Politički život | |||
Defetističko praznoslovlje Aleksandra Vučića |
nedelja, 10. jul 2022. | |
U susretu sa Lajčakom predsednik Srbije održao najoštriju konferenciju u istoriji. Aleksandra Vučić posle susreta sa Miroslavom Lajčakom – Kurti sprema „Oluju“ za kosmetske Srbe. Dijalog na ivici provalije posle ucena Prištine koje je doneo Miroslav Lajčak. Sporazum iz Brisela je obesmišljen. Podle namere, neke svetske sile preko Kurtija prizivaju haos na Kosovu kako bi prisilile Srbiju da uvede sankcije Rusiji. Pale fitilj na KIM- hoće da slome Beograd. Ovo su samo neki od mnogobrojnih naslova objavljivanih u medijima koji bezrezervno podržavaju naprednjačku vlast a bili su publikovani na njihovim naslovnim stranama nakon „istorijskog“ i kuražnog , ovoga puta veoma oštrog i „beskompromisnog“ obraćanja javnosti A.Vučića nakon još jednog u nizu neuspešnih i nemuštih susreta sa Miroslavom Lajčakom specijalnim izaslanikom EU sa pregovore o Kosovu i Metohiji. Bila je to u stvari još jedna u nizu medijskih parada njegovog defetističkog prasnoslovlja kojom se samo priprema teren za „istorijske“ odluke o postizanju kompromisnog rešenja za Kosovo, i Metohiju/ a da niko nema elementarnu predstavu šta taj kompromis u suštini znači/. Izražavajući po ko zna koji put odlučnu privrženost mirnom rešavanju pitanja Kosova i Metohije kao i spremnost Srbije da i dalje bude deo pregovaračkog procesa/bez obzira što u tim pregovorima samo se i dalje derogira državne nadležnosti Srbije/ glavni pregovarač Srbije A. Vučić je ovoga puta rešio zaoštri svoju retoriku i ponudi nam neku vrstu njegove lične ispovesti o toku tih tzv. pregovora ali i podeli svoju ozlojeđenost i razočaranost licemerstvom i nedoslednošću Evropske Unije i zemalja koje su glavni oslonac u odbrani i zastupanju tzv. kosovske nezavisnosti.
Evo samo nekoliko glavnih akcenata iz ove dobro odglumljene predstave A. Vučića čiji je glavni cilj treba da posluži za unutrašnje prilike i političke svrhe i prikaže njega kao beskompromisnog i kuražno doziranog borca za srpske nacionalne interese ali i obavi medijsku pripremu za potpisivanje obvezujućeg sporazuma Beograda i Prištine, što pretpostavlja i međusobno priznavanje/što je glavni uslov za dalje sprovođenje procesa evropskih integracija/. Pri tome ima se utisak nakon ovog medijskog nastupa A. Vučića kao da je neko drugi ovih deset godina vodio pregovore i proglašavao niz „istorijskih“ pobeda a da je položaj srpskog naroda na Kosovu i Metohiji sve teži i neizvesniji jer u ovim tzv. pregovorima Srbija je samo davala sve veće ustupke a da nije dobijala ništa za uzvrat. Naprotiv, samo je ojačavala poziciju Prištine što je rezultiralo povlačenjem najvažnijih srpskih državnih institucija sa Kosova i Metohije. Navođenje nekoliko citata iz ovog „istorijskog“ i „beskompromisnog“ obraćanja A. Vučića samo su dodatno svedočanstvo o potpunom krahu njegove politike na Kosovu i Metohije i on se ne može prikriti ovom njegovom tiradom o licemerstvu i hipokriziji Zapada jer to je davno prepoznata konstanta u njihovom vođenju politike u odnosu na Srbiju i to ne samo kada je Kosovo i Metohija u pitanju. “Od tog Briselskog sporazuma Srbi su sve ispunili. Jedina stvar koju je Priština trebalo da ispuni nije ispunjena kako je moguće da Kvinta ćuti a kada Srbi okače baner ZSO to postaje problem. Kada god postavite pitanje, gde su vam principi pošto vidimo Rusija je strašno pogazila međunarodno pravo, pa što bombardovaste Beograd, a ne napadoste Moskvu i kada to pitate shvatite da principi i vrednosti ne postoje. Kada Albanci ili drugi nešto traže, onda je to samopredeljenje koje se slavi kao demokratsko pravo, a kada Srbi nešto traže onda je to separatizam i ugrožavanje mira. Sram vas bilo šta radite, samo izazivate krizu za krizom ovde. Vidite da nas zanima mir, da činimo sve da sačuvamo ekonomiju i onda nas pritiskate i pritiskate. Sada se već u vazduhu držimo, vi mislite da još možete da nas gurate, ali više ne može više. Mi više nemamo kud, 10 godina se borimo za kompromisno rešenje, ali oni neće kompromis, samo gledaju da Srbiju unize do kraja, da nas ostave bez ičega i proteraju narod“.
Prateći ovu jeremijadu i licemernu kuknjavu A.Vučića u ovom njegovom „istorijskom“ obraćanju nismo mogli razaznati ništa novo ili iznenađujuće što već odavno nismo znali o licemerstvu i hipokriziji Kvinte, demonstriranju duplih standarda, bezuslovnoj i teško razumljivoj podršci Albancima i njihovoj težnji da etnički očiste Kosovo i Metohiju, blagonaklonom odnosu prema neispunjavanju obaveza koje su preuzeli njihovi albanski štićenici, obespravljenosti Srba i stalnim napadima na njihovu imovinu i život, ali i težnjama da Srbija konačno prizna tzv. nezavisnost Kosova i Metohije. Naprotiv, još jednom smo mogli da vidimo nemoć i vapijuće odsustvo aktivnog i odlučnog pristupa i odnosa naše vlasi i A. Vučića u rezolutnoj i osmišljenoj odbrani našeg teritorijalnog integriteta i opstanka srpskog naroda u našoj pokrajini. Ali veoma je indikativno da je na njegovu dramatičnu najavu moguće Oluje na Kosovu i Metohiji u septembru mesecu koja bi dovela do konačnog etničkog čišćenja Srba sa Kosova i Metohije A. Vučić daje izuzetno defetistički intoniran odgovor koji više liči na poziv Srbima na novu seobu nego što je izraz odgovornog i jasno određenog odnosa države na ovu pretnju. “Naš odgovor biće trezven ali ubitačan i istinit. Mi nikakve vojne akcije, ovakve ili onakve akcije nećemo da preduzimamo, ali ih molimo da da ne pokušavaju da otimaju imovinu našem narodu i da ne pokušavaju da progone naše ljude, to je naša velika molba. Mnogo molimo te silne i moćne da to ne čine“.
Ovako izrečen odgovor samo je još jedan dokaz da A.Vučić ne vodi aktivnu i odlučnu politiku odbrane srpskih nacionalnih interesa i golog opstanka Srba na Kosovu i Metohiji. Jer koga će on moliti da se ne otima imovina Srba na Kosovu i Metohiji kada se to dešava svakodnevno kao i stalni napadi na srpsko stanovništvo/počinioci nasilja nikada ne budu otkriveni i sudski procesuirani/. Ne samo da je neprilično i necelishodno da Predsednik Srbije izjavljuje da Srbija neće preduzimati nikakve vojne akcije/ u Oluji koju on najavljuje/ u odbrani prava Srba na njihov opstanak već se na taj način samo dodatno ohrabruje albanska strana da bude još agresivnija i bahatija u sprovođenju svojih ciljeva u konačnom rešavanju srpskog pitanja na Kosovu i Metohiji. Postavlja se veoma jednostavno pitanje, čemu zaista služi naša vojska osim za manevre i pokazivanje i nabavljanje savremene opreme ako ona kao snažni faktor odvraćanja nije spremna da brani srpski narod na Kosovu i Metohiji ako dođe do sprovođenje Oluje na severu naše pokrajine. Samim dramatičnim najavljivanjem moguće Oluje/ veoma je neprikladno da se koristi ovaj termin jer podseća na tragičnu sudbinu Srba iz Hrvatske i njihov progon i brutalno etničko čišćenje / A. Vučić samo podstiče nesigurnost, neizvesnost i selidbu preostalog srpskog stanovništva sa Kosova i Metohije. Možda to i jeste krajnji cilj da se ponovi način na koji je S. Milošević „branio“ Republiku srpsku krajinu i srpski narod u Hrvatskoj. Osim što je izjavio da će naš odgovor biti ubitačan i istinit kao što je bio i do sada , a posledice za Srbe na Kosovu i Metohiji su sve pogubnije i katastrofalnije A. Vučić nikada nije izneo šta će biti stvarni, istinit/da li postoji i lažni / i proaktivni odgovor srpske države i zajednice u slučaju drastičnog pogoršanja bezbednosne situacije za Srbe na Kosovu i Metohiji, osim nedelotvornih i ispraznih molbi da se ne uništava imovina i ne čini nasilje nad Srbima na Kosovu i Metohiji.
Njegove beskrajne monološke tirade na konferencijama za štampu/ one služe za njegovo sve grotesknije junačenje i hvalisanje o njegovoj hrabrosti i beskompromisnosti/ više nemaju ako su ikada i imale ikakvog realnijeg smisla osim stalne brige za njegov rejting u biračkom telu kao beskompromisnog zastupnika i borca za srpske nacionalneinterese. Vreme za takve isprazne i jalove predstave je definitivno isteklo, traže se jasni i odlučni odgovori šta je suština proaktivne politike Srbije na Kosovu i Metohiji. Odgovor je moguće sadržan i u predlozima koje je nedavno dao D. Anđelković komentarišući moguće drastično ugrožavanje položaja Srba Na Kosovu i Metohiji: poništiti Briselski sporazum, ponovno uspostavljanje svih srpskih institucija na Severu KIM, obnavljanje civilne zaštite kao mehanizma efikasne odbrane. Obnavljanje civilne zaštite samo ima preventivni smisao i značaj kako bi se stvorili realni uslovi da ne dođe do intervencije naše vojske dok je to moguće i shodno razvoju događaja. U dragocenoj knjizi književnog istoričara Jovana Pejčića Zavet i čin- Milan Rakić na Kosovu 1905- 1912, možemo naći veoma inspirativne i znakoviteiskaze Milana Rakića koji je obavljao dužnost srpskog konzula na Kosovu i Metohiji. U njegovom izveštaju iz Prištine 22 Novembra 1911 godine Milan Rakić je zapisao. “Ministarstvu je poznato kako su zulumi učestali i kakvo je nesretno stanje nastupilo u ovim krajevima. Diplomatska akcija ostala je bez uspeha, tako isto i molba lokalnim vlastima. Ima zasada samo jedan način da se našim ljudima pomogne a to je da im se da oružje. To i oni uviđaju i oni sami traže oružje primajući posledice na sebe. Molim Vas, pomozite mi u ovoj stvari, jer je moj položaj vrlo nezgodan. Svakog dana imam pun Konzulat nesretnih ljudi koji traže oružje, koji su očajni i koji su gotovi na sve“. U noti koju je 26 maja 1898 godine Stojan Novaković kao srpski ambasador u Istambulu uputio Tefik-paši ministru inostranih poslova Turske možemo pročitati njegovisledeći stavovi “ Arbanasi, dobro naoružani i pogotovo sigurni da neće biti kažnjeni, dali su potpunu slobodu svojim svirepim nagonima, pošto njihovom fanatizmu i njihovoj neobuzdanoj mržnji ništa ne stoji na putu. Zločini i pljačke dešavaju se svakodnevno, a krivci ne samo da nisu kažnjeni, već ih vlasti i ne gone.Broj begunaca, koji prelaze granicu da bi život spasli, ogroman je , i raste iz dada u dan. Ubistva, silovanja i razbojništva, koja se čine neprestano, ne mogu više imati karakter dela usamljenih i bez posledica, već ona očevidno pokazuju- kao što sam, uostalom, imao čast napomenuti Vam u pređašnjoj noti-da su se Arnauti unapred rešili da sasvim istrebe hrišćanski elemenat, a naročito Srbe, iz tog kraja. I ja mislim, gospodine Ministre da je krajnje vreme da se bez ikakvog daljeg odlaganja preduzmu najoštrije mere, te da se jednom stane na put ovome zlu, koje je već postalo nepodnošljivo, i koje će naposletku, izmetnuti se u nesreću i bedu sasvim drugog zamašaja“. Ove reči naših znamenitih istorijskih ličnosti samo nam ukazuju da se radi o istorijskim pojavama i događanjima dugog trajanja i da svako ko želi da rešava položaj srpskog naroda na Kosovu i Metohiji mora imati u vidu ove izuzetno značajne uvide koji su oni izneli krajem devetnaestog i početkom dvadesetog veka. Zahtevi i težnje su isti kao i danas ,samo treba imati hrabrosti da se konačno formuliše jasna, proaktivna i odlučna politika u odbrani srpskog nacionalnog interesa i državnog jedinstva na Kosovu i Metohiji. (NSPM) |