субота, 04. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Сирија – крај или врхунац америчке доминације?
Савремени свет

Сирија – крај или врхунац америчке доминације?

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
уторак, 27. август 2013.

Сједињене Државе су донеле одлуку о слању додатног четвртог брода у источни Медитеран како би ојачале присуство својих ратних бродова након извештаја да је сиријска армија користила хемијско оружје у нападу на терористе у једном предграђу Дамаска. На снимцима, чија се аутентичност веома лако може довести у питање, виде се десетине тела одраслих и деце која су завијена у вреће. Сиријски терористи тврде да је наводно убијено „1300 људи“ у нападу војске на предграђе Дамаска.[1]

Руски извори тврде да је снимак очигледно монтиран[2] како би се испровоцирале САД да се укључе у рат против сиријског лидера Башара ал-Асада и регуларне сиријске армије. Оно што је кључно јесте да терористи држе подручја са хемијским оружјем и да се хемијско оружје налази и у њиховом поседу. Сиријска државна телевизија је пренела вест да су војници сиријске армије приликом чишћења предграђа Џобар у Дамаску у тунелима пронашли хемијске агенсе: „Припадници војске су ушли у терористичке тунеле и пронашли су хемијске агенсе. У појединим случајевима војници су се гушили прилиском уласка у Џобар. Амбулантне службе су притекле у помоћ угроженима“.[3]

Све упућује на велику представу како би се у рат увукла и Америка. Терористи, познато је, не оклевају да преувеличавају број цивила које су наводно убиле владине снаге, међутим не постоји апсолутно ниједан једини разлог зашто би сиријска армија убијала своје грађане, напротив она их управо штити од терориста који убијају свакога ко неће да се прикључи њиховом „светом рату“. Ово најновије подметање узбуркало је светску јавност.

Британски шеф дипломатије Вилијем Хејг и француски председник Франсоа Оланд су одмах потрчали да се „пожале“ Обами како је режим Башара ал Асада извео напад хемијским оружјем и убио на хиљаде цивила.[4] Међутим, одакле овој двојици европских јастребова тачне информације да је баш сиријска војска користила хемијско оружије? Да ли је то њихова пука жеља како би са својим великим братом Америком, као савезником, кренули у још један рат? Оланд и Хејг немају апсолутно никаквих доказа којим би поткрепили своје тврдње јер инспектори УН још увек нису ни извршили детаљну истрагу поводом оптужби за коришћење хемијског оружја. Штавише, Руска Федерација и њени званичници већ унапред претпостављају да би „неко“ могао да манипулише „независном истрагом“ УН и да донесе закључке који нису у складу са стварном ситуацијом на терену.

Русија је саопштила да је “задовољна” одобрењем владе Сирије да стручњаци УН истраже наводну употребу хемијског оружја, али је упозорила оне који су за војну опцију у Сирији да би то била трагична грешка. “Снажно позивамо оне који, покушавајући да експертима УН наметну шта треба да утврде истрагом, употребе здрав разум и не почине трагичну грешку”, рекао је портпарол Министарства спољних послова Русије Александар Лукашевич. То значи да Русија већ располаже информацијама да постоје фактори који желе да наметну инспекторима УН оно што тек треба да открију! Ништа изненађујуће уколико се сетимо рата у Југославији и на Косову где су разне комисије и тимови међународне заједнице доносили сасвим погрешне и лажне закључке о томе да су искључиво Срби били ти који су убијали “недужне, невине и ненаоружане албанске цивиле или цивиле других националности", а да су инспектори УН били слепи за злочине који су почињени према Србима. То улива страх да инспектори УН неће бити непристрасни, као што никада нису ни били, и да ће открити оно што Запад прижељкује, односно оно што терористи које Запад и Америка финансирају и наоружавају прижељкују.

Русија се већ успротивила намери да се војно реагује и да се угрозе напори за мирним решењем у случају сиријског рата. “Глас Русије” преноси изјаву министра спољних послова Руске Федерације Сергеја Лаврова да је Русија дубоко забринута званичним извештајима Вашингтона да је спреман да војно интервенише у Сирији у телефонском разговору са својим колегом Џоном Керијем: “Стиче се утисак да се одређени кругови, па и они који активније позивају на војну интервенцију без дозволе Уједињених нација, отворено труде да занемаре заједничке руско-америчке покушаје да се организује међународна конференција за мирно регулисање сиријске кризе”. [5]

“Глас Русије” у свом аналитичком тексту такође говори да би само хитно пуштање инспектора УН у рејон Дамаска у коме су наводно извршени напади хемијским оружјем спасило земљу од стране војне интервенције. Државни секретар Џон Кери обавио је телефонски разговор са министром иностраних послова Сирије Валидом Муалемом и изјавио да је Сирија дужна да пружи улазак инспекторима УН у предграђе Дамаска без “одлагања и препрека”. Детаљи разговора нису познати али је ово недвосмислено звучало као ултиматум.

Експерти УН се налазе у Сирији још од 18. августа због изјава да је у Алепу коришћено хемијско оружје. Међутим, сиријска влада није могла да гарантује безбедност припадницима тимова УН зато што се подручје примене хемијских отрова налази под контролом терориста, што довољно говори за себе. Ултимативна је била и изјава Вилијема Хејга да “коришћење отрова не сме остати без одговора.” Како је изјавио у Москви званични представник Министарства иностраних послова Александар Лукашевич, Запад мора утицати на опозицију да би било могуће да се “обезбеди реализација у пуном обиму задатака мисије међународних експерата". 

У овом контексту сматрамо недопустивим да се на фону пораста наредног антисиријског пропагандног таласа износе позиви између осталих из појединих европских престоница да се изврши притисак на Савет безбедности УН и да се већ сада донесе одлука о примени силе.” Веома је индикативно то што су последња саопштења сиријске телевизије о томе да су снаге сиријске армије откриле огромне залихе хемијског оружја које је припало терористима, потпуно игнорисане од стране оних који спонзоришу тероризам у Сирији! “Још пре почетка истраге, САД, Велика Британија и друге земље већ су почеле да предузимају мере за припрему војног удара. Судећи по најавама европских и америчких штампаних медија Сирија треба да очекује ракетирање. Пентагон је опозвао враћање у САД разарача “Махан” из Персијског залива. САД у водама источног Средоземља поседују четири уместо уобичајена три брода. “Махан” је разарач четврте генерације класе “ Арлеигх Бурке” који је опремљен са преко 100 крстарећих ракета.

“Током бомбардовања Југославије 1999. године на њу је било лансирано преко хиљаду крстарећих ракета са бродова САД, Француске и Британије.”[6] Оружани арсенал разарача поменуте класе биће појачан системима за ракетну одбрану.[7] Сиријска ратна морнарица је раније од Русије добила најсавременије пројектиле обала-море типа “Јакутск” који би могли да представљају претњу сваком ратном броду америчке морнарице, па макар се радило и о носачу авиона. Такође, свака ваздушна интервенција америчког ратног ваздухопловства носиће велики ризик јер је Руска Федерација Сирији већ испоручила савремене системе ПВО типа Панцир и Бук.

То Американци одлично знају и зато да би избегли губитке у својим ваздухопловима, они ће се сасвим могуће задржати на ударима крстарећих пројектила са дистанце по положајима сиријске армије, што би дало крила терористима да покушају да преузму иницијативу. Сиријска влада и званични Техеран негирају употребу хемијског оружја и тврде да је то пуки пропагандни трик којим се жели изазвати међународна интервенција. Руска Федерација је прилично опрезна за разлику од Запада и од САД и сматра, што је најисправније, да све најпре треба да провере инспектори УН, али велико је питање да ли ће они бити независни?

Употреба хемијског оружја је само још једно у низу лажних оправдања које Америка са својим сателитима тражи да би војно интервенисала у некој земљи. То нам је познато још од случаја Маркале, Рачак, па до чувених Гадафијевих “соба за мучење” и непостојећег ирачког оружја за масовно уништење које је послужило као директни повод за инвазију на ту земљу и убиство Садама Хусеина и његове породице. Чак и уколико се докаже и покаже да повода заправо није ни било као у случају с Ираком, безобзирност Запада је толика да се директна лаж прећуткује и заправо никог није ни брига на Западу што Садамово оружје за масовно уништење није ни постојало, он је мртав, зар не?

У случају Сирије ствари су много компликованије и политички и војно. Иако Американци по дефаулту оптужују сиријску армију за коришћење хемијског оружја јер траже оправдање за бомбардовање, Обама се нашао у веома тешкој политичкој позицији. Он је још прошле године навео да употреба хемијског оружја представља “црвену линију” преко које Америка неће прећи. Сада је он суочен са притисцима и републиканаца, као и демократа да се упусти у војну "авантуру". Међутим, он је свестан да овога пута нема конклузивне доказе о употреби хемијског оружија, али је такође и свестан могућег одговора Руске Федерације уколико оружане снаге САД нападну Сирију. Обама је изјавио и следеће: "Ако САД нападну другу земљу без подршке УН и без јасних доказа о нападима хемијским оружјем, поставља се питање да ли би то било у складу са међународним правом и да ли бисмо имали подршку савезника за тако нешто”, рекао је он за ЦНН. Неименовани званичник Беле куће потврдио је да је “косовски преседан” тема на састанцима о Сирији. “Прејако би било рећи да радимо на легалном оквиру за акцију, с обзиром на то да председник није донео одлуку. Ипак, Косово је, наравно, преседан за нешто што је јако слично”, рекао је неименовани званичник.

Наравно, САД су свесне чињенице да у Савету безбедности УН не би прошла резолуција о бомбардовању Сирије и зато Запад са Америком на челу озбиљно размишља о заобилажењу СБ УН и самосталном бомбардовању Сирије као што је НАТО на челу са Америком бомбардовао Југославију 1999. год. без икакве резолуције Савета безбедности УН. Тај случај се у дипломатским круговима на Западу назива “косовским преседаном”, али размислимо мало шта се иза тога заиста крије. Као прво, амерички пулени, терористи на терену губе и не могу да победе сиријску армију и сруше председника Асада. То је свима постало јасно као што ни албански терористи на Косову нису могли да победе јединице војске СРЈ ни МУП-а, али су тада Американци учинили нешто што заиста представља преседан у међународним односима. Напале су једну суверену земљу без икакве консултације са одговарајућим телима УН. Ако се то понови и у случају Сирије, где се већ две године води рат између сиријске армије и бандита и терориста које подржава, финансира и наоружава Запад, Косово више неће бити никакав преседан, јер је преседан по дефиницији нешто што се само једном догоди, већ ће постати “легитимно” правило којим ће се Америка обрачунавати са својим имагинарним непријатељима. Јер све је више разлога да сумњамо у постојање Ал-каиде и радикалних исламиста који се гневно боре против Америке. Не, управо је обрнуто.

САД су створиле мит о Ал-Каиди и о радикалним муслиманима како би себи обезбедиле глобално оправдање за планетарне ратове. Е томе се мора стати на пут, а кључна геостратешка тачка и преломни тренутак где таква политика мора да поломи зубе, или ћемо се сви наћи у великој невољи, јесте управо Сирија. Време је да се каже доста САД и њиховом интервенционизму и силовању сваког права. Уколико се деси да Америка поново заобиђе УН и започне рат са Сиријом, то ће  представљати планетарну диктатуру која ће, као у време Хитлера и нацизма, обезвредити УН, као што је нацистичка Немачка обесмислила Лигу народа.

Руска Федерација мора под хитно да реагује, и то војно - слањем својих ратних бродова у источни Медитеран јер сила познаје само силу. Уколико Русија не реагује и препусти Сирију, онда ће се она наћи следећа на реду јер пут до геостратешког “меког трбуха “ Русије води преко Блиског истока. Америка и читав Запад се понашају попут рањене звери, а рањена звер је најопаснија, то сви врло добро знамо. Међутим, ту су и мали играчи на светској шаховској табли, али веома моћни када се ради о регионалним силама.

Турска као велика регионална сила је велики противник сиријског председника Башара Ал-Асада и шеф турске дипломатије Ахмет Давутоглу изјавио је да ће се и Турска придружити тзв. међународној коалицији, уколико за тим буде потребе, и уколико се она формира. Он је изјавио и да ће Турска такође заобићи УН и да ће узети учешћа у таквом једном “подухвату” као и против СРЈ 1999. год. Он је изјавио следеће: “Увек нам је приоритет да се делује заједно са међународном заједницом, у оквиру одлука УН. Ако Савет безбедности не постигне такву одлуку, друге алтернативе ће доћи на дневни ред”.[8] Сиријски председник Башар ел-Асад изјавио је да су оптужбе за коришћење хемијског оружја “увреда за здрав разум” и да ће САД доживети пораз уколико нападну Сирију.

“Изјаве политичара у САД и на Западу вређају здрав разум и показују презир према мишљењу њихових народа”, рекао је Асад и истакао да је бесмислено најпре прогласити кривицу, а затим прикупљати доказе. Сиријски председник је у интервјуу за руски лист “Известија” упозорио САД да ће у евентуалној војној операцији у Сирији доживети неуспех као и у свим претходним ратовима које су покренули, почев од Вијетнама.

“Америка је водила неколико ратова и никада није постигла циљеве због којих су ти ратови проглашени”. Она није била у стању да убеди народе у праведност тих ратова, нити да тим земљама наметне своју идеологију”. Неке западне лидере је оптужио да “не знају историју и не уче лекције”. Да ли су научили лекцију из последњих 50 година? Требало би да проуче документацију својих претходника који су изгубили све ратове почев од Вијетнама до данашњег дана, рекао је Асад, алудирајући на америчку владу. "Зар они не схватају да су сви ти ратови донели само пропаст и нестабилност на Блиском истоку и у другим деловима света?" Асад је додао да се у Сирији бори “против терориста” и упозорио Запад да “тероризам није карта која се једном одигра и онда заборави”. Не можете бити за тероризам у Сирији, а против тероризма у Малију, не може се подржавати тероризам у Чеченији, а у Авганистану се борити против њега, рекао је Асад и поручио да нико неће успети да Сирију “претвори у марионету Запада”.

Управо тако, сиријски председник је изнео суштину политике Америке која у једном случају подржава и наоружава терористе, а у другом случају се наводно бори против њих. Можемо се запитати против кога онда уопште САД и ратују у Авганистану? Сигурно не против Ал-Каиде, имагинарног непријатеља измаштаног у умовима стратега у Пентагону.[9]

Руска Федерација зна шта се спрема и зато је упозорила САД на максималну уздржаност. Сергеј Лавров је изразио забринутост због изјава да је Америка спремна да се упусти у рат са Сиријом. Изјава турског шефа дипломатије је веома незрела и само долива уље на ватру у моментима када једино Руска Федерација покушава да сачува свет од глобалног рата. Због оваквог понашања Америке трећи светски и последњи рат нам куца на врата и сукоб који би евентуално настао интервенцијом Запада не би само потпалио искру која би запалила Блиски исток и Север Африке већ би запалила и читав свет!  


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер