понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Истраживања јавног мњења > Ко у ствари води у предизборној трци
Истраживања јавног мњења

Ко у ствари води у предизборној трци

Прес   
четвртак, 27. март 2008.

„Медијум Галуп" и „Стратеџик" објавили различите резултате предизборног истраживања, први тврде да воде демократе, други дају предност радикалима

За мање од седам дана две реномиране београдске агенције објавиле су различите резултате предизборних истраживања. Према „Стратеџик маркетингу", радикали су испред демократа за око три одсто, а цензус прелазе и СПС и ЛДП. „Медијум Галуп", међутим, најављује да већину гласова осваја коалиција око ДС-а, за којима за три одсто каска СРС, а ЛДП уопште не прелази цензус.

Србобран Бранковић, директор „Медијум Галупа", објашњава да та агенција никада не коментарише истраживања, „ни своја ни туђа", па ни одговор на питања како је могуће да у истој недељи имамо два потпуно различита истраживања. Сличан став има и директор „Стратеџик маркетинга" Срђан Богосављевић. Међутим, он напомиње да њихова истраживања показују да су објављени резултати већ два месеца „стабилни" и да су се сва њихова досадашња истраживања показала као тачна , у оквиру статистичке грешке.

- За два месеца радили смо четири пута истраживања. И резултати су стабилни. Сад, да ли резултати варирају за 0,2-0,3 промила, то је небитно. Време када се ради истраживање, квалитет методе и апарата утичу на резултат истраживања - објашњава Богосављевић.

Иначе, занимљиво је да истраживање „Стратеџик маркетинга" показује да је потребно да бар три странке подрже будућу владу. Богосављевић сматра да је немогуће да владу формирају две најјаче странке, ДС и СРС, а због лоших међустраначких односа мисли да је немогуће да дође до договора било које три странке.

- Не искључујем могућност нових избора, али наше досадашње искуство показује да после избора ништа није немогуће. Односно, свака постизборна комбинација је могућа, па и да СПС и ЛДП подрже ДС! Значајну улогу могу да одиграју и мањине - каже Богосављевић, који ипак сматра да је највероватнији исход мањинска влада „ДС са неком подршком или СРС са неком подршком".

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер