Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Uspon i kriza Evropske unije (II) - Osnivanje i defekti Evropske monetarne unije (EMU)

Miroslav Samardžić   
sreda, 28. oktobar 2020.

Bez obzira na značajne razlike u nivou razvijenosti pojedinih država u EU se primenjuju zajedničke politike koje su uglavnom utvrđene u skladu sa interesima Severa

 
Prenosimo

Realnost je da je Kosovo nezavisno i da nikada ponovo neće biti deo Srbije

Bernd Poselt   
sreda, 13. novembar 2013.

Sto pet zemalja u svetu priznalo je nezavisnost Republike Kosovo. Sa moje tačke gledišta, nije realno pričati o prethodnom vremenu jer se to nikada neće promeniti. Sa druge strane, razumem poziciju srpske Vlade kao vlade suverene države. 

 
Ekonomska politika

Alternativni putevi saniranja posledica finansijske krize u svetu

Oskar Kovač   
subota, 25. septembar 2010.

Brojanjem kvartala sa pozitivnim stopama rasta moglo bi se zaključiti da je svetska ekonomska kriza uglavnom prošla. Ostaju teške posledice u finansijskom i realnom sektoru. Izložićemo alternativne puteve saniranja posledica krize.

 
Savremeni svet

Uspon i kriza Evropske unije (I) - Nastanak i razvoj evropskih integracija

Miroslav Samardžić   
nedelja, 25. oktobar 2020.

Veliki preokret doneo je Ugovor iz Mastrihta 1992. kada je stvorena Evropska unija i njena institucionalna strukutra koja, uz izmene koje su donosili docniji ugovori, postoji i danas.  To  je “treća Evropa”.

 
Prenosimo

Baciće me kao isceđenu krpu

Aleksandar Vučić   
subota, 19. oktobar 2013.

Početkom februara 2003. razgovarali smo Đinđić, Čedomir Jovanović i ja. Čeda je tu da potvrdi. Bio je težak razgovor, ali Đinđić je na racionalan način govorio o pritiscima spolja, govorio o tome šta moramo s Kosovom da napravimo, jer nas ti spolja nikad neće ostaviti na miru.

 
Ekonomska politika

Uv(ij)ek ista priča

Siniša Stefanović   
ponedeljak, 06. septembar 2010.

Građansko je pravo i obaveza da se o javnim investicijama, o koristi ili šteti od uloženog državnog novca, javno raspravlja. To je osnovno demokratsko pravo, kao što je trošenje državnog novca osnovno demokratsko pitanje. Moralna je obaveza da se kritički misli i bude spreman da se izrečeno javno brani.

 
Savremeni svet

Korona virus kao usud globalizacije i odraz u ogledalu savremenog čovečanstva – moglo je i gore

Milanko Šekler   
subota, 12. septembar 2020.

Koronavirus nije ni najopasniji ni najbezazleniji virus koji postoji pod ovom kapom nebeskom. Ono što ga čini posebnim je samo činjenica da je on potpuno nov virus za čovečanstvo

 
Prenosimo

Srbija svoj udeo u firmi "Er Srbija" višestruko preplatila u odnosu na partnera iz Emirata

Slobodan Georgiev   
petak, 08. avgust 2014.

BIRN Srbija objavljuje nacrt ugovora između Vlade Srbije i „Etihad airways“ i otkriva da je država Srbija za 51% vlasništva u novoformiranoj „Air Serbia“ platila višestruko u odnosu na partnera iz UAE.

 
Politički život

Kako je "Za našu decu“ evoluiralo u "Jedan narod, jedna država, jedan vođa"

Cvijetin Milivojević   
petak, 04. decembar 2020.

Kao svoj skroman doprinos, predlažem slogan „Poslednja šansa“. Za Njega i Njegove, za sve nas, za Srbiju. I, to sve u kondicionalu – sve pod uslovom da odluči da ispuni svoju, u tri godine, tri puta datu reč, ali i ustavnu obavezu i, kao predsednik Republike, povuče se sa mesta predsednika Es-en-esa.

 
Komentar dana

Ustavni sud nije bio dobar "čuvar Ustava" - male su šanse da će ubuduće biti bolji

Slobodan Orlović   
ponedeljak, 26. decembar 2016.

Uliva li novi sastav Ustavnog suda poverenje da će, kao nezavisan i samostalan organ, štititi Ustav od velikih političkih udara koji, sve su prilike, slede u državi (prenos dela suverenosti na EU i NATO, konačna desuverenizacija na KiM, na primer). 

 
Komentar dana

Televizija BN se otvoreno stavila u funkciju velikobošnjačke propagande i širi defetizam po pitanju sudbine RS

Nikola Malbaški   
sreda, 11. januar 2017.

 BN televizija "dušebrižnički" preti srpskom narodu u BiH da će "dobiti sankcije" ako se ne bude pokoravala volji Bošnjaka, a da je Dodikova ideja o izdvajanju RS i zajednice sa Federcijom BiH  "nerazumna i neuračunljiva".

 
Kulturna politika

Niko nema što Srbin imade – dva pisma u pravopisu

Vasilije Kleftakis   
ponedeljak, 19. mart 2012.

Pitanje daljeg opstanka i eventualnog oporavka položaja srpske ćirilice u Srbiji uopšte nije jezikoslovno pitanje. To čak nije ni prevashodno političko pitanje! To je isključivo političko pitanje.

 
Politički život

Proterivanje ambasadora kao još jedan igrokaz Vučića i Mila

Dejan Mirović   
četvrtak, 03. decembar 2020.

Zato Vučić u snishodljivoj reakciji na proterivanje Božovića govori u suštini, o prijateljskim i bratskim odnosima sa Đukanovićem (jer on je proterao ambasadora a ne narod) umesto da crnogorskom ministarstvu spoljnih poslova postavi pitanje o kršenju ljudskih prava srpske penzionerke Branke Milić, koja se već dve godine nalazi u srpskoj ambasadi u Podgorici

 
Komentar dana

Božić u Zagrebu - Vučić zloupotrebljava Srbe u Hrvatskoj zarad sticanja jeftinih, političkih poena

Janko Veselinović   
petak, 06. januar 2017.

Smatram da je Aleksandar Vučić svojim gestom izgubio kredibilitet, ne samo kod Srba iz Hrvatske, već i kod građana Srbije, jer ih ponovo gura u rat, a za samo četiri godine ponovo smo otvorili sukobe sa svim narodima na prostoru bivše Jugoslavije.

 
Kulturna politika

Zašto se poznate ličnosti angažuju da obavljaju prljave političke poslove

Brendan O'Nil   
subota, 25. februar 2012.

Upečatljivije od svih ostalih, nekoliko hiljada stanovnika Foklandskih ostrva osećalo se pozvanim da organizuje povorku automobila, tokom koje su mahali britanskim zastavama i transparentima sa natpisom „Falk you, Sean!“.

 
Politički život

Dinko Gruhonjić i granice slobode mišljenja

Marinko M. Vučinić   
utorak, 01. decembar 2020.

 O ovakvim neprimerenim i neprihvatljivim generalizacijama i isključivim osudama nije se oglasila samoproklamovana antifašistička i građanjistička javnost, naprotiv, oni su listom ustali u odbranu prava na slobodu mišljenja Dinka Gruhonjića koji se u svom tekstu služi najprizemnijim i neargumentovanim uopštavanjima i diskvalifikacijama

 
Komentar dana

Zašto je malim i neutralnim zemljama, poput Srbije, potrebna jaka armija

Vladimir Jevtić   
utorak, 03. januar 2017.

Srbija je neutralna zemlja i ne pripada ni jednom bloku i zato je važno da se naš glas čuje u međunarodnoj politici, a da bi se naš glas čuo potrebno je da ima potporu. Potporu u jakoj armiji. Samo zemlje koje imaju jaku vojsku predstavljaju značajne igrače na međunarodnoj političkoj sceni.

 
Ekonomska politika

Da li je Srbija prezadužena?

Mlađen Kovačević, Vladimir Vučković   
ponedeljak, 06. septembar 2010.

Vladimir Vučković: Jesam za povremene intervencije NBS, ali ne ovakve predvidive, koje odgovaraju špekulantima. Mlađen Kovačević: Imam malo razumevanja za prezadužena preduzeća jer nisu mogla da predvide svetsku ekonomsku krizu.

 
Savremeni svet

Narodni suverenitet ili neoliberalna globalizacija

Miroslav Samardžić   
utorak, 11. avgust 2020.

Potrebno je razviti široku debatu o tome da  li se i kako, u Srbiji može ostvariti koncept narodnog suvereniteta. Ideja o tome da EU nema alternativu je diskreditovana zbog krize koja u njoj vlada i nema izgleda da bude prevaziđena. Kejnzijanski koncept suvereniteta može biti ostvaren samo na dovoljno velikom prostoru na kome postoji ekonomija obima

 
Prenosimo

Kakvi su stvarno odnosi Srbije i Hrvatske - od beznađa do bespuća

Milan Dinić   
sreda, 16. oktobar 2013.

Prema tome, pomirenje Srbije i Hrvatske preko tapšanja po ramenu, neformalnih susreta bez kravata, sedenje po kafićima ili vožnja brodom na „nekada našem moru“ je veštačko sve dok postoje ljudi koji ne mogu da se vrate svojim kućama

 
<< Prva < Prethodna 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 Sledeća > Poslednja >>

Strana 123 od 436

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner