Početna strana > Prenosimo > Priznati da je ukupan dil sa "Ju-Es Stilom" užasan promašaj
Prenosimo

Priznati da je ukupan dil sa "Ju-Es Stilom" užasan promašaj

PDF Štampa El. pošta
Đoko Kesić   
utorak, 31. januar 2012.

Srpski sportisti pokazali su da težak i odgovoran rad s određenom količinom inteligencije donosi vrhunske rezultate. Jednostavan recept za uspeh mogla bi da uzme i naša politička elita. Ali neće. Nisu skloni napornom radu, a ni inteligencija im nije jača strana. Jer oni su samo ponavljači.

Vlada Srbije danas preuzima železaru „Ju-Es stil" u Smederevu, pošto gazda iz Pitsburga hoće da je zatvori. U redu je što Vlada preuzima brigu o pet hiljada radnika u Smederevu. Nije, međutim, korektno što nije obelodanila sve uslove pod kojima preuzimamo „Ju-Es stil" od Amerikanaca. Koliki su dugovi, kreditne i sve druge neizmirene obaveze...

Mnogi privrednici u Srbiji na pomen železare u Smederevu dobijaju nagon za povraćanjem. To je, kažu, početak uništenja srpske privrede. Početkom 2003. na sumnjiv način „Sartid", zajedno s pola Smedereva, sve s lukom, prodat je američkom gigantu za 23 miliona dolara. Za te potrebe uništene su Beobanka i Jugobanka, inače glavni poverioci „Sartida", oprošten je dug železare od oko 1,6 milijardi dolara, pa još potpisan i ugovor da će američka firma u Smederevu plaćati električnu energiju 50 odsto jeftinije u trajanju od deset godina...

Kakva investicija za „Ju-Es stil", „srpsko ekonomsko čudo i najveći izvoznik srpske privrede", kako i danas tvrde u Vladi Srbije. Bilo bi korektno da su bar danas priznali da je ukupan dil sa Pitsburgom užasan promašaj. Nema šanse, jer oni su ponavljači. Da su kreatori ekonomske politike iz Nemanjine 11 bar nešto naučili na svojim greškama uverili bi se da je liberalni kapitalizam mrtav, da svetom vladaju banke i multinacionalne kompanije.

Posle oktobarskog prevrata 2000. Mlađan Dinkić i Miroljub Labus, kreatori novog finansijskog sistema, po diktatu sa Zapada odmah su počeli da zatvaraju srpske banke i dovode strane. Beobanka i Jugobanka prve su streljane. Njihovi sledbenici danas završavaju započeto. Hoće da prodaju Komercijalnu banku, valjda poslednju srpsku banku koja vredi.

Podsetimo da su poslednja dva velika kolapsa srpske privrede izazvale baš strane, prvenstveno grčke banke, koje su u dva navrata, u kratkom periodu, iznele ogromnu količinu evra iz Srbije i gurnule nas na ivicu bankrota. Hoće li ponavljači konačno naučiti lekciju? Ne verujem. Jer premijer Cvetković ostaje pri strategiji izrečenoj u maju 2010: „Država će da proda deo akcija 'Telekoma', država ne treba da upravlja privredom, jer Srbija neće biti komunistička nego moderna zemlja s tržišnom privredom".

(Pres)