понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Вучић се плаши праве опозиције, у држави никада није било више криминала и корупције
Преносимо

Вучић се плаши праве опозиције, у држави никада није било више криминала и корупције

PDF Штампа Ел. пошта
Саша Радуловић   
понедељак, 25. јул 2016.

 Мандатар Александар Вучић се плаши озбиљне опозиције у парламенту, страх га је дискусије и зато одуговлачи с формирањем владе, каже у интервјуу за "Блиц" лидер Покрета Доста је било.

На наше питање зашто би Вучић одуговлачио када ће се свакако суочити са опозицијом, Радуловић каже:

- Што дубље уђемо у лето, то је мања вероватноћа да ће грађани гледати скупштинске преносе. Ако притом почне Олимпијада, онда су шансе за то још мање, па ако Вучић још продужи читање експозеа на пет сати и то оде дубоко у ноћ, онда је број људи који ће гледати те расправе бити занемарљив.

Али потпредседник СНС Миленко Јованов је за "Блиц" рекао да су напредњаци "разбили опозицију" на претходних неколико седница.

- Говоре ствари које немају везе са животом. Кажем у Скупштини да, иако није по пословнику, ДЈБ на основу гласова треба да добије потпредседничко место, као и да демократска правила налажу да председници одбора треба да буду и из опозиције, а добијем одговор да би "опозиција требало боље да проучи пословник јер тамо стоји да није обавеза". Играмо се глувих телефона.

И шта је решење?

- Решење је у грађанима.

На изборима за четири године?

- Што медији буду више причали о суштини, што се више буду бавили анализом, то ће и они бити осетљивији. Ако грађани не знају шта се дешава у Скупштини, власт ће, наравно, трајати дуже.

Како вам се чини састав овог новог парламента и повратак десно оријентисаних странака?

- Разноврсност је добра, али недостаје медијска компонента да би било комплетно и да се онда види ко расправља суштински, а где расправа постаје циркус, односно Фарма. До сада се 90 одсто расправљало о стварима које нису на дневном реду. Нама су неки симпатизери замерили што нисмо агресивно кренули, али ми желимо да поштујемо правила. Пословник каже да се расправља само о тачки дневног реда. Ако је тачка избор председника Скупштине, нећу да излазим из тог оквира. Можемо разговарати о референцама Маје Гојковић, о томе шта је радила раније. Њено прелетање је кредибилна тема.

 И наши одборници су прелетали. Имао смо у Старом граду одборницу, искључена је, затим на Палилули. Имали смо куповину у Новом Саду и било је још неколико покушаја

Јесте ли најжешћа опозиција?

- То је потпуно неспорно, и то грађани виде. Надам се да ће нам се остали придружити. Бавимо се суштином, држимо се правила и у оквиру тих правила нам ваља победити. С тим ограничењем да никада нећемо излазити из оквира расправе и да ћемо се увек бавити суштином. На ред ће долазити све теме и показаћемо како се то ради и како изгледа проактивна опозиција.

Јесте ли се покајали што одмах нисте направили власт са ДС на Врачару?

- И да је та коалиција направљена одмах, било би исто. Нормално је да након избора поставимо неке темеље политике, око тога смо разговарали и сагласили се, али проблем је што ДС није могла да сачува коалицију коју је направила зато што је дошло до трговине. СНС је купио одборнике Левице, ЛДП-а, Двери, направио договор са ДСС, па је ту СПС, Расим... Нама је било битно да мандат који смо добили од грађана испоштујемо, а то је потпуна транспарентност и то су црвене линије политике које смо повукли.

Кажу да су те црвене линије некада преоштре, замера вам се претерана принципијелност због које нисте у власти чак и тамо где је зависило од вас.

- То није тачно. Да смо радили другачије, био би то пут у пропаст. Кад се не држите принципа, дођете на власт, а политика остаје иста. Централни проблем државе је партократија, која је појела све сегменте друштва. Странке су важан део политичког система, али када се понашају партократски, кад мисле да је држава њихова, да могу да располажу свим ресурсима државе онако како странкама одговара, то је партократија, а ми смо против тога.

Како решити проблем политичких прелетача?

- Решење је у промени изборног закона, али политичка воља за то не постоји, па је нама једини начин да победимо под овим условима па да онда направимо промену, што ћемо и урадити.

И ваши одборници су прелетали?

- Имали смо у Старом граду одборницу, искључена је. Затим на Палилули, члан је изашао такође. Имали смо куповину у Новом Саду и још покушаја. То иде преко родбине или пријатеља одборника. Једној одборници је стављено 30.000 евра у крило. Нису је питали да ли хоће, већ су јој ставили новац у крило.

Ко је то урадио?

- СНС. Размишљали смо да ли да подносимо кривичне пријаве, шта да радимо, али питање је како то доказати. Одборници су уплашени, боје се последица и зато смо одустали. Тргује се са радним местима, новцем, становима... Треба да пређемо на комбиновани пропорционални већински систем, пола посланика да се бира по пропорционалном, пола по већинском систему и да тиме добијемо већу одговорност посланика.

А предлог да прелетање буде кривично дело?

- Поставља се питање како доказати. Људи су уплашени, размишљају о последицама, пријатељи или родбина могу да вам изгубе посао у јавном сектору. То је оно што је ненормално. Али не треба мењати закон тако да мандат припадне странци јер би то било цементирање партократије.

Долазите на протесте против рушења у Савамали. Да ли сте размишљали да ДЈБ организује нешто слично?

- Не. Протест је већ постојао, па смо се прикључили. Ту је кључно око чега смо се окупили и требало би да и друге политичке странке буду део тога. Бежати од њих је погрешно за организаторе. Имамо једну поруку. Она није страначка, већ порука поштовања владавине права. Покушај да се приватизује и да организатор буде важнији од протеста је погрешан.

Да ли су Вучић и Влада урадили макар нешто добро?

- Ниједну ствар за коју могу да их похвалим. Зато што суштински не граде систем, то је услов свих услова. Ви на делу имате разградњу свих институција и принцип "држава, то сам ја". Потребне су нам независне институције система. Вучић не гради систем, а да не говорим да је центар корупције у Србији.

 Шта год да се деси, ови избори су били почетак краја Вучића и СНС. Могуће је да он буде кандидат и на председничким изборима

Хоће ли нова влада трајати четири године?

- Сигуран сам да неће. Долазе нам председнички избори.

Хоћете ли бити кандидат?

- Не. Разматрамо ко би требало да буде. Ти избори ће значајно променити математику. Друга ствар, СНС ће изгубити наредне изборе у Београду. Могуће да ћемо после тога имати и парламентарне изборе. Имамо конфликт у СНС-у између мандатара и председника државе.

Зар не мислите да Николић више нема то чврсто језгро у странци?

- Мој разговор с председником је био мало другачији. Он још разматра хоће ли се кандидовати.

Хоће ли се Вучић кандидовати?

- То је могућност. Свестан је да губитак председничких избора значи крај његове власти, па ако не нађе доброг кандидата, сигурно ће размишљати у том правцу. Шта год да се деси, ови избори су били почетак краја Вучића и СНС.

Национална питања

Како бисте решили проблем Косова?

- Морамо да инсистирамо на основним вредностима, а те вредности су поштовање имовинских права физичких и правних лица, питање културних споменика, питање аутономије. Морамо да водимо рачуна о економским интересима Србије јер је Косово за нас јако важно тржиште. Када се тако поставе ствари, онда ће тензије бити спуштене.

Треба ли Србија да уђе у НАТО?

- Не. Треба да сарађујемо. НАТО нам није непријатељ, али то не значи да смо заборавили '99. годину. Живот иде даље.

ЕУ или Русија?

- Врхунски интерес је да будемо уређена земља какве су Данска, Холандија, Канада. Наш систем треба да личи на те системе. Мене то интересује. Пут ка ЕУ је последица главног интереса. Економска сарадња са Русијом да, али не желимо по систему да личимо на Русију.

Да ли сте за легализацију геј бракова и права ових парова да усвајају децу?

- На прво питање одговор је "да". Кад је у питању усвајање деце, постоје критеријуми на основу којих се процењује да ли неко може детету да омогући срећно одрастање, а сексуално опредељење није релевантно.

Да ли треба легализовати проституцију?

- Не. У Србији постоји озбиљан проблем са злостављањем жена. У другим земљама имају другачије ситуације, али би у Србији то било катастрофално.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер