петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Коментар дана

Вучићеве дилеме или немоћ – да ли ће Вучић постати Вук

Емил Влајки   
среда, 17. мај 2017.

Вријеме је да Вучић промијени плочу и да од вучића постане вук. У сваком његовом јавном наступу, његова се немоћ све више очитује. Његови „пријатељи“ су га напустили, Њемачка на првом мјесту која јасно одобрава великоалбански експанзионизам. 

 
Културна политика

"Кока-Кола социјализам" и американизацијa Србије

Маринко М. Вучинић   
уторак, 17. јул 2012.

То је само један поглед историчарке која жели да уопшти лични доживљај америчког сна, стварајући једнострану и површну слику поменутог раздобља југословенског друштва, које се споро ослобађало идеолошког наслеђа државног социјализма.

 
Политички живот

Од "Активног центра" до Српске напредне странке - Национална идеологија и лични интереси

"Отаџбина"   
уторак, 20. октобар 2020.

Именовање Петра Петковића за директора Канцеларије за Косово и Метохију је класичан пример када један политичар због каријере и привилегија напрасно мења идеологију

 
Коментар дана

Од Владе на дар

Слободан Орловић   
петак, 12. мај 2017.

Како назвати поклањање државног, народног новца некима од грађана а не и оним другим или свима који су у истим или још горим економским проблемима?

 
Културна политика

Јунак нашег доба

Никола Маловић   
уторак, 26. јун 2012.

Нама треба Јунак нашег доба. Онај ко би јасно казао истину да, иако дно не постоји, не постоји ни шанса да нас без борбе, споје с онима с којима, о ужаса (!), цивилизацијски јесмо. На најнижој европској љествици.

 
Политички живот

Друга Србија 30 година после

Павле Ћосић   
понедељак, 19. октобар 2020.

Много пута су ме странци питали како је могуће да у Србији постоји тако организована група људи која директно ради против Србије. Увек им одговорам да су за то највише криве управо владе западних држава које од самог почетка сукоба у СФРЈ не само да фаворизују страну супротну од српске, него је и величају, макар пред њиховим очима вршила злочине невероватних размера

 
Коментар дана

„Протест против диктатуре“ и режимско спиновање

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 10. април 2017.

Онолико колико моја скромна памет досеже, могу рећи да сам готово апсолутно сигуран да ове протесте није нико унапред организовао. А поготово иза њих не стоји нико „споља“ – барем не од почетка и не као иницијатор. 

 
Културна политика

Атеље 212 или почетак парања

Весна Николић   
понедељак, 18. јун 2012.

Шта је још последица "координације"? Последица је и то што глумци који нису у сталном радном односу, у случају да су добили неку улогицу, не играју ни то, јер се  њихове  представе и не стављају на репертоар због заузетости стално запосленог колеге.

 
Политички живот

Извод из „дневника увреда“ са друштвених мрежа на рачун преминулог митрополита Амфилохија и СПЦ

НСПМ   
субота, 31. октобар 2020.

Тужну вест да се Митрополит Амфилохије представио Господу - неки су, нажалост, са радошћу дочекали.

 
Коментар дана

Скупштина мора да ради - председнички избори не могу бити изговор за блокаду

Слободан Орловић   
уторак, 14. март 2017.

Сада имамо случај да Скупштина не заседа а морала би. Устав је ту јасан – Скупштина редовно заседа шест месеци годишње, а може и више (ванредна заседања или седница на државни празник, на пример). У редовним, мирнодопским приликама мање не сме. Пролећно тромесечно заседање отпочело је, како Устав и налаже, првог радног дана у марту (чл. 106). Па прекинуто.

 
Преносимо

Петпарачке приче

Владан Динић   
уторак, 10. децембар 2013.

Да ли ће преподобни херој успети да се одупре мрачним неидентификованим силама; хоће ли се антијунаци повезани бананама и ћелавим гумама удружити и окренути леђа ономе који тврди да заправо ништа не може да их посвађа; какву улогу ће у свему имати зли тајкуни маркетиншко-политичко-привредне-новинарске елите?!

 
Економска политика

„Случај акцизе“ и русофобија: медијска јавност против јавног интереса

Никола Танасић   
среда, 19. јануар 2011.
Сузбијање свести о елементарном економском патриотизму на коме почива апсолутно свака здрава економија у свету представља застрашујућу, ужасавајућу тековину прве деценије слободе медија у Србији.
 
Савремени свет

Сумрак либерализма

Александар Радовић, Владан Ивановић   
понедељак, 01. јун 2020.

И док је финансијска криза из 2008, као скоро и све пре, била криза тражње, дотле је криза убрзана вирусом много више од тога. То је комбинована криза. Криза понуде и криза потражње. Велики делови развијених привреда су се успорили, посебно сектор услуга. То се дешава само у ратним временима

 

 
Преносимо

Ретко сам грешио - политичка исповест Ивице Дачића

Ивица Дачић   
уторак, 10. децембар 2013.

Зато је добро да се Вучићева странка профилише као умерена десница, конзервативна странка. Зато нисмо конкуренти, али смо сарадници. То је та црвено-црна коалиција као у Немачкој. ДС покушава да се представи као друга странка, што није тачно. То је грађанска опција која нема везе с левицом.

 
Економска политика

Јеретичка питања о инертности и сервилности

Јован Б. Душанић   
четвртак, 13. јануар 2011.

Због чињенице да се ЕУ већ годинама не успева да избори са глобалном кризом, поставља се логично питање: да ли ће ЕУ уопште постојати кроз једну деценију, а ако и опстане, колико ће се она разликовати од ЕУ којој смо тежили и којој смо се безалтернативно упутили?

 
Савремени свет

Још један извештај из Њујорка, или две визије света и човека после короне

Александар Новаковић   
субота, 02. мај 2020.

Људи носе маске и држе дистанцу, оног ко не носи маску у пролазу опсују. Реч је о социјалној стигми, али и друштвеној одговорности

 
Преносимо

"Пресуде као поклон српским злочинцима"

Е новине   
четвртак, 23. јануар 2014.

Штавише, незаслужена милост коју су им великодушно уделиле судије унеколико обесмишљава очекиване процесе пред србијанским правосуђем, ако, по обимној хашкој документацији и злочинима за миленијуме робије, уопште буду и покренути.

 
Економска политика

Србија и Међународни монетарни фонд

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
понедељак, 10. јануар 2011.

Развијене земље "заборављају" како, чиме и колико дуго су браниле развој своје економије од конкуренције других земаља. Када су постале моћне и развијене оспоравају неразвијеним земљама право да бране своју привреду и свој развој.

 
Савремени свет

Corona mundi, „Велики страх“ и свет на раскршћу

Часлав Д. Копривица   
субота, 25. април 2020.

Садашњу космичку кризу одликује снажан утисак безизлазности – и то не само објективне безизлазности него се чак не показује ништа што би могло пружити какав-такав привид алтернативности, макар до даљњега

 
Преносимо

За референдум о ЕУ интеграцијама

Војислав Коштуница   
среда, 04. децембар 2013.

Излазак Србије из европских интеграција у основи значи успостављање нове политике међудржавне сарадње. То ће рећи да би следећи корак у новој политици Србије био успостављање јаке билатералне политике уместо досадашње политике европских интеграција.

 
<< Прва < Претходна 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Следећа > Последња >>

Страна 116 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер