субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Извештај НАТО указује да је Тачи “крупна зверка“ организованог криминала
Савремени свет

Извештај НАТО указује да је Тачи “крупна зверка“ организованог криминала

PDF Штампа Ел. пошта
Пол Луис   
среда, 26. јануар 2011.

(Гардијан, 24.1.2011)

У тајним документима НАТО који су дотурени Гардијану, оптужује се косовски премијер за везе са криминалом.

Према западним војно-обавештајним извештајима до којих је дошао Гардијан, Хашим Тачи се назива једном од највећих зверки организованог криминала на Косову.

Ови НАТО строго поверљиви документи указују на то да САД и остале западне силе које подржавају владу Косова већ доста година много знају о  његовим криминалним везама.

Ти документи такође именују још једног од водећих политичара Косова који има везе са албанском мафијом и у њима се тврди да он у приличној мери контролише Тачија – некадашњег вођу герилаца.

Документи су означени: "USA KFOR", и пружају детаљне информације о мрежама организованог криминала на Косову – како на основу извештаја западних обавештајних агенција тако и оних добијених од појединачних информаната. Приказан је географски распоред косовских криминалних банди, као и детаљи о њиховим вероватним породичним и пословним везама.

Очекује се да ће Савет Европе сутра изнети формални захтев за истрагу о тврдњама да је Тачи био шеф мреже “сличне мафији“ која је била одговорна за кријумчарење оружја, дроге и људских органа током и после рата на Косову 1998-99 године.

Тврдње о трговини органима су изнете у званичном извештају који је прошлог месеца објавио известилац СЕ за људска права, Дик Марти.

У њему се оптужују Тачи и још неколико водећих личности из ОВК за везе са организованим криминалом – а то је прошлог месеца, када је ова вест процурила преко Гардијана, изазвало велику дипломатску кризу. 

Тај извештај је навео Тачија као оног који је вршио “насилну контролу“ над трговином хероином и изгледа да је потврдио постојећу забринутост да је круг лица блиских њему вршио контролу над бандом која је убијала заточенике – Србе, како би њихове бубреге продавала на црном тржишту.

Парламентарна скупштина Савета Европе ће у Стразбуру дискутовати о Мартијевим налазима и гласати о резолуцији која захтева кривичне истраге. Опште очекивање је да ће та резолуција бити изгласана.

Косово је постојало као протекторат УН од краја рата на Косову до 2008. године, када је званично прогласило своју независност од Србије.

Тачи, који је реизабран прошлог месеца за премијера, имао је снажну подршку НАТО-сила. Његова влада је одбила Мартијев извештај, тврдећи да је то део завере Србије и Русије за дестабилизацију младе државе.

Међутим, најновије процуреле документе је издао КФОР – мировне снаге под вођством НАТО задужене за безбедност на Косову. То су оне исте снаге које су интервенисале у рату на Косову са циљем да обуставе кампању етничког чишћења које су спроводиле Милошевићеве српске снаге.

У својој ноћашњој изјави, НАТО је изнео да је започео “интерну истрагу“ о процурелим документима - обавештајним анализама сачињеним око 2004. године, кратко времена пре но што су тензије са етничким Србима изазвале нереде на Косову.

У тим документима, именује се Тачи као један у тријумвирату “крупних зверки“ у круговима организованог криминала. Као такав, наводи се и Џавит Халити, бивши шеф логистике ОВК – а сада блиски премијеров савезник и водећи парламентарац у владајућој партији, ДПК. Очекује се да ће Халити бити и сутра у саставу званичне делегације Косова у Стразбуру – а он је играо и водећу улогу у покушајима да се у јавности минира Мартијев извештај.

Међутим, обавештајни извештаји НАТО указују на то да се иза његове улоге истакнутог политичара крије и то да је он водећа личност  у организованом криминалу, да стално са собом носи чешки пиштољ калибра 9 мм и да поседује одлучујући утицај на премијера.

Описујући га као “силу која стоји иза Хашима Тачија“, један од извештаја тврди да Халити има снажне везе са албанском мафијом и косовском тајном службом, познатом под именом ШИК (KshiK). У извештају се наводи да је Халити “углавном руковао“ једним новчаним фондом за рат на Косову током позних 1990-тих година и да се пре но што је тај фонд пресушио, обогатио из њега. Извештај даље тврди: „ Као резултат тога, Халити се окренуо организованом криминалу,  и то на велико“.

Тврде да је „дубоко упетљан у проституцију, као и кријумчарење оружја и дроге“ и да је као базу за операције користио један хотел у Приштини. Халити служи и као политички саветник премијеру, али – према документима, уствари би он сам могао бити и „стварни велики газда“ у тим односима. Један извештај тврди да Халити за своја путовања користи лажни пасош, јер му се име налази на црним листама неколико земаља, укључујући и САД.

Халитијево име се везује и за наводне ликвидације косовских политичких противника, као и за два сумњива убиства још из периода позних 1990-их, када су међусобне размирице унутар УЧК резултирале бројним убиствима.

Један од тих политичких противника је био нађен “мртав код границе Косова“, како изгледа после свађе са Халитијем. Други један опис сумњивог убиства тиче се убиства једног младог новинара у албанској престоници Тирани, а у свему је уплетено и премијерово име, мада му се приписује директна кривица. Цитирајући обавештајне податке САД и НАТО, каже се да је Халити “повезан“ са тим језивим убиством: „Али Ука, новинар из Тиране, је био присталица ослободилачког покрета, али га је и критиковао у штампи. Ука је 1997 г. био дивљачки унакажен флашом и шрафцигером. Тада му је сустанар био Хашим Тачи.“

Халити се помиње и у Мартијевом извештају, за који се сматра да је податке црпео из обавештајних процена NATO, FBI и MI5.

У Мартијевом ивештају се Халитијево име налази на списку блиских сарадника Тачија, за кога се каже да је у неким случајевима лично надгледао „убиства, затварања, премлаћивања и испитивања“ за време и непосредно после рата.

Халити није био приступачан за коментарисање. Међутим, он је у прошле недеље у интервјуу медијском каналу Балкан Инсајт (Balkan Insight) одбацио Мартијев извештај као “политички“ и створен с намером да “дискредитује ОВК“. Изјавио је: „Нисам био изненађен тим извештајем. То питање сам пратио годинама, а садржај тог извештаја је политички“

Ипак је прихватио да је вероватно да ће Савет Европе донети резолуцију која ће изазвати истраге Еулекса – правне мисије ЕУ на Косову.

Рекао је: „Мислим да је то компетентно истражно тело. Оно је европско, а мислим да не постоји могућност да политика Косова или Албаније утичу на Еулексову истражну јединицу“.

Реагујући вечерас на тврдње у НАТО-овим обавештајним извештајима, представник за јавност владе Косова је рекао: „То су оптужбе које круже већ дуже од једне деценије, а сада су у овом извештају Дика Мартија прежвакане. Засноване су на рекла-казала и на намерним лажима српских обавештајаца. Па ипак, премијер је позвао ЕУЛЕКС да то истражи и понављано је обећавао своју пуну сарадњу правним властима у односу на ове срамне клеветничке тврдње. Косовска влада наставља да подржава јачање законитости на Косову и очекујемо сарадњу наших међународних партнера ради осигуравања да у косовском развоју не буде места за криминал.“

Пут у Стразбур

Потрајале су две године док истрага о трговини органима није доспела до Палате Европе, импозантне грађевине која у Стазбуру служи као главно седиште Савета Европе.

Формална истрага о трговини органима на Косову је била изазвана открићима бившег главног тужиоца за ратне злочине у Хагу, Карле Дел Понте, која је рекла да су је спречавали да правилно истражује наведена зверства која је извршила ОВК.

Њено најшокантније откриће - непотврђени извештаји да је ОВК убијала заточенике – изазвало је званичну истрагу известиоца за људска права Дика Мартија.

Његов извештај, који је објављен прошлог месеца указује на то да постоје докази да су команданти ОВК пребацивали заточенике преко косовске границе и вадили органе “неколицине“ Срба.

Његови налази, о којима ће се сутра гласати у парламентарној скупштини су отишли и даље од тога – оптужују премијера Косова и неколико водећих личности да су током последњих деценија умешани у организовани криминал.

(Превод са енглеског: Василије Клефтакис)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер