понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Истраживања јавног мњења

Србија, пролеће 2016.

НСПМ   
уторак, 19. април 2016.

Главни и одговорни уредник НСПМ Ђорђе Вукадиновић рекао је агенцији Бета да је први утисак да је у предизборној атмосфери тешко истраживати јавно мњење јер се многи грађани устручавају да се изјасне, а неки дају и неискрене одговоре.

Према његовим речима, најтеже је "ухватити" рејтинг СНС и ДС. 

"Интересанто је да у чисто телефонској анкети рејтинг СНС иде и до 50 одсто, а ДС постоји само у траговима. Код теренске анкете, напротив, СНС једва стиже до 40 одсто, а знатно су јачи ДС, Двери-ДСС и Доста је било", рекао је Вукадиновић.

Он је објаснио да је НСПМ зато покушао да проблем реши тако што је комбиновао методологију, телефонску и теренску анкету и на тај начин компензовао слабости оба приступа како би се најприближније ухватило реално стање.

Вукадиновић је објаснио да доста зависи од излазности која је у последњем истраживању необично висока, али да треба знати да бирачки списак не одговара броју фактичких бирача, односно да у бирачком списку има неколико стотина хиљада више бирача него што има стварних гласача.

Уредник НСПМ-а је рекао да верује да ће излазност 24. априла бити доста виша него 2014. године.

Најбољи резултат остварила би Српска напредна странка (СНС), док би поред ње у парламент ушле још коалиција око социјалиста, затим Српска радикална странка (СРС), коалиција око Демократске странке (ДС), савез око Социјалдемократске странке (СДС) и још коалиција покрета Двери и Демократске странке Србије (ДСС), показало је истраживање часописа Нова српска политичка мисао. 

Истраживање, које је достављено Бети, спроведено је од 7. до 14. априла на репрезентативном узорку од 1.500 грађана, комбинованом методом теренског и телефонског интервјуа. 

Према резултатима истраживања, за СНС би у недељу гласало 44,8 одсто бирача, следи коалиција око Социјалистичке партије Србије која би освојила 12,7 одсто, затим СРС са 9,8 одсто гласова, потом коалиција око ДС-а са 7,5 одсто, савез СДС-а, Лиге социјалдемократа Војводине и Либерално демократске партије (ЛДП) који би освојио 6,9 одсто и коалиција Двери и ДСС-а са 6,4 одсто. 

За покрет Доста је било гласало би 4,2 одсто бирача, за странке мањина укупно 3,6 одсто и за Левицу Србије 1,3 одсто грађана, показало је истраживање. 

Према истраживању прва три места освојиће три странке "старог режима" - СНС, СПС и СРС, при чему је скок СРС вероватно последица "најновије Шешељеве хашке победе", а СПС је вештом кампањом успео да спречи пад, па чак и поправи рејтинг, рекао је Вукадиновић.

Према његовим речима, најзанимљивија борба ће бити у доњем делу табеле где ДС, упркос одређеном паду од пар процената због конфузне кампање, и даље има најбоље шансе, јер има страначку организацију и подршку већег дела либералне јавности.

Како је навео, ДСС-Двери су такође изгубиле око један проценат од прошлог истраживања, вероватно као последицу негативне кампање којој су изложени, док су СДС-ЛДП-ЛСВ мање-више, где су и били са реалним шансама да прођу, сем ако баш "не експлодира ДС или Радуловић, који је вероватно испод цензуса, али са одређеном тенденцијом раста у последњих месец дана.

Од осталих, "знаке живота" даје једино Борко Стефановић захваљућим одличним јавним наступима, али без реалне шансе да се умеша у борбу за цензус, рекао је Вукадиновић и додао да Стефановић, иако нема шансе за цензус и те како може да спусти неку од грађанских опција.

(Бета)

 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер