петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Добро је што Немачка поставља Србији најтеже задатке, не плашимо се тешког рада
Хроника

Александар Вучић: Добро је што Немачка поставља Србији најтеже задатке, не плашимо се тешког рада

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. мај 2015.

Премијер Александар Вучић рекао је у Берлину да немачко инсистирање да се Србији постављају најтежи задаци у односу на друге земље није нешто увредљиво, већ добро, јер се, како је рекао, не плашимо тешког рада који доносе озбиљне резултате на почетку процеса евроинтеграција.

Премијер је новинарима рекао да је имао добре и важне састанке са представницима власти у Немачкој, као и низ неформалних сусрета и да грађани могу да очекују отварање првих поглавља у преговорима са ЕУ, али и још веће поштовање за Србију због очувања политичке и економске стабилности у земљи и региону, преноси Танјуг.

Вучић је, после састанака с председавајућим Одбора за европске послове у Бундестагу Гунтером Крихбаумом и посланицима из редова ЦДУ/ЦСУ, рекао да је уверен да је Србија на добром путу и да ће за тај добар пут у економији и очувању политичке стабилности имати подршку Немачке и целе ЕУ.

Додао је да Немци поштују економске реформе у Србији јер подржавају оне који доносе тешке мере и не подносе лака решења.

Према његовим речима, данас су представници немачких странака, иначе неретко веома строги према Србији, добро разумели шта држава ради.

"Ми се већ одлично познајемо, и ми и они знамо шта су наша права и обавезе. Мислим да смо близу коначних решења, близу тога да можемо да кажемо да се појавио бели дим", рекао је Вучић и додао да је Србији остало да у наредном периоду покуша да уради још неколико ствари.

Премијер је поновио да је кључно питање о којем се разговара дијалог са Приштином и шта у наредном периоду у том погледу може да се постигне.

"У складу са тим треба гледати њихово понашање", рекао је Вучић и додао да грађани могу да очекују отварање првих поглавља, али и још веће поштовање за Србију због очувања политичке и економске стабилности у земљи и региону.

Упитан да ли посета Берлину и јучерашња посета Бриселу значе политичку офанзиву, Вучић је рекао да је на Србији да уради све што може и да разговара са свима.

Премијер је рекао да немачка инсистирања да се Србији постављају најтеже ствари које за разлику од других земаља мора да обави, није нешто што је увредљиво, већ добро, јер се, како је рекао, тешког рада и озбиљних резултата на почетку процеса евроинтеграција не плашимо.

Премијер Вучић је раније у Бундестагу рекао да је Србија стуб стабилности у региону. Влада Србије je уложила много времена и енергије да одржи и политичку и економску стабилност и било би добро што пре показати европску перспективу онима који је заслужују, каже Вучић.

Вучић се састао са председавајућим Одбора за европске послове Гунтером Крихбаумом и посланицима Бундестага из редова ЦДУ/ЦСУ члановима групе за Западни Балкан.

Они су разговарали о европском путу Србије и подршци Немачке у процесу евроинтеграција.

Премијер Србије је обавестио чланове Бундестага о економским реформама и достигнућима Србије у процесу придруживања Европској унији, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима.

"Србији што пре показати европску перспективу"

Премијер Вучић је у Бундестагу рекао да је Србија стуб стабилности у региону и да би било добро што пре показати европску перспективу онима који је заслужују.

Осим тога, Вучић је навео да је Влада Србије уложила много времена и енергије да одржи и политичку и економску стабилност.

Вучић се састао са председавајућим Одбору за европске послове Гунтером Крихбаумом и посланицима Бундестага из редова ЦДУ/ЦСУ члановима групе за Западни Балкан.

Они су разговарали о европском путу Србије и подршци Немачке у процесу евроинтеграција.

Премијер Србије је обавестио чланове Бундестага о економским реформама и достигнућима Србије у процесу придруживања Европској унији, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима.

(Танјуг)

Вучић у једнодневној посети Берлину

БЕРЛИН - Премијер Србије Александар Вучић борави у једнодневној посети Берлину током које ће се састати са председавајућим Одбора Бундестага за европске послове Гунтером Крихбаумом и другим посланицима Бундестага из редова ЦДУ/ЦСУ, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима.

Главна тема разговора Вучића и Крихбаума, биће приступни преговори Србије и питања везана за отварање поглавља, речено је Танјугу у кабинету тог немачког политичара.

Вучић долази у Берлин у стилу европских политичара, односно, помало журно попут немачког канцелара Ангеле Меркел, познате и по томе што је знала да путује у Кину на 48 сати.

То ће бити кратка посета, важна тема, јасна очекивања и добар "тајминг" српског премијера који ће из Брисела, а пре одласка у Америку, имати прилику да у разговору са блиским сарадницима Меркелове размотри важна питања отварања преговарачких поглавља.

Циљ је велики, саговорници утицајни, а Берлин моћан и помало уздржан - тако да ће Вучић, изгледа, и сутра морати да примени сво своје политичко умеће, штитећи при том српске националне и државне интересе, како би се у Београд вратио са конкретнијим немачким ставом или "зеленим светлом" о почетку отварања поглавља.

Разговори у Берлину председника српске владе, могли би, ипак, бити нешто лакши него његови претходни, посебно као када је, као први члан конзервативне српске владе, још као потпредседник "пробио лед" и дошао у Берлин.

Вучић, наиме, сада долази непосредно после посете шефа немачке дипломатије Франка-Валтера Штајнмајера који је у Београду јасно рекао да су наводи да Берлин поставља нове услове Србији, апсолутно нетачни и да је Немацка, као и друге државе ЕУ, заинтересована да Србија ове године отвори прва поглавља у преговорима о цланству са ЕУ.

Социјалдемократа Штајнмајер, за кога се каже да је разложан политичар кога уважавају и политички неистомишљеници, поручио је тада да Немачка остаје искрен и поуздан партнер Србији на њеном путу ка ЕУ и да су билатерални односи данас изразито блиски и пријатељски.

Премда европски званичници на питање о датуму отварања првих поглавља обично кажу да ће се то десити пре краја године, наглашавајући да "зелено светло", мора, ипак, дати свих 28 земаља, чланица ЕУ, политичка тежина Берлина, као центра моћи и одлучивања ЕУ је, међутим, јасна, а самим тим и значај Вучићеве посете.

Српски премијер учествовао је јуче на скупу у Бриселу "Пријатељи Србије".

(Танјуг)

Вучић: Умор од стрпљења према ЕУ

Иако се Србија и даље суочава са великим променама, она је спремна да своју будућност види у пуноправном чланству у Европској унији.

То је закључак који је новинарка Јуроњуза Изабел Кумар изнела после разговора са премијером Србије Александром Вучићем.

Она је навела да се председник српске владе пожалио на умор од стрпљења у односу са Европском унијом.

“Нисмо само уложили много нашег времена, много енергије, политичке снаге у процесе који се данас одвијају, већ смо започели најтеже могуће економске реформе у Србији. Постигли смо много у дијалогу са косовским Албанцима, али онда видите да нисте довољно поштовани“, рекао је Вучић.

Премијер Србије се осврнуо и на процес нормализације односа са Косовом.

“То је веома тешко, то је веома велики проблем за нас, али наставићемо да разговарамо са косовским Албанцима. Мој посао је да бринем о интересима државе и да урадим нешто за добробит нашег народа, а није важно да ли се то уклапа у нечији начин размишљања“, закључио је Вучић.

(Б92)

Вучић у Берлину о отварању поглавља и преговорима са ЕУ

Премијер Србије Александар Вучић данас ће у Берлину разговарати са шефом одбора за принадлежности Европске уније у Бундестагу Гинтером Крихбаумом, а главна тема разговора, како је речено Танјугу у кабинтету тог немачког политичара, биће приступни преговори Србије и питања која се тичу отварања преговарачких поглавља.

Вучић ће поред сусрета с Крихбаумом, политичарем из редова Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) који важи за веома доброг познаваоца српских прилика, имати и, како се очекује, низ неформалних састанака.

И грађани Србије на помен европских интеграција првенствено помисле на бољи живот

Вучић у Берлин долази непосредно после посете шефа немачке дипломатије Франк-Валтера Штајнмајера, који је у Београду јасно рекао да су наводи да Берлин поставља нове услове Србији апсолутно нетачни и да је Немачка, као и друге државе Европске уније, заинтересована да Србија ове године отвори прва поглавља у преговорима у чланству с Европском унијом.

Социјалдемократа Штајнмајер поручио је тада да Немачка остаје искрен и поуздан партнер Србији на њеном путу ка Европском унији и да су билатерални односи данас изразито блиски и пријатељски.

Потпредседник Центра за спољну политику Драган Ђукановић сматра да се од Вучићеве посете Бундестагу може очекивати извесно побољшање односа Србије и Немачке. Према његовим речима, циљ Вучићеве посете Берлину јесте да се прилично крут став Немачке према евроинтеграцијама Србије промени.

“Сваки одлазак премијера у Берлин је веома битна чињеница имајући у виду значај Немачке у Европској унији. Засигурно не би требало очекивати неку нову врсту услова. И када говоримо о условима, чини се да се у последње време то пуно коментарише. Дакле, није реч о условима, него о прихватању ранијих обавеза”, сматра Ђукановић.

Према његовом мишљењу, окосница разговора Вучића и немачких посланика биће побољшање односа Београда и Приштине.

“Да би дошло до отварања одређених поглавља, свакако се мора видети напредак у одређеним областима и мислим да ту Немачка неће правити никакву врсту компромиса. Инсистираће на побољшању односа Београда и Приштине и на имплементацији досадашњих споразума двеју страна. Али мислим да у непосредној комуникацији може доћи до одређене врсте релаксације односа”, наглашава Ђукановић.

Аналитичар Милан Николић сматра да Србија може да очекује од Немачке већи степен разумевања, али не и директну подршку.

“Има ту разних елемената, најважнији су питање Косова и питање спољне политике која је још далеко од европске, али ја мислим да то није кривица Србије, јер Србија у овој ситуацији, када није отворено ниједно поглавље, нема разлога да жури да своју политику поистовети с политиком Европске уније. Тим пре што је, по мом мишљењу, она погрешна када је о Русији реч. Та политика ни Европи ни Немачкој није ништа добро донела”.

Николић сматра да нема смисла приморавати Србију да мења своју политику према Русији и додаје да је неизвесно да ли ће у Немачкој бити довољно разумевања за српске позиције или ће, с друге стране, Немачка покушати да дисциплинује Србију.

Александар Вучић у Берлину борави дан након конференције “Пријатељи Србије” која је одржана у Бриселу. На том скупе премијер Србије је од шефова дипломатија земаља Европске уније затражио да прва преговарачка поглавља са Србијом отворе много пре краја године. Домаћин скупа, шеф дипломатије Аустрије Себастијан Курц рекао је новинарима након тог скупа да је важно што пре отворити преговарачка поглавља, јер сви желе Србију у Европској унији.

Боравак у Берлину претходи Вучићевом сусрету с потпредседником САД Џозефом Бајденом у Вашингтону, током којег ће српски премијер такође тражити подршку за брже отпочињање преговарачког процеса с Европском унијом

Премда европски званичници на питање о датуму отварања првих поглавља обично кажу да ће се то десити пре краја године, наглашавајући да "зелено светло", мора, ипак, дати свих 28 земаља, чланица ЕУ, политичка тежина Берлина, као центра моћи и одлучивања ЕУ је, међутим, јасна, а самим тим и значај Вучићеве посете.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер