среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Врховни критеријум власти очување рејтинга владара Вучића и томе је све подређено, без обзира на цену. Трагедија у Новом Саду се неће моћи лако заташкати, ни заборавити
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Врховни критеријум власти очување рејтинга владара Вучића и томе је све подређено, без обзира на цену. Трагедија у Новом Саду се неће моћи лако заташкати, ни заборавити

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. децембар 2024.

 Уредник Нове српске политичке мисли, истраживач јавног мњења и бивши посланик Ђорђе Вукадиновић оценио је у емисији "Иза вести" да је у Србији криза власти, као и да се налазимо у друштвеној кризи.

Говорећи о трагедији која се 1. новембра догодила у Новом Саду када је услед обрушавања надстрешнице погинуло 15 људи, а двоје тешко повређено, наш саговорник наводи да се налазимо у кризи власти, али и да се зна како се она разрешава. Међутим, то није случај када је реч о друштвеној кризи.

„Мислим да смо ми и у кризи власти и друштвеној кризи. Друштвена криза је сувише широк појам. Мислим да ми пре свега можемо да кажемо да смо у својеврсној кризи поверења и кризи легитимитета. Значи, много шире од обичне пуке политичке кризе, кризе неке владе, неке власти, већ једној дубокој кризи поверења и то на свим нивоима која има и као узрок и као последицу кризу легитимитета институција“, објашњава.

Мислим да смо ми и у кризи власти и друштвеној кризи. Друштвена криза је сувише широк појам. Мислим да ми пре свега можемо да кажемо да смо у својеврсној кризи поверења и кризи легитимитета. Значи, много шире од обичне пуке политичке кризе, кризе неке владе, неке власти, већ једној дубокој кризи поверења и то на свим нивоима која има и као узрок и као последицу кризу легитимитета институција

Дакле, како наводи, није само реч о неповерењу грађана у односу на власт, већ и једну свеопшту кризу поверења у институције као такве.

„Институције власти, правосуђа, безбедности, дакле све институције. Све је у игри и све је уздрмано, а с друге стране имамо један привид, један игроказ, једну фасаду и глазуру која покушава да каже да је све у реду, да је све нормално, да све функционише. То је оно што власти покушавају“, истиче.

Међутим, то им како каже, не успева.

„Зато што на свакој страни, на свакој тачки од онога што је најдраматичније, најстрашније – оно што се десило у Новом Саду, до неких срећом баналних и бенигних ствари, се види колико је заправо та нормалност и функционисање – илузија“, објашњава.

Истиче и да се неће лако заташкати трагедија у Новом Саду.

Из угла режима нема никакве сумње да је циљ рачуница и врховни критеријум очување рејтинга не власти него владара, односно Александра Вучића и да је све томе подређено. Да ли ће онда цена тога бити цена која се плаћа за неке ступидне изјаве или кршење неких закона здравог разума или логике или ће бити тровање атмосфере у друштву уз ризик грађанског сукоба, да не кажем баш грађанског рата, али нека врста грађанског сукоба, то јесте на делу

„Не треба бити ни стручњак, ни експерт, ни истраживач па закључити да ово што се дешавало од избора на овамо, дакле та литијумска кампања и ово сада што се догодило са том надстрешницом свакако није могло ојачати позиције власти“, наводи.

Говорећи о томе да ли је власт „уздрмана“ након што су на улице изашли људи, који блокрају раскрснице и протестују, постоји опасност од сукоба. Узимајући у обзир и то што председник Србије не пориче да шаљу СНС функционере на грађане да сценирају нападе, и која је рачуница власти у свему томе, каже:

„Из угла режима нема никакве сумње да је циљ рачуница и врховни критеријум очување рејтинга не власти него владара, односно Александра Вучића и да је све томе подређено. Да ли ће онда цена тога бити цена која се плаћа за неке ступидне изјаве или кршење неких закона здравог разума или логике или ће бити тровање атмосфере у друштву уз ризик грађанског сукоба, да не кажем баш грађанског рата, али нека врста грађанског сукоба, то јесте на делу“.

Како истиче, власт не само да свесно преузима ризик, него су на томе радили годинама да би се постигао тај степен фанатизованости.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер