Početna strana > Rubrike > Kulturna politika
Kulturna politika
Kulturna politika

Mobi Laden

Saša Gajić   
četvrtak, 21. januar 2010.

U ključnim istorijskim momentima "lov na nemani" predstavljao je glavni pokretač američkog intervencionizma. Uz pomoć njega se kroz moralistički sentiment pridobijalo javno mnjenje da izađe iz izolacionističke letargije.

 
Kulturna politika

Genealogija, plava krv i patka za novinare

Vasilije Kleftakis   
ponedeljak, 18. januar 2010.

O princezi Mariji Jelisaveti Karađorđević-Jusupov, njenom životu i delima nikada ništa nisam čuo, što je nesumnjivo bio moj veliki propust, pa se ovim trudim da ga nadoknadim – a ona još je od 2000. g. i živela u Beogradu!

 
Kulturna politika

Novogodišnji uvod u doživotni kič

Vesna Nikolić   
utorak, 05. januar 2010.

Nas i ne doživljavaju kao ličnosti, nego kao kolektivitet. Jer, niko i ne želi da vlada pojedincem, nego celinom, a upravo toj celini valja ispirati mozak, jer kako će se vladati? I to se mora raditi svakodnevno, a posebno o praznicima.

 
Kulturna politika

Peglanje studentskih vijuga

Ljubiša Spasojević   
subota, 02. januar 2010.

Najveće Kinsijevo otkriće je bilo da je 37 odsto muškaraca imalo bar jedno homoseksualno iskustvo. Homoseksualnu želju je osećalo 13 odsto, ali nije preduzelo ništa da je ostvari.“ Akademski građani koji ovo čitate i učite, vreme je da se upitate, ukoliko niste član „Kvirije“, da li ste normalni.

 
Kulturna politika

Jedna tužna novogodišnja priča

Želidrag Nikčević   
sreda, 30. decembar 2009.

Zbilja, dokle će on tako? Zašto je, dođavola, tako ponosan? Ne znam da li je ovde reč o nekoj misterioznoj politici, ali znam da Kovač piše katastrofalno, i da to našu književnu javnost uopšte ne uznemirava. Ona, naime, čita kao što je napisano. I tačka. 

 
Kulturna politika

Bolonja: Štancovanje radne snage

Lino Veljak   
utorak, 08. decembar 2009.

Jedinstvo poučavanja i istraživanja se nadomješta slijedom brzopoteznih kurseva na temelju kojih se u roku od tri godine tržištu radne snage izručuje sve veća količina priučenih, ali fleksibilnih polustručnjaka za različita područja djelatnosti.

 
Kulturna politika

Anatomija Fejsa (II)

Zoran Grbić   
subota, 05. decembar 2009.

Fejsbuk je mesto gde ljudi uglavnom prenose tuđe ideje i ocenjuju ono što je već izmišljeno. Čitava ta ogromna softverska mašinerija radi cilju što efikasnijeg uništavanja slobodnog vremena i udaljavanju čoveka od onoga što je realni svet,  sa datom iluzijom povezanosti.

 
Kulturna politika

Viki i Srbija

Branko Petrović   
nedelja, 29. novembar 2009.

Da li naša deca razumeju sve nove reči koje su ušle u upotrebu kroz informacione tehnologije i kulture masa? Kakav je srpski jezik u sredstvima informisanja ili u poslovnom svetu sa "cunami talasom" engleskih pozajmljenica i ima li tu igde srpske ćirilice?

 
Kulturna politika

Turbolencija pameti

Radenko Tošić   
utorak, 24. novembar 2009.

Madonin koncert se smatra prvorazrednim kulturnim događajem, dok je koncert Mileta Kitića dno samog dna, a oni koji idu na takve koncerte nazivaju se primitivnom ruljom koja zaudara na mješavinu kiselog kupusa i najnovijeg mirisa iz Diorove kolekcije. Kičom u iskonskom obliku.

 
Kulturna politika

Paklena pomorandža 21. veka

Dejan Petrović   
utorak, 17. novembar 2009.

Gledaoci se verovatno sećaju najboljeg filma prošlogodišnje selekcije Ovo je Engleska Šejna Medouza, a već u narednom izdanju festivala stiže njegovo novo ostvarenje Somers Town, kao (ne jedina) potvrda da "Slobodna zona“ insistira na nekim svojim autorima.

 
Kulturna politika

Paradoksi ljudskih prava

Kostas Duzinas   
utorak, 19. januar 2010.

Anglosaksonski model kapitalizma, deregulisan, pohlepan, utemeljen na slobodnom tržištu i finansijskom hazardiranju, jeftinim kreditima i neobaziranju na ikakve druge vrednosti osim profita, udario je o zid tokom prethodne godine.

 
Kulturna politika

Politička dimenzija nove srpske fantastike

Dimitrije Vojnov   
četvrtak, 14. januar 2010.

“Edit i ja” nije jedina instanca u kojoj srpska naučna fantastika pokušava da tematizuje srpsku političku situaciju. U ovom trenutku se na tržištu nalaze čak četiri vrlo sveža romana, od kojih su neki relevantni ne samo estetski već i u okvirima establišmenta.

 
Kulturna politika

Kameronov Avatar – nove dimenzije virtualnog

Nikola Tanasić   
nedelja, 03. januar 2010.

Avatar je snimljen da bi nas sve podsetio koja je poenta filmova poput Bena Hura, Zvezdanih ratova ili Gospodara prstenova, da je filmska čarolija tu da nam nadomesti nedostatak pravde, vrline i vrednosti u našoj  preterano profanisanoj stvarnosti.

 
Kulturna politika

Novi talas kao neverovatan splet okolnosti i kao istorija koja se pretvorila u bajku

Pavle Ćosić   
subota, 02. januar 2010.

Mesta za alternativu i andergraund u medijima nije bilo nikad, osim u vreme pojave Novog talasa, mada i tada na vrlo vrlo suženom prostoru. Malo se toga promenilo od onda.

 
Kulturna politika

Rijaliti šou programi – da ili ne

Divna Vuksanović i Tatjana Vojtehovski   
ponedeljak, 14. decembar 2009.

Kod „Velikog brata” sve je šareno, fensi, to deluje kao zemlja dembelija, čarobni utopijski prostor koji obećava brzopoteznu sreću. Mislim da to ostavlja posledice zato što kad ogolite tu šarenu lažu dobijete nešto što je pandan srednjovekovnom zatvoru.

 
Kulturna politika

„Evropeizacija“ i „kolonizacija“ srpske književnosti

Slobodan Vladušić   
nedelja, 06. decembar 2009.

Ukoliko se srpska književnost svede na preuzimanje tuđih stereotipa o narodu kome pripada, pa i o sebi samoj, ona će suštinski sebe isključiti iz korpusa tekstova koji nazivamo evropska književnost.

 
Kulturna politika

Anatomija Fejsa (I)

Zoran Grbić   
ponedeljak, 30. novembar 2009.

Fejsbuk je pre svega savršena mašina za ubijanje slobodnog vremena. Glupa, bagovita i više nego ružna, ali koja ipak odlično funkcioniše. Fejsbuk je napravljen na osnovu ideje da je zanimljivo na jednom virtuelnom mestu okupiti sve svoje prijatelje, i sa njima ćaskati o tome šta je ,"hot", a šta "not".

 
Kulturna politika

Starokomponovana muzika treće Srbije

Milko Grbović   
sreda, 25. novembar 2009.

„Ne volim novokomponovane, nego izvorne!“ E, pa gospodo, i te „izvorne“ je neko komponovao! Šta li znači to „izvorne?“ Da li je narod na konkursu stvarao te pesme? Nije. Nego ih je komponovao neki pojedinac, pa se prenosile dalje, uz moguće izmene.

 
Kulturna politika

NIN: šminkanje mrtvaca

Slobodan Antonić   
petak, 20. novembar 2009.

NIN je, pre privatizacije, bio poslednje uporište novinarske inteligencije staroga tipa kod nas. Sa novim gazdama nastupio je jedan novi tip novinarstva. To je tip urednika i novinara koji kao potpuno prirodne doživljavaju komercijalizaciju, trivijalizaciju i uniformizaciju svojih novina.

 
Kulturna politika

Kraj turbo-folka

Marija Majstorović   
ponedeljak, 16. novembar 2009.

Srpska pop folk scena iz dana u dan postaje sve življa i kao takva, sve je bliža svetskim pop muzičkim trendovima, dok je „zavijanja", koje Saši Popoviću toliko smeta, sve manje jer se većina estradnjaka trudi da im pevanje bude mnogo bliže savremenoj „zabavnoj" nego „narodnjačkoj" interpretaciji.

 
<< Prva < Prethodna 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Sledeća > Poslednja >>

Strana 25 od 40
SVI TEKSTOVI U RUBRICI

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner