уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Речи и мисли > Речи и мисли 103
Речи и мисли

Речи и мисли 103

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Лазић   
понедељак, 26. јануар 2009.
"Да Обама прави 'леба, ја би' и тај 'леба јела"

"Обами су честитали сви политичари који вам падну на памет, од Ангеле Меркел. Саркозија, Бароза, Запатера, до Нелсона Менделе. Сви наивни су се у својим честиткама нечему понадали, али не и Хамас, Путин и Тадић. Хамасове вође тврде да Обама није никаква промена у односу на Џорџа Буша, Путин је изразио скепсу поручујући да се 'највећа разочарења рађају из велике наде'. А председник Србије, ваљда једини на свету, уопште није послао честитку новом америчком председнику. Он, који воли да честита и кучету када залаје и птици када полети, Обами је послао честитку после новембарских избора. У међувремену му се није свидео Обамин избор сарадника, пре свих чувени антисрбин Џон Бајден и већ ноторна антисрпкиња Хилари Клинтон." (Светлана Лукић, у уводнику за кога "E-новине" тврде да је разлог за "рушење сајта Пешчаника", 23. јануар 2009, Радио "Б92")

2 in 1

"Постоје два Бориса Тадића. Један је онај који је сломио отпор Млађана Динкића за потписивање гасног аранжмана са Русима. Један је онај који Вука Јеремића гура да се понаша патриотски и да брани Косово и Метохију. А други је овај који у унутрашњој политици изиграва вођу. Диктатора. Згадило ми се кад је Шкундрић један дан рекао да Мађарска нема гаса да помогне Србији, да би сутрадан државна телевизија јавила да је председник Србије Тадић обезбедио из Мађарске гас за Србију. У којој то земљи ја живим? У Србији или земљи Бориса Тадића?" (Томислав Николић, председник СНС-а, 22. јануар 2009, "НИН")

Мицање сица

"Ви све миц по миц, оде сиц, оде Косово, људи... О чему ви сада овде разговарате – треба да слушамо господина Шабића, да нам прича о његовим проблемима, а имамо тему веома важну за ову државу. Позивам посланике са Косова из владајуће коалиције да се огласе, како вас није срамота да се вратите доле?! Седите овде као стрине и гласате за све што вам се понуди!" (Велимир Илић, шеф посланичког клуба НС-а, 22. јануар 2009, РТС)

Уа ми!

После обрачуна присталица СДП и СДА у Новом Пазару:

"У Влади вероватно мисле, Расим је толерантан, он неће да нам прави проблеме, Угљанин је луд, може свашта да направи, дај да њега смиримо. Али ја кажем, ако смо толерантни то не значи да смо будале." (Расим Љајић, председник СДП-а и министар рада и социјалне политике, 20. јануар 2009, "Правда")

"Тадић, Цветковић и Дачић треба да се стиде! Они годинама хране људе да праве сукобе у Санџаку! После свих упозорења и Љајићу и Цветковићу, имам утисак да су они само храбрили бандите..." (Сулејман Угљанин, председник СДА и министар без портфеља, 20. јануар 2009, "Прес")

"У Новом Пазару се не виђамо, у Влади се поздравимо." (Расим Љајић, о односу са Сулејманом Угљанином, 23. јануар 2009, "Политика")

&

"Замислите министра који узима правду у своје руке, организује и командује присталицама да батинају, руше, демолирају... О свему смо обавестили и председника, и премијера, и министра Дачића. Сви су на улици чули министра Угљанина како виче 'Алаху акбер'." (Мехо Омеровић, посланик СДП-а, 20. јануар 2009, "Прес")

"Лично ћу од Тадића тражити да скине Омеровића са листе посланика! Срамота је да ДС има човека који лаје као пас!" (Сулејман Угљанин, 20. јануар 2009, "Прес")

Пропаст нема алтернативу

"Србија је данас потпуно дезоријентисана и подсећа на неког ко лута по магли везаних очију. На паролу ове владе да ЕУ нема алтернативу, коју није изговорила ниједна европска земља, ми одговарамо: Србија нема алтернативу!" (Војислав Коштуница, председник ДСС-а, 20. јануар 2009, "Вечерње новости")

"Не васкрсне ли политички и трећи пут, Коштуница ће у српску историју остати записан као неко ко је, разуме се, не сам – победио Милошевића – и изгубио све остало. Изгубио је од Ђинђића, изгубио од Ђукановића, изгубио од Тадића, изгубио од Тачија, од Солане и Мантера… Као да је све чега се дотакао и за шта се борио на крају пропало, или било осуђено на пропаст." (Ђорђе Вукадиновић, 22. јануар 2009, "Време")

&

"Они [чланови ДСС-а] који су отишли мали људи и ситне душе о којима не треба причати." (Борко Илић, нови председник новосадског ДСС-а, 24. јануар 2009, "Политика")

Зауставите Ројтерсов превод!

Ивица Дачић, као председник СПС-а:

"СПС се одрекао заоставштине и политике Слободана Милошевића, која је проузроковала крвави распад бивше Југославије. Ми не можемо променити прошлост, али можемо да променимо садашњост и будућност – сада смо више европска странка него неке које су учествовале у свргавању Милошевића." (19. јануар 2009, "Ројтерс")

"Ја то нисам рекао и тражио сам да се то демантује. Говорио сам у много ширем контексту, о потреби стварања новог СПС-а, уопште се нисам бавио прошлошћу. Добио сам објашњење да је грешка у преводу." (21. јануар 2009, "Прес")

Јавите Ђури да одблокира бифе

"Новинари не извештавају ни о законима ни о важним посланичким иницијативама у Народној скупштини, њих само занима колике су дневнице и порције у скупштинском ресторану. Они само пишу о бифеу и колико посланицу једу, а посланици од новинара не могу да уђу у бифе, јер они само седе доле и једу. " (Весна Пешић, посланик ЛДП-а, о блокади скупштинског бифеа, 23. јануар 2009, "Политика")

"Немој, Тодоровићу, нова ти је ципела, пропашће!" (Томислав Николић, за скупштинском говорницом, Драгану Тодоровићу, на лупање ногама посланика СРС-а, 22. јануар 2009, РТС)

"Садашња атмосфера је неизвесна." (Славица Ђукић-Дејановић, председница Скупштине, о блокади парламента, 23. јануар 2009, "Политика")

Закон о прекомерном лобирању

"Ја вам гарантујем лично да ће 250 посланика у парламенту, сваки од њих лично добије све критике овог закона и све посланичке групе и све институције." (Жељко Митровић, власник "Пинка", о предлогу Закона о прекомерном обједињавању и власништву јавних гласила, 18. јануар 2009, "Утисак недеље")

"Требало га је [Жељка Митровића], кад је то најавио, питати чиме ће да убеђује посланике – новцем или аргументима, или је, можда, новац најбољи аргумент?" (Томислав Николић, шеф посланичког клуба Напред Србијо, 20. јануар 2009, "Политика")

"Уколико Министарство културе предлаже закон којим би се на бољи начин уредила област информисања и на тај начин заштитио јавни интерес, онда мислим да било какво лобирање, које би било против тога, неће бити могуће у парламенту." (Нада Колунџија, шеф посланичког клуба За европску Србију, 20. јануар 2009, "Политика")

Неорганизована деца

"Очигледно је да организовани криминал целој држави баца рукавицу у лице. Када обични људи то гледају, а нарочито деца, њима изгледа да је организовани криминал по својој моћи изнад државе. То није тачно. Нико није јачи од државе." (Ивица Дачић, као министар полиције, 21. јануар 2009, "Прес")

Кумство које се одбија

На суђењу по тужби Владимира Бебе Поповића против Душана Михајловића:

"Своје наводе сам засновао на Поповићевом сведочењу пред Специјалним судом током суђења за убиство премијера, а које је објављено у књизи у издању Хелсиншког одбора за људска права у Србији. Поповић је овде изнео чињенице које ми нису биле познате док сам био министар. Не желим да верујем да је сада покојни премијер био шеф мафије, а Поповић само курир. Верујем да је Поповић био шеф мафије који је мафијаше повезао са Ђинђићем. Људи таквог формата као Чуме и Легија не долазе свакоме на ноге. Мене, рецимо, нису слушали. Онај коме они морају да се одазову и дођу му на ноге је њихов шеф. Могао сам и ја да будем нови кум српске мафије... Шта је спојило Бебу, Ђинђића, Чумета и Легију? Ту се крије тајна неуспеха 5. октобра и пропасти реформи. Беба је Ђинђићу стављао у уста оно што никада не би рекао... Ђинђића су убили Бебини одбегли пријатељи." (Душан Михајловић, бивши министар полиције, 23. јануар 2009, "Политика")

"Молим вас да бившег министра опоменете да ме не ословљава надимком Беба, јер ћу онда и ја њега називати надимком Крме, по којем је познат међу својим пријатељима." (Владимир Беба Поповић, бивши шеф Бироа Владе Србије за комуникације, обраћајући се судији, 23. јануар 2009, "Политика")

Сигурна кућа и несигуран мозак

О скупштинском боравку Миладина Ковачевића у пратњи посланика СРС-а:

"Дошао сам на позив пријатеља који су били на мојој страни. Моју посету не треба доводити у везу ни са једном политичком странком или посланичком групом, дошао сам да захвалим бројним људима који су му помогли. Као грађанин Србије имам право да имам увид у све као и остали грађани и само користим те погодности. Пошто се осећам сигурно у својој земљи, дошао сам да видим како функционише." (Миладин Ковачевић, студент који пред српским правосуђем оптужен за пребијање колеге у САД, 23. јануар 2009, "Политика")

"Сви грађани, па и они који се налазе иза решетака су грађани ове земље. Важно је да се закон примењује на све и да нико није ван закона." (Славица Ђукић-Дејановић, 23. јануар 2009, "Политика")

"Потпуно ми је нејасно да неко ко је у тако деликатној позицији, као што је Миладин Ковачевић, помисли да му овако нешто може помоћи у даљем развоју ситуације. Кад би имао мозга, могао би да направи аналогију и са неким хашким бегунцима које су штитили радикали и са тиме како су они завршили." (Божо Прелевић, адвокат, 23. јануар 2009, "Политика")

&

"Није уобичајено у свету да људи против којих су расписане међународне потернице због тешких кривичних дела улазе у парламенте и ту лекцију би морао да научи и [Миладин] Ковачевић." (Борис Тадић, председник Србије, 24. јануар 2009, "Блиц")

Субаше и испаше

"Доста је било да жирафе живе у Београду, а да пасу у Србији. Хајде мало да жирафе живе у Србији, а да пасу у Београду." (Драган Марковић Палма, градоначелник Јагодине, 20. јануар 2009, "Б92")

Љупче Који Је Пописан

Љупче Павловић, зв. "Индијанац", председник алексиначког Удружења Индијанаца у Србији:

"Кад сам дефинитивно затворио пекару, дође ми дуг од Пореске управе за који никада нисам сазнао колика је главница. После ми исеку струју, без обзира на погрешно уписане податке о власнику бројила и плаћен рачун... И онда случајно чујем да се неко на попису изјаснио као Марсовац. Падну ми на памет Винету и Бик Који Седи, моји омиљени Индијанци. Кад су дошли да изврше попис, људи а не ствари, ја се пријавим као Индијанац. Удружење смо после формирали, 2005. године."

"Фале нам само ћебад заражена вариолом, или птичјим грипом, на пример. Такав је осећај – Индијанци у САД и Срби у Србији живе истим животом. Њих је влада САД убијала; и нас је, деведесетих, санкцијама, не само током бомбардовања. А и то бомбардовање, то је исто као она заражена ћебад. То вам је један круг око гета у коме смо. Други је онај унутрашњи, где тајкуни купе за џабе предузеће па га додатно упропасте, као што је то овде случај. Зар нисмо онда сви ми Срби – Индијанци?" (22. јануар 2009, "НИН")

ВРЕМЕПЛОВ

Душан Михајловић, као министар полиције:

"Да сам главни уредник или власник медија, ја бих Беби Поповићу подигао споменик." (о раду шефа Бироа за комуникације током ванредног стања, мај 2003, "НИН")

"Не знам како вам падају на памет таква питања, па господин Легија се одазвао на сваки судски позив и зашто би[смо] хапсили неког ко се понаша као савестан грађанин? Милорад Луковић се не налази на списку лица с којима МУП има проблема." (на питање "да ли ће полиција бити у стању да ухапси Легију ако се наводи из писма Љубише Бухе покажу као тачни", фебруар 2003, "Данас")

 

Од истог аутора

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер