Početna strana > Debate
Debate
Srbija i NATO

Siroti mali NATO

Slavko Živanov   
petak, 14. avgust 2009.

Da je svet nepravedan i da se zasniva na odnosima interesa, da je u praksi sila iznad prava jeste tačno, ali time nije sve rečeno. Jedno je razumeti da je to tako, ali je nešto sasvim drugo učestvovati u tome. Po Dragišiću, Srbija ipak treba da se pridruži onima koji primenjuju, a ne trpe silu.

 
Kosovo i Metohija

Kosovsko pitanje u svetlu tajnih pregovora Vučića i Tačija

Dragana Trifković   
subota, 02. mart 2019.

 Iako je uloga Aleksandra Vučića u tajnim protivustavnim pregovorima sa Hašimom Tačijem obelodanjena u svetskoj štampi, što je i sam Tači potvrdio, predsednik Srbije poriče te tvrdnje pred srpskom javnošću. Iako su obelodanjeni detalji radnog dokumenta koji se naziva sveobuhvatni mirovni sporazum, a sadrži i plan razgraničenja, Aleksandar Vučić tvrdi da takav plan ne postoji. Tu se logično postavlja pitanje: kako je Vladimir Putin podržao plan razgraničenja pre pet godina, ako on ni danas ne postoji?

 

 
Kuda ide Srbija

Preplitanje istorije i sadašnjosti - beseda povodom 100 godina od početka Prvog svetskog rata i godišnjice Podgoričke skupštine

Živadin Jovanović   
petak, 28. novembar 2014.

Ako bi istorija bila nevažna prošlost, otkuda tolika nastojanja, toliko novca i energije da se ona revidira, krivotvori. Godinama već, ako ne i decenijama, osećamo snažna nastojanja da se izvrši revizija istorije ne samo Prvog i Drugog svetskog rata, već istorije Evrope čitavog 20. veka.

 
Srbija i Crna Gora

Režim u Podgorici prvi put nije uveren u svoju pobedu

Pavle Vuletić   
utorak, 26. mart 2013.

Režim istovremeno vodi i antisrpsku i anticrkvenu politiku koja izaziva ogorčenje kod najmanje 30% prosrpski orijentisanog stanovništva. Pokrenut je sudski postupak protiv mitropolita Srpske pravoslavne crkve Amfilohija, proteruju se sveštenici.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

"Kadija te tuži, kadija ti sudi" - opako kafkijanstvo jedne naopake sudske vlasti

Milan Blagojević   
četvrtak, 22. oktobar 2020.

 Nije tu samo riječ o vraćanju verbalnog delikta i kafkijanstvu od kojeg se čovjek ne može odbraniti, već i o nasilju i opakosti jedne pravosudne vlasti koja svoju neistinu i nepravo želi nametnuti po svaku cijenu, ne birajući sredstva

 
Crkva i politika

Odluka Carigradske patrijaršije da rehabilituje i prizna dvojicu vođa raskolničkih grupacija u Ukrajini kanonski neutemeljena i neobavezujuća

SPC   
ponedeljak, 12. novembar 2018.

Dvodnevno zasedanje Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve (6. – 7. novembar tekuće godine) bilo je posvećeno trima glavnim temama – stanju na Kosovu i u Metohiji, unapređenju školstva i prosvete u Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi i crkvenoj krizi u Ukrajini posle najnovijih odluka Carigradske Patrijaršije.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Ivo Josipović i seme zla

Marinko M. Vučinić   
subota, 31. avgust 2013.

Upravo je ovakvo drastično izjednačavanje žrtava Jasenovca, Jadovna i Blajburga sejanje novog smena zla jer su to toponimi i istorijski događaji koji se ne mogu nikako porediti i stavljati u istu ravan, kako to čini Ivo Josipović lamentirajući nad žrtvama totalitarizma.

 
Srbija i NATO

Pakt sa đavolom, pod njegovim uslovima

Igor Makarov   
četvrtak, 25. jun 2009.

Srbija besplatno pruža Sjedinjenim Državama svoju vojnu i civilnu infrastrukturu. Personal SAD može slobodno da ulazi u Srbiju, i da je napušta, na osnovu ličnih isprava koje su izdate u SAD. Amerikancima se poklanja status nedodirljivosti.

 
Kosovo i Metohija

Zamrznuti konflikt, ili "umereno rodoljublje" - odgovor Bošku Mijatoviću

Časlav D. Koprivica   
sreda, 27. februar 2019.

Gospodo zagovornici veleizdaje, ako jednoga dana preko 50% građana Srbije bude za izdaju KiM, a ne samo 20% (čak i manje, jer ovaj postotak obuhvata i neodlučne) – kao sada, slobodno tada potpisujte šta vam je volja, ako tada još uopšte bude srpske države. 

 
Kuda ide Srbija

O „političkoj pozadini“ krivičnog dela i drugim "revolucionarnim" novinama reforme pravosuđa

Branislav Ristivojević   
nedelja, 30. novembar 2014.

Temeljnom pretragom važećeg zakonodavstva, i uz najbolju volju, nismo uspeli da pronađemo niti jedan institut opšteg dela KZ koji nosi naziv „politička pozadina“. Pregledali smo sve oblike i načine ostvarivanja krivičnog dela, ali niti jedan nema naziv „politička pozadina“.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Lokalni izbori u Srpskoj – opšta pobeda i nekoliko gorkih poraza Dodikove koalicije

Slobodan Durmanović   
utorak, 17. novembar 2020.

Najznačajnija promena dogodila se u administrativnom centru RS, Banjaluci, gde je opozicioni kandidat za gradonačelnika Draško Stanivuković pobedio sa 8 odsto glasova razlike kandidata SNSD-a i još devet stranaka Igora Radojičića, dosadašnjeg gradonačelnika, čime je SNSD izgubio funkciju prvog čoveka Banjaluke posle dve decenije

 
Crkva i politika

Pozivamo braću i sestre u Makedoniji, koji su u raskolu, da shvate da je autokefalija isključivo crkvena institucija, a isti poziv upućujemo i onima koji govore o nekakvoj „Crnogorskoj Crkvi”

Božićna poslanica SPC   
subota, 05. januar 2019.

Ponovo ističemo da je za nas pitanje Kosova i Metohije, između ostalog, pitanje opstanka našeg naroda, sveštenstva, monaštva i, naročito, naših drevnih svetinja, bez kojih ne bismo bili ono što jesmo

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

"Oluja" na ćirilicu

Zoran Grbić   
petak, 06. septembar 2013.

Možda je ovo pravi momenat da se uključe lingvisti, da konačno kažu svoje mišljenje. Nešto tu nije normalno, da postoji jezik sa istim rečima, a da ima dva imena. Jezik je jedan. Ili smo ga mi ukrali od Hrvata, ili su ga oni ukrali od Srba. Ne može da postoji isti jezik sa dva imena.

 
Srbija i NATO

Zašto Srbija treba da uđe u NATO

Zoran Dragišić   
četvrtak, 06. avgust 2009.

Sila jeste iznad prava. Ako uđemo u NATO imaćemo tu korist da nas NATO neće bombardovati. Dakle, imaćemo mogućnost da budemo sa najjačima, da promovišemo svoje političke i ekonomske interese. NATO nije samo vojni savez.

 
Kosovo i Metohija

Razgraničenje sa Albancima? Da, ali ne na Vučićev način

Boško Mijatović   
sreda, 27. februar 2019.

Ukoliko bude razuma na albanskoj strani – pristojno razgraničenje bi moglo da bude moguće. A ukoliko ga bude samo na srpskoj (plačljivi Vučić), tada bi moglo doći do vrlo nepovoljnog ishoda po Srbe, odnosno da Albanci dobiju sve, a Srbi minimalnu korekciju granice u nekom sektoru, samo radi zamazivanja očiju.

 
Kuda ide Srbija

Srpski demokratski duh i izgradnja države - nekad i sad

Bogdana Koljević   
ponedeljak, 01. decembar 2014.

Ono što je jedan narod u to vreme činilo posebnim narodom, po čemu se isticao i postao prepoznatljiv, pre svega bio je srpski egalitarizam. Ili, još preciznije, bila je to živa spona između jednakosti i prave demokratije.

 
Srbija i Crna Gora

Nekoliko pitanja u vezi sa posetom Nikolića Podgorici

Miodrag Miško Vuković   
sreda, 23. januar 2013.

Suverenitet države znači da je država odgovorna prema svojim građanima ali ne znači i da su druge države odgovorne prema građanima drugih država. Da li se to može prepoznati u nastupu predsjednika Srbije, pitanje je na koje će odgovor dati vrijeme koje slijedi.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Ustavnosudska prevara stoleća (I)

Milan Blagojević   
utorak, 13. oktobar 2020.

Utoliko što navedena odredba označava tri naroda kao konstitutivna, to čini samo u kontekstu donošenja i proglašavanja Ustava BiH, te se za ovu odredbu ne može smatrati da utemeljuje bilo kakvo pravilo normativnog karaktera ili da stvara bilo kakve ustavne obaveze

 
Crkva i politika

Međupravoslavna shizma - srljanje u katastrofu

Darko R. Đogo   
subota, 13. oktobar 2018.

Zebnja sa kojom se brat sveštenik u jednoj parohijskoj crkvi Kijeva svaki dan suočava sa prijetnjama Desnog sektora i UPC KP da će poslije „Tomosa“ morati da napusti svoju crkvu ili se priključi raskolnicima dovoljan mi je znak na čijoj je strani pravda. Hristos je tamo gdje je i do sada bio. Njega je nemoguće zauzeti zauzimanjem hrama, nemoguće prisvojiti saopštenjima bilo koje patrijaršije.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Zvižduci u Kninu kao ogledalo savremene Evrope

Goran Vujević   
utorak, 06. avgust 2013.

Koliko je Hrvatska “demokratska” i evropska zemlja, to su pokazali upravo svojim odnosom žitelji te iste “demokratske” i evropske Hrvatske. Josipović traži razumevanje za zločine koji su počinjeni u ime Hrvatske pre 18 godina jer je svestan činjenice da Srbija i Hrvatska nikada neće na zločinačku operaciju “Oluja” gledati istim očima.

 
<< Prva < Prethodna 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Sledeća > Poslednja >>

Strana 25 od 127

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner