четвртак, 05. август 2021. | |
Ургентно хапшење криминалне групе Вељка Беливука изгледа као контрола штете жртвовањем ризичних партнера. Питање је колико дуго би још полиција посматрала кућу у Ритопеку у коју се улази, али не излази, да ФБИ није срушио апликацију Скај. Питање од милион долара је ко је из власти користио Скај телефон. Онај ко има одговор на то питање, много зна и много може са таквом картом у руци, рекао је Здравко Понош, потпредседник Народне странке и бивши начелник Генералштаба Војске Србије, у интервјуу за последњи број недељеника Време. „Чудна је коинциденција са датумима у фебруару и марту ове године, након што је Беливук ухапшен и када је Александар Вучић одржао драматичну седницу Савета за националну безбедност, а након што је ФБИ подигао оптужницу против директора Скај Глобал и када су почела хапшења у Белгији. Још интересантнија је Вучићева прича о томе да му је нека европска служба помогла да скине инкриминишући садржај са Скај телефона припадника Беливукове групе након што су ухапшени, имајући у виду да се садржаји комуникације иначе аутоматски самоуништавају на тим телефонима. Пре би се рекло да је некога страшно забринула спознаја да је ФБИ са партнерима мониторисао Скај комуникације и имао приступ серверима“, навео је Понош.
„Након што је у марту операција ФБИ практично компромитовала Скај комуникацију, пун замах у криминалним круговима добило је коришћење комуникационе платформе АНОМ коју је 2019. године ФБИ подметнуо као заштићену, а у ствари је у потпуности контролисао. Резултат је био импресиван, такав да је већ у јуну ове године било довољно материјала да крену хапшења широм света. Та платформа имала је кориснике и у Србији, а ФБИ тврди да је Србија, уз Немачку, Шпанију, Холандији и Аустралију земља у којој се најинтензивније користила. У Србији у јуну обављена су само четири хапшења корисника АНОМ апликације. Беливукова група је од почетка фебруара иза решетака. Поставља се питање ко је онда у Србији до јуна користио АНОМ, а и даље је на слободи. И овде имамо оно скупо питање – ко је из власти користио АНОМ телефон. Онај ко зна одговор може да утиче на многе ствари“, закључује потпредседник Народне странке. Према његовим речима забрињавајуће је ако оптужница против те групе обухвата период тек од 2019. године.
„Сетимо се да је још у јулу 2013.Вучић посетио Партизан на позив најватренијих присталица, како су јавили режимски медији. Тешко је поверовати да су Беливук и екипа од 2013. до 2018. били само алтруистични навијачи Партизана. Нема баш много ватрених навијача који су 2016. године имали привелегију да са генералним секретаром Владе Новаком Недићем вежбају гађање на стрелишту специјалне бригаде Војске Србије у Панчеву. Тај аранжман, а посебно педантно чишћење трагова тог дружења у касарни могао је да организује само неко јако моћан“, указује Понош. Савет је сам по себи ризик „Није лако под овом влашћу часно обављати државни посао у области одбране и безбедности. Савет за националну безбедност је сам по себи безбедносни ризик. Мислим на његов састав, од од Вучића до Стефановића који је и даље секретар тог тела и кординатор Бироа за службе безбедности. Стефановић је и даље министар одбране. Није лако одговорним генералима када промишљају да испред себе имају министре и шефа државе којима је, у интересу националне безбедности, боље не рећи све. У ствари, часно би било да кажу да неће више да салутирају таквим људима“, закључује потпредседник Народне странке. (Данас) |