Savremeni svet | |||
Putin je postavio nova pravila, sada se o Asadu pregovara |
ponedeljak, 09. novembar 2015. | |
Ima li nade za Siriju posle 250 hiljada mrtvih i više miliona izbeglih? Iran prvi put učestvuje na konferenciji o sudbini Sirije u Beču, hoće li Sjedinjene Države promeniti politiku? To smo pitali Vali Nasra, dekana na univerzitetu DŽon Hopkins, savetnika Stejt departmenta, i velikog stručnjaka za islamski svet. Bela kuća je najavila da šalje na sever Sirije mali kontingent specijalnih snaga u pomoć pobunjenicima koje smatra umerenim. Reč je o odluci koju je do sada Obama odbijao da donese. Menja li se američka strategija na Bliskom istoku? Ovi potezi nisu neka novina. Visili su u vazduhu – slanje malog broja specijalaca, i aviona u tursku bazu Indžirlik, intenziviranje vojne pomoći Jordanu i Libanu. One su najavljene uoči konferencije kako bi se ojačala američka uloga u pregovorima, da bi Amerikanci mogli da kažu Irancima i Rusima kako čine još više. Ipak, ne verujem da će to izmeniti dinamiku na terenu. Smatrate da će konferencija u Beču doneti preokret u sirijskoj krizi? To je prvi put da su sve strane za pregovaračkim stolom i prva prilika da se pronađe diplomatsko rešenje za kraj rata. Samo sa okončanjem građanskog rata, Sirija će moći da se odupre Islamskoj državi. Učešće Irana je važan korak. Ne treba da očekujemo neke neposredne promene. Najviše čemu se možemo nadati to je dogovor o novom susretu. Već je veliki kompromis to što su svi pristali da učestvuju. Šta se izmenilo tokom oktobra? Rusija je 30. septembra započela bombardovanja u Siriji. To je bila značajna promena. U smislu da nema pobede nadohvat ruke za opoziciju protiv Asada. Povećan je pritisak na Tursku, Saudijsku Arabiju i zemlje Zaliva, nema nikakve garancije da njihova strategija nosi uspeh i da će front protiv Asada pobediti. Izmenjena su pravila. Danas su svi ranjiviji koji imaju posla sa Rusijom.
Šta je podstaklo Putina da preduzme tako nešto? Čitav niz razloga koji imaju veze sa statusom velike sile, sa Ukrajinom, i sa ubeđenjem da je Islamska država veoma velika pretnja. Pomislite samo koliko je Čečena tamo regrutovano. Zato, gubljenje Sirije bio bi strateški gubitak za Rusiju. Sirijska opozicija je bila vrlo kritička prema učešću Irana na konferenciji? Brbljanje. U toku jednog meseca Rusija je sve primorala da pregovaraju. Putin je povredio turski vazdušni prostor, pomaže Kurdima, sve u svemu, situacija je izmenjena. I Katar, Turska i Saudijska Arabija moraju da se suoče sa tim. Glavna tačka spora je budućnost Asada. U kojoj bi formi mogao da bude kompromis? Jako smo udaljeni od konačnog sporazuma da bismo to mogli da kažemo. Rusija i Iran ne mogu da prihvate da Asad bude uklonjen u ovoj fazi. Rusi i Iranci su ubeđeni da Islamska država ne može da bude poražena ako bi se sada dopustio pad Asada. Svi ostali naprotiv misle da se Islamska država ne može pobediti dokle god je Asad na vlasti. To su strategije koje su dijametralno suprotstavljene.
Islamska država može biti vojno poražena? Samo ako bude stabilnosti u Siriji i sa jednom usklađenom vojnom kampanjom. U protivnom, možemo se naći nasuprot scenarija koji bi bili još gori. Poziv Iranu ukazuje na veću američku fleksibilnost i znak je promene politike? Oko Sirije Sjedinjene Države imaju jednu poziciju, a ne politiku. Hoće da zbace Asada, zbrišu Islamsku državu, ne žele da budu previše uvučene, dakle, nipošto trupe na terenu. To je čitava serija kontradikcija za koje ne verujem da će se izmeniti. Ali, u breši koju je otvorila Rusija ima prostora za diplomatiju, i Sjedinjene Države mogu da imaju važnu ulogu kao medijator. Na ovom prvom sastanku neće se govoriti o prelaznim vladama i političkim modelima. Pre svega, strane se moraju dogovoriti oko pravila razgovora. Tek posle se može govoriti o vojnoj koordinaciji i političkoj promeni. Vanja Vanućini Preveo sa italijanskog: Nebojša Vuković Izvor: http://www.repubblica.it/esteri/2015/10/31/news/ vali_nasr_putin_ha_imposto_nuove_regole_a_ tutti_ora_su_assad_si_tratta_-126314496/ |