Početna strana > Prenosimo > Zapad hoće Nikolića na vlasti
Prenosimo

Zapad hoće Nikolića na vlasti

PDF Štampa El. pošta
Dragan Todorović   
nedelja, 10. april 2011.

(Danas, 10. 4. 2011)

Beograd - Nema suštinske razlike između Borisa Tadića i Tomislava Nikolića, jer i jedan i drugi su tu da ispunjavaju naloge iz Brisela i Vašingtona. Zapad, ali i zemlje u regionu priželjkuju, međutim, dolazak Nikolića na vlast, jer su ubeđeni da će on biti „mnogo mekši za saradnju“ i da će uraditi sve ono što Tadić možda ne bi.

Zato je svejedno ko će od njih dvojice da pobedi na sledećim parlamentarnim izborima jer suštinskih promena neće biti. Građani će jednako teško da žive i dalje, kaže u intervjuu za Danas Dragan Todorović, potpredsednik Srpske radikalne stranke i šef poslaničke grupe SRS u republičkom parlamentu.

Čija pobeda bi vama bila draža?

- Nama je cilj da u koaliciju uđu Nikolić i Tadić kako bi se pokazala sva širina prevare. Između njih odavno postoji komunikacija, ali kada smo mi to shvatili, nažalost, vrag je odneo šalu.

Istraživanja pokazuju da Nikolićeva stranka ima podršku 41,7 odsto građana u ovom trenutku?

- Ne sporim da je situacija u zemlji takva da je ekonomski i socijalni krah tolikih razmera da građani jednostavno ne vide izlaz sem da se promeni vlast. Srbija je sada bukvalno došla do dna, ali i gora situacija može da nam se desi.

Po tom istraživanja radikali imaju podršku nešto više od sedam odsto građana?

- Svako istraživanje u ovom trenutku je informativnog karaktera i ne daje pravu sliku, ali ne želim da kažem da su ta istraživanja netačna. Radikalima rejting sada nije toliko bitan. Važno je da smo potpuno stabilizovali stranku i da nam se vraća članstvo koje je shvatilo svu obmanu.

Kako ćete odgovoriti na poziv predsednika Srbije o nacionalnom konsenzusu oko ulaska Srbije u EU?

- Sada je to potpuno licemerno, nakon deset godina puta koji nema alternativu, pozivati na konsenzus. Da li smo mi pozivani na konsenzus kada su donošene odluke o dolasku Euleksa na KiM, o donošenju zakon o SSP? Čak ni poslovnik u parlamentu nije donet konsenzusom. Nećemo da učestvujemo u tome.

Ali ste ušli u upravne odbore gradskih javnih preduzeća zajedno sa demokratama?

- To je bila odluka gradskog odbora i doneta je u vreme kada sam ja bio u Moskvi. Lično sam protiv te odluke i nikada se neću složiti sa njom jer mislim da je štetna za SRS. Čekam da vidim te rezultate koji su navedeni kao razlog za ulazak u upravne odbore.

Da li ste sa DS postigli dogovor i da predstavljate neku vrstu alternative G17 plus u republičkom parlamentu?

- Nama sada nije cilj ulazak u vlast i te spekulacije su potpuno bespredmetne. Boris Tadić i DS su naneli najveću moguću štetu Srbiji. Mi smo za izbore i to odmah, jer smatramo da se nagomilani politički i ekonomski problemi najbolje rešavaju na izborima, a ne na ulici.

I dok kritikujete DS i Tadića često ste vrlo blagonakloni prema Vuku Jeremiću?

- Blagonaklon sam prema njemu jer on koliko-toliko u zavisnosti od okruženja u kome se nalazi često uradi i kaže nešto drugačije, kao što je primera radi rečenica - evropeizam nije mantra i novi marksizam. To je tačno, jer se sve svelo na to ako nisi za EU ti si za Goli otok.

Da li biste Jeremića rado videli među radikalima?

- U ovom momentu mislim da je to potpuno nemoguća stvar jer je Jeremić lojalan Tadiću i ja tu osobinu kod ljudi veoma poštujem.

Zbližavanjem DSS i SNS radikali su ostali potpuno usamljeni. Sa kim vi sada možete da sarađujete?

- Možemo zajedno sa onima koji su za beskompromisnu borbu protiv kriminala i korupcije, koji neće pristati ni po koju cenu na nezavisnost Kosova i Metohije. Možemo sa onima koji su za apsolutni ekonomski i socijalni oporavak Srbije i koji su za vođenje nezavisne politike. Sa strankama koje su za ove principe mogli bismo da pravimo koaliciju.

Čini se da političkih protivnika imate mnogo više?

- To su oni koji se zalažu za ulazak u NATO, koji nemaju alternativu u EU i evroatlantskim integracijama. Apsolutno sa izdajnicima ne možemo ni u kakvoj varijanti, jer su oni za poslednje tri godine omogućili Briselu i Vašingtonu da sprovedu šta hoće.

Da li ste vi potpisali peticiju protiv progona Koštunice?

- Nisam smatrao da treba. Mislim da svako treba da stane na crtu. I ja sam bio izložen nekoj vrsti progona u vreme dok je Koštunica bio predsednik SRJ, pa on nije našao za shodno da na bilo koji način interveniše.

Kada očekujete dolazak lidera radikala Vojislava Šešelja?

- Sa zebnjom iščekujem 4. maj kada bi sud u Hagu trebalo da donese odluku o oslobađanju Vojislava Šešelja. Strah me je, jer oni koji su ga na osnovu političke odluke odveli sada moraju da ga puste, bez obzira na to što nema dokaza za njegovu krivicu i što je 36 svedoka tužilaštva prešlo na stranu odbrane. Ubeđen sam da će Šešelj vratiti Srpsku radikalnu stranku na pozicije koje je imala i koje joj pripadaju.

SRS je u subotu u beogradskom Domu sindikata održao miting podrške libijskom lideru pukovniku Muameru el Gadafiju. Na skupu su, uz čelnike SRS govorili Libijci koji žive u Srbiji i pročitano pismo lidera SRS Vojislava Šešelja iz Haga, koji je optužio režim Borisa Tadića da je izdao Libiju po diktatu Zapada. Okupljeni su burno zviždali na svako pominjanje predsednika Borisa Tadića i Nikole Sarkozija, nosili su četnička i libijska obeležja, a mogli su se čuti „Spremte se, spremte, četnici“, kao i libijske nacionalne pesme.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner