недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Хрватски језички пуризам и српски парадокси

Владислав Ђорђевић   
среда, 04. фебруар 2015.

Склоност Хрвата ка пуризму индикација је њиховог снажног национализма. Склоност Срба ка антипуризму индикација је њиховог снажног антинационализма. Пуризам није само индикатор национализма, већ и његов генератор. Опсесивно избегавање страних речи генерише националистички менталитет.

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Платформа за борбу или за „патриотски алиби“?

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 25. децембар 2012.
Представљена Платформа делује помало „пасе“, али не толико због садржаја, колико због чињенице да се водећи српски политички, пословни, културни, медијски и остали „чимбеници“ одавно понашају као да је Косово независно и само је питање када и како то да буде и озваничено.
 
Савремени свет

Русија и крај ере Петра Великог

Љубинка Милинчић   
уторак, 11. април 2023.

И догађаји последње године нашли су своје место у документу под називом "Мере које је Руска Федерација предузела за заштиту својих виталних интереса у украјинском правцу", што је био изговор за покретање "хибридног рата новог типа" од стране САД. То није био избор Руске Федерације, већ нужност изазвана понашањем колективног Запада.

 
Коментар дана

После Бриселског и Вашингтонског споразума, Вучићу је још само остало да убеди Русе да не ставе вето у Савету безбедности

"Отаџбина"   
среда, 12. мај 2021.

Нажалост, Александар Вучић се у добром делу Бриселским и Вашингтонским споразумом одрекао јужне српске покрајине. Остало му је још да убеди Русе да не ставе вето у Савету безбедности па да потпише са сепаратистима узајамно признање

 
Културна политика

Зашто жене не могу имати све?

Јована Папан   
субота, 03. јануар 2015.

Да ли је онда кључ за више жена на високим положајима – ослобађање од кривице? Треба ли да тежимо друштву у коме су и очеви и мајке једнако равнодушни према чињеници да су за њиих деца једва нешто више од слике на радном столу? Или је решење управо у супротном – да и мушкарци треба да промене животне приоритете, и почну да осећају више кривице што нису присутни у животима своје деце?

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Глађење без вађења

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 11. децембар 2012.

Ко би до пре само неколико година могао претпоставити како ће се Милошевићеви и Шешељеви политички ученици, такмичити међусобно у ревности и привржености евро-интеграцијама?! А у резерви чека нови-стари ДС, који тешко да може и хоће да им по том питању буде велика опозиција.

 
Савремени свет

За глобалну економију наредна деценија је изгубљена. Сви индикатори економског раста - у паду

Горан Николић   
среда, 12. април 2023.

Налази из најновије обимне анализе Светске банке јасно указују да би наредних 10 година могло донети најспорију стопу раста за глобалну економију у последњих неколико деценија. Просечно повећање БДП-а ће износити скромних 2,2% до 2030. године, и то под условом да се не остваре бројне прогнозе о надолазећој рецесији и глобалној финансијској кризи, што је са банкротством многих банака у земљама Запада током марта 2023. постало врло вероватно. Пријекције су да је за глобалну економију наредна деценија – изгубљена.

 
Коментар дана

Зашто је Александар Вучић избегао да потврдно одговори на питање да ли је погром над Србима у НДХ био геноцид?

Мирослав Самарџић   
среда, 21. април 2021.

Српска десница није реаговала поводм Вучићевог избегавања да Јасеновац квалификује као геноцид. Десници је главни циљ негирање злочина које су починили Срби, макар то, као последицу, имало и заборав усташког геноцида

 
Културна политика

Прилог расправи о забрани сваког телесног кажњавања деце - дајте ми добру децу па ћете видети како сам добар родитељ

Бранислав Ристивојевић   
уторак, 20. јануар 2015.

При томе се питање стварне потребе Србије за доношењем таквих закона не поставља. Морају да се усвоје не зато што Србији требају него зато што странцима требају да доврше процес колонизације. Други разлог је тај што су масно плаћени. 

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Као пијаном шамар

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 27. новембар 2012.

Ако је Готовина „ослободио Книн“ – и Шљиванчанин је „ослободио Вуковар“. Ако вам неко каже како су „Книн и Вуковар у Хрватској“, подсетите га да је и Косово – поготово 1999 – у Србији. А ономе ко каже да „на Косову већински живе Албаци“, треба рећи и да су до „Олује“ у Книну, Бенковцу и другим местима РСК већински живели Срби. 

 
Економска политика

Зашто је за Србију (ипак) добро што је Гаспром купио НИС?

Александар Костић   
понедељак, 28. октобар 2013.

Данас је тржишна капитализација НИС-а на Београдској берзи, односно њена вредност, 146,5 милијарди динара, дакле нешто више од 1,3 милијарде евра, а када се разматра продаја НИС-а треба узети у обзир и геополитичку реалност Србије, и чињеницу да је она сада у рангу економске колоније ЕУ.

 
Колумне Слободана Антонића

У име елите или бирача

Слободан Антонић   
петак, 25. април 2008.

Паметни људи у СРС, ДСС и СПС јасно виде да, ако желе да направе заједничку владу, потребне су им две победе. Једна на изборима, а друга након њих. Ова друга није ништа мање важна од прве. Она ће значити придобијање бар дела елите за своју политику. 

 
Политички живот

Француско-немачки споразум је позив на безусловну капитулацију

Мирослав Самарџић   
петак, 03. фебруар 2023.

Немачко-француски план је позив на безусловну капитулацију. Не само да се у њему од Србије тражи да фактички призна Косово већ су изостављене и било каве озбиљне гаранције за поштовање мањинских права Срба на КиМ

 
Преносимо

"Бити или не бити" српске опозиције

Ранко Пивљанин   
уторак, 30. јул 2019.

У конкуренцији изгубљених у небраном грожђу у земљи Србији српска опозиција је високо пласирана. На тренутке се чини да је било лакше бити опозиционар и у Титово време, него у ових Вучићевих седам година.

 
Економска политика

Шта је ЕУ донела Грчкој

Дејан Мировић   
среда, 08. јануар 2014.

Након пада Берлинског зида и трансформисања Европске заједнице у Европску унију, значај Грчке за Брисел се смањује. Атина је зато принуђена да узима кредите да би одржала привредни раст и високи животни стандард који је био омогућен буџетским средствима из ИМП.

 
Колумне Слободана Антонића

Крај вајмарске Србије?

Слободан Антонић   
четвртак, 08. мај 2008.

Шта би се десило уколико притисак из САД и ЕУ не буде прејак, а суверенисти паметно одговоре на изазове? Шта ако демократски поредак, под влашћу СРС, ДСС и СПС не буде угрожен, а демократске установе у добром стању дочекају следеће изборе?

 
Политички живот

Вучићев ход ка историји

Драган Добрашиновић   
уторак, 07. фебруар 2023.

Дакле, тренутни је председник већ дуго спреман да наше Косово и Метохију, нашу колевку, истину и судбину, размени за класичну невладину организацину, по принципу "Косово за НВО". А можда је, ако му је баш толико требала НВО, могао да пазари неку јефтинију, или да је оснује сам, лака је процедура а и цена није висока, све укупно кошта негде око три, четири хиљаде динара

 
Преносимо

Удари на Србе у Хрватској нису инциденти, већ деонице столетног пројекта истребљења

Слободан Антонић   
уторак, 30. јул 2019.

 У историографском, а поготово у историософском смислу, столеће је тек основна аналитичка јединица. Стога, у контексту Великог плана, данашње летовање у НДХ 2.0 спада, заправо, у исти смисаони сегмент као и летовање у НДХ 1.0.

 

 
Економска политика

Главна пљачка у Србији била је у корист странаца, тајкуни споредни играчи и погодне мете

Бранко Павловић   
уторак, 14. јануар 2014.

Значај тајкуна нам се приказује сто пута већим него што он заправо јесте. А значај странаца у приватизацији се потпуно занемарује, иако је он 14 пута већи од значаја тајкуна.

 
Колумне Слободана Антонића

Председник и већина

Слободан Антонић   
четвртак, 15. мај 2008.

У изборној ноћи, међутим, као да се пред нама појавио неко други. Као да је уместо Тадића пред новинаре изашао Чедомир Јовановић.

 

 
<< Прва < Претходна 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следећа > Последња >>

Страна 67 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер