Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Šta će izbori doneti Ukrajini, ili paralele između Kijeva i Beograda
Savremeni svet

Šta će izbori doneti Ukrajini, ili paralele između Kijeva i Beograda

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
petak, 21. februar 2014.

Nekoliko desetina mrtvih u sukobima između policije i naoružanih “demonstranata” bilans je krvave drame na glavnom trgu Kijeva - trgu Majdan. Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič postigao je sporazum o prekidu nasilja, koje je uzelo gotovo stotinu života. Sporazum uključuje i prevremene izbore.

EU i SAD su direktno pokušale da izvrše državni udar i da preko opozicionih lidera svrgnu legalno izabranog predsednika Viktora Janukoviča, koji je, kako je poznato, proruski orijentisan. Opozicija je angažovala teroriste koji su se naoružali i koji su pucali na policiju na glavnom kijevskom trgu. U opciji je bio i građanski rat, kao i podela zemlje, koji su, srećom, sada izbegnuti. Ali šta posle? Šta će ovaj sporazum doneti ukrajinskom narodu?

Kao prvo, Evropska unija i SAD žele da Ukrajina postane njihova marioneta, kao što je slučaj sa svim okolnim zemljama, uključujući i Srbiju. Čim se u nekoj zemlji javi proruski orijentisana struja, odmah se generišu prozapadni elementi kako bi sprečili da se zemlja okrene Rusiji. Zapad po svaku cenu hoće da spreči stvaranje Evroazijske unije. U tom pogledu veliki deo posla je već obavljen. Srbija i Ukrajina su ispale iz igre. Što se tiče Ukrajine, barem zasad. Zapad se, pored toga, sveti Rusiji zbog diplomatskog poraza u Siriji. Ukrajina se nalazi na pragu Rusije i ukoliko ona uđe u EU i kasnije sigurno u NATO, ispuniće se plan zapadnih stratega o okruživanju Rusije.

Prevremeni izbori u Ukrajini će biti velika prilika za zapadno orijentisane nacionaliste da se dočepaju vlasti. EU će sigurno vršiti ogroman pritisak na Janukoviča tokom izbora. Mogući su različiti scenariji, ali nikako ne bi smela da pobedi proruska struja. Sve je već unapred isplanirano, kao što je bilo i u Srbiji 2000. godine. Ukoliko Janukovič, kojim slučajem, dobije na izborima, onda će se opozicionari ujediniti i optužiće ga za krađu izbora, što će dovesti do novog krvoprolića. Amerika i Evropska unija, koje deluju potpuno združeno, svim će snagama pokušati da Ukrajinu odvoje od Rusije.

Ovo je uobičajen metod Zapada - podrivanje stabilnosti jedne zemlje sve dok na vlast ne dođu poslušnici koji će ispunjavati svaku želju svojih gospodara iz Brisela i Vašingtona. Ukoliko u Ukrajini na izborima pobede opozicioni lideri, krađom glasova, sve su opcije otvorene, pa i opcija podele Ukrajine na zapadni nacionalistički i Zapadu okrenuti deo, i na istočni, proruski region koji je glavno uporište predsednika Janukoviča i njegove Partije regiona. Podela Ukrajine je uvek bila opcija. Međutim, Zapad će želeti ceo plen jer im je potrebna jedna od najvećih žitnica Evrope. EU je u krizi i kao jedan ogromni imperijalistički parazit želi da se proširi na novog domaćina.

Građani Ukrajine su u zabludi. EU im neće doneti bolji život nego što bi ga imali kao građani zemlje koja je članica Evroazijske unije. Naprotiv. Međutim, čini se da prozapadno orijentisanim građanima Ukrajine, koji su uz to i veliki nacionalisti, i nije bitan bolji život već samo činjenica da ne budu u savezu sa Rusijom koju toliko preziru. Ne smemo zaboraviti, jedinice SS trupa nacističke Nemačke su u Drugom svetskom ratu popunjavane i ljudstvom iz zapadne Ukrajine koje je žarko želelo da se bori protiv Rusije. Dakle, Evropska unija i Amerika igraju na kartu mržnje koja postoji u zapadnom delu Ukrajine i u srcima prozapadno orijentisanih Ukrajinaca.

Slično je stanje i u Srbiji koja hrli ka Zapadu bez ikakve rezerve. Vlast Srbije je kupljena i sada samo izvršava interese Zapada. Aleksandar Vučić je čak u intervju za Si-En-EN izjavio da je situacija u Ukrajini “razlog što se vlast u Srbiji trudi da ispuni sve ciljeve koje je zacrtala”. [1] Ovo je veoma čudna izjava zato što se između redova može pročitati da se vlast u Srbiji trudi da ispuni sve ciljeve koje je EU zacrtala kako i Srbiju ne bi snašlo ono što je snašlo i Ukrajinu. Vučić se zapravo nije ni trudio da sakrije šta je njegov politički cilj otkad je sa Nikolićem razbio najjaču opozicionu stranku u Srbiji.

Tiha pretnja EU i Amerike je nad svima nama, pa i nad zlosrećnim Ukrajincima koji tek treba da dožive našu sudbinu. Međutim, mnogo je Ukrajinaca koji i pored svega nisu za Zapad i koji su orijentisani ka Rusiji. Svi zapadni mediji, pa oni i naši, a naročito B92, prenosili su izjave samo dve strane koje su umešane u konflikt. Mogli smo da primetimo s jedne strane policiju, a sa druge strane teroriste koji pokušavaju da izvrše revoluciju u Ukrajini. Nigde nismo mogli da vidimo građane Ukrajine da daju svoje mišljenje. Narod se obično u takvim situacijama ništa i ne pita.

Ovaj sporazum je poraz Janukoviča i njegove Partije regiona jer ide na izbore koje ni u jednom slučaju ne može dobiti, bez obzira na stvarni ishod. Ukoliko pobedi, ponovo će se suočiti sa oružanim sukobima koji će ovoga puta možda prerasti u građanski rat! EU i SAD su sve planirale samo kako bi otrgle Ukrajinu od Rusije.

Ukrajina je bila jedna od važnijih zemalja u bivšem SSSR-u pored Rusije - kako vojno, tako i ekonomski. Pitanje je kakvo je raspoloženje unutar velike i dobro naoružane ukrajinske armije. Ukoliko dođe do podele zemlje posle izbora, što je takođe veoma verovatno, pitanje je kako će se ukrajinska armija podeliti, što opet može dovesti do nepredvidljivog građanskog rata. Ovim sporazumom opasnost od građanskog rata nije potpuno otklonjena, već je samo odložena.

Ukoliko na izborima pobede prozapadno orijentisane stranke koje će sigurno obrazovati koaliciju, sasvim je moguće da istočni deo Ukrajine proglasi nezavisnost i da se čak pripoji Rusiji. Sve su ovo delovi složene slagalice koja se zove ukrajinska kriza. Možda je Obama bio u pravu kada je Vladimiru Putinu poručio da ovo nije još jedna od hladnoratovskih šahovskih partija, ali Amerika je ta koja ipak povlači poteze u Ukrajini. Americi je veoma važno da Ukrajina bude okrenuta zapadu jer na taj način, kada sutra ova zemlja uđe u NATO, Rusija će biti oslabljena. Trajni američki cilj je da sve zemlje bivšeg SSSR-a budu van političkog domašaja Rusije, jer strateškim opkoljavanjem Rusija može samo da izgubi.

Još jedan važan faktor na koji igraju zapadne sile i zbog koga zadovoljno trljaju ruke je hipotetički građanski rat koji smo pominjali. U slučaju eventualnog građanskog rata koji bi usledio posle izbora, ukoliko Janukovič bude pobedio i ne bude želeo da preda vlast, Zapad je opet na velikom dobitku. Kao prvo stradaće Sloveni, kao drugo Ukrajina će katastrofalno nazadovati i kao treće - i najvažnije - ukoliko do građanskog rata i dođe, teško da će ruska armija ostati po strani. Ona će morati da interveniše kako bi zaštitila živote svojih građana, Rusa koji žive u Ukrajini, a tek onda se budućem strašnom ratu ne vidi kraj. Takav rat bi značajno oslabio Rusiju, pogotovo ukoliko bi ukrajinska armija stala na stranu opozicije. U svakom slučaju, Rusija gubi. Osveta za Siriju je potpuna.

Pošto izbori nisu ni blizu toga da predstavljaju kraj krize, jer je nepredvidivo šta će uslediti posle, Ukrajina će i dalje biti rastrgnuta na dve strane. Međutim, za nešto će morati da se pita i Rusija. Vladimir Putin sigurno neće pasivno posmatrati kako na izborima gubi Janukovič. Moskva će morati virtuoznom diplomatijom, kao i u slučaju Sirije, da se dovija kako bi sprečila gorenavedene scenarije, jer ona nije Srbija i njena geostrateška važnost za Rusiju je daleko veća.


 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner