizaciju entitetskih i nacionalnih odnosa u BiH? Ponajprije bi se reklo da je bošnjačka politika naprosto izgubila kompas i da njeni protagonisti ne znaju šta hoće.

 
Kuda ide Srbija

„Destruktivni“ srpski nacionalizam

Vladimir Jevtić   
nedelja, 03. januar 2010.

Amerikance, koji drže zastavu svoje zemlje u sopstvenom dvorištu, nikome i ne pada na pamet da nazove nacionalistima. Francuzi koji se diče svojom razvijenom kulturom nisu prokazani kao pogubni i destruktivni nacionalisti.

 
Crkva i politika

Islamski izbori za destabilizaciju Srbije

Mladen Đorđević   
sreda, 23. jul 2008.

I pored oštre i jasne podele na dve islamske zajednice, IZuS i muftija Zukorlić su bili i ostali odlučni u nameri da sebe prikažu kao jedine legitimne predstavnike muslimana u Srbiji, a izbori su trebali da budu jedan od najsnažnijih argumenata.

 
Kosovo i Metohija

Zaljubljena dama u žutoj kući

Aleksandar B. Đikić   
sreda, 22. decembar 2010.

Ovi pregovori su jedinstvena prilika da se nepravda ispravi. Druge prilike neće biti, a nepravda će se ispraviti samo ako se ne posmatra kao tehničko, već kao suštinsko pitanje, koliko srpsko, toliko i evropsko.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Ubistvo kralja Aleksandra I Karađorđevića

Radovan Kalabić   
ponedeljak, 21. septembar 2009.

Kralj Aleksandar je do poslednjeg časa vodio antikomunističku spoljnu politiku, smatrajući da od boljševičkog centra iz Moskve stiže i širi se najveća pretnja ne samo po njegovu zemlju, već i po budućnost celog evropskog kontinenta, pa i čovečanstva. 

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Katalonija, Republika Srpska i "Avazovo" spinovanje

Stefan Karganović   
petak, 31. januar 2014.

Postavlja se logično pitanje: kakvi su to politički čistunci koji se „ograđuju“ od predsednika Dodika zato što je, po njima, njegova politika nedovoljno „inkluzivna“, dok se sa odobravanjem pozivaju na secesionistički čin in vivo hirurga Hašima Tačija i njegove družine?

 
Kuda ide Srbija

Hrvati svi i svuda

Branimir Marković   
utorak, 29. decembar 2009.

Sada kada su Srbi preuzeli od hrvatske braće „neučinkoviti“ ideološki koncept, Srbi su samo oni pravoslavne vere ili čak samo vernici, dobro teološki potkovani, „srpske krvi“. Ali sada Hrvat može da bude i pravoslavac vlaškog „etničkog“ podrijetla, kao što je po nekim hrvatskim teoretičarima Tesla.

 
Crkva i politika

Iz izlaganja na skupu o knjizi P. Ilića "SPC i tajna Dahaua"

Đorđe Borozan   
utorak, 08. april 2008.

Saznanja o zatočeništvu patrijarha Gavrila Dožića i episkopa Nikolaja Velimirovića, zbog nedovoljnih interesovanja svjetovnih i crkvenih istoričara, ostavljala su utisak nedorečenosti, nagađanja, konfuznih i neprovjerljivih tvrdnji.

 
Kosovo i Metohija

Dušanova carska lavra

Dragiša Spremo   
petak, 07. januar 2011.

Sačuvani fragmenti fresaka u hramu Svetih Arhanđela svedoče o monumentalnosti, snazi i lepoti živopisa. Freske ovog manastira predstavljale su nesumnjivo kapitalna dela srpske srednjovekovne umetnosti i sa žaljenjem se mora reći da ona nisu mogla da odole ,,zubu vremena".

 
Crkva i politika

Mitropolija Crnogorsko-primorska nakon razdvajanja Srbije i Crne Gore

Protojerej Velibor DŽomić   
ponedeljak, 21. april 2008.

Na početku političkih diskusija koje se dotiču crkava i verskih zajednica treba pomenuti da se Pravoslavna crkva Hristova skoro već dve hiljade godina u svojoj sveštenoj misiji rukovodi na osnovu Svetoga pisma i Svetoga predanja.

 
Kosovo i Metohija

Deset vekova Markovog grada

Dragiša Spremo   
utorak, 28. decembar 2010.

Prvi pomen Zvečana vezan je za ime bugarskog cara Simeona, s kraja IX i početka X veka, za koga se kaže da je u mnogobrojnim ratovima Vizantije imao uspeha i da je sagradio veliki broj gradova i tvrđava na balkanskom poluostrvu – „sve do Zvečana na stavama Ibra i Sitnice".

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Dačićevo „nikad robom“

Cvijetin Milivojević   
utorak, 29. septembar 2009.
Cvetković (Dragiša) nije mogao da bude ratni zločinac, sve i da je hteo, jer u ratu nije ni učestvovao; nije hteo da potpiše ni aprilsku kapitulaciju, iako je tim povodom privođen u Beli dvor; odbio je da bude predsednik kvislinške vlade...
 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Opozicija je dezorijentisana grupa očajnika koja kampanju gradi na uvredama

Željka Cvijanović   
ponedeljak, 06. oktobar 2014.

Što se tiče opozicije, mislila sam da me malo šta može iznenaditi, ali nivo primitivizma koji su pokazali je najstrašnije što sam mogla da zamislim. Sramota je uopšte ponavljati ta skandiranja koja smo čuli.

 
Kuda ide Srbija

Analiza srpskog identiteta i nacionalni poraz

Milan Damjanac   
petak, 01. januar 2010.

Evropska unija kao opredeljenje, stoga, ne sme biti još jedna šansa za put u samonegaciju, već šansa za afirmaciju sopstvene kulture i nacionalnog identiteta. Možda ćemo tada izraz Srbin koristiti često i sa ponosom, a ne sa osećanjem krivice i poniženosti.

 
Crkva i politika

O knjizi Predraga Ilića

Slobodan G. Marković   
utorak, 08. april 2008.

U zaključku autor optužuje za pogrešno iznošenje činjenica o boravku patrijarha Gavrila Dožića i episkopa Nikolaja Velimirovića, političku emigraciju, samog patrijarha i episkopa Nikolaja, srpske svetovne istoričare i komunistički režim u Jugoslaviji.

 
Kosovo i Metohija

Da li Srbi treba da uđu u Tačijevu vladu?

Milivoje Mihajlović, Slobodan Petrović   
ponedeljak, 20. decembar 2010.

Mihajlović: Ko god od Srba uđe u tu kosovsku vlast, imaće ozbiljne probleme. Petrović: Mi nismo navijačko udruženje nego ozbiljna partija kojoj je suštinski interes srpske zajednice iznad svega.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Lažni sporazumi Nemaca sa četnicima

Vladislav B. Sotirović   
nedelja, 20. septembar 2009.

Ono što odmah bode oči nakon letimičnog pogleda na ova nemačka dokumenta jeste neosporna činjenica da nijedan od njih nije potpisan niti od jednog jedinog ravnogorskog oficira koji je navodno „uglavio“ bilateralni ugovor sa nemačkim okupatorom.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

EU i BiH – dve “škole” pod jednim krovom

Slobodan Durmanović   
petak, 07. februar 2014.

Cela ta zavrzlama, zapravo, najviše govori o tome ko je na evropskoj “levici” i “desnici” zainteresovan više za bošnjačke, a ko za hrvatske političke ciljeve, a retoričko upiranje ka što bržoj “transformaciji” dejtonske BiH u “evropsku” predstavlja samo jedno (ne)zgodno pomagalo.

 
Kuda ide Srbija

Vreme neposlušnih samoupravljača

Dragoljub Danilović   
sreda, 16. decembar 2009.

Niko mene ne može toliko malo da plati koliko ja mogu mal da radim. Ovakve naopake misli su najizrazitiji produkt filozofije prohujalog vremena. Onaj koji „malo plaća“ stvorio je „idealan“ društveni sistem u kojem je sebi dao centralno mesto.

 
<< Prva < Prethodna 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Sledeća > Poslednja >>

Strana 83 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner