недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош: Добро је што је "Проглас" одбио позив Ане Брнабић. Власт зна да се пламен протеста шири, ова хапшења су траљав покушај да се он угаси
Хроника

Здравко Понош: Добро је што је "Проглас" одбио позив Ане Брнабић. Власт зна да се пламен протеста шири, ова хапшења су траљав покушај да се он угаси

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. август 2024.

Добро је што је Проглас одбио позиве Ане Брнабић и власти, јер су то покушаји дискредитације људи од угледа, с једне стране, а са друге, властима је требало да покажу, а и корисно им је, да ступе у дијалог с неким ко има углед какав имају чланови Прогласа, каже за Н1 председник странке Србија центар (СРЦЕ) Здравко Понош.

Иницијатива ПроГлас саопштила је да се нико од њених чланова неће одазивати на позив за „разговоре“ иза затворених врата са било којим носиоцем садашње власти. А из посланичке групе Србија центар оценили су да је хапшење члана општинског одбора те партије пун неправилности, да није јасно како је прекршио Устав и додали да је хапшење грађана типично застрашивање оних који се супротстављају пројекту Јадар. А у међувремену је из притвора пуштен и некадашњи председник Војног синдиката Новица Антић, који је у притвору провео 163 дана – без оптужнице.

„Онда када су га стрпали у затвор знали су да немају зашто да га оптуже. Они су хтели да угасе тај Војни синдикат, као једини преостали мегафон запослених у војци који скреће пажњу на то шта не ваља, на корупцију, непотизам, злоупотребу војске. Они су добрим делом то успели – склањањем Новице Антића и његових колега из руководства, они су обезглавили тај синдикат, ставили су неке послушнике, они се сад вероватно баве свињским полуткама и чиме већ, а не правима запослених у војсци“, казао је Понош у Дану уживо на Н1.

Како је рекао, када би стање у војсци било како треба – „када би официри водили рачуна о потчињенима, онда синдикати не би имали шта ни да раде“.

„Али, с обзиром да је ова власт успела од 2012. да ушкопи војни врх, онда је синдикат био једини механизам преко кога су запослени у војсци пробали да се изборе за нека права. Овај синдикат који је водио Новица Антић био је добар покушај да се ту нешто уради. Уништавањем синдикалне каријере тог човека, то су успели да ураде, али верујем да је то њега ојачало и верујем да ће он наставити да ради. Показао је да је од тврдог материјала и да нису успели да га сломе. Прилично сам уверен да је то један капитал који ће знати да искористи“, нагласио је Понош.

О хапшењу члана општинског одбора странке Србија центар на Врачару Предрага Жунића, кога је полиција привела, одузела му телефон и претресла стан због објаве на друштвеним мрежама, Понош је казао да је „било јасно да је у питању застрашивање“.

„Било је јасно да се не ради о било чему што је било вредно позива, он је био позван у својству сведока, па се отишло даље, претресли су му стан, узели рачунар. Он је само један од администратора групе која се формирала на протестима, то није група која припада нашој странци. Он човек није ни био активан на тој мрежи, нити је користио права админа, али они су линеарно покупили све, нису се бавили неким конкретним делом, него застрашивањем, а застрашивање је метода коју користе терористичке организације. Када то ради држава, онда је у питању државни терор“, изјавио је Понош.

Застрашивање пред септембар“

У последњих месец дана привођено је око 60 особа у вези са протестима против литијума.

„Ова власт се није снашла, лоше су израчунали, њихов кризни менаџмент је јако лош, они су доделили Брнабићки и Ђедовићки, које треба да објасне да је све у реду, министарки привреде којој име не могу да се сетим, такође да објашњава да није лоше, а она се разуме у привреду као ја у порођај. А такође, лош је приступ и Рио Тинта, и они то доста лоше раде“, оценио је Понош.

Према његовим речима, власт ради на застрашивању пре септембра, када се очекује јачи отпор грађана пројекту Јадар.

„Власт зна да се пламен шири, и све ово је доста траљав покушај да се он угаси. Септембар ће, људи се враћају са одмора, а новчаници су празни, такође запослени у просвети тада штрајкују. Њима се у августу, када је власт мислила да ће да им прође Јадар, десио – народ. Они с народом не знају да функционишу. И тај покушај Вучићеве дебате у Малом Зворнику, тамо није било људи, осим тих научника који су против литијума, били су доведени људи. И опет је испао дебакл, јер су они покушавајући да буду пристојни отворили неке теме које су дезавуисале тај догађај“, додао је Понош.

На питање шта значи то што премијер Милош Вучевић најављује евентуалну реконструкцију Владе Србије, Понош каже да је то – одвлачење пажње.

„У овој влади нема различитих тонова, ту је мало министара од интегритета, али је и питање за њих зашто су ушлу у овакву владу. Питање реконструкциј Владе је покушај одвлачења пажње, али чак и ако би то неко урадио, то би било као кад би неко након купања обукао изокренут прљав веш, ништа то не мења, то је и даље прљав веш, и још се боље види колико је прљав“, рекао је гост Н1.

Лажне дебате, позив Иванки Поповић

„Све ово што се дешава на улици је вид притиска на власт која на крају неће моци да издржи. Ниједна власт није вечно трајала, а ова је прокоцкала и то поверење код грађана које је добрим делом било засновано на лажи. сада је и људима који су њихови гласачи све видљиво, бахатости и лажи“, оценио је Понош.

И покушај дијалога у Малом Зворнику и позив Ане Брнабић упућен професорки Иванки Поповић на разговор, који је чланица Прогласа одбила – безуспешни су покушају власти да ископавање литијума представи као добру ствар.

„За власт је корисно да ступе у дијалог с неким ко има такав углед. И добро је што је Проглас тако реаговао. Ова власт је безочно вређала чланове Прогласа. Ово је покушај дискредитације, а и властима је требало и да покажу да су спремни за дијалог. Јасно је да немају решења, јер подршку за сада имају само споља“, казао је лидер странке СРЦЕ.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер