Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Trijumf s tankim uporištem
Komentar dana

Trijumf s tankim uporištem

PDF Štampa El. pošta
Mara Vučković   
utorak, 04. jun 2013.

Spektakularna pobeda SNS na izborima u Zemunu, kako je predstavljaju naprednjaci i mediji, kad se u obzir uzme izlaznost i udeo njihovih glasača u biračkom telu prestoničke opštine, daleko je od trijumfa. Od 160.000 birača u Zemunu na izbore je izašlo 54.000 (34 odsto), a za SNS je glasalo oko 29.000. Iako je to tek 17 odsto glasača, naprednjaci će samostalno formirati vlast u petoj srpskoj opštini po veličini.

Zbog ovakve statistike se ozbiljno može dovesti u pitanje legitimitet nove (stare) opštinske vlasti, odnosno koliko je to realan odraz volje Zemunaca.  SNS je velika stranka u ekspanziji i bar pola glasova iz Zemuna duguje se članovima stranke. Ali, većina je većina koliko god mala bila, legalitet je potpuno nesporan i daje podsticaj naprednjacima za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora na jesen, kao i za rušenje Đilasa u Beogradu.

Demokratska stranka je najveći gubitnik jer je sa 27 odsto spala na 8,6.  Upravo iz tog razloga, naprednjaci prozivaju Đilasa da nema legitimitet za vlast u Beogradu i teren za njegovu smenu već je spreman.

DSS će ostati na istom broju mandata, dok se SPS – PUPS duplirao. Ministar finansija Mlađan Dinkić u Zemunu je osvojio tačno 550 glasova. Umalo LDP da pređe cenzus, što bi bilo prvi put u Zemunu, a uvećanje od jednog procenta duguje angažmanu Bojana Đurića,  jednog od najagilnijih poslanika. Od LDP su manje glasova osvojili radikali, koji su pre cepanja stranke tradicionalno vladali Zemunom, pa je zapravo taj trend samo nastavljen kroz SNS.

Predizbornu kampanju u Zemunu okarakterisalo je angažovanje lidera vladajućih i opozicionih stranaka, od Vučića, Dačića i Dinkića do Koštunice i Čede Jovanovića. Od plakata, na svakoj banderi i ćošku, videli smo isključivo one sa kojih nas gleda Aleksandar Vučić. Ostali  nisu imali para da se utrkuju s prelepljivanjem, a čule su se i pritužbe o „naprednjačkim batinašima“ koji sprečavaju lepljenje plakata suprotne strane. Uobičajeno za vladajuću stranku, glasove su vrbovali i tako što su siromašnijim Zemuncima, pre svega Romima, delili namirnice, odeću, obuću, hiljadarku...

Kao i inače, nije izostala ni medijska pomoć vladajućoj stranci. Najrežimskiji od svih režimskih medija je na dan izbora u Zemunu izbacio naslovnu stranu: „Đilas podigao četiri miliona evra u kešu“, što je on demantovao.

Izbori u Zemunu pokazuju i da bi patriotski front morao ozbiljno da poradi na svojoj agilnosti i promeni strategije ukoliko mu je namera da se ozbiljnije mrdne od cenzusa. U tom smislu, urađen je jedan korak napred, zajedničkim izlaskom DSS i Dveri.  U Zemunu je, međutim, bilo nekoliko lista za skidanje glasova strankama takozvane patriotske orijentacije, poput SNP 1389 koji deluje kao naprednjački podmladak.

Bez obzira na pobedu, jer se gleda matematika a ne zdrava logika, izborni rezultati u Zemunu pokazuju da SNS nema pravi legitimitet (a pogotovo ne plebiscitarnu podršku o kojoj govori), da je veliki broj apstinenata, koji ne pokazuju samo odnos prema vlasti, već i prema opoziciji. Konkretno, 66 odsto Zemunaca nije izašlo na izbore i krajnje je diskutabilno da li ove rezultate treba ozbiljno uzimati kao reper za raspoloženje na nacionalnom nivou.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner