среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Из Архиве - Александар Вучић: Потписани споразуми о Заједници српских општина, енергетици, телекомуникацијама и мосту на Ибру у Косовској Митровици, ЗСО ће имати широка овлашћења; Марко Ђурић: Србија победила с 5:0
Хроника

Из Архиве - Александар Вучић: Потписани споразуми о Заједници српских општина, енергетици, телекомуникацијама и мосту на Ибру у Косовској Митровици, ЗСО ће имати широка овлашћења; Марко Ђурић: Србија победила с 5:0

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. август 2018.

На данашњи дан, 25. августа 2015. године, Александар Вучић и Иса Мустафа у Бриселу потписали споразуме о Заједници српских општина, енергетици, телекомуникацијама и мосту на Ибру у Косовској Митровици ("Брисел II"), после чега је Марко Ђурић изјавио да је "Србија победила са 5:0"

Премијер Србије Александар Вучић рекао је да су у Бриселу потписана сва четири споразума и оценио да су то добри споразуми који гарантују сигурност Србима.

Он је рекао да су потписани споразуми о Заједници српских општина, енергетици, телекомуникацијама и мосту на Ибру у Косовској Митровици.

"Вечерас се успоставља Заједница српских општина. ЗСО ће имати широка овлашћења, предесника, потпредседника, скуштину, савет, грб, заставу... Моћи ће да се финансира из Србије, и то је недвосмислено речено да Србија има то право", нагласио је Вучић, у изјави РТС. 

Вучић је рекао да је делегација Србије обавила одличан посао и да ће сви споразуми бити обелодањени.

Он је рекао да је делегација Срибје цео дан разговарала са представницима ЕУ, а да је так на крају видела делегацију косовских Албанаца.

Осим тога, премијер је нагласио да је потписивањем споразума отворен европски пут Србије.

Како је навео, узимајући у обзир оквир у којем се наша делегација кретала, "постигнуто више него што је очекивано".

"У сваком случају нисам незадовољан овим што смо постигли и са радошћу ћу ићи у септембру нашем народу на КиМ. Ићи ћу на два дана... Честитам формирање ЗСО нашем народу на КиМ", рекао је Вучић.

Премијер је најавио да ће у септембру посетити Косово и свих десет општина које ће чинити будућу Заједницу српских општина. То су четири општине на северу: Косовска Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавић, као и општине Грачаница, Штрпце, Ново Брдо, Ранилуг, Пасјане, Партеш и Клокот. 

Поред споразума о Заједници српских општина, постигнут је и договор и потписани су споразуми и о телекомуникацијама, о слободи кретања преко моста на Ибру и о енергетици.

Како је напоменуо премијер Србије, споразум о енергетици је потписан, али без сагласности о оперативно-дистрибутивном систему и имовини.

"По први пут ћемо имати и снабдевача и трговца електричном енергијом, то ће бити ћерка-компаније ЕПС. Нисмо се договорили о оперативно-дистрибутивном систему. Они су покушали да нас варају око имовине. Они су написали да сматрају да је то њихова имовина. Ми смо одмах написали да сматрамо да је то, у складу са Уставом, имовина Републике Србије", казао је Вучић.

Он је навео да очекује проблеме у вези са овим споразумом. Према Вучићевим речима, у области телекомуникација се ништа не мења.

"Срби са Косова, када позивају Србе у централној Србији, и даље окрећу само 011, и обрнуто, ми када позивамо Митровицу, окрећемо само 028, без икаквог позивног броја", казао је Вучић.

Говорећи о мосту на Ибру у Косовској Митровици, он је поручио да грађани у северној Митровици не треба да брину.

"Они су хтели да отворе Улицу краља Петра, и она ће одлукама које су данас потписане бити пешачка зона. У ту улицу се неће улазити камионима и то ће бити пешачка зона коју Србија гради и постоји сво обезбеђење за то", рекао је Вучић.

Могерини: Потписани споразуми значајно достигнуће

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност оценила је да потписани споразуми Београда и Приштине представљају значајно достигнуће у процесу нормализације.

„Четири споразума потписана након дугог дана дијалога између Србије и Косова. Значајно достигнуће у процесу нормализације”, написала је она на свом Твитер налогу.

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић рекао је после потписивања споразума у Бриселу да је Србија победила са 5:0.

Делегације Београда и Приштине су уз посредовање Европске уније потписале споразуме о Заједници српских општина, енергетици, телекомуникацијама и Парку мира.

“Спортским речником, Србија је победила са 5:0. Заједница српских општина ће имати свог председника, своју скупштину, директне институционалне везе са Србијом и озбиљна извршна овлашћења у многим областима. Имамо четири месеца за израду Статута Заједнице српских општина, главни договор смо постигли и ја честитам грађанима Косова и Метохије“, рекао је Ђурић.

Он каже да је споразум о енергетици такође веома повољан за српску страну.

“Што се тиче енергетике, то је био мајсторски, филигрански рад на споразуму. Ни на један начин није прејудицирано питање имовине, искључили смо се из тога, добили смо компанију за снабдевање и дистрибуцију којом ће управљати Срби. Биће у власништву ЕПС и ЗСО ће имати значајну улогу“, додао је Ђурић.

А што се тиче телекомуникација, Ђурић наводи да ће ниједна друга држава, у првом реду Аустрија, неће подности захтев да Косово добије свој позивни број.

“Промениће се на боље, Телеком Србија ће моћи несметано да ради на територији Косова и Метохије. Сви корисници услуга ће моћи да наставе да користе без плаћање, без међународног позивног броја као што је хтела приштинска страна. КиМ ће имати позивни број, али као географска област Србије“, истиче Ђурић.

На питање да ли ово значи да ће 12. октобра Србија добити зелено светло за отварање поглавља Ђурић је рекао да је то, поред четири споразума, пети гол који је Србија постигла у Бриселу.

Такође, навео је да ће споразумом о Парку мира северни део Косовске Митровице добити своју Кнез Михаилову улицу.

Директор канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да за сат или два очекује коначни договор у новој рунди дијалога у Бриселу.

Он је нагласио да делегација Србије разговара с представницима ЕУ и других великих сила, а не с косовским Албанцима, и додао да ће, ако договора буде, бити и разлога за радовање.

"Задовољан сам досадашњим током разговор.а У досадашњем току државни и национални интереси Србије потпуно су заштићени. И онај мали део пута који је остао прећи ће се у складу са тим. Ускоро, можда већ кроз сат или два, имаћемо прилику да вас обавестимо о коначном резултату данашње утакмице, која је за сада за нас много повољнија", рекао је Ђурић за ТВ Прва.

Он је навео да се и даље спори око концепата, али да је генерално реч о ситницама и суштинској вољи друге стране да се споразуми постигну, односно о њеном одсуству.

"Ако договора данас буде, мислим да ћемо имати разлога да се данас радујемо", рекао је Ђурић.

Он је објаснио да делегација Србије у Бриселу уопште и не разговара са косовским Албанцима, већ са представницима ЕУ и помало са представницима других сила и држава.

"Србија данас чини све да сила права надвлада право силе, што би из Приштине желели"; нагласио је Ђурић.

Договор: Србија ће имати телекомуникациону компанију на Косову

На преговорима српске и приштинске делегације, коју предводе премијер Србије Александар Вучић и „косовски премијер“ Иса Мустафа, договорено да Србија има своју телекомуникациону компанију на Косову и Метохији.

Члан српске делегације генерал Драган Владисављевић рекао је да је постигнут договор и да ће Србија имати своју телекомуникациону компанију на Космету, јавља извештач РТС-а.

Иако је споразум о телекомуникацијама постигнут, он неће бити потписан све док не буде постигнут договор и о осталим тачкама о којима се преговара у Бриселу.

На дневном реду су још и формирање Заједнице српских општина, енергетика, као и слобода кретања преко моста у Митровици.

Претпоставља се да ће најтеже бити да се постигне договор око енергетике, јер Приштина тражи да буде власник дистрибутивног система, што је за Београд неприхватљиво.

Преговори у Бриселу ушли су у пети сат. Почели су одвојеним састанцима двеју делегација са високом представницом ЕУ Федериком Могерини, након чега је око 10 часова почео тројни састанак, јавља извештач РТС-а.

(Спутњик)

Преговори између Београда и Приштине и даље у току

БРИСЕЛ - У Бриселу су, иза затворених врата, у току преговори Београда и Приштине, на којима би требало да се постигне договор о формирању Заједнице српских општина, а Канцеларија Европске службе за спољне послове саопштила је раније да ће две стране на састанку настојати да финализују четири споразума, међу њима и тај о ЗСО.

Преговори, који су ушли у пети сат, почели су билатералним разговорима две делегације са високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Федериком Могерини.

"Дијалог Београда и Приштине у току и у центру су пажње четири теме - енергетика, Телеком, Заједница српских општина и слобода кретања преко моста у Митровици", изјавила је данас портпаролка високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Реј.

Уочи нове рунде дијалога косовски премијер Хашим Тачи изјавио је да Заједница спрских општина неће имати извршни мандат и да Приштина неће дозволити "формирање Републике Српске на Косову".

Премијер Србије Александар Вучић је, реагујући на ту изјаву, поручио да Тачи "ни не зна шта су то извршна овлашћења", а да Србија свакако неће пристати да "Косово буде суверена држава као што је то Босна и Херцеговина".

Почели преговори Београда и Приштине у Бриселу

У Бриселу око 11 сати почела нова рунда преговора Београда и Приштине на којој учествују српски и косовски премијери Александар Вучић и Иса Мустафа.Атмосфера је, како сазнајемо, напета.

"Почели преговори. У току консултације српске делегације", написала је саветница за медије Сузана Васиљевић на свом Твитер налогу.

Премијер Србије Александар Вучић је у Бриселу разговарао с високом представницом Европске уније (ЕУ) Федериком Могерини о усаглашавању договора о начелима за успостављање Заједнице српских општина (ЗСО) на Косову, као и о телекомуникацијама и енергетици, а очекује се да уследи и тројни сусрет с косовским премијером Исом Мустафом.

Како је најавила канцеларија Европске службе за спољне послове, две стране ће на састанку настојати да финализују споразуме о ЗСО, као и енергетици, Телекому, а разговараће се и о слободи кретања на мосту у Косовској Митровици.

БЕОГРАД/БРИСЕЛ - У Бриселу ће данас бити одржана нова рунда дијалога на нивоу премијера, уз посредовање ЕУ, а једна од главних тема разговора биће формирање Заједнице српских општина (ЗСО).

Како је најавила канцеларија Европске службе за спољне послове, две стране ће на састанку настојати да финализују споразуме о ЗСО, као и енергетици, Телекому, а разговараће се и о слободи кретања на мосту у Косовској Митровици.

У Београду кажу да ће се за преговарачким столом разговарати и о случају Оливера Ивановића.

Нова рунда дијалога требало би да донесе одговор на питање хоће ли се две стране сложити да ЗСО треба да има извршна овлашћења по чему су позиције и даље прилично удаљење.

Улози су и у Београду и у Приштини велики, јер од договора зависи брзина напретка на европском путу обе стране, али је упркос томе једино извесно да српски преговарачки тим од извршних овлашћења, која су обећана грађанима, ни по коју цену неће одустати, а да је исто то, барем у званичним изјавама, за албанску страну неприхватљиво.

Београд добио сигнале из високих политичких кругова у Бриселу и у Вашингтону да се могу очекивати провокације албанских политичара које служе искључиво за дневно политичке сврхе.

Неизвесно је и да ли ће споразум о ЗСО данас, уколико дође до приближавања ставова, бити само парафиран или потписан, а ситуација би могла бити нешто јасниња већ данас, након што се у Бриселу заврши састанак радних група.

Премијер Србије Александар Вучић рекао је јуче да многи, па ни "косовски министар спољних послова" Хашим Тачи, не знају шта су извршна овлашћења, те поручио да Србија неће пристати да Косово буде суверена држава као што је Босна и Херцеговина.

"Ми идемо у Брисел да се договоримо. Нећемо да пристајемо на оно што је противно интересима Републике Србије и нашег народа на КиМ. Идемо у Брисел и спремни смо да се договарамо и договоримо", нагласио је Вучић.

Констатујући да не воли да игра игру пребацивања кривице, али да је прошли пут, једини до сада, рекао да је приштинска делегација дошла да не потпише ништа, Вучић је закључио: "Надам се да ће се та ситуација променити".

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић поручује да делегација Београда у Брисел путује с циљем да за српски народ у јужној покрајини изборе стварање ЗСО.

"Верујем да ћемо учинити апсолутно све да договор буде постигнут. Наставићемо да се понашамо конструктивно с циљем да ЗСО буде формирана и тешко да наш однос према томе неко може да доведе у питање", поручио је Ђурић.

И косовски Срби очекују напредак. Они су још једном пружили подршку политици владе и позвали и Приштину и Београд да на следећем састанку у Бриселу постигну споразум. 

Координатор Управљачког тима за успостављање ЗСО Љубомир Марић очекује да се постигне споразум о оквиру и принципима за успостављање ЗСО и наводи да би, у том случају, у наредних неколико месеци могло да почне формирање те заједнице.

Марић у изјави Тањугу наглашава да још постоје тачке спорења, међу којима су статус запослених у ЗСО, финансирање, уређивање имовине, али истиче да је приступ међународне заједнице сада другачији и да очекују да се питање ЗСО, које је од првог дана постизања Бриселског споразума одлагано, коначно затвори.

Како преносе приштински медији, "косовски премијер" Иса Мустафа раније је најавио да ће данас у Бриселу бити потписан споразум о ЗСО, чему се оштро успротивио покрет "Самоопредељење", али се из приштинске администрације и даље може чути категорично одбијање извршних овлашћења за ЗСО.

Поједини косовски медији јавили су раније, позивајући се на изјаву косовског премијера да ће поред споразума о ЗСО бити потписана још три споразума.

У сваком случају - брзина отварања преговарачких поглавља у преговорима о чланству Србије у ЕУ, као и потписивање ССП-а и визна либерализација којој се надају косовски Албанци зависиће директно од успешности преговора у Бриселу 25. августа.

Да је Споразум о ЗСО и за ЕУ најургентније питање, потврдио је известилац Европског парламента Дејвид Мекалистер.

Он је приликом недавне посете Београду поновио да у том послу обавезе имају обе стране, а не само Београд, уз напомену да је у прошлој рунди разговора у Бриселу компромис готово постигнут.

Политички аналитичари и у Београду и у Приштини примећују да би за наставак дијалога можда био потребан и додатни притисак Вашингтона и Берлина на Приштину, пре свега у смислу прихватања принципа за формирање ЗСО, а које су већ усагласили Београд и представници Европске уније.

Конкретно, они су уверени да Албанци морају да пристану да функционери и запослени у ЗСО имају статус "државних службеника".

Иначе, како преносе медији, "косовски премијер" је практично већ прихватио да ЗСО буде ослободена пореза, царина и такса, а према тексту који је до сада усаглашен, Србија има неограничено право да финансира српску заједницу на КиМ.

Бриселски документ предвиђа и конкретна извршна овлашћења која ће имати ЗСО, а осим општинских надлежности, то су и надзор у образовању, здравству, урбанистичко планирање, економски развој, повратак интерно расељених...

Органи ЗСО, на које је пристала и Приштина, биће председник (представља ЗСО у покрајини и шире), савет од 30 цланова (политичко тело у ком ће бити градоначелници, представници СПЦ, виђенији грађани), извршно веће, (борд од седам чланова који ће ресорно да доносе оперативне одлуке) и шеф Заједнице који је одговоран борду.

У јуну је постигнут договор о позивном броју за Косово, у којем је испоштовано готово све што је Београд тражио, а начелно и договор о Телекому.

Али, иако је све што је предложено у вези с Телекомом практично прихватила, Приштина није хтела да потпише споразум о телекомуникацијама држећи се принципа да "ништа није договорено док све није договорено", због чега је шефица европске дипломатије Федерика Могерини тада прекинула разговоре.

"Клан Косова": Постигнут договор о ЗСО, није прихваћен захтев српске стране о посебним изборима за чланове ЗСО

Делегације Косова и Србије договориле су се у Бриселу о већини питања о Асоцијацији (Заједници) општина са српском већином, јавила је у понедељак увече приштинска телевизија Клан Косова позната по добрим везама с косовским властима.

Према Клан Косова, већина спорних питања у вези с тим проблемом превазиђена су.

Како се наводи, није прихваћен захтев српске стране да се за избор чланова Асоцијације одрже посебни избори.

Косовска страна је затражила да Асоцијација има делегате из општина и да не буде посебних избора.

Српска страна је такође затражила да се имовина Косова третира као "имовина под јурисдикцијом Косова", а не имовина Косова.

Међутим, према овој телевизији, обе стране су се договориле да се имовина ипак призна и третира као имовина Косова.

Иса Мустафа: Велики је интерес да успешно окончамо споразуме

"Косовски премијер" Иса Мустафа оценио је данас на својој фејсбук страници да је велики интерес да "Косово и њени грађани са успехом окончају споразуме са Србијом у неколико области, уз посредовање ЕУ и подршку САД". Мустафа је на фејсбук навео да сусрети са представницима српске владе у Бриселу "нису сусрети за кампању, него су сусрети којима се покушава решавање проблема који већ 15 година гуше Косово и парализују институције које се баве зивотним питањима".

(Танјуг-Бета-Блиц-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер