понедељак, 02. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић на Пословном форуму Србије и Италије: Када сам био у Италији много сам научио о томе како функционише породични бизнис. Вучевић: Заједничка седница влада Србије и Италије 31. јануара
Хроника

Вучић на Пословном форуму Србије и Италије: Када сам био у Италији много сам научио о томе како функционише породични бизнис. Вучевић: Заједничка седница влада Србије и Италије 31. јануара

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. децембар 2024.

Председник Александар Вучић поручио је на Пословном форуму Србије и Италије да Србија има добре политичке односе са Италијом, али да жели да економски односи буду још бољи и да се спољнотрговинска размена повећа. Привредне ПКС Марко Чадеж каже да је циљ да српски и италијански привредници заједно учествују на што више сајмова и да заједно прошире што више тржишта широм света.

"Ја сам посебно срећан што сам данас овде и разговор са привредницима из регија Фриули Венезиа Ђулија, Венето и Тренто је за нас од изузетног значаја", рекао је Вучић.

Истакао је да је када је био раније у Италији много је научио о томе како функционише породични бизнис, колико су људи марљиви, колико су вредни, агилни, колико желе успех и како се тај успех остварује.

"Ми смо са Италијом у претходним годинама подигли ниво трговинске размене по први пут на преко пет милијарди евра на годишњем нивоу. Размена услуга 650 милиона, али ја нисам посебно срећан, то је у зависности од тога да ли говорим о увозу или о извозу 36 или 31 одсто њиховог укупног увоза или извоза са Западним Балканом. Ми смо по том питању друга земља. Италија има традиционалног савезника Албанију. Ми смо помало љубоморни на то и наш је посао да у наредном периоду претекнемо Албанију, уз поштовање свих њихових традиционалних веза", истакао је Вучић.

Он је рекао да је бескрајно захвалан премијерки Ђорђи Мелони и министру спољних послова Италије Антонију Тајанију на изузетном поштовању које показују према Србији.

"И то је у оквиру три тачке за које бих рекао да су важне, заиста значајне за нас. Дакле, та врста политичког дијалога и политичког поштовања и коректности која постоји данас између званичног Рима и Београда је на много вишем нивоу него што је то био случај раније. Не морамо ни да се чујемо сваки дан, али кад год је нека кризна ситуација, разговарао бих или са Таљанијем или са Мелони и увек бисмо проналазили неки заједнички именитељ за проблеме који су пред нама. Истовремено имам огромну подршку на европском путу од стране Италије", рекао је Вучић.

Разговор са привредницима од Италије од изузетног значаја

Председник Вучић је рекао је да је за Србију разговор са италијанским привредницима од изузетног значаја и да је захвалан италијанској премијерки Ђорђи Мелони и шефу дипломатије Антонију Тајанију на изузетном поштовању које показују према Србији, а које је данас између званичног Рима и Београда, како је оценио, на вишем нивоу него што је то било раније.

Он је захвалио италијанској председници што је инсистирала на томе да значајне финансијске институције од "Саћа" до свих других дођу у нашу земљу и да имају своје средиште баш у Београду.

"То много значи нашој земљи, много значи Србији и верујем да ћемо у наредних два месеца, када будемо имали самит на високом нивоу, којем се надам, дакле са премијерком Мелони и са свим италијанским привредницима, да ћемо моћи да постигнемо још значајније споразуме и да дамо још један потпуно нови импулс нашим односима", рекао је Вучић.

Изразио је уверење да ће размена са Италијом расти у годинама које су пред нама, наводећи да је потребно да се додатно оснажи привлачење италијанских инвеститора, али и инвестирањем у Италији, јер имамо све више привредника који су способни да то учине.

Истакао једа Италија може помоћи Србији у развоју предузетничког духа, како кроз образовање тако и кроз размену искуства.

"Мислим да је Србија добра прилика за вас када су у питању улагања. Србија је увек више од 60 одсто укупних инвестиција на Западном Балкану, виеше од 50 одсто БДП-а и укупног увоза  Западног Балкана. Најбрже се развијамо и верујем да ће то бити случај и у будућности", рекао је Вучић.

Како каже, 650 милијарди евра је укупан извоз Италија, а српско учешће у том извозу вреди 0,5 одсто.

"Верујем да у годинама које долазе то учешће може бити и један одсто. Овде сте увек добродошли, а Италија је јако популарна у Србији. Мислим да је више Срба него Италијана купило куће и станове у Трсту", рекао је Вучић и додао да су Срби још од Титовог времена везани за тај град. Председник Србије пренео је поздраве италијанском председнику и премијерки. "Живело пријтељство између Србије и Италије", поручио је Вучић.

Заједничка седница влада Србије и Италије 31.јануара

Председник Владе Србије Милош Вучевић рекао је да је Пословни форум "Србија-Норд-Ест- Италија- регионално повезивање привредника" увод у заједничку седницу влада Србије и Италија која ће бити одржана 31. јануара.

"Тај састанак треба да нам да нову снагу, нову енергију свеукупним српско-италијанским односима, наравно и на пољу економије", рекао је Вучевић.

Премијер је на Пословном форуму "Србија- Норд Ест Италија- регионално повезивање привредника" нагласио да је овај пословни форум, доказ да односи две земље су у успону и кључна порука Владе Србије и председника Александра Вучича је да ће Србија да чува стабилност и државе и региона, и мир и да ће наставити убрзан пут ка европским интеграцијама.

"Циљ је Владе Србије да до краја 2026. године усвоји све неопходне акте и спроведе комплетну реформу у смислу и агенде раста и плана раста и да тиме што се тиче Србије урадимо све што је до нас", рекао је Вучевић.

Лука Трст кључ за сваки вид сарадње

На данашњем Форуму говорио је и председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж, који је рекао да на данашњем пословном форуму са Италијом, на коме учествује 115 италијанских и српских компанија, наши привредници треба да се упознају са могућностима и потенцијалима регија Фриули Венезиа Ђулија, Венето и Тренто, а привредницима из Италије да се представи шта је Експо 2027 и на који начин ће Србија и Београд бити центар света у том периоду.

Он је рекао и да је циљ да се српски и италијански привредници заједно учествују на што више сајмова и да заједно прошире што више тржишта широм света.

Амбасадор Италије у Србији Лука Гори рекао је данас да је одржавање форума, као што је овај доказ да су билатерални однос између Србије и Италије у изузетном успону.

"То је будућност коју ћемо писати заједно, у сваком смислу и односу", рекао је Гори на отварању форума. Истовремено Гори се захвалио председнику Србије Александру Вучићу на томе што је издвојио време да буде на Форуму јер је то, истакао је, знак да Србија придаје значај односима са Италијом.

Он је додао да је, како би се земље још боље приближиле једна другој, важно да се  поједноставе царинске процедуре.

И он се осврнуо на луку Трст и сарадњу Србије и Италије преко ње и нагласио да она може да представља кључ за сваки вид сарадње. 

Председник италијанске компаније Финест Александро Минон рекао је да је сарадња са земљама у развоју, као што је Србија јако важна за отварање нових тржишта и учвршћивање веза који већ постоје између Србије и Италије. 

Он је на Пословном форуму  додао да је Финест овде као представник система Норд-Ест. Додао је да сарадња између ПКС и Финест визија једног привредника из Италије, који је видео од североистока Италије регију која ће заједно сарађивати са граничним земљама. 

 

(РТС, Танјуг)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер