субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Америка се налази у фази позног Рима

Џон Вајтхед   
четвртак, 21. август 2008.

Како су приметили неки критичари, велика царства се скоро увек суочавају са избором у току свог ширења: да наставе раст и тиме ризикују пропаст републике и демократије, или да се одупру даљем ширењу.

 
Савремени свет

Кејганови снови

Николас К. Гвоздев   
среда, 14. мај 2008.

Најновија књига Роберта Кејгена, Повратак историје и крај снова (The Return of History and the End of Dreams), разматра низ проблематичних трендова – укључујући повратак Русије, успон Кине и јењавање трећег таласа демократизације.

 
Савремени свет

Кавкаски рат за касписјку нафту

Душан Ковачев   
четвртак, 21. август 2008.
Грузијски «ружичасти револуционари» нису Коби ни за мали прст. Једно им је заједничко: ни у њиховој револуцији, као ни у Стаљиновој нема демократије.
 
Савремени свет

Глобална анкета: Јаз између демократије у теорији и пракси

Џим Лоуб (Jim Lobe)   
петак, 16. мај 2008.

Основно демократско начело да ''воља народа треба да буде основа за ауторитет власти'' подржавају огромне већине широм света, према значајној новој анкети која обухвата преко 17.000 пунолетних људи у 19 земаља. Велике већине анкетираних такође сматрају да се њихове власти не држе тог начела.

 
Савремени свет

Медвед се буди

Мортон Абрамовиц   
петак, 15. август 2008.

Али, најопаснији концепт је када помислите да је време стало, а историја вас прогласила победницима. Неконтролисана експанзија НАТО-а у деведесетим – често уз кршење обећања датих Русији – била је главна манифестација преовлађујућег расположења.

 
Савремени свет

Сепаратистички покрети и косовски утицај - неподношљива лакоћа потцјењивања (III део)

Данијел Ковачевић, Саша Бижић   
среда, 21. мај 2008.

Прве подјеле у Sinn Fein-у догодиле су се 1922. и 1926. када су се из оригиналне структуре издвојиле двије опције које су касније имале кључну улогу на политичкој сцени Републике Ирске – Републиканска партија и Партија уједињене Ирске.

 
Савремени свет

Липањска гибања

Богдан Тирнанић   
недеља, 25. мај 2008.

У текстовима који се исписују о овом “јубилеју” углавном се ондашњи догађаји похвално приказују. Али се, када је реч о домаћој ситуацији, избегава тврдња како су овдашња “липањска гибања” била негативна.

 
Савремени свет

Не Косово, већ Крајина

Небојша Малић   
петак, 15. август 2008.

Има много сличности између Крајине и Осетије. У обе је живело становништво различито од земље којој су номинално припадале – Осетини и Срби. Обе су створене као последица сепаратизма; Хрватска се отцепила од Југославије, Грузија од СССР.

 
Савремени свет

10 ратова, 10 медијских лажи

Мишел Колон   
понедељак, 26. мај 2008.

Сваком рату претходи велика медијска лаж. Буш данас прети Венецуели и Еквадору. Сутра, Ирану? И после тога, ко је следећи?

 
Савремени свет

Примена здравог разума на случај Јужне Осетије

Димитри К. Сајмс   
четвртак, 14. август 2008.
Упечатљиво је, али вероватно се могло и очекивати, да је велики број људи у Вашингтону био изненађен и запањен како је Русија одговорила на покушај председника Михаила Сакашвилија да уз употребу силе поново успостави контролу над Јужном Осетијом.
 
Политички живот

Српска влада – геј парада

Бранко Радун   
среда, 16. септембар 2009.

Многи не желе да буду проглашени као назадни и примитивни, па се присиљавају да подрже нешто што у себи презиру. Под притиском ЕУ и они политичари којима се приватно све ово гади морају да запуше нос и да „одраде параду“ да би им се на неком списку у Бриселу и Вашингтону убележио један плус. 

 
Политички живот

Баук неолибералног капитализма кружи Србијом

Маринко М. Вучинић   
уторак, 15. септембар 2009.

Социјалност демократије и демократичност социјалности не могу изазивати страх код купаца некадашњих друштвених предузећа. Не кружи овом земљом баук етатизма, већ баук тврдокорног подржавања неолибералног економског концепта који је и створио економску кризу.

 
Политички живот

Референдум за „Корхецов статут!“

Душан Ковачев   
понедељак, 14. септембар 2009.

Схватиће мађарски политичари из Војводине колико су грешака починили срљајући у борбу за „Корхецов статут“ и колико су времена пропустили борећи се за интересе својих неискрених савезника, окупљених око новосадских аутономашких бирократа. 

 
Политички живот

Финансијска криза, Светска банка и систем образовања у Србији

Иван Ивић   
недеља, 13. септембар 2009.

Предлог Светске банке о разионализацији основних школа своди се на поглед на образовање у Србији из вашингтонских даљина, без познавања чињеница и локалних услова и без одговорности.

 
Политички живот

Jесен радничког незадовољства на Ушћу

Маринко М. Вучинић   
субота, 12. септембар 2009.

Социјална ситуација у Србији је драматична јер се  дешава да људи све чешће говоре да гладују. Влада се при томе бави доношењем критеријума за организовање радничких протеста како они не би нарушавали донете мере којима купује социјални мир.

 
Политички живот

Мртви радници и "тефлонизовани" министар

Слободан Антонић   
петак, 11. септембар 2009.

Македонски министар је отишао иако брод који је потонуо није био у државном власништву. Српски министар није отишао, иако је фабрика у којој се експлозија десила у потпуности државна својина. Штавише, ни једно јавно гласило у Србији није му до сада ни тражило оставку. 

 
Политички живот

Шта нам говоре разлози против Поворке поноса

Владан Миланко   
петак, 11. септембар 2009.

Други, већи значај, Поворка поноса може да има ако се држи онога што је у почетку била – борба против оних којима су хомосексуалци служили као жртвени јарци, као ликови који су били окривљaвани да би се скренула пажња са стварних проблема које друштво има.

 
Политички живот

Избори нису решење али су предуслов да се до решења дође

Милан Пурић   
среда, 09. септембар 2009.

Свеколико одустајање у стратегијама, развојним пројектима, бесомучно задуживање будућности и стављање дужничке омче Србији око врата сведочи о моралу садашње власти. Зато су избори решење.

 
Политички живот

Десет разлога за излазак на Породичну шетњу

Бошко Обрадовић   
уторак, 08. септембар 2009.

Породичном шетњом изражавамо и своје политичко и социјално незадовољство постојећим стањем у друштву и истичемо штетност актуелних елита и њихових друштвених облика организовања. Србија више не сме да буде земља уједињених монопола.

 
Политички живот

Потенцијална спољнополитичка стабилизација

Лорна Штрбац   
субота, 05. септембар 2009.

Уз уважавање аргумената који су наведени у сврху одбране најновијих спољнополитичких потеза МИП-а, ти потези су, уз извесне ограде, ипак умнији од оних који су се повлачили у периоду од 1989. до 2000. и од 2000. па све до 2007. године. 

 
<< Прва < Претходна 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 Следећа > Последња >>

Страна 411 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер