Početna strana > Debate > Kuda ide Srbija > Načela nacionalne politike za budućnost Srbije
Kuda ide Srbija

Načela nacionalne politike za budućnost Srbije

PDF Štampa El. pošta
DSS   
utorak, 20. januar 2009.

Da bi Srbija prevladala teška vremena, sačuvala nacionalnu supstancu i obezbedila budućnost, politika očuvanja srpske državnosti mora da ima apsolutno prvenstvo. U HH veku srpski narod je imao uspone i padove, ali nije imao jasan pravac nacionalne politike. Odustajanje od samostalne srpske države u HH veku i prihvatanje ideologija koje su imale prednost nad srpskom državnom idejom pratile su ogromne ljudske žrtve srpskog naroda i velika materijalna razaranja. Sudbina srpskog naroda u HHI veku zavisiće od sposobnosti da se odrede osnovna načela nacionalne politike i uspostavi nacionalno jedinstvo za njeno ostvarenje. Jasno određena načela nacionalne politike moraju da budu odgovori na izazove XXI veka i pokretačka snaga stabilnog razvoja Srbije.

1. Ustav Srbije kao brana dezintegraciji države

Slobodnom voljom naroda, Ustav Srbije jednoglasno je usvojen u Narodnoj skupštini i potvrđen na referendumu glasovima većine ukupnog broja građana, čije interese štiti bez obzira na etničku ili versku pripadnost. Samim tim, Ustav predstavlja trajan osnovni dokument države. Srbija je na osnovu Ustava određena kao jedinstvena država, a pokrajina Kosovo i Metohija kao sastavni deo teritorije Srbije. Ustav Srbije jasno određuje autonomni položaj Vojvodine, koji ne može zadirati u državnost Srbije. Ustav i dobri zakoni su čvrst temelj na kojem se grade vladavina prava i pravna država. Jačanje pravne države je najpouzdanije sredstvo u borbi protiv svih oblika korupcije.

2. Srpska državnost kao cilj državotvorne politike

Politika očuvanja srpske državnosti prvo je načelo i osnovno merilo državotvorne politike. Spoljna politika zemlje, zaključivanje međunarodnih sporazuma i integracioni procesi moraju biti u interesu unapređivanja međunarodnog položaja i jačanja stabilnosti Srbije, a uvek u funkciji očuvanja njenog suvereniteta i teritorijalne celovitosti sa Kosovom i Metohijom kao sastavnim delom naše države. Poštovanje teritorijalnog integriteta Srbije treba da bude polazište saradnje i mera prijateljstva Srbije sa drugim državama.

3. Ekonomski jaka i socijalno pravedna Srbija

Pravac ekonomskog razvoja zemlje treba usmeriti ka obezbeđivanju stabilnosti i prosperiteta Srbije, uspostavljanju snažne srpske privrede, njene postojane konkurentnosti i uravnoteženih ekonomskih odnosa sa zapadnim i istočnim zemljama. Neophodno je jačati realnu ekonomiju, poljoprivredu, energetiku i sektor usluga i u tim oblastima zakonski podsticati privatno preduzetništvo. Infrastrukturne objekte, elektroprivredu i telekomunikacije treba sačuvati u pretežnom javnom vlasništvu. Razvojem privatnog preduzetništva, posebno malih i srednjih preduzeća, kao i slobodnog društvenog i profesionalnog udruživanja, učvršćuje se ekonomska i socijalna osnova jakog i delatno samostalnog srpskog građanskog društva. Društvena solidarnost jača se podsticanjem i ostvarivanjem socijalne pravde. Socijalni dijalog mora da između predstavnika radnika i poslodavaca obezbedi obavezujuće sporazume, čiji će garant biti država. Cilj je da se svim građanima omoguće dostojan život, zaposlenje, socijalna i zdravstvena zaštita, a posebno u uslovima svetske ekonomske krize.

4. Vojna neutralnost Srbije

Vojna neutralnost Srbije i jačanje odbrambene sposobnosti zemlje predstavljaju siguran garant očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje. Vojna neutralnost, osim toga, sprečava da Srbija ratuje a Srbi ginu po ratištima širom sveta za tuđe vojne i geostrateške interese. Nezavisnost i sloboda zemlje su najvažniji cilj državotvorne politike Srbije.

5. Podrška Srpskoj pravoslavnoj crkvi

Srpska pravoslavna crkva je najstarija institucija srpskog naroda koja je kroz dugu istoriju čuvala i sačuvala njegov identitet i opstanak. Srpska pravoslavna crkva je u vreme pada komunizma pokrenula duhovnu i moralnu obnovu srpskog naroda i uspostavljanje duhovnog jedinstva, što je u skladu sa njenom velikom hrišćanskom misijom. Neprocenjiva je uloga Srpske pravoslavne crkve u odbrani Kosova i Metohije. Posebna podrška Srpskoj pravoslavnoj crkvi potrebna je u eparhijama izvan granica zemlje, kako bi se sačuvao nacionalni identitet srpskog naroda na Balkanu i u celoj dijaspori.

6. Demografska obnova Srbije

Demografska obnova Srbije jedan je od najprečih ciljeva i očevidan preduslov svake nacionalne i državne strategije. Rastu stanovništva, koji je zaloga budućnosti srpskog naroda, treba da doprinese politika ravnomernog regionalnog razvoja Srbije, a posebno ubrzani razvoj privredno zaostalih i zapuštenih oblasti. U istom cilju, podsticajnim ekonomskim i socijalnim merama mora se obezbediti razvoj porodice i zaštita majke i deteta.

7. Podrška Republici Srpskoj

Očuvanje i prosperitet Republike Srpske je strateški nacionalni interes Srbije i srpskog naroda. Stalnim i sistematičnim sprovođenjem Sporazuma o paralelnim specijalnim vezama neophodno je u najvećoj mogućoj meri ubrzati povezivanje naših privreda, i stvarati jedinstven kulturni prostor.

8. Nacionalna kulturna samobitnost

Nacionalna kulturna samobitnost predstavlja osnovu postojanja Srbije i srpskog naroda u okruženju drugih naroda i kultura. Jačanje nacionalne samosvesti i samobitnosti vodi kroz obnovu tradicionalnih i trajnih moralnih vrednosti kao temelja porodice, društva i države. Obnova i jačanje nacionalnih kulturnih institucija, uključujući i elitnu kulturu, ima najveći značaj za kulturnu samosvojnost Srbije. Posebno mesto pripada primeni ustavnog načela o ćirilici kao nacionalnom pismu, čime se dodatno obezbeđuje osobenost srpske kulture.

9. Prosveta, obrazovanje i nauka kao temelj razvoja Srbije

Srbija ima veoma dugu i uspešnu istoriju razvoja prosvete, obrazovanja i nauke. Uspešan razvoj Srbije u podjednakoj meri zavisi od dostizanja savremenih naučnotehnoloških standarda i od očuvanja nacionalnog karaktera prosvete i vaspitanja. Otvorenost prema svetskim dostignućima u ovim oblastima pretpostavlja postojanje jasnih nacionalnih ciljeva i vrednosti. Važan interes Srbije mora biti povratak u zemlju obrazovanih ljudi koji su se školovali i radili van Srbije.

10. Patriotizam

Istinski patriotizam i vaspitanje mladih u duhu ljubavi prema otadžbini predstavljaju osnov državne politike. Jedino Srbija kao naša država nema alternativu. Patriotizam kao ljubav prema Srbiji i borba za naše legitimne državne i nacionalne interese u potpunoj su saglasnosti sa opštim savremenim vrednostima i načelima međunarodnog prava.

11. Nacionalna solidarnost

Nacionalna solidarnost sa srpskim narodom koji živi na Balkanu i podrška zaštiti njegovih legitimnih interesa jesu moralna i državna obaveza Srbije. Nacionalna svest o potrebi uspostavljanja duhovnih, kulturnih, privrednih i političkih veza sa srpskim narodom koji živi izvan Srbije treba da obeležava i objedinjuje srpsku nacionalnu i državnu politiku.

12. Nacionalno jedinstvo

Ostvarivanje najvažnijih načela nacionalne politike biće moguće ukoliko se uspostavi osnovna saglasnost oko suštinskih nacionalnih i državnih interesa. Nacionalno jedinstvo je potrebno graditi kroz temeljne razgovore i rasprave u relevantnim političkim i kulturnim institucijama i javnosti, kako bi se uspostavila dugoročna nacionalna politika koju će dosledno sprovoditi državne ustanove Srbije.

Beograd, 14. januar 2009.