Početna strana > Rubrike
Rubrike
Ekonomska politika

Državni kapitalizam ili socijalizam

Dragana Perić   
petak, 23. januar 2009.

Svedoci smo najveće nacionalizacije u istoriji sveta. Da li je, dakle, ovde reč o finansijskom slomu, slomu neoliberalne teorije i politike? Ili, skidanje prašine sa Marksovih dela upućuje na slom kapitalizma “lično”?

 
Savremeni svet

Šangaj – tamo gde Pudong para kišne oblake

Boris Trbić   
subota, 05. mart 2016.

Brzi voz iz Pekinga u Šangaj stiže za pet sati. Pruga koja spaja Južni Peking i šangajski Hongčjao duga je 1 100 kilometara. Voz se kreće prosečnom brzinom od tri stotine kilometara na sat i staje na četiri stanice.

 
Prenosimo

Zašto Tadić i Đilas prete Evropskoj uniji?

Vesna Pešić   
sreda, 17. avgust 2011.

Istine radi, Evropa nikada nije bila srpski smisao života. Da je to bila, valjda bi Srbija požurila da tamo stigne. To je stara istina i zna se da Srbija ne pati od ljubavi prema Zapadu. Preveliku ljubav ni sam predsednik Tadić nije obećavao.

 
Ekonomska politika

Svetska ekonomska kriza kao alibi

Jovan B. Dušanić   
utorak, 20. januar 2009.
U situaciji kada većina naših građana sa zebnjom očekuje dodatne ekonomske poteškoće sa kojima se zemlja već suočava, to kao da najmanje brine srpsku upravljačku eliti, pre svega, vladine ekonomske reformatore.
 
Savremeni svet

Volite demokratiju? Napustite EU!

Brendan O'Nil   
sreda, 24. februar 2016.

EU je duboko konzervativan, čak reakcionaran projekat. Ovo se vidi u argumentima i desničara i levičara koje je brane u referendumskoj kampanji. Na desnici, Dejvid Kameron nas upozorava na „neizvesnost“ koja vreba izvan EU, tvrdeći da bi njeno napuštanje bio „skok u nepoznato“.

 
Prenosimo

Zvanična srebrenička dogma se urušava

Stefan Karganović   
ponedeljak, 11. jul 2011.

Srebrenički „genocid“ očigledno nije rezultat trezvene pravne analize činjenica, već je politički iskonstruisana teza koja ima vrlo precizan cilj, a to je osporavanje prava Republike Srpske da postoji.

 
Ekonomska politika

BRIK u 2009.

Milan Purić   
ponedeljak, 19. januar 2009.

Odnosi unutar BRIK-a u 2009, razvijaće se u saglasnosti sa činjenicom da je spoj dve najmnogoljudnije zemlje i dve zemlje sa najviše prirodnih resursa, gotovo idealna kombinacija ogromnih narastajućih tržišta i tehnološki ekspanzivnih ekonomija.

 
Savremeni svet

Hoće li biti rata sa Turskom i kakve su nam šanse u njemu?

Igor Strelkov   
utorak, 16. februar 2016.

 U krajnjem rezultatu, ako rat počne, biće težak za Rusiju, i teško odmah pobedonosan. A uzimajući u obzir i to da naša ,,partijsko-privredna elita“ već dve godine razmišlja kako da se što pre preda, onda će se ,,mangupa“ spremnih za sabotažu na svim nivoima naći i previše.

 
Prenosimo

Jasne stvarne namere

Miroslav Lazanski   
petak, 02. septembar 2011.

Treba jasno i javno reći Zapadu da će na svaki pokušaj upotrebe sile na severu Kosova narod tamo odgovoriti masovnom građanskom neposlušnošću i blokadama. I da će imati u tome punu podršku Srbije. U svakom pogledu.

 
Ekonomska politika

Novi kreditni aranžman Srbije sa MMF-om

Ružica Mrdaković-Cvetković   
ponedeljak, 19. januar 2009.

I ovaj aranžman, kao i svi drugi krediti MMF, realizuje se pod uslovima koje Fond nameće u okviru dogovorenog programa. Mere su u ovom slučaju: restriktivna fiskalna politika i svođenje budžetskog deficita na 1,75% BDP-a, kao i ograničavanje rasta penzija i plata.

 
Politički život

Novi martovski ultimatum

Marinko M. Vučinić   
subota, 07. april 2018.

 Moje pleme snom mrtvijem spava,

suza moja nema roditelja,

nada mnom je nebo zatvoreno,

ne prima mi plača ni molitve

Petar Petrović Njegoš 

 
Komentar dana

Lažni sjaj "Er Serbie"

Aleksandar Kostić   
nedelja, 04. avgust 2013.

Srbija dakle u novu kompaniju ulaže ne sto, već mnogo više miliona dolara, skoro duplo više od Etihada a dobija samo 51%, dok stručnjaci najavljuju da „Er Srbija“ može da postane profitabilna tek 2016, što takođe nije garantovano. Stvaranje „Er Srbije“ stoga je daleko od velikog uspeha.

 
Kulturna politika

Srbija, latinica i "latinica"

Vasilije Kleftakis   
nedelja, 20. septembar 2009.
Treba se zaista ozbiljno zapitati zašto je, i kome je stvarno potrebno da hrvatska abeceda (gajevica) – pod lažnim imenom "latinica" – danas tako masovno preovlađuje u Srbiji, mada Srbi imaju sopstveno i daleko savršenije pismo od gajevice.
 
Politički život

Da li će Ukrajina postati punopravna članica NATO?

Vladimir Jevtić   
petak, 06. april 2018.

Ove godine, u martu, prva potpredsednica Vrhovne Rade Irina Geraščenko napisala je na svom nalogu na Fejsbuku da se na sajtu NATO pojavila informacija da je Ukrajina dobila status kandidata za prijem u ovu organizaciju. Međutim, Ukrajina ne može da postane punopravna članica NATO sve dok traje sukob u Donbasu.

 
Komentar dana

Hrvatske cigarete i srpski pušači ili dugo putovanje u Evropu

Vojislav M. Stanojčić   
petak, 26. jul 2013.

A niko ne treba da se iznenadi, ako sem opštih zahteva Evropske unije koji se moraju ispuniti i pojedine zemlje članice postave Srbiji svoje posebne uslove - prema sopstvenim potrebama i interesima.

 
Kulturna politika

Moj poštovani psihijatar

Dragoslav Mihailović   
nedelja, 20. septembar 2009.

Već drugi put me gospodin Ivan Klajn kiti nekim počasnim osobinama. Prvi put udelio mi je lepa zvanja šoviniste i lokaliste (zaboravivši, doduše, rasizam i antisemitizam). Sada je od toga, izgleda, odustao i tvrdi, biranim profesorskim rečima kako samo on to ume, da sam sumanut i lud.

 
Politički život

Zaključak Vučićevog "unutrašnjeg dijaloga" o Kosovu - da ga priznamo, ali da ne priznamo da smo priznali

Dejan Mirović   
utorak, 03. april 2018.

Većina učesnika u unutrašnjem dijalogu se zalagala za „status kvo“ i „čekanje bolje prilike“. Međutim, Vučić je izneo da on odbacuje većinski stav učesnika dijaloga. Srbija neće dobiti „ništa“ ako se posluša većinski stav učesnika dijaloga, već će samo „izgubiti“ kazao je srpski predsednik.

 
Komentar dana

Agenda ponosnog Evropljanina - Evropa nije EU

Marko Đurđević   
sreda, 24. jul 2013.

Tvorci Evropske unije, po našem zapažanju, imaju jasnu pretenziju da izjednače pojmove Evropa i Evropska unija, kako bi kada se kaže Evropa mislilo zapravo na Evropsku uniju.

 
Kulturna politika

Sporenja o Rečniku srpskohrvatskog jezika SANU

Zora Latinović   
nedelja, 20. septembar 2009.

Ivan Klajn, član Odbora za Rečnik SANU, kaže: "Neupućen čitalac mogao bi poverovati da stvari stoje onako kako ih predstavlja Dragoslav Mihailović: grupica ’jezičkih karijerista’ uređuje rečnik po ’dinarskim’, ’hrvatskim’ i ’crnogorskim’ merilima."

 
Politički život

Oblici antifašizma i imperativ resuverenizacije

Miroslav Samardžić   
ponedeljak, 02. april 2018.

Resuverenizacija otvara mogućnost stvaranja alternativnog koncepta neoliberalizmu, koji danas dominira. Srbija treba da bude jaka, socijalna i demokratska država, koja uvažava prava svih svojih građana, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost. 

 
<< Prva < Prethodna 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Sledeća > Poslednja >>

Strana 191 od 436

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner