четвртак, 22. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Време: После посете директора ЦИА Сарајеву Додик „променио плочу“ - сад тврди да није за отцепљење РС од БиХ
Хроника

Време: После посете директора ЦИА Сарајеву Додик „променио плочу“ - сад тврди да није за отцепљење РС од БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. август 2024.

Директор америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) Вилијам Бернс је стигао у Београд. Међутим, на сајтовима Председништва и Владе Србије за сада нема званичних најава сусрета. Он је синоћ из Сарајева дошао у главни град Србије. Додаје се да му је домаћин Безбедносно-информативна агенција (БИА) на чијем је челу Владимир Орлић.

Бернс је у Београд дошао из Сарајева где је допутовао 20. августа на састанак са колегама из обавештајне заједнице, члановима Председништва Босне и Херцеговине (БиХ) као и са министром спољних послова БиХ.

Како је за РСЕ рекао званичник Владе Сједињених Америчких Држава који је тражио да не буде именован, разлог посете директора ЦИА-е Сарајеву је, између осталог, "забрињавајућа сецесионистичка реторика и деловање" председника бх. ентитета Република Српска (РС) Милорада Додика и Владе РС-а.

То је порука и за руководство Србије и председника државе Александра Вучића који Додика прикључује свим могућим државним и партијским манифестацијама и пружа му свесрдну подршку. Након што је српски свет Александра Вулина наишао на одјек у Вашингтону, добацио је и Свесрпски сабор Вучића и Додика. Од ове тројице веома блиских сарадника и креатора нововременог ванграничног српског патриотизма, само Вучић није на листи санкција Сједињених Држава.

"Антидејтонска" политика Републике Српске

Члан Председништва БиХ Денис Бећировић изјавио је да је Бернсу исказао захвалност на помоћи САД у изградњи демократске и мултиетничке БиХ и да му је „указао на опасну антидејтонску политику руководства бх. ентитета РС која угрожава мир и сигурност у држави и регији“.

- Ово је веома важна посета, пре свега из сигурносног аспекта, али и потврда снажне подршке САД независности, суверенитету и територијалном интегритету Босне и Херцеговине - навео је Бећировић на Фејсбуку.

Директор Обавештајно-сигурносне агенције БиХ Алмир Џуво, који се састао с Бернсом, рекао је за РСЕ да је "реч о посети која је договорена раније, као и да је Бернс исказао подршку у сарадњи агенција, али и држави БиХ", пише РСЕ.

Раније Бернсове посете БиХ

Директору ЦИА-е ово није први пут да је у Сарајеву. Био је као помоћник америчког државног секретара 2012. и том приликом је показао посебно интересовање за политичку ситуацију у земљи и рад Високог представника (ОХР). Према писању Кликса, Бернс се такође заинтересовао за питања државне имовине БиХ .

- На свим својим састанцима сам јасно рекао да остајемо чврсто привржени и да пружамо подршку суверенитету и територијалном интегритету БиХ и Дејтонском мировном споразуму - рекао је тада.

Сарајево је последњи пут посетио током 2016. године.

Ко је Вилијам Бернс?

Некадашњи дипломата и бивши амбасадор у Русији, Бернс је централна фигура у администрације одлазећег америчког председника Џозефа Бајдена, јер је и члан Председничког кабинета Беле куће, пише РСЕ.

На позицију директора Централне обавештајне агенције САД-а именовао га је председник Бајден у јануару 2021. године. Заклетву је положио у марту, чиме је постао први каријерни дипломата који обавља дужност директора ЦИА.

Бернс је служио шест председника и администрација (обе странке) током скоро четири деценије јавне службе у дипломатији и обавештајним службама. Он је тек други дипломата у историји који је постао заменик државног секретара, а био је и амерички амбасадор у Јордану.

Након пензионисања из дипломатске службе крајем 2014. године био је председник Карнегијеве задужбине за међународни мир.

Дипломирао је историју на Универзитету ЛаСалле, а магистрирао и докторирао међународне односе на Универзитету Оxфорд.

Огласио се и Додик

Председник Републике Српске Милорад Додик истакао је да је борба против тероризма обавеза целокупног слободног света и да је у том контексту значајна посета директора ЦИА Вилијама Бернса Босни и Херцеговини.

Он је у објави на друштвеним мрежама рекао да је Република Српска посвећена тој борби и да поздравља сваку сарадњу у тој области.

- Република Српска никада није спорила суверенитет и територијални интегритет БиХ сходно Дејтонском споразуму и сецесија никада није била наша политика. Али Република Српска има право на политичку борбу за свој статус, сходно слову Дејтонског споразума - написао је Додик на платформи X.

Додиково "мењање плоче"

Подсетимо, председник Републике Српске Милорад Додик овом изјавом је "променио плочу", јер је у претходних неколико година константно помињао могућност отцепљење Републике Српске из БиХ.

Он је пре само месец дана поручио да је "одлука о отцепљењу донета, само се још не зна за датум".

- Постоји одлука о раздвајању, али још није одређен конкретан датум. Потребно је да се уради доста анализа. Ми бисмо то желели већ сада, али, осим нас, постоје још две стране у том процесу. За ово је, наравно, потребно време - рекао је председник Републике Српске Милорад Додик у интервјуу за ТАСС на маргинама Петербуршког међународног економског форума.

Он је као задатак навео покретање преговарачког процеса.

- Сигурни смо да у овој фази већ постоји довољно историјске, опште цивилизацијске зрелости и разумевања да то треба и да ће се десити - рекао је Додик.

Према његовим тадашњим речима, останак у оквиру Босне и Херцеговине за Републику Српску је "синоним за губитак времена и могућности".

- Због тога је потребно што пре реализовати шта желимо, како бисмо престали да трошимо ресурсе надајући се да ће Босна и Херцеговина нешто учинити - додао је председник Додик. Он истовремено тврди како Република Српска "апсолутно" не жели да ствара "нестабилност".

- Зато смо, пре свега, дали предлог Босни и Херцеговини да се повуче из земље, да раскине Дејтонски споразум. Ми заправо идемо у том смеру - навео је он.

(Директно.рс)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер